Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Οι αναβάτες των δράκων
#1
Λοιπόν, έχουμε και λέμε.
Στην κριτική για την νέα νουβέλα του Μάρτιν που αφορά τον Χορό των Δράκων, αναφέρεται ότι οι δράκοι δεχόντουσαν αναβάτες που ήταν Targaryen, και επειδή οι δράκοι, σε αντίθεση με την Catelyn Stark, είναι ακομπλεξάριστοι, αναγνώριζαν ως Targaryen ακόμα και τα μπάσταρδα μέλη του οίκου.
Όταν ξέσπασε ο εμφύλιος μεταξύ των Targaryen, και οι δυό πλευρές έψαχναν πιθανούς αναβάτες για να καβαλήσουν τους δράκους, τότε υπήρχαν πολλοί, και ορισμένα από τα άτομα που έψαχναν, ήταν μπάσταρδοι.
Στον Χορό των Δράκων(το βιβλίο), η Daenerys ιππεύει τον Drogon. Ένας δράκος δέχεται μόνο έναν αναβάτη, που σημαίνει πως οι άλλοι δύο δράκοι, ο Viserion και ο Rhaegal μπορούν να δεχτούν ως αναβάτες, άτομα, συγγενικά με την Daenerys. ίσως αυτό να είναι ένα ακόμα στοιχείο για την πατρότητα του Jon. Εάν όμως ο Jon είναι ένας από τους αναβάτες, ποιός είναι ο τρίτος?
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#2
Quote:Λοιπόν, έχουμε και λέμε.
και επειδή οι δράκοι, σε αντίθεση με την Catelyn Stark, είναι ακομπλεξάριστοι, αναγνώριζαν ως Targaryen ακόμα και τα μπάσταρδα μέλη του οίκου.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Λοιπόν εγώ αυτό που πιστεύω είναι ότι άλλο είναι οι δρακοκαβαλαρηδες (Μπραν-Ντανυ-Τζον) και άλλο ο δράκος με τα τρία κεφάλια (Τζον)
Reply
#3
Quote:[

Λοιπόν εγώ αυτό που πιστεύω είναι ότι άλλο είναι οι δρακοκαβαλαρηδες (Μπραν-Ντανυ-Τζον) και άλλο ο δράκος με τα τρία κεφάλια (Τζον)

Ναι, και εγώ συμφωνώ ότι άλλο ο δράκος με τα τρία κεφάλια. Απλώς νομίζω ότι είναι ένα ακόμα στοιχείο για την καταγωγή του Τζον, το οτι οι δράκοι προτιμουν τους Targaryen.
Όσο για τον Bran, δεν τον βλέπω....
Νομίζω ότι ο τρίτος θα είναι κάποιος που έχει συγγένεια με τους Targaryen, όπως πχ ο Stannis.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#4
Quote:[quote=\"Queen in the North\" post=10145]Νομίζω ότι ο τρίτος θα είναι κάποιος που έχει συγγένεια με τους Targaryen, όπως πχ ο Stannis.
ιδεα! Η η Σιριν η οποια βλεπει και δρακοονειρα...
Reply
#5
Quote:
\"Σιέρα\" post=10146 Wrote:[quote=\"Queen in the North\" post=10145]Νομίζω ότι ο τρίτος θα είναι κάποιος που έχει συγγένεια με τους Targaryen, όπως πχ ο Stannis.
ιδεα! Η η Σιριν η οποια βλεπει και δρακοονειρα...

Πλάκα πλάκα, η Σιρίν θα μπορούσε να είναι ο πέτρινος δράκος.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#6
Quote:Λοιπόν, έχουμε και λέμε.
Στην κριτική για την νέα νουβέλα του Μάρτιν που αφορά τον Χορό των Δράκων, αναφέρεται ότι οι δράκοι δεχόντουσαν αναβάτες που ήταν Targaryen, και επειδή οι δράκοι, σε αντίθεση με την Catelyn Stark, είναι ακομπλεξάριστοι, αναγνώριζαν ως Targaryen ακόμα και τα μπάσταρδα μέλη του οίκου.
Δεν είναι απαράιτητο να ισχύει αυτό... Οι δράκοι προηγουμένων γενεών που μεγάλωσαν οι Targaryen ενδεχομένως να δεχόντουσαν μόνο Τargaryen ή μπάσταρδους Targaryen ως αναβάτες... Οι δράκοι της Daenerys όμως; δεν γνωρίζουμε τίποτα για την καταγωγή τους. Μπορεί οι προγονοί τους να είχαν ως αναβάτες άλλους Valyrians ή να μην είχαν ποτέ αναβάτες...

Εγώ πάντως θα ήθελα να δω Arya και Τyrion πάνω σε έναν δράκο... Smile
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#7
Quote:
\"Σιέρα\" post=10144 Wrote:Λοιπόν, έχουμε και λέμε.
Στην κριτική για την νέα νουβέλα του Μάρτιν που αφορά τον Χορό των Δράκων, αναφέρεται ότι οι δράκοι δεχόντουσαν αναβάτες που ήταν Targaryen, και επειδή οι δράκοι, σε αντίθεση με την Catelyn Stark, είναι ακομπλεξάριστοι, αναγνώριζαν ως Targaryen ακόμα και τα μπάσταρδα μέλη του οίκου.
Δεν είναι απαράιτητο να ισχύει αυτό... Οι δράκοι προηγουμένων γενεών που μεγάλωσαν οι Targaryen ενδεχομένως να δεχόντουσαν μόνο Τargaryen ή μπάσταρδους Targaryen ως αναβάτες... Οι δράκοι της Daenerys όμως; δεν γνωρίζουμε τίποτα για την καταγωγή τους. Μπορεί οι προγονοί τους να είχαν ως αναβάτες άλλους Valyrians ή να μην είχαν ποτέ αναβάτες...

Εγώ πάντως θα ήθελα να δω Arya και Τyrion πάνω σε έναν δράκο... Smile

Τα αυγά τα έδωσε ο Illyrio, και θα μπορούσαν κάλλιστα να προέρχονται από εκείνα που είχαν οι πρόγονοι της.
Ίσως οι δράκοι να είναι ένα τεστ, για το εαν ο Aegon είναι Blackfyre, άλλωστε οι μπάσταρδοι είναι καλοδεχούμενοι.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#8
Ποιός Μπράν και Στάνις ρε παίδες για τον 3ο αναβάτη; Σιγά μην είναι και ο Χόντορ! :cheer: :lol: :woohoo:
3 Riders: Danny - Jon - Tyrion !
(ξεπατώθηκε με τα μικρά ποδαράκια του να φτάσει ως εκεί, αλλα θα γυρίσει first class Confusedilly: )
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)