Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Οίκος Ντέυν
#1
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου αντίστοιχο topic αλλά ήθελα πολύ να το μοιραστώ μαζί σας.
Κατά τη γνώμη μου ο πλέον αινιγματικός οίκος είναι οι Ντέυν.

[Image: 250px-DayneCoA.png]

Νόμιζω οτι το κουβάρι δεν εχει ξετυλιχθεί για αυτούς και τον ρόλο τους.
Θεωρώ πως κουβαλούν Βαλυριανό αίμα πράγμα που μαρτυρά και το βιολετί χρώμα στα μάτια τους. Ίσως και να έχουν κάποια σχέση με τους Ταργκ ή να έχουν τη δυνατότητα να δρακοκαβαλικέψουν.

Τι πιστεύετε για αυτούς; Αν κρίνουμε κι απο τη θεωρία πως η Ασάρα Ντέυν είναι η μητέρα του Jon Snow λογικά θα μάθουμε κι αλλες πληροφορίες.
[Image: MERLINSIG.png]
Reply
#2
(17-04-2014, 09:56 AM)hand of the king link Wrote: Θεωρώ πως κουβαλούν Βαλυριανό αίμα πράγμα που μαρτυρά και το βιολετί χρώμα στα μάτια τους. Ίσως και να έχουν κάποια σχέση με τους Ταργκ ή να έχουν τη δυνατότητα να δρακοκαβαλικέψουν.
O GRRM είπε ότι οι Dayne δεν είναι Valyrian επίσης οι Dayne έχουν ιστορία 10000 ετών η Valyria μέχρι πριν 5000 (η 3000?) ήταν βοσκότοπος. My opinion? Οι Dayne είναι οι προπάτορες των Valyrian, κάποιοι Dayne μετοίκισαν στην Valyria.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#3
Συμφωνώ ότι είναι πολύ αινογματικοί.
Η Ασάρα αναφέρεται ελάχιστα στο πρώτο και στο τρίτο βιβλίο, και στο πέμπτο ο Μπάρισταν αποκαλύπτει ότι κάποιος την ατίμασε, έμεινε έγκυος αλλά η κόρη της πέθανε στην γέννα.
Επίσης αναφέρει ότι η Ασάρα στράφηκε σε κάποιον Σταρκ.
Άποψη μου  είναι ότι η Ασάρα και ο Νεντ σχεδιάζανε να παντρευτούνε, έγινε ο πόλεμος, άλλαξαν οι προτεραιότητες του Νεντ, και εκείνη έμεινε μόνη της.
Αυτοκτόνησε επειδή ο Νεντ σκότωσε τον αδερφό της.


Μια άλλη θεωρία, είναι ότι η Αλλύρια είναι η κόρη του Νεντ και της Ασάρα...


Επίσης δεν ξέρουμε τι παίζει με τον Νεντ Ντέυν, που βρίσκεται και τί θα κάνει μετά..


Συμφωνώ για την κοινή καταγωγή με τους Ταργκ, το πιθανότερο είναι να κατάγονται από το Έσσος, όπου τα μωβ ματια και τα ασημόξανθα μαλλιά είναι συνιθισμένα.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#4
Βγάζω από το χρονοντουλαπο αυτο το θεμα για να μην ανοιξω δευτερο ομοιο.  :o

Οντως ο Οικος Ντεην ειναι ο πιο αινιγματικος. Παναρχαιος και μυστηριωδης.

- Η εμφάνισή τους, αν και μένουν στο Ντορν, ειναι διαφορετική. Η καταγωγή τους είναι διαφορετική. Βιολετιά μάτια... Εσσος; Αρχαια συγγένεια με τους Ταργκάρυεν;

- Ποια ειναι τα "λόγια" τους; Ο Μαρτιν δεν μας τα εχει δωσει. Μαλιστα, καποιος φαν στο αγγλικο φορουμ ειπε οτι οταν ρωτησαν τον Μαρτιν, αυτος ειπε οτι δεν εχει αποκαλυψει τα λόγια τους, επειδή είναι σποιλερ για ένα κεντρικό μυστήριο των βιβλίων. (!!!)

