Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trailer: Πλήρης Ανάλυση !
#1
Αγαπητοί Γουεστεριανοί,
η στιγμή που περιμέναμε, έφτασε !

Κυκλοφόρησε το trailer για την 4η σεζόν της αγαπημένης μας σειράς, and i'm full of excitement !

http://youtu.be/xZY43QSx3Fk

Όπως συνηθίζω πάντα, έτσι και τώρα, θα κάνω μια πλήρη ανάλυση για όλες τις σκηνές του video, έτσι ώστε να συνειδητοποιήσουμε τι ακριβώς είδαμε ! Και μην ανησυχείτε, δεν υπάρχουν spoilers !

[Image: 2eaumok.gif]

Στην πρώτη σκηνή, βλέπουμε την σκιά ενός δράκου πάνω από την πόλη του Μηρήν. Παράλληλα, ακούμε την φωνή του Σερ Τζόρα Μόρμοντ να λέει "Ο κόσμος αγαπάει τον Βασιλιά του". Και στα καπάκια, ο Βασιλιάς :

[Image: zjtfo2.gif]
[Image: 2qv9gs9.gif]

"Ξέρουν ότι εγώ έσωσα την πόλη, ξέρουν ότι εγώ κέρδισα τον πόλεμο" λέει ο Βασιλιάς Τζόφρυ στον θείο του, και Άρχοντα Διοικητή της Βασιλικής Φρουράς, Σερ Τζέιμι Λάννιστερ, για να πάρει την πληρωμένη απάντηση "Ο πόλεμος δεν είναι κερδισμένος".

[Image: 2vbvifd.gif]

Στην επόμενη σκηνή, βλέπουμε έναν ιππέα, που πολύ πιθανόν να πρόκειται για τον πρωταθλητή του Μηρήν, Όζνακ Ζο Παλ, να επιτίθεται σε κάποιον που φαίνεται να είναι ο νέος Νταάριο Ναχάρις. Για όσους δεν γνωρίζουν, ο ηθοποιός που ενσάρκωνε τον Νταάριο στην 3η σεζόν, αντικαταστήθηκε, για άγνωστους λόγους (Σχετικό Άρθρο) .

[Image: 263epti.gif]
[Image: 2gtyk54.gif]

Στην συνέχεια, βλέπουμε κάποιες σκηνές, από κάποιους που φαίνονται να είναι σκλάβοι,και τον Σερ Τζόρα να λέει "Είναι δελεαστικό να βλέπεις τους εχθρούς σου ως κακούς", για να συμπληρώσει "Αλλά υπάρχουν καλοί και κακοί και στις 2 πλευρές, σε όλους τους πολέμους που έχουν γίνει ποτέ". Παράλληλα, ακούμε (αλλά δεν βλέπουμε) την Ντάνυ να λέει "Έχουν μόνο 1 επιλογή. Ή να ζήσουν στον νέο μου κόσμο, ή να πεθάνουν στον παλιό δικό τους". Μήπως αρχίζουν και την γλυκαίνουν οι κατακτήσεις, και οι θάνατοι ;

[Image: aua6ow.gif]

Στάννις, Στάννις, Στάννις !

Κλασσική σκηνή, με τον Στάννις και την Μελισάντρα να καίνε κόσμο..Όταν είδα αυτήν την σκηνή χάρηκα ιδιαίτερα ,όχι γιατί καίνε κόσμο, αλλά γιατί υπήρχε η υποψία ότι μπορεί ο Στάννις να μην εμφανιζόταν σε αυτήν την σεζόν (όπως και στα βιβλία), αλλά ευτυχώς αυτοί οι φόβοι δεν επιβεβαιώθηκαν !

[Image: 5u42h.gif]

Στην αμέσως επόμενη σκηνή, παίρνουμε μια εικόνα από την αγαπημένη μας οικογένεια....
Οκ οκ, την αγαπημένη μου οικογένεια :p.
Κλασσική γκριμάτζα Σέρσει, και μετά, επανασύνδεση του Πατήρ & του Υιού. Βλέπουμε το δώρο του Τάιγουιν στον Τζέιμι. Τον Ορκοτηρητή ! Το 1 από τα 2 σπαθιά, που σφυρηλατήθηκαν από το λιωμένο Βαλυριανό Σπαθί του Οίκου Σταρκ, τον  Πάγο.

