Poll: Με ποσο θα βαθμολογούσατε το επεισοδιο ? (1-10)
You do not have permission to vote in this poll.
1
0%
0 0%
2
0%
0 0%
3
2.78%
1 2.78%
4
0%
0 0%
5
0%
0 0%
6
0%
0 0%
7
25.00%
9 25.00%
8
33.33%
12 33.33%
9
19.44%
7 19.44%
10
19.44%
7 19.44%
Total 36 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Με ποσο θα βαθμολογούσατε το επεισοδιο ?
#1
εγώ του έβαλα ένα 8  μπορεί να μην έγιναν ακριβώς όπως τα βιβλία άλλα ήταν μια αρκετά καλή πρεμιέρα  . Μου άρεσε που επιτέλους εμφανίστηκε ο Ser Dontos και η σκηνή της Αρυα στο τέλος. Το μόνο που το ήθελα κάπως αλλιώς ήταν ο διάλογος του Τυριον με τον Ομπερυν Μαρτελ καθώς θα τον προτιμούσα όπως είναι μέσα στο βιβλίο .
There is only one god, and his name is Death. And there is only one thing we say to Death: ‘Not today’.
Reply
#2
Οντως ηταν παρα πολυ δυνατο επεισοδιο και προσωπικα μου εδωσε την εντυπωση πως ηταν το ενδεκατο του 3ου κυκλου και οχι το 1ο του 4ου!!!Υπηρχε καλη συνοχη των γεγονοτων,και αψογη εναλλαγη των σκηνων.Χαιλαιτ,η Αρυα,η κοκκινη εχιδνα,οι δρακοι,αλλα προσωπικα για μενα η σκηνη που εκλεψε την παρασταση ηταν η γνωριμια μας με τους Θεν.Δεν τους φανταζομουν τοσο τρομακτικους.Οι αγριοι μπροστα τους ειναι γατακια Smile Απο κει και περα νομιζω οτι ειναι η καλυτερη πρεμιερα μετα απο την πρεμιερα του πρωτου κυκλου...8 κι απο μενα
Reply
#3
Μ' άρεσε το επεισόδιο. Σε σχέση με τις υπόλοιπες πρεμιέρες ήταν γρήγορο, με ενδιαφέρουσες σκηνές.

Γενικά τείνουν να με ενθουσιάζουν οι λεπτομέρειες σχετικά με την διαφορετική καθημερινότητα των ανθρώπων τις παλαιότερες εποχές και γι αυτό θα πω ότι μ' άρεσε η σφυρηλάτηση των δύο σπαθιών και η σκηνή που η Ύγκριτ έφτιαχνε βέλη.

Τον Όμπερυν θαρρώ τον κάναν ήδη ιδιαίτερα αγαπητό, μιας και το κοινό μετά τον κόκκινο γάμο θέλει εκδίκηση από τους Λάννιστερς. Ο Όμπερυν στα βιβλία λέει και μια ιστορία στον Τύριον περί όταν είχε επισκεφθεί το Casterly Rock και είχε δει τον Τύριον μωρό, αλλά δεν αποκλείεται να τη δείξουν στη συνέχεια αυτή. Άλλωστε είναι καλύτερα που τον βάλανε να διηγηθεί την ιστορία με την αδερφή του, Elia Martel, και που δείξανε ξεκάθαρα το λόγο που πήγε στο King's Landing.
Γενικότερα στα βιβλία, προσωπικά δεν με εντυπωσίασε ο Όμπερυν σα χαρακτήρας μέχρι προς το τέλος. Δεν είχε πολλές σκηνές που να δείχνουν την προσωπικότητά του. Πιστεύω ότι η σειρά τον παρουσίασε καλύτερα λοιπόν.

Γεμάτη δράση ήταν και η σκηνή στο πανδοχείο με τον Sandor Clegeane, και δείξανε την εκδίκηση για τον θάνατο του Lommy Greenhands.

