Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
πως θα επιστρεψει ο Jon?
#1
οτι θα επιστρεψει ειναι σιγουρο... αλλα εσεις πως λετε οτι θα επιστρεψει?
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#2
Πιστεύω, αφού είχαμε προϊδεασθεί από Βάραμιρ, με τη μορφή του Γκοστ, αφού κι η
τελευταία λέξη ή σκέψη του ήταν "Γκοστ". Παρότι η δύναμη της Μελισσάντρας είναι πιο
δυνατή στο τοίχος (αν θυμάμαι καλά), δε νομίζω να κάνει τα "κόλπα" της άμεσα  ενώπιον των
δολοφόνων του. (γενικά αυτό με τη "νεκρανάσταση" με έχει ξενερώσει, ειδικά στην Κάτλιν)
Τώρα αυτό που προκαλεί το ενδιαφέρον είναι τι θα απογίνει το σώμα του. Θα του κάνουν
τιμητική ταφή, κάψιμο, θα το βάλουν στο θάλαμο με τα Στοιχειά, θα το παραλάβει η Μελισσάντρα
με τη διαταγή της Βασίλισσας, ... ;
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#3
Πως πιστεύω εγώ ότι θα γίνει:
Θα τον βάλουν σε ένα κελί από εκείνα που φυλάνε τα τρόφιμα (έχει σημασία αυτό) και με το που ο Στάννης σκοτώσει τον Θύον μπροστά στο weirwood θα γίνει αλά Old Gods η ανάσταση του Τζον. Είχαμε δει ότι οι First men έκαναν ανθρωποθυσίες μπροστά στα δέντρα άρα η ζωή του Θύον είναι αυτή που θα «πληρώσει» για την ζωή του Τζον.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#4
Συμφωνώ με την θεωρία για τον Theon, αν και θα πλαντάξω στο κλάμα όταν γίνει :'(

Μια άλλη πιθανότητα είναι να επεμβεί ο Bloodraven και να αναστήσει τον Jon.

Σε κάθε περίπτωση, είμαι βέβαιη πως θα γίνει στο τέλος του έκτου βιβλίου.

Αμφιβάλλω εαν τα πρώτα κεφάλαια θα δείξουν την επιστροφή του Jon.

Aν και προοικονομείται το ότι ο Jon θα επιβιώσει μέσα από τον λύκο, δεν θα ήθελα να συμβεί έτσι......
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#5
Οι τρόποι που μπορεί να επιστρέψει ο Τζον είναι πολλοί αλλά όλοι έχουν αδυναμίες και θα μπερδέψει περισσότερο τους αναγνώστες. Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να μην επέστρεφε. Έχουν μείνει δύο βιβλία και οι χαρακτήρες αντί να λιγοστεύουν γίνονται όλο κι ένα και περισσότεροι. Πάντως αν τελικά επιστρέψει θέλω πραγματικά να τον δούμε κακό και σκληρό και όχι το αθώο παλικάρι που γνωρίσαμε. Άλλωστε, ο ίδιος ο Μάρτιν δήλωσε βλέποντας το breaking bad πως θέλει να δημιουργήσει ένα κακό αντάξιο του αντίστοιχου αυτής της σειράς. Κατά την γνώμη μου τρεις είναι οι υποψήφιοι που μπορούν να παίξουν αυτόν τον ρόλο, ο αναγεννημένος Τζον Σνόου, ο Στάννις που ψάχνει συνεχώς λύσεις αλλά η υπομονή του εξαντλείται και ο Αίγκον αν όντως είναι η απάτη
του Βάρυς και του Ιλλίριο. 
Reply
#6
Εγώ πάλι θα προτιμούσα να μην πεθάνει καθόλου. Να γιατρευτεί αντί να ... αναστηθεί και κυρίως, να μην έχουμε με τίποτα άλλον έναν ... "Σκληρόκαρδο" να περιφέρεται στο Γουέστερος! Δε με ενθουσιάζει καθόλου αυτή η προοπτική! Αν πάλι πέθαινε, θα στενοχωριόμουν πολύ μεν, αλλά θα ήταν μια αποδεκτή συνέχεια για μένα. Αλλά να αναστηθεί και μάλιστα να γίνει κάποιος άλλος, με διαφορετικό χαρακτήρα... it's a no no, for me.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#7
Δεν πιστεύω να γιατρευτεί, οι μαχαιριές ήταν πολλές. Ακόμη και να τις άντεξε, οι εχθροί παράμενουν εκεί. Ίσως αν οι άγριοι του Τόρμοντ προλάβουν να σκοτώσουν τους προδότες, αλλά και πάλι δεν υπάρχει κάποιος μέιστερ να τον φροντίσει. Πάντως εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο να δω τι θα απογίνει το τοίχος και ποιος έστειλε το ροζ γράμμα που σχετίζεται με όλα αυτά.
Reply
#8
ξερουμε ποτε βγαινει το 6ο βιβλιο?
Reply
#9
(06-11-2013, 11:59 PM)snow ghost link Wrote: ξερουμε ποτε βγαινει το 6ο βιβλιο?

