Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lion and The Rose-spoilers
#1
ή περί λιονταριών καi ρόδων ο λόγος.

Επιτέλους προβλήθηκε και το δεύτερο επεισόδιο του 4ου κύκλου.
Πώς σας φάνηκε?
Επιτέλους είδαμε τον πιο πολυαναμενόμενο γάμο, μετά τον Κόκκινο, τον Μωβ Γάμο...
Μετά τον αποκεφαλισμό του, την σφαγή του Ρομπ, ήρθε η ώρα όπου ο Τζοφρυ δηλητηριάστηκε την ίδια μέρα όπου παντρεύτηκε την χήρα του Ρένλυ.


Ίσως πρόκειται για τον πιο αντιπαθητικό χαρακτήρα στην ιστορία της τηλεόρασης, και ήδη από τον πρώτο κύκλο, πολλοί επιθυμούσαν να πεθάνει.
Έτσι και έγινε.

Ποιά ήταν η αντίδραση σας?

Αξίζει να σημειωθεί ότι όπως και στον Κόκκινο Γάμο, στον Μωβ ακούστηκε το κλασσικό πια, γαμήλιο εμβατήριο, The Rains of Castamere. Μόνο που αυτή την φορά, το τραγούδι ερμηνεύουν οι Sigur Rós.

https://www.youtube.com/watch?v=w3QW8PVyyNM
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#2
Praise the Old Gods, praise the Seven, praise R'hllor!!!!!!!

The ......... is dead!!!

(Συμπληρώστε όποιο επίθετο θέλετε!!!)
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#3
Καλησπέρα και απο εμένα , το είδα το επεισόδιο 4χ02 και ήταν άπαιχτο , επιτέλους ενα πολυ κλα επεισόδιο μετα απο καιρό διοτι το πρώτο μπήκε λίγο χαλαρά,,,,,ήταν  αναμενόμενο αυτο που έγινε με το θάνατο του τζόφρυ αλλά αυτο που με προβλημάτισε αρκετά είναι κατα πόσο ο συγγραφέας ακολουθεί τα βιβλία διότι ενω ο γάμος και ο θλανατος του τζόφρυ γίνονται στο θύελλα απο ατσάλι β' μέρος βιβλίο 3 ,η μια σκηνή που έδειξε με τον Ράμσε'ι' και τον πατέρα του γίνεται στο 5βιβλιο ο χωρός των δράκων , και επίσης η σκηνή με την σέι και τον καράβι που την διώχνει ο τυριον δεν υπάρχει κατι άλλο γίνεται,,,,,,στη σειρά ο τυριον παρουσιάζεται ο καλός ενω στα βιβλία λίγο κακός ,,, ενα μπάχαλο νομίζω πάει να γίνει,,,,,
Reply
#4
(14-04-2014, 02:16 PM)sunspear link Wrote: The ......... is dead!!!
Από όσο ξέρω η λέξη παληκάρι δεν υπάρχει στα αγγλικά.
Από την άλλη δεν υπάρχει λέξη που να μπορεί να περιγράψει τι πραγματικά ήταν ο Τζόφρυ.
Τον έφαγαν μπαμπέσικα, στον γάμο του. Ο νάνος θείος του και η πρώην του....
Πρώτα βλέπουμε τον Τυριον να τον κακοποιεί,
https://www.youtube.com/watch?v=xfyNF7v9C-I
Μετά του επιτίθεται λύκος!!!!! και μόνο η μητέρα του τον υπερασπίζεται,
https://www.youtube.com/watch?v=IzfTf8S86IU
στην συνέχεια οι θείοι του στρέφονται εναντίον του,
ο ίδιος ο παππούς του τον μισεί και τώρα αυτό......
Ας μην ξεχνάμε ότι ο Τζόφρυ ήταν ο μοναδικός που αντιμίλησε στον γέρο Λάννιστερ.
Ο τελευταίος άνθρωπος που το έκανε αυτό ήταν ο αλησμόνητος μπαμπάς της Ντάνυ, που τον έφαγαν και αυτόν οι Λάννιστερ.
https://www.youtube.com/watch?v=7gxAtIjHwbc
Είναι ο μοναδικός που υπερασπίστηκε τον επίσης αδικοχαμένο βασιλιά Ρόμπερτ, τα αδέρφια του δεκάρα δεν έδωσαν για τον αλκοολικό βασιλιά, ο Τζόφρυ όμως δεν ξεχνά.
Επίσης από όλο το γουέστερος είναι ο μοναδικός που ανυσυχεί για τους δράκους  και την Ντανυ. Hello, σχεδιάζεται παλινόρθωση των Targaryen, υπάρχει μια τύπισσα που θέλει να αμολύσει τους δράκους της στα βασίλεια και μόνο ο Τζόφρυ νοιάστηκε. https://www.youtube.com/watch?v=yB7NYh1TK8c
Ο Τζόφρυ είναι ο μοναδικός χαρακτήρας που αντιμετωπίζει τα κτήνη που έχουν οι Σταρκ για κατοικίδια, και επιβιώνει.

