Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Book
#1
Καλησπερα σε ολους να ρωτησω τα βιβλια αξιζουν καποιος να τα διαβασει ?
[Image: bfe1.jpg]
Reply
#2
Ναι, ξεκάθαρα όλη η ουσία είναι στα βιβλία. Η σειρά είναι σαν την περίληψη στο οπισθόφυλλο του βιβλίου.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#3
Συμφωνώ απόλυτα με την Jon's Spearwife. Αυτό που προσφέρει σίγουρα η σειρά είναι οπτικοποίηση των γεγονότων και των προσώπων. Όσων βέβαια απ' αυτά επιλέγει να παρουσιάσει...
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#4
ναι αλλα αξιζει να διαβαζεις τα βιβλια και να βλεπεις και την ταινια τον 4 κυκλο δηλαδη μολις βγει γιατι ξερεις περιπου τι γινεται.
[Image: bfe1.jpg]
Reply
#5
Αν θες την άποψη μου πρέπει να είσαι ψιλοnerdουλας για να διαβάσεις τα βιβλία και να γουστάρεις. Είναι μεγάλα, με πάρα πολλά στοιχεία, και ίσως να κουράζουν τον μεσο άνθρωπο στον οποίο το να δει την σειρά απλώς είναι πιο εύκολο και τον καλύπτει. Πάντως διαβάζοντας τα βιβλία, δεν μαθαίνεις απλώς τι γίνεται, μπαίνεις πολύ πιο μέσα στην ιστορία. Προσωπικά εμένα μου άρεσαν πολύ τα βιβλία και δεν έχω πρόβλημα να δω την σειρά ξέροντας το γενικό στόρι. Και λέω γενικό γιατί στην σείρα γίνονται και πράγματα που δν γίνονται στα βιβλία, υπάρχουν διαφορές κλπ.
Reply
#6
είναι απλό παιδιά!!! σε όποιον αρέσει ως διαδικασία το διάβασμα, διαβάζει τα βιβλία! σε όποιον δεν αρέσει, καλύτερα να το αφήσει... Τhat simple!!!



Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#7
Οκ λοιπον λεω να το ξεκινησω τοτε γιατι γενικα μου αρεσουν τα βιβλια ειδικα με τετοιο Story και απο οτι μου λετε στο βιβλιο γινονται πολλα πραγματα που στην σειρα δεν τα βλεπουμε σωστα? Smile
[Image: bfe1.jpg]
Reply
#8
(07-02-2014, 01:24 PM)Chris link Wrote: Οκ λοιπον λεω να το ξεκινησω τοτε γιατι γενικα μου αρεσουν τα βιβλια ειδικα με τετοιο Story και απο οτι μου λετε στο βιβλιο γινονται πολλα πραγματα που στην σειρα δεν τα βλεπουμε σωστα? Smile
Ακριβώς.
Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες αλλά στα βιβλία σημαντικοί χαρακτήρες βλέπουν περίεργα όνειρα και οράματα τα οποία έχουν άμεση σχεση με όσα πρόκειται να συμβούν. Στην σειρά για λόγους που έχουν να κάνουν με λεφτά και χρόνο δεν μπόρεσαν να τα συμπεριλάβουν όμως...
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#9
(06-02-2014, 08:51 PM)Snakevoul link Wrote: Αν θες την άποψη μου πρέπει να είσαι ψιλοnerdουλας για να διαβάσεις τα βιβλία και να γουστάρεις.

What are you talking about maaaate ? Τα βιβλία είναι υπέροχα, δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος στον κόσμο όλο που να έχει διαβάσει το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου και να μην έχει ενθουσιαστεί !!!
Reply
#10
Τα βιβλία σε μεταφέρουν σε πολύ πιο μαγικό περιβάλλον από τη σειρά, μια και η περιγραφή είναι πολύ αναλυτικότερη.
Σίγουρα θα συναντήσεις σημεία που ίσως σε κουράσουν, αλλά εφόσον διαβάζεις γενικά, τότε σίγουρα αξίζουν.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)