[Image: 9pqplj.gif]
[Image: 6tkaix.gif]

Και συνεχίζουμε με Λάννιστερ, για λίγο ακόμα. Εδώ βλέπουμε έναν από τους λατρεμένους χαρακτήρες, τον αγαπημένο μας νάνο Τύριον, να συνοδεύεται κάπου, και να φαίνεται σαν να είναι υπό κράτηση ! Ακόμα και στα χέρια του, μπορούμε να παρατηρήσουμε χειροπέδες !
"Τα πράγματα είναι κρίσιμα τώρα", για να συμπληρώσει "Δεν νομίζω να γλιτώσω από αυτήν την κατάσταση μόνο με λόγια"

[Image: 30u7eco.gif]
[Image: 2dl0lcx.gif]

"Αν οι άγριοι περάσουν το Τείχος, θα καταστρέψουν τους πάντες και τα πάντα" λέει ο Τζον στα αδέρφια της Νυχτερινής Φρουράς, ενώ παράλληλα βλέπουμε τους Άγριους να πραγματοποιούν επίθεση, μάλλον σε κάποιους χωρικούς. Ξεχωρίζει και η Ύγκριτ με το τόξο της, και την συνηθισμένη θλιμμένη της έκφραση.
Επίσης, βλέπουμε έναν πολύ ψηλό άνθρωπο, που μάλλον πρόκειται για γίγαντα, και πιο συγκεκριμένα, για τον Μαγκ Μαρ Τουν Ντο Γουέγκ, τον αρχηγό των Γιγάντων, να πέφτει πάνω σε μια πύλη. Λέτε να δούμε επίθεση του Μανς στο Τείχος ;

[Image: 16c0vtz.gif]

Στην πορεία έχουμε διάφορες σκόρπιες εικόνες, από διάφορους χαρακτήρες και τοποθεσίες.
Βλέπουμε την Άσα (ή μάλλον στην σειρά, Γιάρα) σε κάποιες βάρκες μαζί με άλλους Σιδερογέννητους.
Επίσης βλέπουμε τον Τζέιμι να φοράει κάτι που φαίνεται να είναι ένα χρυσό χέρι, και τέλος την Σέρσει να δακρύζει, όλα αυτά υπό την υπόκρουση μιας πολύ γνώριμης φωνής...

[Image: mhegj4.gif]
[Image: 2ccqk28.gif]

"Όταν μας δοθεί η ευκαιρία, τι κάνουμε σε αυτούς που πληγώνουν όσους αγαπάμε ;" ακούμε να λέει τον μέγιστο Μικροδάχτυλο, και στην συνέχεια να απευθύνετε σε κάποιον, λέγοντας του "Θέλω να ξέρω με ποια πλευρά είσαι". Και κάτι μου λέει, ότι αυτός ο κάποιος, δεν είναι άλλος από έναν χαρακτήρα που έχω λατρέψει (και είμαι σίγουρος πως θα λατρέψετε και εσείς), τον Όμπερυν Μαρτέλ, επονομαζόμενο και ως η "Κόκκινη Έχιδνα"

[Image: spfcxe.gif]
[Image: i6dqbc.gif]

Αλλά ας γυρίσουμε λίγο στους Λάννιστερ... Έχουμε κάποιες σκηνές, από τον επικείμενο γάμο του Βασιλιά Τζόφρυ, με την νέα αγαπημένη του, Μάργκαιρυ.

[Image: n1p99u.gif]
[Image: 2cxdwuv.gif]

"Παλεύετε από πάνω του σαν θηρία, μέχρι να τον ξεσκίσετε" λέει η Σέρσει στον Τάιγουιν, και συμπληρώνει "Θα κάψω συθέμελα ολόκληρο τον Οίκο μας, πριν αφήσω κάτι τέτοιο να συμβεί"... Στον Τάιγουιν... Στον Τάιγουιν... οκ...

[Image: 2h50e54.gif]

Στην επόμενη σκηνή, βλέπουμε την ομάδα των Αγρίων με αρχηγό τον Τόρμουντ να επιτίθεται στην Νυχτερινή Φρουρά (ας μην ξεχνάμε ότι από την μέσα πλευρά του Τείχους, δεν υπάρχει καμία προστασία).