Καληνύχτα Τζόφρυ, αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ. Καληνύχτα.

He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#5
Από τη στιγμή που ακούστηκε το Rains of Castamere σε γάμο, θα έπρεπε να το περιμένουμε ότι θα πεθάνει ένας βασιλιάς στο καπάκι!  ;D

Πέρα απ' αυτό, τι μου άρεσε στο σημερινό επεισόδιο:

-Η υποκριτική δεινότητα του Alfie Allen τόσο στην πρώτη σκηνή, όσο και αργότερα όταν έρχεται ο Μπόλτον! Δεν του το είχα για να είμαι ειλικρινής, αλλά σ' αυτό το επεισόδιο ως Θήον-Ρηκ ζωγράφισε!
-Χαίρομαι επίσης που στη σκηνή του κυνηγιού του Ράμσι, δεν έδειξαν τα σκυλιά να κατασπαράζουν το κορίτσι!
-Σκηνή Τύριον-Τζέιμι δείχνει πόσο πολύ αγαπάει ο νάνος τον αδερφό του, μιας και κάνει ό, τι μπορεί για να μη νιώθει άσχημα που έχυσε το κρασί εξαιτίας του κομμένου του χεριού και τον ενθαρρύνει να εξασκηθεί στην ξιφασκία με το αριστερό.
-Γάμος Τζόφρυ:
Τα μαλλιά της Μάργκαιρυ. Στις φωτός δε μου είχαν αρέσει, αλλά τελικά είναι πολύ όμορφα!
Ο Όμπερυν! Σε όλα του! Στη φάση που ο Τύριον νομίζει ότι χαιρετάει εκείνον, στη φάση που φλερτάρει τον Λόρας, στη φάση που θυμίζει στη Σέρσει ότι η κόρη της είναι στο Ντορν (έμμεση απειλή) κι έπειτα την καρφώνει με το βλέμμα!!!
Η Ολλένα. Παίρνει τον αμέθυστο με το δηλητήριο από το κολιέ της Σάνσα με πραγματική επιδεξιότητα! Έπρεπε να παγώσω την εικόνα για να προσέξω ότι λείπει ο αμέθυστος, γιατί πραγματικά δε φαινόταν!