- Τι ητανε το αστερι που επεσε στο εδαφος τους; Υπαρχει η θεωρια οτι δεν ητανε αστερι, αλλά... αρχαιος δρακος.

- Τι ειναι το υλικο με το οποιο ειναι φτιαγμένο το σπαθι τους, η Αυγή;

Σκορπιες σκεψεις:

Αστερι... Αυγη... Τι ειναι η αυγη; Ειναι το πρωτο φως μετά τη νυχτα.
Ο Αρθουρ Ντέην, ο νουμερο ενα ιπποτης και Βασιλικος Φρουρος, ητανε ο πιο στενος φιλος του πριγκηπα Ραιγκαρ. Δειξε μου το φιλο σου να σου πω ποιος εισαι.
Τα λογια του Οικου ειναι σποιλερ.

Χμμμ...

Dawn...
"We Bring The Light" ??
"We End The Night" ??

Lightbringer ειναι... το σπαθι του Αζορ Αχάι.
Δευτερη Μεγάλη Νυχτα ειναι να αρχισει στο Γουεστερος τωρα.

"And so it begins..."
Τα λόγια του Αρθουρ στο ονειρο του Νεντ. Αρχιζει... τι; Ή τι άρχισαν ισως οι Ντέυν;

Μηπως λοιπον ο Τζον "you know nothing" Σνόου μας πρεπει, αφου αναστηθει, να παει προς Σταρφωλ μεριά, στο σπιτι του κολλητου του μπαμπά του, να μάθει επιτελους πολλά, μα πολλά πράματα;...

8-|
Promise me, Ned...
Reply
#5
(17-04-2014, 09:44 PM)Σιέρα link Wrote: Άποψη μου  είναι ότι η Ασάρα και ο Νεντ σχεδιάζανε να παντρευτούνε, έγινε ο πόλεμος, άλλαξαν οι προτεραιότητες του Νεντ, και εκείνη έμεινε μόνη της.
Αυτοκτόνησε επειδή ο Νεντ σκότωσε τον αδερφό της.


Μια άλλη θεωρία, είναι ότι η Αλλύρια είναι η κόρη του Νεντ και της Ασάρα...
Συμφωνώ. Oi θεωρίες  μου σχετικα με την οικογένεια Dayne τις οποίες εχω αναπτύξει στο αγγλικο ειναι

1. η Ash και ο Ned ειχαν αρραβωνιαστεί στο Harrenhall, οπου η Ash εμεινε έγκυος στην Allyria. Αλλα ξέσπασε ο πολεμος και ο Ned παντρεύτηκε την Cat. Η Ash αυτοκτόνησε λογω επιλόχειας κατάθλιψης.

2. Oι Dayne ειναι οι πρόγονοι των Valyrian.

3. Το αστερι που επεσε κοντα στο Starfall ηταν στην πραγματικότητα ενας αρχαίος Westerosi δρακος και η Dawn εχει φτιαχτεί απο κομμάτια αυτου του δρακου.

Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#6
Βασικά ο Τζ.Ρ.Ρ.Μ είπε ότι οι Ντέυν δεν συγκενεύουν με τους Ταργκάρυεν (γι' αυτό μερικοί από αυτούς έχουν μαύρα μαλλιά και όχι ασημένια). Είπε επίσης πως η Ελίζαμπεθ Τέιλορ είχε μοβ μάτια κι ωστόσο δεν ήταν Βαλυριανής καταγωγής (απ' όσο ξέρει). Αυτό θα συμβαίνει και με τους Ντέυν.