Τέλος, όλες οι επόμενες σκηνές που ακολουθούν, είναι πολύ μικρές για να τις κάνω gif ξεχωριστά, οπότε:

[Image: s2uzwx.gif]

1) Σκηνή από ζογκλερικά στον γάμο του Τζόφρυ
2) Η Ντάνυ
3) Ο Θήον (όχι φυλακισμένος, όχι ταλαιπωρημένος στο πρόσωπο !!!!!)
4) Κάποιον να ικετεύει για την ζωή του (μάλλον στο Μηρήν)
5) Το νέο Βουνό (άλλαξε και εδώ ο ηθοποιός... για 3η φορά...) να χτυπάει κάτι ή κάποιον με το σπαθί του

[Image: 2e31k55.gif]

1) Την Μιράντα να χαστουκίζει τον  Ράμσεϊ πάνω στο σεξ (Μεγάλο λάθος κοπελιά)
2) Την Σάνσα, με μια κουκούλα, σε μια τοποθεσία με χιόνι (που σημαίνει, στον Βορρά ή κοντά σε αυτόν)
3) Την Άρυα (σε μια προηγούμενη σκηνή, την είδαμε να κρατάει την Βελόνα!)
4) Τον Σάντορ να γρονθοκοπεί κάποιον.

[Image: 2s0ck1i.gif]

1) Τον Τζον το ομορφόπαιδο να κάνει βόλτες
2) Την Ντάνυ με ένα αυτάρεσκο χαμόγελο, ενώ από κάτω την επευφημεί ο λαός
3) Τον Τζον να αποτελειώνει κάποιον με το Γαμψώνυχο

Και τέλος, το trailer κλείνει με 2 όμορφες σκηνές. Στην μια βλέπουμε τον Τύριον να λέει "αν θέλεις δικαιοσύνη, ήρθες στο λάθος μέρος", και στην άλλη, κάποιους Ιππότες (Οι οποίοι κουβαλάνε και λάβαρο, άρα δεν είναι της Νυχτερινής Φρουράς) να επιτίθενται, στο χιόνι, σε κάποιους που φαίνονται να είναι Άγριοι...
Τώρα αυτό γίνεται πέρα από το Τείχος ; Στον Βορρά ; δεν μπορώ να ξέρω... Αυτό που ξέρω όμως, είναι ότι το λάβαρο που κρατούσαν ήταν κίτρινο... Ότι και αν σας λέει αυτό !

[Image: 30hy2j7.gif]
[Image: 292sjkg.gif]

Ραντεβού στις 6 Απριλίου μας λέει το HBO, αλλά εγώ θα πω ραντεβού στο επόμενο trailer !!!
Owner & Administrator
Reply
#2
Φοβερή ανάλυση, Τάιγουιν! Αναλυτική, περιγραφική, κατατοπιστική, επεξηγηματική, τέλεια! Και με συνδέσμους που παραπέμπουν στο wiki! Εξαιρετική δουλειά και σίγουρα χρονοβόρα!

Υπήρχαν κάτι μικρά στιγμιότυπα που δεν τα είχα "πιάσει" παρ' όλο που παρακολούθησα αρκετές φορές το  τρέιλερ και τώρα όλα μπήκαν στη θέση τους!
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#3
Ουάου, ευχαριστούμε για την ανάλυση ! Παρόλο που είδα το τρειλερ 5-6 φορες, τα μισα δεν τα ειχα παρατηρησει !!!!
Reply
#4
Πολύ καλή δουλειά!
Τα περισσότερα σημεία που αναφέρεις δεν τα είχα προσέξει καθόλου!
Ο τύπος στο 1.21 είναι ο Άλισερ Θορν?
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#5
Η σκηνή στα δευτερόλεπτα 0:12-013  με το κοράκι και αυτόν καβάλα στο άλογο που κρατάει το άσπρο λάβαρο ξέρουμε από που είναι;
Winter WILL come... eventually
Reply
#6
Δεν μπορώ να ξέρω στα σίγουρα, αλλά οι εικασίες μου (που εμπεριέχουν μικρά σπόιλερ) είναι ότι :

Show Content
Owner & Administrator
Reply
#7
ισως ειναι ο τζειμι και ο μπρυτεν στην πολιορκια του ριβεραν
[\"Where do whores go?]
Reply
#8
Μα κανείς δεν πρόσεξε ότι τα μαλλιά της Μαργκαίρυ στο γάμο είναι χτενισμένα τρισάθλια;;;;
<3 Jon Snow knows something.... <3
Reply
#9
Εξαιρετική η ανάλυση!!! Άντε, και στα επόμενα!
Reply
#10
Πολλή καλή δουλειά Tywin!
Αν κ προτιμώ τα βιβλία από τη σειρά αυτή τη σαιζόν θέλω να τη δω, το 4ο βιβλίο είναι my second best!
Show Content
I will hear you say it! She was Elia of Dorne.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)