Εδώ παίρνει τον αμέθυστο:

[Image: zklbAH3.png]

Εδώ ο αμέθυστος λείπει. Είναι ο πρώτος πρώτος δεξιά:

[Image: ppNi1TC.png]

H απόδοση του εξευτελισμού του Τύριον κατά τη διάρκεια του γάμου και νωρίτερα όπου ο Τζόφρυ κατέστρεψε το δώρο του. Στα βιβλία αυτές οι σκηνές περιγράφονται από τον ίδιο τον Τύριον και πραγματικά σφίγγεται η καρδιά σου καθ' όλη τη διάρκεια του γάμου!
Τέλος, οι μακιγιέρ της σειράς για την εξαιρετική δουλειά που έκαναν στην τελευταία σκηνή όπου πεθαίνει ο Τζόφρυ! Πιο φρικτό πρόσωπο είναι ζήτημα να έχω δει! Και ο Τζακ Γκλίσον θεούλης πραγματικά! Ηθοποιάρα! Θα έλεγα ότι θα μου λείψει, αλλά δεν μπορώ να το πω! Έκανε τόσο καλή δουλειά ο ηθοποιός, ώστε το μόνο που μου απέμεινε να πω είναι "Good riddance!"  Big Grin

Τι δε μου άρεσε:


-Το πώς έδειξαν τον Τύριον με τη Σέι. Ο Τύριον τη διώχνει κακήν κακώς ταπεινώνοντάς την, θέλοντας να την κάνει να φύγει. Και η Σέι σπαράζει στο κλάμα αποδεικνύοντας ότι τον αγαπάει. Στήνοντας ένα τέτοιο σκηνικό, όλα όσα ακολουθούν, όσα κάνει η Σέι, μοιάζουν δικαιολογημένα και ο Τύριον δεν έχει λόγο να νιώθει προδωμένος, μιας και μ' αυτό που έκανε - έστω και για το καλό της Σέι - της απέδειξε ότι ήταν αυτός που την πρόδωσε. Άρα, η μετέπειτα συμπεριφορά της δε θα έπρεπε να τον πληγώσει και συνεπώς, ο φόνος μοιάζει πια εντελώς αδικαιολόγητος. Για κάποιο λόγο αρχίζω να υποπτεύομαι πως η Σέι δε θα εμφανιστεί ξανά στο Κινγκς Λάντινγκ για να μη χαλάσει το ίματζ του Τύριον που με τόσο κόπο οι συντελεστές της σειράς πλασάρουν! Μπορεί πάλι να κάνω λάθος, αλλά δεν καταλαβαίνω πού το πάνε!
-Το παίξιμο της Σέρσεϊ όταν χάνει το γιο της. Στο βιβλίο ήταν απόλυτα σπαρακτική, στη σειρά δε με έπεισε.

Όσο για το ότι αποκαλύπτουν ότι η Μπριέν είναι ερωτευμένη με τον Τζέιμι, προς το παρόν είμαι ουδέτερη απέναντι στο γεγονός, θέλω απλά να δω πού θα το πάνε. Εκ πρώτης, μου άρεσε, μπορώ να πω, αλλά κρατάω... στάση αναμονής!  Big Grin

Ερώτηση: Ο ανταρόλυκος στο γουέιργουντ στη σκηνή με τον Μπραν ήταν ο Γκοστ; Γιατί ήταν κάτασπρος ενώ ο Σάμερ είναι σκούρος απ' όσο θυμάμαι.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#6
(14-04-2014, 02:31 PM)MANKASS link Wrote: Καλησπέρα και απο εμένα , το είδα το επεισόδιο 4χ02 και ήταν άπαιχτο , επιτέλους ενα πολυ κλα επεισόδιο μετα απο καιρό διοτι το πρώτο μπήκε λίγο χαλαρά,,,,,ήταν  αναμενόμενο αυτο που έγινε με το θάνατο του τζόφρυ αλλά αυτο που με προβλημάτισε αρκετά είναι κατα πόσο ο συγγραφέας ακολουθεί τα βιβλία διότι ενω ο γάμος και ο θλανατος του τζόφρυ γίνονται στο θύελλα απο ατσάλι β' μέρος βιβλίο 3 ,η μια σκηνή που έδειξε με τον Ράμσε'ι' και τον πατέρα του γίνεται στο 5βιβλιο ο χωρός των δράκων , και επίσης η σκηνή με την σέι και τον καράβι που την διώχνει ο τυριον δεν υπάρχει κατι άλλο γίνεται,,,,,,στη σειρά ο τυριον παρουσιάζεται ο καλός ενω στα βιβλία λίγο κακός ,,, ενα μπάχαλο νομίζω πάει να γίνει,,,,,

Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Έχουμε ήδη ξεκινήσει ένα αντίστοιχο θέμα, ίσως να σε ενδιαφέρει.
http://westeros.gr/forum/index.php/topic,10229.0.html
Σε ότι αφορά τον Τύριον, σίγουρα δεν είναι όπως στα βιβλία.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα η νύχτα γάμου με την Σάνσα.
Στην σειρά δεν έγινε τίποτα, στα βιβλία την διέταξε να γδυθεί Tongue
Αν και έχουν αλλάξει κάποιες λεπτομέρειες, νομίζω ότι τελικά θα δείξουν και την πιο σκοτεινή πλευρά του Τύριον.
Τώρα για τον Θήον, αποκτά κεφάλαια στο 2ο βιβλίο και απουσιάζει από τα επόμενα δύο και τον βλέπουμε πάλι στο 5ο.
Μπορεί αυτό να βολεύει τον συγγραφέα στο βιβλίο και σοκάρει τον αναγνώστη με τον να μας παρουσιάζει τον Ρηκ, όμως στην σειρά δεν μπορούσαν να κρύψουν τον Θήον για τρεις κύκλους.
Ουσιαστικά ο 4ος κύκλος έχει στοιχεία από το 3ο, 4ο και 5ο βιβλίο. Βασικά τρέχουνε πολύ γρήγορα. Μόνο ο πρώτος κύκλος ήταν ακριβώς όσα γινόντουσαν στο 1ο βιβλίο. Π.χ. στον δεύτερο κύκλο βλέπουμε τον Τζειμυ και την Μπριεν να διασχίζουν τα ποτάμια, κάτι που συνέβη στο 3ο βιβλίο.
Αν έχεις διαβάσει τα βιβλία ορισμένες αλλαγές, μπορεί να σε τσαντίσουν. Για παράδειγμα ο Τζέιμυ επέστρεψε μετά τον γάμο. Δεν υπήρχε περίπτωση ο Τζέιμυ να συναντούσε την Σάνσα και να μην  την βοηθούσε να αποδράσει.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#7
(14-04-2014, 02:58 PM)nirne link Wrote: Πέρα απ' αυτό, τι μου άρεσε στο σημερινό επεισόδιο:

-Η υποκριτική δεινότητα του Alfie Allen τόσο στην πρώτη σκηνή, όσο και αργότερα όταν έρχεται ο Μπόλτον! Δεν του το είχα για να είμαι ειλικρινής, αλλά σ' αυτό το επεισόδιο ως Θήον-Ρηκ ζωγράφισε!
-Χαίρομαι επίσης που στη σκηνή του κυνηγιού του Ράμσι, δεν έδειξαν τα σκυλιά να κατασπαράζουν το κορίτσι!
-Σκηνή Τύριον-Τζέιμι δείχνει πόσο πολύ αγαπάει ο νάνος τον αδερφό του, μιας και κάνει ό, τι μπορεί για να μη νιώθει άσχημα που έχυσε το κρασί εξαιτίας του κομμένου του χεριού και τον ενθαρρύνει να εξασκηθεί στην ξιφασκία με το αριστερό.
-Γάμος Τζόφρυ:
Τα μαλλιά της Μάργκαιρυ. Στις φωτός δε μου είχαν αρέσει, αλλά τελικά είναι πολύ όμορφα!
Ο Όμπερυν! Σε όλα του! Στη φάση που ο Τύριον νομίζει ότι χαιρετάει εκείνον, στη φάση που φλερτάρει τον Λόρας, στη φάση που θυμίζει στη Σέρσει ότι η κόρη της είναι στο Ντορν (έμμεση απειλή) κι έπειτα την καρφώνει με το βλέμμα!!!
Η Ολλένα. Παίρνει τον αμέθυστο με το δηλητήριο από το κολιέ της Σάνσα με πραγματική επιδεξιότητα! Έπρεπε να παγώσω την εικόνα για να προσέξω ότι λείπει ο αμέθυστος, γιατί πραγματικά δε φαινόταν!