Επίσης δεν νομίζω ότι η Αλλύρια είναι κόρη της Ασάρα και του Νεντ. Η όλη θεωρία Ρ+Λ=Τζ βασίζεται στο ότι ο Νεντ δεν θα απατούσε τη γυναίκα του, μου φαίνεται λίγο φθηνό στο τέλος να μάθουμε ότι δεν είναι ο μπαμπάς του Τζον, αλλά όντως πήγε με την Ασάρα. Γενικά νομίζω ο Νεντ να πήγε με κορίτσι με το οποίο δεν ήταν παντρεμένος (θεωρείται ατίμωση να χάσει μια γυναίκα την παρθενιά της από κάποιον που δεν είναι ο άντρας της) είναι τόσο πιθανό όσο να απάτησε την Κατ.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#7
(18-08-2015, 05:11 PM)Alysanne Targaryen link Wrote: Βασικά ο Τζ.Ρ.Ρ.Μ είπε ότι οι Ντέυν δεν συγκενεύουν με τους Ταργκάρυεν (γι' αυτό μερικοί από αυτούς έχουν μαύρα μαλλιά και όχι ασημένια). Είπε επίσης πως η Ελίζαμπεθ Τέιλορ είχε μοβ μάτια κι ωστόσο δεν ήταν Βαλυριανής καταγωγής (απ' όσο ξέρει). Αυτό θα συμβαίνει και με τους Ντέυν.
Όχι ακριβώς. Είναι ότι οι Dayne δεν είναι Valyrian. Κάποιος μπορεί να είναι Valyrian χωρίς να έχει δεσμούς αίματος με τους Targ.
(18-08-2015, 05:11 PM)Alysanne Targaryen link Wrote: Η όλη θεωρία Ρ+Λ=Τζ βασίζεται στο ότι ο Νεντ δεν θα απατούσε τη γυναίκα του
[color=orange][size=12pt][font=comic sans ms] Ναι ε? Γιατί εγώ εδώ και 3 χρόνια που ασχολούμαι με τα φόρουμ του ASOIAF ΠΟΤΕ δεν έχω δει κάτι τέτοιο.
(18-08-2015, 05:11 PM)Alysanne Targaryen link Wrote: μου φαίνεται λίγο φθηνό στο τέλος να μάθουμε ότι δεν είναι ο μπαμπάς του Τζον, αλλά όντως πήγε με την Ασάρα.
[color=orange][size=12pt][font=comic sans ms]Δεν μπορώ να καταλάβω πως φτάνεις σε αυτό το συμπέρασμα.
(18-08-2015, 05:11 PM)Alysanne Targaryen link Wrote: Γενικά νομίζω ο Νεντ να πήγε με κορίτσι με το οποίο δεν ήταν παντρεμένος (θεωρείται ατίμωση να χάσει μια γυναίκα την παρθενιά της από κάποιον που δεν είναι ο άντρας της) είναι τόσο πιθανό όσο να απάτησε την Κατ.
[color=orange][size=12pt][font=comic sans ms]Αυτό είναι το θέμα της θεωρίας. Ο Ned θα την παντρεύονταν και εξαναγκάστηκε να παντρευτεί την Cat.
Όσο για το τι θεωρείται ατίμωση πρώτων θυμήσου ότι η Ashara ήταν από το Dorne και δεύτερων ότι αν υπήρχε αρραβώνας δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Επίσης θυμήσου ότι ο Ned που γνωρίζουμε δεν είναι ο Ned της επανάστασης. Κατά την γνώμη μου το συμβάν με την Ashara είναι ο λόγος που ο Ned έγινε τόσο στενόμυαλος και προσκολλημένος σε μια ψευδή ιδέα τιμής ειδικά άμα θυμηθείς για τις "broken promises".



Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#8
Quote: ο Ned έγινε τόσο στενόμυαλος και προσκολλημένος σε μια ψευδή ιδέα τιμής

Δεν ξέρω γιατί αυτή η φράση μ' άρεσε.
Ίσως γιατί ήταν εκνευριστικά τίμιος  σα να κατεχόταν από κόμπλεξ τιμιότητας.
Καμιά φορά κάνουμε χοντρά λάθη από τιμιότητα κι ειλικρίνεια (όπως κι εγώ) .
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#9
(18-08-2015, 05:11 PM)Alysanne Targaryen link Wrote: Βασικά ο Τζ.Ρ.Ρ.Μ είπε ότι οι Ντέυν δεν συγκενεύουν με τους Ταργκάρυεν (γι' αυτό μερικοί από αυτούς έχουν μαύρα μαλλιά και όχι ασημένια). Είπε επίσης πως η Ελίζαμπεθ Τέιλορ είχε μοβ μάτια κι ωστόσο δεν ήταν Βαλυριανής καταγωγής (απ' όσο ξέρει). Αυτό θα συμβαίνει και με τους Ντέυν.

Επίσης δεν νομίζω ότι η Αλλύρια είναι κόρη της Ασάρα και του Νεντ. Η όλη θεωρία Ρ+Λ=Τζ βασίζεται στο ότι ο Νεντ δεν θα απατούσε τη γυναίκα του, μου φαίνεται λίγο φθηνό στο τέλος να μάθουμε ότι δεν είναι ο μπαμπάς του Τζον, αλλά όντως πήγε με την Ασάρα. Γενικά νομίζω ο Νεντ να πήγε με κορίτσι με το οποίο δεν ήταν παντρεμένος (θεωρείται ατίμωση να χάσει μια γυναίκα την παρθενιά της από κάποιον που δεν είναι ο άντρας της) είναι τόσο πιθανό όσο να απάτησε την Κατ.

Συμφωνω!

Ο Νεντ καλα καλα δεν ειχε θαρρος να μιλησει με την Ασαρα, επενεβη ο Μπραντον για να χορεψει μαζι της, και θα προχωρουσε και στο υπερτατο βημα να κοιμηθει μαζι της; Ο Νεντ που ξερουμε; Να κοιμηθει εκτος γαμου και να ατιμασει την Ασαρα, αδελφη Βασιλικου Φρουρου και κολλητου του Πριγκηπα; Οχι, με τιποτα. Η τιμή και η ντροπη του δεν θα τον αφηναν να... λειτουργησει. Αντιθετως, ο Μπραντον ητανε και θερμοαιμος και γκομενιαρης και δεν ειχε κανεναν ενδοιασμο να κοιμαται με παρθενες, το αντιθετο μαλιστα. Αρα... ποιος Σταρκ ειναι πιο πιθανο να αφησε εγκυο την Ασαρα; "Μωρό μου, χορεψες με το λυκακι. Έλα τωρα να σου δειξω τις φιγουρες του μεγάλου λυκου.." Εαν εζησε η κορη και ειναι η Αλλυρια, τοτε ειναι κορη του Μπραντον.

Και για να επιστρεψουμε στα περι Οικου Ντέυν... Η Αυγη ειναι ακομη στο Σταρφωλ, ε; Εκει που την επεστρεψε ο Νεντ. Χμμμ...

Promise me, Ned...
Reply
#10
(18-08-2015, 07:40 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote: Δεν ξέρω γιατί αυτή η φράση μ' άρεσε.
Ίσως γιατί ήταν εκνευριστικά τίμιος  σα να κατεχόταν από κόμπλεξ τιμιότητας.
Καμιά φορά κάνουμε χοντρά λάθη από τιμιότητα κι ειλικρίνεια (όπως κι εγώ) .
Tο θέμα ότι ακόμα και άνθρωποι οι οποίοι τον γνωρίζουν πιστεύουν το ότι είχε ένα νόθο παιδί δείχνει ότι τον είχαν ικανό για κάτι τέτοιο. Επίσης είναι αρκετά ξεκάθαρο ότι κάτι συμβαίνει όταν  ο Ned μίλαγε για "broken promises" στο πληθυντικό. Προσωπική μου γνώμη είναι ότι ο Ned ήταν ένας από τους πιο ηλίθιους χαρακτήρες της σειράς. Ναι ήταν και καλά "καλός", μουφα καλός, άλλα ήταν απλά βλάκας και στενόμυαλος.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)