Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
House Martell tattoo!!!
#1
Έπειτα από αρκετή σκέψη... αποφάσισα το δεύτερο τατουάζ να είναι το sigil του House Martell!!! Όπως
ακριβώς φαίνεται στο avatar μου.

Θα γίνει είτε μπροστά μεταξύ αριστερού ώμου και στήθους, είτε πίσω στην πλάτη, ακριβώς κάτω από το λαιμό μου.

Περιμένω την άποψη σας και τις ιδέες σας!
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#2
  Ένας από τους συμπαθητικούς οίκους (για μένα) ο οίκος των Μαρτέλ, ενώ στην αρχή ήταν αίνιγμα.
Συμπαθητικός Οίκος, συμπαθητικό σήμα,  αλλά ... μήπως πορώνεσαι και μετά ξενερώσεις...;!!
  Αρχικά ήθελα να αστειευτώ λίγο με το να γράψω:
- Λόγω ότι κι εκεί στο Γουέστερος υπάρχει και ίσως στο κοντινό μέλλον θα υπάρχει ακόμη μεγαλύτερη κρίση,
αποφασίζουν οι Οίκοι να βάλουν Χορηγούς στα σήματα τους , έτσι στον Οίκο των Μαρτέλ μπορεί να έχει
δίπλα στον ήλιο και τι δόρυ εικόνες χορηγών  όπως "The Iron Bank of Braavos",
"Meet the Cold of the Wall" (αυτό είναι κάποιου νεόπλουτου wilding που τώρα κάνει
χρυσες δουλειές στο Τείχος)  "The Sauna of Melissandra" και τα κλασικά : " ΑΓΝΟ ",  "Coca Cola", "NOVA" κ.α.
 
  Συγχώρα με κάνω εντελώς αθώους αστεϊσμούς , χωρίς να θέλω να προσβάλλω,
αλλά το ταττουάζ δεν είναι για μια ζωή; Αν το μετανιώσεις;
Οκ, έγραψα γιατί ήθελες μια γνώμη, αλλά αν είσαι αποφασισμένος, μια πιο καλή γνωμη θα ήταν αν
ανέφερες και το πρώτο σου τατουάζ (αν φαίνεται)


A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#3
Eίμαι 38 οπότε δεν πορώνομαι πλεον με τίποτα στη ζωή μου...

''Sponsored by the Iron Bank of Braavos''!!! Καλό!!! χα χα!!!

Το πρωτο είναι διακριτικό σε μέγεθος, στο μέσα μέρος του αριστερού μου μπράτσου. Γράφει ''mind/matter''
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#4
Αφού έχεις ήδη ένα τατού, τότε είμαι σίγουρη ότι ξέρεις τι κάνεις και δε θα ξενερώσεις στην πορεία. Smile

Όσον αφορά το ίδιο το σχέδιο, είναι καθαρά θέμα γούστου, κάποιος άλλος θα σου έλεγε ότι υπάρχουν πιο
αναγνωρίσιμα εμβλήματα οίκων, πιο "ένδοξα" κλπ κλπ. Από την άλλη, δε θα ήταν κοινότυπο να κυκλοφορείς με
το Λύκο των Σταρκ ή το Λιοντάρι των Λάννιστερ; Αυτά είναι τα πιο συνηθισμένα και "συχνά" τατουάζ και όποιος 
τα βλέπει, ακόμη κι απ' αυτούς ίσως που δεν έχουν παρακολουθήσει καν την τηλεοπτική σειρά,  ξέρει για τι
πράγμα πρόκειται από φωτός στο ίντερνετ.

Ο Οίκος Μαρτέλ όμως και το έμβλημά του. ΜΟΝΟ οι αναγνώστες των βιβλίων κι όσοι ενδιαφέρονται λίγο περισ-
σότερο ώστε να "την ψάξουν", θα αναγνωρίζουν το τατουάζ σου. Προσωπικά, μ' αρέσει πολύ, τόσο για το λόγο
που ανέφερα παραπάνω, όσο και για το ότι όντως ο Οίκος Μαρτέλ είναι από τους πιο συμπαθητικούς οίκους
στο Γουέστερος.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#5
Ακριβώς στο μυαλό μου είσαι Nirne!!!

Αισθητικά το έμβλημα των Martell είναι άψογο κατά την δική άποψη....

Για αυτό το κάνω, και όχι απαραίτητα σε σύνδεση με τον Οίκο...

Ήθελα στην αρχή να κάνω έναν Φοίνικα (το μυθικό πτηνό!) , αλλά όλες οι απεικονίσεις
παραπέμπουν... αλλού (σε πολιτικά πιστευώ δλδ. για να το θέσω κομψά) οπότε απορρίφθηκε ως ιδέα...

Οπότε τι λες, μπροστά στο στήθος ή πίσω στην πλάτη;;;

Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#6
(15-11-2013, 07:09 AM)sunspear link Wrote: Ακριβώς στο μυαλό μου είσαι Nirne!!!

Αισθητικά το έμβλημα των Martell είναι άψογο κατά την δική άποψη....

Για αυτό το κάνω, και όχι απαραίτητα σε σύνδεση με τον Οίκο...

Ήθελα στην αρχή να κάνω έναν Φοίνικα (το μυθικό πτηνό!) , αλλά όλες οι απεικονίσεις
παραπέμπουν... αλλού (σε πολιτικά πιστευώ δλδ. για να το θέσω κομψά) οπότε απορρίφθηκε ως ιδέα...

Οπότε τι λες, μπροστά στο στήθος ή πίσω στην πλάτη;;;

Προσωπική μου προτίμηση είναι στην πλάτη. Τα τατουάζ γενικά μ' αρέσουν στην πλάτη και στο μπράτσο. Smile
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#7
εγω σκεφτομουν να κανω φοινικα και δρακο στον αυχενα (τιτσου παιζω πολυ,καμια σχεση με τις πολιτικες μου αποψεις), οποτε θα σου το προτεινω!!και αν σε πετυχω σε καμια παραλια,θα σε αναγνωρισω απο το τατου!! χαχαχχα
and now his watch has ended
Reply
#8
OK, ευτυχώς που δεν είσαι φαν Λάνιστερ-Μπαράθιον και να έγραφες:
" Long live King Joffrey " !!

Κι εγώ αν έκανα, ως προς το άβατάρ μου,  θα έβαζα φωτο του  "Σερ" Γκρέγκορ και
θα έγραφα "Wanted  (Alive) "    ή "don't do it Oberyn" !
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)