H απόδοση του εξευτελισμού του Τύριον κατά τη διάρκεια του γάμου και νωρίτερα όπου ο Τζόφρυ κατέστρεψε το δώρο του. Στα βιβλία αυτές οι σκηνές περιγράφονται από τον ίδιο τον Τύριον και πραγματικά σφίγγεται η καρδιά σου καθ' όλη τη διάρκεια του γάμου!
Τέλος, οι μακιγιέρ της σειράς για την εξαιρετική δουλειά που έκαναν στην τελευταία σκηνή όπου πεθαίνει ο Τζόφρυ! Πιο φρικτό πρόσωπο είναι ζήτημα να έχω δει! Και ο Τζακ Γκλίσον θεούλης πραγματικά! Ηθοποιάρα! Θα έλεγα ότι θα μου έλειπε, αλλά δεν μπορώ να το πω! Έκανε τόσο καλή δουλειά ο ηθοποιός, ώστε το μόνο που μου απέμεινε να πω είναι "Good riddance!"  Big Grin

Τι δε μου άρεσε:


-Το πώς έδειξαν τον Τύριον με τη Σέι. Ο Τύριον τη διώχνει κακήν κακώς ταπεινώνοντάς την, θέλοντας να την κάνει να φύγει. Και η Σέι σπαράζει στο κλάμα αποδεικνύοντας ότι τον αγαπάει. Στήνοντας ένα τέτοιο σκηνικό, όλα όσα ακολουθούν, όσα κάνει η Σέι, μοιάζουν δικαιολογημένα και ο Τύριον δεν έχει λόγο να νιώθει προδωμένος, μιας και μ' αυτό που έκανε - έστω και για το καλό της Σέι - της απέδειξε ότι ήταν αυτός που την πρόδωσε. Άρα, η μετέπειτα συμπεριφορά της δε θα έπρεπε να τον πληγώσει και συνεπώς, ο φόνος μοιάζει πια εντελώς αδικαιολόγητος. Για κάποιο λόγο αρχίζω να υποπτεύομαι πως η Σέι δε θα εμφανιστεί ξανά στο Κινγκς Λάντινγκ για να μη χαλάσει το ίματζ του Τύριον που με τόσο κόπο οι συντελεστές της σειράς πλασάρουν! Μπορεί πάλι να κάνω λάθος, αλλά δεν καταλαβαίνω πού το πάνε!
-Το παίξιμο της Σέρσεϊ όταν χάνει το γιο της. Στο βιβλίο ήταν απόλυτα σπαρακτική, στη σειρά δε με έπεισε.

Όσο για το ότι αποκαλύπτουν ότι η Μπριέν είναι ερωτευμένη με τον Τζέιμι, προς το παρόν είμαι ουδέτερη απέναντι στο γεγονός, θέλω απλά να δω πού θα το πάνε. Εκ πρώτης, μου άρεσε, μπορώ να πω, αλλά κρατάω... στάση αναμονής!  Big Grin

Ερώτηση: Ο ανταρόλυκος στο γουέιργουντ στη σκηνή με τον Μπραν ήταν ο Γκοστ; Γιατί ήταν κάτασπρος ενώ ο Σάμερ είναι σκούρος απ' όσο θυμάμαι.

Συμφωνώ ΚΑΙ στα υπέρ ΚΑΙ στα κατά που επισημαίνεις!

