Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
8o επεισόδιο.. ίσως η πιο σοκαριστική στιγμή στη σειρά
#1
Αν και το ήξερα, δε μπορώ να το χωνέψω... κρίμα  Sad
Reply
#2
Κι εγω!!!
Παροτι το ηξερα. Παροτι πριν το δω μπηκα να διαβασω σχολια σε ξενη ομαδα του φβ και ηταν ολοι σοκαρισμενοι. Ξεκινησα να το βλεπω με βαρια καρδια ετοιμη για το χειροτερο κι ομως κατεληξα με ταχυπαλμια στο τελος.  :o αφου ειχα βαλει τα χερια πανω στην οθονη να μη βλεπω την φρικη και παλι αρρωστησα.

Νομιζω ειναι πολυ ασχημο ειδικα για καποιον που δεν το περιμενει :'( και πηρα τηλεφωνο τη φιλη μου που δεν θελει σποιλερ επιμενοντας να προετοιμαστει ψυχολογικα  Sad

Τι παπαρας κι αυτος ομως, τον εφαγε η ματαιοδοξια κι αλλαζονεια του.

Χειροτερα απο ολα με χαλασε η σκατοφατσα της Σερσει με τη θριαμβευτικη εκφραση  >Sad

Αλλα θα ευχαριστηθω τα επομενα επεισοδια.
Reply
#3
Σήμερα άργησα να γράψω για το νέο επεισόδιο. Συνήθως γράφω νωρίτερα μέσα στη μέρα. Ο λόγος είναι ότι πραγματικά μ' επηρρέασε πολύ αυτή τη φορά το Game of Thrones. Μολονότι έχω διαβάσει όλα τα βιβλία, μολονότι γνωρίζω τι θα συμβεί, μολονότι δε συνέβη τίποτα αυτή τη φορά που να μην το περιμένω, δε σας κρύβω ότι η μάχη Όμπερυν-Γκρέγκορ έμεινε κολλημένη στο μυαλό μου από το πρωί που την είδα και η τελευταία σκηνή με τους δύο αντίπαλους πεσμένους τον έναν δίπλα στον άλλον με το κεφάλι του αγαπημένου Όμπερυν πολτοποιημένο ήταν πολύ δυνατή για μένα. Υπόψιν ότι αυτή καθ' αυτή τη σύνθλιψη του κεφαλιού από τον Γκρέγκορ δεν την είδα, είχα γυρίσει τα μάτια μου αλλού και είχα βάλει και το χέρι μπροστά, μα παρ' όλα αυτά το στομάχι μου είναι σφιγμένο από το πρωί. Αυτό - πέρα και έξω από το gore που δε μου αρέσει και εδώ απ' ό, τι μου είπαν το παράκαναν - για μένα σημαίνει εξαιρετική σκηνοθεσία. Νομίζω ότι ο Alex Graves σκηνοθέτησε το επεισόδιο, ο οποίος μας αποζημίωσε τουλάχιστον για την αποτυχημένη σκηνή της ερωτικής συνεύρεσης Σέρσεϊ-Τζέιμι.
Επίσης, αυτό που μου φέρνει κατάθλιψη είναι ότι δε θα ξαναδώ τον Πέδρο Πασκάλ σαν Όμπερυν Μαρτέλ. Θυμάμαι όταν τον πρωτοείδα σε φωτογραφίες όταν τον είχαν προσλάβει για το ρόλο, με το γλυκούλικο χαμόγελο και το σχεδόν μπέιμπι-φέις είχα κάποιες αμφιβολίες ότι θα μπορούσε να αντεπεξέλθει ως Κόκκινη Έχιδνα. Χαίρομαι τόσο πολύ που με διέψευσε, όσο πολύ λυπάμαι που σήμερα ήταν η τελευταία φορά που τον είδα. Κατά την άποψή μου δε θα μπορούσε να υπάρξει καλύτερος Όμπερυν απ' αυτόν.
Κατά τα άλλα το επεισόδιο ήταν μέτριο κατά τη γνώμη μου. Σημαντικά σημεία ήταν η Τάφρος Κέιλιν όπου ο Θήον την παίρνει για τους Μπόλτον,  η αναγνώριση του Ράμσεϊ ως νόμιμου γιου του Ρους, όπως επίσης και το σύντομο αλλά σημαντικό "δικαστήριο" του Μπέιλις όπου η Σάνσα αποκαλύπτει ότι δεν είναι τόσο "φυτό" όσο νομίζουν οι τηλεθεατές. Επίσης, η αποπομπή του Τζόρα από το Μηρήν λόγω της αποκάλυψης του διπλού παιχνιδιού που έπαιξε κάποτε.
Να σημειώσω όμως ότι έπαιξαν εξαιρετικά ο Πίτερ Ντίνκλειτζ (Τύριον), ο Νικολάι Κόστερ- Γουάλνταου (Τζέιμι),  ο Άλφι Άλλεν (Θήον) και η Ίντιρα Βάρμα (Ελλάρια).
Περιμένω το επόμενο επεισόδιο, το οποίο ελπίζω πως θα είναι φοβερό, μήπως και βοηθήσει να ξεθωριάσει η ανάμνηση του τρομερού τέλους του αγαπημένου Όμπερυν Νύμερος Μαρτέλ.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#4
Η πλακα ειναι που διαβαζοντας τα σχολια ειναι λες και δεν εδειξε τιποτα αλλο το επεισοδιο, ο κοσμος δεν μπορουσε να μιλησει καν για αλλη σκηνη. Ειχα σκοπο μαλιστα να το ξαναδω αλλα μετα τη φρικη που αντικρυσα χλωμο το βλεπω.