τα τελευταια νεα αναφερουν οτι αποκλειεται να προλαβει να το τελειωσει μεσα στο 14 ο μαρτιν
and now his watch has ended
Reply
#10
(24-10-2013, 10:05 PM)kitsos link Wrote: Οι τρόποι που μπορεί να επιστρέψει ο Τζον είναι πολλοί αλλά όλοι έχουν αδυναμίες και θα μπερδέψει περισσότερο τους αναγνώστες. Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να μην επέστρεφε. Έχουν μείνει δύο βιβλία και οι χαρακτήρες αντί να λιγοστεύουν γίνονται όλο κι ένα και περισσότεροι. Πάντως αν τελικά επιστρέψει θέλω πραγματικά να τον δούμε κακό και σκληρό και όχι το αθώο παλικάρι που γνωρίσαμε. Άλλωστε, ο ίδιος ο Μάρτιν δήλωσε βλέποντας το breaking bad πως θέλει να δημιουργήσει ένα κακό αντάξιο του αντίστοιχου αυτής της σειράς. Κατά την γνώμη μου τρεις είναι οι υποψήφιοι που μπορούν να παίξουν αυτόν τον ρόλο, ο αναγεννημένος Τζον Σνόου, ο Στάννις που ψάχνει συνεχώς λύσεις αλλά η υπομονή του εξαντλείται και ο Αίγκον αν όντως είναι η απάτη
του Βάρυς και του Ιλλίριο.
Για τον θάνατο του Jon ο GRRM είπε
Quote:ENTERTAINMENT WEEKLY: So why did you kill Jon Snow? GEORGE R.R. MARTIN: Oh, you think he’s dead, do you?
http://shelf-life.ew.com/2011/07/21/danc...g-twist-g/
Επίσης έχει πει ότι ο Jon θα μάθει για την μητέρα του. Πως μπορεί να γίνει αυτό αν ο Jon πεθάνει?
Επίσης κανένας μα κανένας χαρακτήρας που πέθανε δεν πέθανε στο PoV του.
Έχουμε τα οράματα της Μελ για τον Jon
Quote: Now he was a man, now a wolf, now a man again. But the skulls were here as well, the skulls were all around him.
που μας λέει κατά την γνώμη μου ότι ο Jon θα warg στον Ghost και μετά θα επιστρέψει στο σώμα του.
Τhat said, εγώ πιστεύω ότι ο Jon είναι νεκρός, αλλά δεν σημαίνει ότι θα μείνει νεκρός. Έχει να σώσει τον κόσμο πριν πεθάνει.
Όσο για το ποιος θα είναι ο εχθρός εγώ νομίζω ότι θα είναι η Dany.
(25-10-2013, 01:50 PM)kitsos link Wrote: Δεν πιστεύω να γιατρευτεί, οι μαχαιριές ήταν πολλές. Ακόμη και να τις άντεξε, οι εχθροί παράμενουν εκεί. Ίσως αν οι άγριοι του Τόρμοντ προλάβουν να σκοτώσουν τους προδότες, αλλά και πάλι δεν υπάρχει κάποιος μέιστερ να τον φροντίσει. Πάντως εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο να δω τι θα απογίνει το τοίχος και ποιος έστειλε το ροζ γράμμα που σχετίζεται με όλα αυτά.
Oι μαχαιριές είναι 4 δεν είναι πολλές και σχεδόν καμία δεν είναι σε ζωτικά όργανα.
Οσο για το pink letter η ψήφος μου πάει στον Mance.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)