Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
τι επεισοδιάρα είδαμε πάλι;
#1
Go Tyrion Go!
Ο νάνος τα πήρε άγρια! like!
Reply
#2
φοβερο το επεισοδιο,,μεχρι το επομενο μαλλον
Reply
#3
Λίγο χαζό μου φαίνεται πάντως η Σάε να έφαγε κόλλημα και να πρόδωσε έτσι ξαφνικά τον νάνο.
Ο "Κολοσσός της Ρόδου" όλα τα λεφτά, όπως και τα "κολπάκια" που άρχισαν οι δράκοι...
Φοβερή δουλειά και στο CGI φέτος.
Έχουμε πολλά να περιμένουμε στα επόμενα 4 επεισόδια. Μερικά ίσως προδιαγεγραμμένα, όπως ότι ο Στάσις θα μαζέψει στρατό για μια δεύτερη επέλαση προς το Κινγκς Λάντινγκ, ενώ η Ναϊνέρις θα "βαλτώσει" διοικώντας (ή προσπαθώντας να διοικήσει) τα μέρη που κατέκτησε.
Η Σάνσα βρήκε νέους μπελάδες, ενώ χλωμό βλέπω να φτάνει στον προορισμό της η Άρυα. Οκ, όλοι ξέρουμε πως έχει το νόμισμα και θα περάσει απέναντι, αλλά πως θα ξεφορτωθεί το Κυνηγόσκυλο;
Μεγαλύτερο ενδιαφέρον όμως έχει η τύχη του νάνου, κι αν ο "ιππότης" του καταφέρει να τον βγάλει ξαστεροπρόσωπο, όπως τον είχε γλυτώσει και από την "γκόμ@@α" του μικροδάχτυλου.
Λέτε η Σέρσει να απαιτήσει να μονομαχήσει ο αδελφός της;
Ο Θεός κρίνει το δέντρο από τους καρπούς, όχι από τις ρίζες. (Πάουλο Κοέλο)
Reply
#4
Εμένα πάλι μικρό μου φάνηκε.. Επίσης δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα από το περιεχόμενο του επεισοδίου γενικότερα. Έχουμε και λέμε λοιπόν
Στάνις: θεωρώ τη πιο σημαντική εξέλιξη αυτή του Στάνις. Οτι δηλαδή πήρε χρηματοδότηση από την τράπεζα. Αν θεωρήσουμε οτι πείστηκαν από τα επιχειρήματα του Νταβός, τότε συμπεράνουμε οτι η τράπεζα θα στηρίξει τον Στάνις έναντι όλων των άλλων. Ή μπορεί να το παίξουν σε δυο ταμπλό; Θα δούμε.
Θηον: δεν μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα για την υπόθεση του θηον. Η αδερφή του τον θεωρεί νεκρό μετά από αυτό που είδε. Ο άλλος λέει θα τον στείλει να κάνει σαμποτάζ. Μετά από όσα έχει περάσει ο θηον θα μου φαινόταν λογικό να θέλει να πεθάνει και να τελειώνει το μαρτύριο του, όμως αυτός δείχνει να φοβάται τόσο πολύ μην πεθάνει που προσπαθεί να επιβιώσει με οποιοδήποτε τίμημα. Πάντως οφείλω να πω οτι σαν χαρακτήρας είναι από τους πιο καλοστημενους της σειράς.
Ντανερις: αυτή έχει μπλέξει με τη γραφειοκρατία. Προσπαθεί να αποδώσει δικαιοσύνη σε όλους. Ψιλοαδιάφορη μου φάνηκε όλη η σεκάνς με τη ντανερις. Τα παιδιά της μεγάλωσαν και κάνουν ζημιές.. και βλακείες... Πολύ διδακτικό και επιτηδευμένο. Ίσως θέλει να μας δείξει οτι μεγαλώνει και ο κόσμος δεν είναι ακριβώς όπως τον φανταζόταν;
Βαρις: έχει παντού πουλάκια που του ψιθυρίζουν διάφορα. Υπονοεί οτι ενδιαφέρεται για τον θρόνο!;!;!; Μπα δεν νομίζω.. Μετά καρφώνει τον τυριον στη δική... Γενικά δείχνει πολύ αφοσιωμένος στον βασιλιά και τον παππού του.
Ταγουιν: ψυχρός και σταθερός στους στόχους του. Επίσης ένας πολύ καλά στημένος χαρακτήρας. Εχει στήσει τη δίκη εις βάρος του παιδιού του, το οποίο ομολογουμένως δεν συμπαθει καθόλου.
Τζειμι: ο Τζέιμι είναι ο νέος καλός της σειράς. Μετά τον θάνατο του ρομπ, έχει συγκεντρώσει όλη μου τη συμπάθεια. Υπόσχεται να παντρευτεί και να κάνει παιδιά για να σώσει τον αδερφό του... Πολύ συγκινητικό..
Τυριον: νομίζω τα είπαν οι προηγούμενοι. Ο ηθοποιός έδωσε ρέστα... Πιστεύω θα δούμε τη μονομαχία που είχαμε δει στα τρέιλερ με τον ομπεριν να ίπταται σε στυλ ματριξ (άγνωστος τοτε) και το Βουνό! Η κατάθεση της Σει ήταν απολαυστική... ´´θέλω να με γ...σεις σαν να είναι η τελευταία νύχτα στον κοσμό´´
Ομπεριν: "και το έκανες;´´
´´τί;´´
´´Τον γ...σες σαν να ήταν η τελευταία νύχτα στον κοσμό;´´
...
Απολαυστική  ;D