Στα βιβλια βρε παιδια ετσι εξελισσεται η σκηνη? Με τετοια ανατροπη?

Μοιαζει να πεθαινει το Βουνο (τι σκατα με οσα επαθε!) αλλα διαβαζα στα σχολια οτι στα βιβλια δεν τελειωνει η ιστορια του εδω. WTF?  :o
Reply
#5
Νιωθω ρε παιδια σαν τις κηδειες που μαζευομαστε μετα την ταφη να πιουμε τον καφε της παρηγοριας και να κλαψουμε τον μακαριτη!  :'(

Ενα επεισοδιο γεματο ενδιαφερουσες εξελιξεις χωρις ομως καθολου δραση και πολλες διαφορετικες σκηνες. Μαλιστα η τελευταια σκηνη με τον Τυριον να φλυαρει ασκοπα με τον αδερφο του πριν την κλιμακωση σχεδον μου εσπασε τα νευρα. Και μετα ΜΠΑΜΜΜΜΜΜΜ! Κι εμεις που ξεραμε δεν αφησαμε τον εαυτο μας να παρασυρθει απο χαρα, το περιμεναμε. Κι ομως ο σκηνοθετης ικανοτατος καταφερε να μας συγκλονισει!
Reply
#6
(02-06-2014, 04:51 PM)Nica link Wrote: Στα βιβλια βρε παιδια ετσι εξελισσεται η σκηνη? Με τετοια ανατροπη?

Μοιαζει να πεθαινει το Βουνο (τι σκατα με οσα επαθε!) αλλα διαβαζα στα σχολια οτι στα βιβλια δεν τελειωνει η ιστορια του εδω. WTF?  :o

Αυτή τη φορά έμειναν αρκετά πιστοί στα βιβλία. Έτσι έγινε κι εκεί, με τον ίδιο τρόπο έγινε η ανατροπή. Και ελπίζω να μείνουν πίστοι και στη συνέχεια της ιστορίας όσον αφορά το Βουνό, ώστε να ικανοποιηθεί το φιλοθεάμον κοινό μετά το ταράκουλο που έπαθε σήμερα.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#7
Κατι διαβασα στα σχολια, ελπιζω να αληθευουν  8)

παω να γκουγκλαρω τωρα.
Reply
#8
Tα διαβασα. Οκκκκκκ...... 8)


Τωρα ας πουμε και τιποτε αλλο γιατι εχω ακομα πονοκεφαλο απο την ωρα που ειδα το επεισοδιο  :o

Η Αρυα γιατι γελουσε οταν ακουσε οτι πεθανε η θεια της? Απο καζο στον Σκυλο?

Η Σανσα εξελισσεται, φαινεται οτι αποφασισε να μην ειναι πια ερμαιο της μοιρας και θα μας βγει μεγαλη μουσιτσα. Λογικο αν σκεφθεις οτι δεν εχει αλλο τροπο να επιβιωσει και ανθρωπο να στηριχτει πανω του.

Πολυ ενδιαφερουσες και οι σκηνες του Θηον, εκαναν φοβερη δουλεια.

Οι Αγριοι εχουν περασει το τειχος ετσι δεν ειναι? Εκτος τειχους δεν ειναι η πολη που εσφαξαν? Δεν θα μας εδειχναν την σκηνη που περνανε το τουνελ η λαθος καταλαβα απο τα τρειλερ?

