Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Μπρύντεν Ρίβερς [Vol.1]
#1
Διάβαζα το πρωί για τον Μπρύντεν Ρίβερς στο wiki μας, και μου κίνησε την περιέργεια...
Πιστεύω ότι ο Μπρύντεν έπαιξε έναν από τους σημαντικότερους ρόλους στην ιστορία του Westeros, ανακόπτοντας αρκετές φορές τις επαναστάσεις των Blackfyre. Πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα αν οι Ταργκς είχαν πέσει από τον Θρόνο ; Θα υπήρχε επανάσταση του Ρόμπερτ, ή δεν θα τολμούσε να σηκώσει κανείς κεφάλι στους Μπλακφάιρ ;
Reply
#2
Οι Μπλάκφαϊρ είναι Ταργκς στην ουσία... οπότε κουβαλάνε την ίδια τρέλα. Αν δεν έκανε επανάσταση ο Ρόμπερτ, θα έκανε κάποιος άλλος σίγουρα.
Σχετικά με τον Μπρύντεν τώρα, το πιο εντυπωσιακό είναι ότι μάλλον ζει ακόμα ! Οι θεωρίες μιλάνε ότι πρόκειται πολύ απλά για την Κουρούνα με τα 3 Μάτια (είχε πει ότι τον έλεγαν Μπρύντεν, ότι ήταν αδερφός Βασιλιά, έχει το κόκκινο σημάδι, το μάτι κλπλπ).
Reply
#3
Εγώ πάλι δεν συμερίζομαι αυτήν την άποψη καθόλου. Ο Μπρύντεν γεννήθηκε το 175 AL. Θα πρέπει να είναι 125 χρονών τώρα... Υπερβολική ηλικία για το asoiaf, η κουρούνα με τα 3 μάτια πιστεύω πως είναι 80-90 χρονών (θεωρείτε μεγάλη ηλικία για εκείνη την εποχή)
Reply
#4
Quote:Οι Μπλάκφαϊρ είναι Ταργκς στην ουσία... οπότε κουβαλάνε την ίδια τρέλα. Αν δεν έκανε επανάσταση ο Ρόμπερτ, θα έκανε κάποιος άλλος σίγουρα.
Σχετικά με τον Μπρύντεν τώρα, το πιο εντυπωσιακό είναι ότι μάλλον ζει ακόμα ! Οι θεωρίες μιλάνε ότι πρόκειται πολύ απλά για την Κουρούνα με τα 3 Μάτια (είχε πει ότι τον έλεγαν Μπρύντεν, ότι ήταν αδερφός Βασιλιά, έχει το κόκκινο σημάδι, το μάτι κλπλπ).

Έχεις δίκιο, το διάβασα και αυτό. Και μου γεννήθηκε μια ιδέα...
Κατά πόσο μπορεί να είναι έμπειστος η Κουρούνα με τα 3 μάτια ; Τον έχουμε πάρει όλοι με καλό μάτι επειδή δήθεν βοηθάει τον Μπραν, αλλά που ξέρουμε ότι δεν θέλει να τον χρησιμοποιήσει για δικούς του σκοπούς ; Όπως να επαναφέρει τους Ταργκ πίσω στον Σιδηρούν Θρόνο ;
Reply
#5
Ενδιαφέρον αυτό που λες Αλεξάνδρα.... Έχει μια βάση... Για ποιόν λόγο εξάλου να βοηθάει τον Μπραν ; Ο Μπρύντεν ποτέ δεν είχε καλές σχέσεις με τους Σταρκ..... με έβαλες σε σκέψεις !
Reply
#6
1) Υπονοείται στο κείμενο οτι o 3-eyed crow εχει ήδη ζήσει πολύ παραπάνω από το γνωστό προσδώκιμο ζωής του ASOIAF.
2) Έχω την εντύπωση οτι αν η θεωρία Brynden= 3-eyed crow ισχύει (προσωπικά πιστέυω οτι ισχύει), τότε ο Βrynden δεν νομίζω οτι θα ενδιαφερθεί και πολύ για το ποιος θα καθίσει στον Iron Τhrone... Η επεμβατικότητα δεν είναι γνώρισμα των Greenseers...
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#7
Προσδόκιμο = 65-70 χρονών στο Asoiaf.
Πολύ παραπάνω από το προσδόκιμο, 85,90,95 το πολύ...

Το 125 είναι τρελή υπερβολή. Σαν να λες στην πραγματική ζωή \"αυτός εχει ζήσει πολύ παραπάνω από το γνωστό προσδώκιμο της ζωής\", και να εννοείς ότι έχει φτάσει 180 χρονών. Όταν λεμε πολύ, εννοούμε 15-20 παραπάνω. Όχι 50 παραπάνω
Reply
#8
Μην ξεχνάς το γεγονός οτι είναι πλεον μισός (Wink άνθρωπος - μισός weirwood, και τα weirwoods ζούνε για χιλιάδες χρόνια...
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#9
Ναι αλλά και ο Μέιστερ Αίμον Ταργκάρυεν έζησε 102 χρόνια άλλη μια απόδειξη ότι ζούνε αρκετά χρονάκια...Πόσο μάλλον ότι Μπρύντεν Ρίβερς φημολογείται ότι ασχολούνταν με τη Μαγεία.

(Δεν είναι τυχαίο βέβαια ότι ο Μέιστερ Αίμον έζησε τα πάντα και αποδήμησε εν 7 θεούς στο ASOIF όχι που θα τον άφηνε ο Μαρτιν (λίγο άσχετο με την συζήτηση) )
There's More Than One Of Everything
Reply
#10
(03-08-2013, 02:33 PM)craven link Wrote: Ενδιαφέρον αυτό που λες Αλεξάνδρα.... Έχει μια βάση... Για ποιόν λόγο εξάλου να βοηθάει τον Μπραν ; Ο Μπρύντεν ποτέ δεν είχε καλές σχέσεις με τους Σταρκ..... με έβαλες σε σκέψεις !
Μπορεις σε παρακαλω να μου δειξεις μεσα στο κειμενο που το λεει αυτο?
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)