Πάντως αν δεν δείξει λίγο Σνοου και λίγο Άρια δεν φτουράει το επεισόδιο...
Αυτά
Σορι για την πολυλογία μου, ελπίζω να μην σας κούρασα Smile
Hold the door!
Reply
#5
Φοβερό επεισόδιο, μακάρι να αποδειχθούν αντάξια του 6ου τα επόμενα 4.

Νταινέρυς: Έχει πολλά ακόμη να μάθει.

Τζέϊμι: Από κακομαθημένο πλουσιόπαιδο που μας παρουσιάζετε, μετατρέπεται σε έναν ηθικό ήρωα ο οποίος υπήρχε προ της επίσκεψής του στο Winderfell, λόγω της Βασιλοκτονίας. Θεωρώ πως θα έπρεπε να έχει καταλάβει πως έχει τον πατέρα του "του χεριού του", με βάση τη συζήτηση που είχανε, οπότε θα μπορούσε να διεκδικήσει πολλά περισσότερα.

Τάιγουιν: $#@$#@%@%$#@%$#@%$@#%$ της μάνας σου, σε απλά ελληνικά.

Σέρσεϊ: Τόσο $@$#@$#@$ που εύχομαι οι Ταϊρέλ να της πάρουν τα σώβρακα.

Όμπερυν: Τόσο γαμάτος χαρακτήρας, που με προβληματίζει η εξέλιξή του μετά την μονομαχία, αφού πλην Τύριον (έως τώραWink και Άρυα, όλοι οι γαμάτοι χαρακτήρες του Γουέστερος, τους οποίους λατρεύει το μέσο κοινό, έχουν εξαφανιστεί. Επιπλέον, νομίζω πως οι ψήφοι θα ήταν 2-1 υπέρ του Τύριον, αφού θα ψήφιζαν κατά τη γνώμη μου υπέρ του ο πατριός (;Wink του, ως μέρος της συμφωνίας με τον Τζέιμι, όσο και ο Όμπερυν ο οποίος έχει μιλήσει με τον Τύριον και δείχνει να διαβάζει τους ανθρώπους, καταννοώντας πως ο Τύριον δεν έχει καμία σχέση με τον πατέρα του και τη Σέρσεϊ, άλλωστε ο Τύριον δέχεται επίθεση από ανθρώπους που αποτελούν άμεσο στόχο του Όμπερυν...

Βάρυς: Ακόμη προσπαθώ να καταλάβω τη φράση του, πως θυμάται και μάλιστα πάρα πολύ καλά. Όποιος μπορεί να εξηγήσει; Αν είναι σπόιλερ, πάλι ρίξτε το, παρακαλώ.

Στάννις: Επιτέλους μια αναπνοή για έναν χαρακτήρα που φαινόταν να μην έχει στον ήλιο μοίρα.

Reply
#6
(12-05-2014, 09:48 PM)chrmarl link Wrote: Τζειμι: ο Τζέιμι είναι ο νέος καλός της σειράς. Μετά τον θάνατο του ρομπ, έχει συγκεντρώσει όλη μου τη συμπάθεια. Υπόσχεται να παντρευτεί και να κάνει παιδιά για να σώσει τον αδερφό του... Πολύ συγκινητικό..
Αμάρτησα για τα αδερφια μου τον κάνανε, πρώτα πάει να σκοτώσει τον Μπραν για την Σερσέι, τώρα θυσιάζει την ευτυχία του για τον Τύριον. :Smile
Θεωρία μου είναι ότι στο τέλος των βιβλίων και της σειράς, ο μαναδικός ήρωας θα είναι ο Τζέιμυ
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#7
Τώρα που είπε ο Τύριον να δικαστεί με μάχη πιστεύω θα εμφανιστεί o Clegane και θα καθαρίσει...
Reply
#8
Ti επεισοδιο ηταν αυτο παλι!!! Μου ανακατεψε το στομαχι! Δυσαρεστο αλλα και συναρπαστικο ταυτοχρονα.

