Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jeyne Westerling
#1
Διάβασα το προηγούμενο νήμα για την Jeyne Westerling και έχω να αποθέσω κάποια ερωτήματα στους πιο έμπειρους:
α) Εφόσον, (λογικα) ο Μαρτιν επέτρεψε στην σειρά να σκοτώσουν την Jeyne Westerling (που την λένε αλλιώς στην τηλεοπτική σειρά και μου διαφεύγει τώρα) δεν πιστεύετε οτι δεν θα έχει συνέχεια αυτός ο χαρακτήρας και τους άφησε να το κάνουν έτσι ωστε να είναι πιο θεαματικός ο ήδη θεαματικός κόκκινος γάμος;
β) ο Τζον πως θα μπορούσε να είναι διάδοχος του βορά αφου είναι ορκισμένος Αδερφός της νυχτερινής φρουράς (και στη συνέχεια Άρχοντας Διοικητής αυτής) και απ\' όσο έχω καταλάβει όσοι μπαίνουν στην νυχτερινή φρουρά αποσύρονται απο κάθε κληρονομικό δικαίωμα;

Αν στην συνέχεια αυτα απαντώνται απο τα βιβλία δεν το ξέρω γιατί δεν έχω τελειώσει καν το 4ο βιβλίο!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων Tongue
Omnes te moriturum, amant.
Reply
#2
α) έτσι είναι για να σκοτώσουν την γυναίκα του Ρομπ πάει να πει ότι η Jeyne Westerling δεν εχει να παιξει αλλο ρολο και δεν θα την ξαναδουμε μάλλον (κυκλοφορούσε μια θεωρία για αλλαγή της Jayne με την αδερφη της και καλα για να προστατευτει το παιδι του Ρομπ που εγκυμονούσε , αλλά μετά το θάνατο της Ταλισα στη σειρα , δεν ισχύει αυτη η θεωρία )
Β) μονο ενας βασιλιάς (Στανις) μπορεί να αποδέσμευσει κάποιον απο τους όρκους του και επίσης να νομιμοποιήσει ενας μπάσταρδο οποτε αν ο Τζον ήθελε μπορούσε να γίνει Τζον Σταρκ διαδοχος του Wintefell . εξάλλου και ο Ρομπ σαν Βασιλιας του Βορρα ήθελα να τον νομιμοποιήσει σαν διάδοχο του ....
Reply
#3
Ναι όσον αφορά το δεύτερο κομμάτι όμως, είδαμε τον Τζον οταν του πρότεινε ο Στάνις να γίνει Αρχοντας του Γουιντερφελ ως Τζον Σταρκ, σκεφτοταν και έλεγε οτι θα \"αθετήσει\" τους όρκους του αν δεχτεί την πρόταση του Στάνις.
Omnes te moriturum, amant.
Reply
#4
[ul]
[*]Η σχέση μεταξύ βιβλίων και σειράς είναι περίεργή. Για παράδειγμα στην σειρά δεν υπάρχει κανένα όνειρο. Στα βιβλία ο Ned ονειρεύεται το περιστατικό στο Tower of Joy. Η Daenerys βλέπει σε όραμα ένα γαλάζιο ρόδο σε ένα παγωμένο τείχος. Αυτά είναι δυνατά στοιχεία που ενισχύουν την θεωρία ότι ο Jon είναι όχι μόνο ο γιός του Rhaegar και της Lyanna αλλά και ο νόμιμος διάδοχος στον θρόνο. Το ότι αυτά τα στοιχεία απουσιάζουν από την σειρά δεν σημαίνει ότι η θεωρία δεν ισχύει. Προσωπική μου άποψη είναι ότι έτσι κι αλλιώς η θεωρία ήταν παρατραβηγμένη
Καλού κακού, βάζω σποιλερ παρακάτω...

Show Content
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#5
Όσον αφορά στην γυναίκα του Ρομπ, όπως είχε πει κι ο ίδιος ο ηθοποιός μετά το επεισόδιο του Κόκκινου Γάμου" η τηλεοπτική του σύζυγος σκοτώθηκε για να γίνει ξεκάθαρο ότι δεν πρόκειται να υπάρξει  συνέχεια των Σταρκ από την πλευρά του.
"«Μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στο επεισόδιο της Κυριακής που ήταν και μία έκπληξη για τους αναγνώστες του "A Song of Ice and Fire" ήταν η απόφαση της σειράς να σκοτωθεί η έγκυος γυναίκα του Ρομπ, η Ταλίσα, στο γάμο του Έντμοντ Τιούλι (Στα βιβλία, η γυναίκα του Ρομπ – που είχε διαφορετικό όνομα και ιστορία – κρατήθηκε μακριά από το περιστατικό).
Ερωτηθείς γιατί θεωρεί ότι αυτή η αλλαγή στο σενάριο ήταν σημαντική, ο Ρίτσαρντ είπε ότι έκανε τον Κόκκινο Γάμο ακόμη πιο καταστροφικό.
«Νομίζω ότι είναι ακόμη πιο τραγικό το ότι δεν έμεινε τίποτε απ' αυτό, ότι δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να κρύβεται η Ταλίσα και να έχει ένα μωρό κάποια μέρα, και αυτό το μωρό να αναλάβει κάποτε ως Βασιλιάς του Βορρά. Και ξέρετε, νομίζω ότι υπάρχει μία τραγικότητα σ' αυτό που όλα τελείωσαν άμεσα».
Άρα δε νομίζω ότι θα δούμε Σταρκάκι στο μέλλον, τουλάχιστον απ' την πλευρά του Ρομπ.
Τώρα για τον Τζον... αυτό με τη διαθήκη δεν το ξέρω ή δεν το θυμάμαι, νομίζω όμως ότι αν επιστρέψει ποτέ από το Τείχος ο Τζον, δεν θα είναι μόνο για να πάρει το Γουίντερφελ...
<3 Jon Snow knows something.... <3
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)