Στενοχωρηθηκα για τον Τζορα, δεν ειχε καν την ευκαιρια να απολογηθει και πιστευω οτι χανοντας τον αρχιζει και η σταδιακη φθορα της Νταννυ. Οπως και να χει πιο πιστο ακολουθο δεν εχει, ο Τζορα την λατρευε οι αλλοι δεν προκειται ποτε να ειναι τοσο αφοσιωμενοι.
Reply
#9
(02-06-2014, 05:25 PM)Nica link Wrote: Οι Αγριοι εχουν περασει το τειχος ετσι δεν ειναι? Εκτος τειχους δεν ειναι η πολη που εσφαξαν? Δεν θα μας εδειχναν την σκηνη που περνανε το τουνελ η λαθος καταλαβα απο τα τρειλερ?
Αυτή η ομάδα των Αγρίων είναι αυτή με την οποία είχε σκαρφαλώσει το Τείχος ο Τζον στην προηγούμενη σεζόν. Βρίσκονται από τη μέσα πλευρά του Τείχους και μόλις λεηλάτησαν την πόλη στο πορνείο της οποίας συχνάζουν οι αδερφοί της Νυχτερινής Φρουράς και στο οποίο πορνείο είχε αφήσει ο Σαμ τη Γκίλυ. Ο Μανς και ο στρατός των 100.000 που αναφέρουν έρχεται από τη Βόρεια πλευρά του Τείχους. Δηλαδή η Φρουρά θα δεχτεί επίθεση και από τις δύο πλευρές της. Σημειωτέον ότι από τη νότια πλευρά, από εκεί που ενδεχομένως να επιτεθεί ο Τόρμουντ και η Ύγκριτ δηλαδή, δεν έχει τείχος ή κάτι που να την προστατεύει γιατί δεν υπήρχε λόγος.

(02-06-2014, 05:25 PM)Nica link Wrote: οι αλλοι δεν προκειται ποτε να ειναι τοσο αφοσιωμενοι.

Ο σερ Μπάρρισταν Σέλμυ είναι απόλυτα αφοσιωμένος στην Ντάνυ.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#10
(02-06-2014, 05:25 PM)Nica link Wrote: Η Αρυα γιατι γελουσε οταν ακουσε οτι πεθανε η θεια της? Απο καζο στον Σκυλο?

Θαρρώ πως γέλασε με την ειρωνεία της κατάστασης. Την πρώτη φορά πήγαινε στον αδερφό της και με το που έφτασε εκείνος πέθανε, και τώρα που έφτασε στη θεία της, πέθανε κι αυτή μόλις μερικές μέρες.
Είναι από αυτές τις καταστάσεις που είναι τραγικο-κωμικές.

Τώρα για το υπόλοιπο επεισόδιο.

Θυμόμουν ότι πεθαίνει ο Όμπερυν. Δε θυμόμουν όμως ότι το Βουνό του έβγαζε τα μάτια και του έλιωνε το κεφάλι...

Πάντως για τον Γκρέγκορ δεν κάναν προετοιμασία στο κοινό. Άφησαν κι απ' έξω τη σκηνή στη μονομαχία, που πάνω στη φόρα του να χτυπήσει τον Όμπερυν, κόβει το χέρι ενός παιδιού, και μόλις αυτό αρχίζει και ουρλιάζει του παίρνει και το κεφάλι.
Βέβαια μάλλον καλύτερα που το άφησαν απ' έξω αυτό... Τα μάτια του Όμπερυν ήταν αρκετά.

Με τη Σάνσα ήταν ενδιαφέρον που την έδειξαν να παίρνει την κατάσταση στα χέρια της. Άλλαξαν μεν την πλοκή του βιβλίου, αλλά εξακολουθεί να είναι μια ενδιαφέρουσα προσέγγιση. Η μεταμόρφωσή της στο τέλος ήταν λίγο άκυρη. Σοβαρά τώρα, τι κολιέ ήταν αυτό;

Η ιστορία της Νταινέρυς από την αρχή της σεζόν ήταν λίγο βεβιασμένη και κακογραμμένη, και τώρα με τον Τζόρα κορυφώθηκε. Μου φάνηκε αρκετά απότομο. Μοιάζει σαν να πήρε την απόφαση κατ' ευθείαν, χωρίς πολλές εσωτερικές διαμάχες.

Αυτά γενικά.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)