Με χαλαει πολυ αυτη η ιστορια του Θηον. Συγκινηθηκα που η αδερφη του πηγε να τον ελευθερωσει, μου φανηκε περιεργο που δεν φοβηθηκαν τους πολεμιστες των Bolton αλλα ετρεξαν να φυγουν απο τα σκυλια τους. Εχω την εντυπωση οτι αυτη η σεκανς δεν ειναι στα βιβλια, ετσι δεν ειναι?

Ωραιος ο Davos που ξελασπωσε τον Σταννις.

Η Daenarys με κουραζει πολυ πλεον, το πανε οπως στα βιβλια φοβαμαι. Οσο πηρε φορα πριν τοσο ξεφουσκωνει τωρα.

Ο Jamie εξελισσεται πολυ καλα, ετσι οπως φανηκε θα ελεγα (αν δεν ηξερα καλυτερα) οτι αυτος θα προθυμοποιηθει να πολεμησει για τον αδερφο του. Με συγκινησε παροτι δεν ηταν ποτε αγαπημενος χαρακτηρας μου.

Η δικη πραγματικα με χαλασε κι αναστατωσε, δεν αντεχα αυτα που ακουγα. Πιστευω οτι η ατακα του Βαρυς ως απαντηση στον Τυριον ηθελε να πει ¨οτι την θεση μου την εχω ξεκαθαρισει σε σενα" αλλα οπως και να χει με ξενερωσε ο τροπος που τον εθαψε. Επισης με μπερδεψε στη συζητηση με τον ΟΜπεριν που εδειξε το θρονο.

Με ανησυχησε η αναφορα στον Σκυλο απο το συμβουλιο, απορω ποιος εζησε για να τον καρφωσει!

Τωρα η εμφανιση της Σαε δειχνει οτι τελικα πανε οπως στα βιβλια και οτι πραγματικα τον κοροιδευε τοσο καιρο. Δειχνει σαν να την εβαλε η Σερσει αλλα απο την αλλη αν ηταν ατομο της Σερσει τοτε δεν θα εκανε το λαθος να μπουντρουμιασει την Ρος (εκτος πια κι αν ηταν κι αυτο επιτηδες) Πολυ περιεργος ο ρολος της και ο λογος που καποιος σκεφθηκε να την ριξει στα ποδια του Τυριον τοσο καιρο πριν. Παντως με αυτη τη σκηνη τωρα δικαιολογειται θαυμασια η συμπεριφορα του Τυριον στα επομενα επεισοδια (που οσοι διαβασαν τα βιβλια ξερουν τι θα κανει) Διοτι πριν δω την Σαε μου φαινοταν περιεργο.

Οσα κερδισε σε κυρος ο Tynwin τοτε στο Χαρενχωλ με την Aria toso χανει σε αυτον τον κυκλο ως προσωπικοτητα. Τοτε εδειξε οτι εχει καποια ηθικη μεσα του και αγαπη για οσους το αξιζουν. Εδω πραγματικα χανουμε πασα ιδεα.

Το τελος ηταν φοβερο, οι μαρτυρες ολοι σιχαμεροι και απολαυσα πραγματικα την "ομολογια" του Τυριον που πλεον αλλαζει χαρακτηρα και βγαζει αφρους απο το στομα. Μου κανει εντυπωση που θεωρει οτι με την μονομαχια θα γλυτωσει το κεφαλι του  :o
Reply
#9
(13-05-2014, 09:25 AM)tane22 link Wrote: Βάρυς: Ακόμη προσπαθώ να καταλάβω τη φράση του, πως θυμάται και μάλιστα πάρα πολύ καλά. Όποιος μπορεί να εξηγήσει; Αν είναι σπόιλερ, πάλι ρίξτε το, παρακαλώ.
Show Content
(13-05-2014, 03:10 PM)KyriakoSnow link Wrote: Τώρα που είπε ο Τύριον να δικαστεί με μάχη πιστεύω θα εμφανιστεί o Clegane και θα καθαρίσει...
Ποιος από τους δυο?  :Smile
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#10
(13-05-2014, 04:28 PM)Jons Spearwife link Wrote: [quote author=tane22 link=topic=10362.msg11652#msg11652 date=1399973150]
Βάρυς: Ακόμη προσπαθώ να καταλάβω τη φράση του, πως θυμάται και μάλιστα πάρα πολύ καλά. Όποιος μπορεί να εξηγήσει; Αν είναι σπόιλερ, πάλι ρίξτε το, παρακαλώ.
Show Content
(13-05-2014, 03:10 PM)KyriakoSnow link Wrote: Τώρα που είπε ο Τύριον να δικαστεί με μάχη πιστεύω θα εμφανιστεί o Clegane και θα καθαρίσει...
Ποιος από τους δυο?  :Smile
[/quote]

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Η μνήμη μου με γύρισε σε επεισόδιο άλλης σεζόν και μπήκε μια υποψία στο μυαλό μου πως
Show Content
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)