Προσωπικά ένιωσα απογοητευμένος σε αρκετά σημεία του επεισοδίου, καθώς ένιωσα ότι προσπαθούν με το ζόρι να δώσουν κωμικά σημεία στα επεισόδια.
Και καλά ο Τύριον που είναι ετοιμόλογος. Αλλά να βλέπουμε στους μισούς διαλόγους χαριτωμενιές τύπου Cersei-Pycelle, Bronn-Jamie, Bronn-Tyrion, Oberyn (τον έχουν παρακάνει αστειάτορα...) είναι πολύ!

Για να μην πω και για τις σκηνοθετικές τους επιλογές, όπως το να δείξουν τον Θίον και μετά το πιάτο με τα λουκάνικα. Αυτό προφανώς δεν έγινε τυχαία, ούτε και επηρεάζει την ιστορία ή τους χαρακτήρες. Το έκαναν για να προκαλέσουν γέλια. Δεν χρειάζεται και δεν πρέπει να αλλοιώνουν τόσο τη βαριά ατμόσφαιρα της σειράς!

Ευτυχώς στο τέλος ο μεγάλος Jack Gleeson έδωσε ρεσιτάλ με τις σκηνές του ως το τέλος!
Ήταν φοβερός.
Reply
#8
(14-04-2014, 09:05 PM)dancer_of_braavos link Wrote: Για να μην πω και για τις σκηνοθετικές τους επιλογές, όπως το να δείξουν τον Θίον και μετά το πιάτο με τα λουκάνικα. Αυτό προφανώς δεν έγινε τυχαία, ούτε και επηρεάζει την ιστορία ή τους χαρακτήρες. Το έκαναν για να προκαλέσουν γέλια.

;D Αυτό με τα λουκάνικα δεν το είχα σκεφτεί έτσι!!!!  ;D ;D ;D
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#9
(14-04-2014, 02:58 PM)nirne link Wrote: -Η υποκριτική Η Ολλένα. Παίρνει τον αμέθυστο με το δηλητήριο από το κολιέ της Σάνσα με πραγματική επιδεξιότητα! Έπρεπε να παγώσω την εικόνα για να προσέξω ότι λείπει ο αμέθυστος, γιατί πραγματικά δε φαινόταν!

Εδώ παίρνει τον αμέθυστο:

[Image: zklbAH3.png]

Εδώ ο αμέθυστος λείπει. Είναι ο πρώτος πρώτος δεξιά:

[Image: ppNi1TC.png]

Και για θυμηθείτε ποιος είχε δώσει το περιδέραιο στη Sansa και ποιος της λέει να τον ακολουθήσει μόλις πεθαίνει ο Joffrey Smile

Υ.γ. Καλησπέρα κι από εμένα. 1ο μου post.
Reply
#10
(14-04-2014, 09:59 PM)Xray7 link Wrote: [quote author=nirne link=topic=10342.msg11334#msg11334 date=1397487533]

-Η υποκριτική Η Ολλένα. Παίρνει τον αμέθυστο με το δηλητήριο από το κολιέ της Σάνσα με πραγματική επιδεξιότητα! Έπρεπε να παγώσω την εικόνα για να προσέξω ότι λείπει ο αμέθυστος, γιατί πραγματικά δε φαινόταν!

Εδώ παίρνει τον αμέθυστο:

[Image: zklbAH3.png]

Εδώ ο αμέθυστος λείπει. Είναι ο πρώτος πρώτος δεξιά:

[Image: ppNi1TC.png]

Και για θυμηθείτε ποιος είχε δώσει το περιδέραιο στη Sansa και ποιος της λέει να τον ακολουθήσει μόλις πεθαίνει ο Joffrey Smile

Υ.γ. Καλησπέρα κι από εμένα. 1ο μου post.
[/quote]

Καλησπέρα,
σβήσε το ποστ σου στο άλλο θρεντ.

ΜΟΝΟ σε αυτό συζητούμε με βάση όσα ξέρουμε από το βιβλίο.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)