Η μόνη σκηνή που θα προτιμούσα να ήταν αλλιώς είναι αυτή με Cersei-Jaime.
Επίσης, οι Θενς έμοιαζαν λίγο ψεύτικοι. Και καλά πολύ κακοί κι έτσι, αλλά όχι και τόσο πιστευτοί.

Ικανοποιητικό πάντως το επεισόδιο, του έβαλα 9.
Είμαι επιεικής μιας και μετά από καιρό αναμονής δεν έχω όρεξη να δώσω ιδιαίτερη προσοχή στις ατέλειες.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#4
O αρχηγος των Θενς,μου θυμισε λιγο τον Ξερξη απο τους 300,χωρις τα σκουλαρικια ;D ;D ;D
Reply
#5
(07-04-2014, 02:30 PM)mpiskotoulis link Wrote:O αρχηγος των Θενς,μου θυμισε λιγο τον Ξερξη απο τους 300,χωρις τα σκουλαρικια ;D ;D ;D

Έχω τόσο καιρό να δω τριακόσιους, που το μόνο που θυμάμαι απ' τον Ξέρξη είναι τα σκουλαρίκια Tongue
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#6
Του εβαλα ενα 7, καλα  η τελευταια σκηνη με την Αρυα ηταν ολα τα λεφτα... κατα τα αλλα απλα δεν ενθουσιατηκα....ΚΑΙ οχι επειδη το συγκρινα με τα βιβλια εξαλλου ειναι διαφορετικα ''προιοντα''!!!!
Reply
#7
(07-04-2014, 01:52 PM)mpiskotoulis link Wrote:η κοκκινη εχιδνα
καλησπέρα
μόλις είδα το πρώτο επεισόδιο
ποια είναι η κόκκινη εχίδνα; δεν πρόσεχα και δεν το πήρα πρέφα; (δεν έχω διαβάσει τα βιβλία οπότε αν είναι ορολογία από αυτά, παρακαλώ να μπει σε σπόιλερ για να μη μας κράξουν)
Reply
#8
Ο Ομπερυν Μαρτελ
Reply
#9
(07-04-2014, 04:54 PM)godric link Wrote:καλησπέρα
μόλις είδα το πρώτο επεισόδιο
ποια είναι η κόκκινη εχίδνα; δεν πρόσεχα και δεν το πήρα πρέφα; (δεν έχω διαβάσει τα βιβλία οπότε αν είναι ορολογία από αυτά, παρακαλώ να μπει σε σπόιλερ για να μη μας κράξουν)

Δεν είναι κάποιο σπόιλερ. Κόκκινη έχιδνα (Red Viper) αποκαλούν τον Όμπερυν Μαρτέλλ στο Γουέστερος. Αυτό δεν αναφέρθηκε στη σειρά, οπότε δεν είναι ότι δεν πρόσεχες...
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#10
Η μονομαχία θα τελείωνε μόλις κάποιος τραυματιζόταν, δεδομένης της μικρής ηλικίας του πρίγκιπα και της υψηλής καταγωγής του, αλλά και οι δυο δέχτηκαν χτυπήματα. Του Άρχοντα Έντγκαρ τα τραύματα κακοφόρμισαν και τελικά τον οδήγησαν στο θάνατο. Ο Όμπερυν ήταν γνωστός ως η "Κόκκινη Οχιά" από τότε, τόσο στους φίλους του όσο και στους εχθρούς του, εξαιτίας διαδόσεων που υποστήριζαν ότι πήρε μέρος στη μονομαχία με δηλητηριασμένη λεπίδα

@godric
αν θες να μάθεις περισσότερα δες στο wiki μας Smile Άπλα πρόσεχε εκεί υπάρχουν σποιλερ !!!
http://wiki.westeros.gr/index.php?title=...E%AD%CE%BB
There is only one god, and his name is Death. And there is only one thing we say to Death: ‘Not today’.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)