Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Νέο Κεφάλαιο!-Spoilers
#1
Για όσους δεν το γνωρίζουν, ο Μάρτιν έδωσε στην δημοσιότητα νέο κεφάλαιο από το βιβλίο.
Ο τίτλος είναι Mercy, και αφορά την Άρυα η οποία συνεχίζει την εκπαίδευση της στο Braavos.Μπορείτε να διαβάσετε το καφάλαιο εδώ http://www.georgerrmartin.com/excerpt-fr...of-winter/
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#2
Πω ρε φιλε... Παλι μας πορωσε... ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΔΙΑΟΛΕ!!!!!
\'\'The Iron Throne is mine, by right!\'\'
Reply
#3
Μου πήρε λίγη ώρα να καταλάβω την αναφορά στον Lommy Greenhands, αλλά πάλι καλά έχουμε και τη wiki.

“You’ll need to carry me.”
“Think so?”

(28-03-2014, 04:22 PM)mc00057 link Wrote: Πω ρε φιλε... Παλι μας πορωσε... ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΔΙΑΟΛΕ!!!!!

Τουλάχιστον έρχεται η σειρά σε μια βδομάδα, να 'χουμε κάτι να ασχολούμαστε...
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#4
Τρομερό το νέο κεφάλαιο, μάθαμε επιτέλους ποιός είναι ο Ιζεμπάρο... Αλλά τώρα έχω ακόμα μεγαλύτερη περιέργεια.... ΤΙ ΘΕΛΕΙ στον Ιζεμπάρο ? οέο ?
Reply
#5
(06-04-2014, 07:35 AM)alexandra tyrell link Wrote: Τρομερό το νέο κεφάλαιο, μάθαμε επιτέλους ποιός είναι ο Ιζεμπάρο... Αλλά τώρα έχω ακόμα μεγαλύτερη περιέργεια.... ΤΙ ΘΕΛΕΙ στον Ιζεμπάρο ? οέο ?
Έλα ντε,

νομίζω ότι ήταν απλώς εκπαίδευση, και να της είπαν ότι πρέπει να σκοτώσει εκεί κάποιον και εκείνη επέλεξε τον Ραφ.

ήταν πολύ περίεργο που την έβαλαν να παίξει τον ρόλο της Σάνσα πάντως και τον βιασμό της Tongue

Επίσης, ο συγγραφέας του έργου, είναι συγγενής του Σύριο?
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#6
Απόσπασμα απο το νέο βιβλίο

http://www.georgerrmartin.com/excerpt-fr...of-winter/
Νίκος
Reply
#7
(06-04-2015, 07:44 AM)Fixxxer link Wrote: Απόσπασμα απο το νέο βιβλίο

http://www.georgerrmartin.com/excerpt-fr...of-winter/

Το κεφάλαιο μου φάνηκε απολαυστικό. Η Σάνσα εμφανίζεται πολύ διαφορετική, καθόλου σκοτεινή, όπως πίστευαν πολλοί, νιώθει πιο ασφαλής και πιο ήρεμη, είναι περισσότερο ο εαυτός της μολονότι υποκρίνεται κάποια άλλη. Ο τρόμος μοιάζει να την έχει εγκαταλείψει. Επίσης, την βλέπουμε να λειτουργεί με "πονηριά" και να θέτει σε εφαρμογή κόλπα που της μαθαίνει ο Μικροδάκτυλος. Η σκηνή του χορού με τον Διάδοχο Χάρρυ όλα τα λεφτά. Η Σάνσα έξυπνη και ακομπλεξάριστη, κομπλάρει τον "βλάκα" που την προσβάλλει νωρίτερα και συγχρόνως τον γοητεύει.

Για να δούμε πού θα μας πάει ο Μάρτιν μ' όλα αυτά. Αυτή η αίσθηση της ξεγνοιασιάς με τρομάζει. Μπας και προοιωνίζει κάναν Αρμαγεδώνα πάλι;;;;
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#8
Εκεί που λες ότι θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα στο μυαλό σου μέσα, ανοίγουν νέες αμφιβολίες για τις σκέψεις που έκανες και άααλλες απορίες προκύπτουν. Και με την Άρυα τα έχω αφήσει στο φλου όλα...

Αν ο Τζον Σνόου σκότωσε το αγόρι μέσα του, τότε η Σάνσα σκότωσε το κορίτσι μέσα της. Καιρός ήταν!!!
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply
#9
Νομίζω ότι στο Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου, μέχρι και το πέμπτο βιβλίο, παρακολουθούμε σχεδόν όλους τους κύριους ήρωές μας από παιδιά που είναι στην αρχή να γίνονται σιγά σιγά άντρες και γυναίκες (Τζον, Σάνσα, Ντάνυ, Άρυα, Μπραν) ή από ανώριμοι να "σοβαρεύουν" (Τζέιμι). Γενικότερα παρακολουθούμε τη διαμόρφωση της προσωπικότητάς τους μέχρι τη στιγμή που θα είναι έτοιμοι για τον τελικό σκοπό του καθενός τους. Και θεωρώ ότι στο τέλος του πέμπτου βιβλίου έχουμε φτάσει σ' αυτήν ακριβώς τη στιγμή.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#10
Εγώ έχω πάει την σκέψη μου ακόμη πιο πέρα: ο Τύριον θα "ωριμάσει" δίπλα στην Ταργκάρυεν... θα αποδειχθεί ή θα αποκαλυφθεί γιος του Αίρυς (προτιμώ όμως να μείνει στο φλου για λόγους ίντριγκας, να 'χουμε κάτι να λέμε μετά) και με τις γνώσεις του (αναφέρεται και στο άρθρο με το αφιέρωμα στους δράκους, ότι οι γνώστες ξέρουν τα μυστικά της εξημέρωσής τους) θα καταφέρει να χαλιναγωγήσει τον έναν από τους τρεις.

Εντάξει, ξέρω, τραβηγμένο σενάριο, το συζήταγα σήμερα με έναν φίλο, αλλά γενικά πιστεύω στην επιστροφή ενός δυναμικού Τύριον.
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)