Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] Νέοι Χαρακτήρες - 5η σεζόν
#1
Όπως μας πληροφόρησε η Σιέρα στο blog  http://westeros.gr/component/k2/item/580-5 
φημολογείται ότι στην επόμενη σεζόν θα εμφανιστούν οι εξής νέοι χαρακτήρες:

    Πρίγκιπας Τρύσταν Μαρτέλ, ο νεαρός γιος του Ντόραν, ο οποίος είναι αρραβωνιασμένος με την Μυρσέλλα Μπαράθηον.

·        Πρίγκιπας Ντόραν Μαρτέλ, ο πρίγκηπας του Ντορν και ο μεγαλύτερος αδερφός του Όμπερυν. Πάσχει από αρθρίτιδα.

·        Άρηο Χότα, ο αρχηγός της φρουράς του Ντόραν.

·        Νυμέρια Σαντ, μπάσταρδη κόρη του Όμπερυν, όμορφη και επικίνδυνη.

·        Ομπάρα Σαντ, μπάσταρδη κόρη του Όμπερυν, άσχημη και επικίνδυνη.

·        Τυέν Σαντ, , μπάσταρδη κόρη του Όμπερυν, φαινομενικά αθώα και επικίνδυνη.

·        Υψηλός Σπουργίτης, ο φανατικός νέος Υψηλός Σέπτον.

·        Σέπτα Ουνέλλα, μια γεροδεμένη σέπτα, η οποία ζητάει από την Σερσέι να εξομολογηθεί κατά την διάρκεια της φυλάκισης της.

·        Λόλλυς Στόκγουορθ, η αρχόντισσα που πρόκειται να παντρευτεί ο Μπρον.

·        Μάγκυ Βατραχομούρα, η γυναίκα που όταν η Σερσέι ήταν παιδί, προφήτευσε τον γάμο της με τον Ρόμπερτ, τον θάνατο των παιδιών της και την δολοφονία της από τον μικρό αδερφό.

·        Γιέζαν Ζο Κάγκαζ, ο ογκώδης διοικητής από το Γιουνκάι, ο οποίος αγοράζει τον Τύριον Λάννιστερ στο σκλαβοπάζαρο.

·        Το Ορφανό, μια αινιγματική γυναίκα, που συναντάει η Άρυα στο Μπράαβος.

Απ' όσο διάβασα στο αγγλικό φόρουμ το άρθρο το οποίο χρησιμοποίησαν αυτοί για την αντίστοιχη ανακοίνωση έλεγε ότι η παραγωγή ψάχνει ηθοποιούς για τους παραπάνω χαρακτήρες κι ότι η λίστα δεν είναι πλήρης. Μήπως αυτό σημαίνει ότι τους υπόλοιπους χαρακτήρες, όπως την Αριάν Μαρτέλ ή τον Κουέντυν για παράδειγμα, τους έχουν ήδη βρει; Δε θα ήθελα να πιστέψω ότι θα αφήσουν απ' έξω τόσο σημαντικούς ήρωες των βιβλίων.

Επίσης, όσον αφορά την Μάγκυ τη Βατραχομούρα και με δεδομένο ότι έχουν πει πως δε θα κάνουν φλας μπακ, μήπως τη βάλουν στο παρόν; Δηλαδή, να είναι μια μάγισσα που συναντάει η Σέρσεϊ τώρα και της λέει την προφητεία;
Εσείς τι γνώμη έχετε;
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
Εμένα αυτό που με ανησυχούσε από τότε που διάβασα τα συγκεκριμένα κεφάλαια σε σχέση με τη σειρά, είναι η μεγάλη αλλαγή του σκηνικού και η προσθήκη πολλών νέων χαρακτήρων. Θα μεταφερθούμε νότια, ουσιαστικά για πρώτη φορά και θα γνωρίσουμε ΠΟΛΛΟΥΣ νέους χαρακτήρες που μέχρι τώρα δεν είχε κανένας (που δεν έχει διαβάσει τα βιβλία) υπόψιν του. Επίσης, δεν θα έχουμε και κανένα γνώριμο γύρω τους (εκτός της Μυρσέλα; Tongue ) για να το κάνει λίγο πιο εύπεπτο, οπότε θέλω να δω πως θα το παρουσιάσουν για να κρατήσουν το ενδιαφέρον του θεατή και αν θα το καταφέρουν.

Για τη Μάγκυ κ εγώ πιστεύω ότι θα τη δείξουν μεγάλη, και ίσως όταν τη δει η Σέρσει τη θυμηθεί και τη ρωτήσει για όσα της είχε πει.

Γενικά ελπίζω να διαλέξουν ταιριαστούς ηθοποιούς αλλά σίγουρα ελπίζω να καταφέρουν να παρουσιάσουν τα νέα δεδομένα στο Ντορν με ενδιαφέρον τρόπο.
Reply
#3
Έχω ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό, αλλά από την άλλη, εμπιστεύομαι την παραγωγή στο ότι πάντα καταφέρνει με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο (άσχετα αν με αφήνει ικανοποιημένη εμένα σαν αναγνώστρια) να κρατάει το ενδιαφέρον του τηλεοπτικού κοινού. Το έχει αποδείξει άλλωστε.
Διάβασα μάλιστα κάπου ότι οι παραγωγοί ψάχνουν παλάτια στην Ισπανία για τα γυρίσματα στο Ντορν και ενθουσιάστηκα! Τα αραβικά παλάτια εκεί είναι σκέτη μαγεία, λες κι έχουν βγει από τις Χίλιες και Μια Νύχτες! Ελπίζω λοιπόν ότι θα το κάνουν πολύ ελκυστικό το όλο θέμα στο Ντορν. Αν αναλογιστούμε και τις σέξι παρουσίες που υπάρχουν στο Ντορν στα βιβλία και που σίγουρα θα τις υπερτονίσουν στη σειρά, θα έπρεπε νομίζω να είμαστε βέβαιοι ότι το τηλεοπτικό κοινό στο τέλος θα ζητάει και... encore κάθε φορά που θα τελειώνει η σκηνή στο Ντορν!  ;D
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#4
Δεν έχω διαβάσει ακόμα τα βιβλία, όμως άλλες φορές (ηθελημένα και άλλες παρά τη θέλησή μου) έχω φάει spoilers με το κουτάλι  Tongue
Η ερώτησή μου λοιπόν είναι η εξής: Από την εικόνα που μας έβγαλε ο Ομπέρυν αλλά και από αυτά που διαβάζω εδώ, την κουλτούρα και τους κατοίκους του Ντορν ο Μάρτιν τα εμπνεύστηκε από αραβικούς λαούς/αραβικό πολιτισμό;
Reply
#5
(05-06-2014, 04:22 PM)Godric link Wrote: Δεν έχω διαβάσει ακόμα τα βιβλία, όμως άλλες φορές (ηθελημένα και άλλες παρά τη θέλησή μου) έχω φάει spoilers με το κουτάλι  Tongue
Η ερώτησή μου λοιπόν είναι η εξής: Από την εικόνα που μας έβγαλε ο Ομπέρυν αλλά και από αυτά που διαβάζω εδώ, την κουλτούρα και τους κατοίκους του Ντορν ο Μάρτιν τα εμπνεύστηκε από αραβικούς λαούς/αραβικό πολιτισμό;

Δε νομίζω ότι εμπνεύστηκε την κουλτούρα από τους Άραβες, δεδομένου ότι οι άνθρωποι στο Ντορν είναι πολύ προοδευτικοί πάνω στο θέμα του σεξ και πολύ τολμηροί στο ντύσιμό τους - αντίθετα από το υπόλοιπο Γουέστερος που φαίνεται ότι κυριαρχεί ο πουριτανισμός - ενώ οι Άραβες ως μουσουλμάνοι είναι ιδιαίτερα συντηρητικοί πάνω σ' αυτά τα ζητήματα. Ο Μάρτιν ανέφερε την Μαυριτανική Ισπανία (αν δεν κάνω λάθος) όταν τον ρώτησαν τι χρώμα είναι το δέρμα των ανθρώπων στο Ντορν, επειδή υπήρξε μεγάλη συζήτηση γύρω από το θέμα. Ο συγγραφέας απάντησε ότι φαντάστηκε (και περιέγραψε στο βιβλίο) ένα λαό με μεσογειακά χαρακτηριστικά, όπως περίπου ήταν οι άνθρωποι στην Ισπανία επί Μαυριτανών.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#6
ευχαριστώ. με κάλυψες Smile
Reply
#7
Ισχύουν όσα είπε η nirne!
Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι η πολιτική κατάσταση στην Ουαλία επίσης επηρέασε τον Μαρτιν.

Π.χ. ο τίτλος του Πρίγκηπα του Ντορν παραπέμπει στον Πρίγκηπα της Ουαλίας.

Επίσης ο Μάρτιν ανέφερε ότι και η Παλαιστίνη εν μέρει παραπέμπει στο Ντορν.

Quote:So you could say Dorne is Wales mixed with Spain and Palestine with some entirely imaginary influences mixed in. Or you could just say it's Dorne....
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#8
Εγώ θα ήθελα να δω Victarion και Euron στην 5η σεζόν. Ίσως να τους φυλάνε για την 6η?
Reply
#9
ok Ό,τι να 'ναι! Υπάρχει η Lollys κ ο Trystane και δεν υπάρχει η Val?
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#10
(06-06-2014, 11:00 AM)Jons Spearwife link Wrote: ok Ό,τι να 'ναι! Υπάρχει η Lollys κ ο Trystane και δεν υπάρχει η Val?

Πολύ φοβάμαι ότι έχεις δίκιο. Υπάρχει η Λόλλυς, υπάρχει ο Τριστάν ως διάδοχος του Ντορν (!), υπάρχει η Βατραχομούρα και δεν υπάρχει η Αριάν! Ο Κουέντυν! Οι Σιδεράνθρωποι! Και ο Γκριφ μεγάλος και μικρός! Τελικά ο τρόπος που διάλεξε η τηλεοπτική παραγωγή, για να γίνουν πιο εύκολα αποδεκτοί οι νέοι χαρακτήρες από το κοινό ήταν να τους... παραλείψει!
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)