Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
9ο Επεισόδιο- The Watchers on the Wall
#1
Σχολιασμός για το ένατο επεισόδιο.

Εγώ θα σχολιάσω αργότερα καθώς το παρακολουθώ αυτή τη στιγμή!  Smile
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
Πολύ συναισθηματικό επεισόδιο, κατά τη γνώμη μου. Όπως είχε και κάποιος φίλος στο forum πριν λίγο καιρό, είδαμε τους θανάτους πολλών χαρακτήρων τους οποίους είχαμε γνωρίσει στους πρώτους κύκλους της σειράς (έχω μια απορία-ο Alliser Thorne πέθανε;-). Έχει πολύ ενδιαφέρον δούμε πως θα καταφέρουν να χωρέσουν όλα τα υπόλοιπα στο τελευταίο επεισόδιο.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#3
Εδώ μια ανάλυση του επεισοδίου
https://www.youtube.com/watch?v=tspDoDxxOnA
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#4
Tο αγαπημενο μου ζευγαρι χαθηκε  :'( δεν ημουν σιγουρη οτι πεθαινε η Ινγκριντ, ηλπιζα να βρεθουν μαζι ξανα. Ο Τζον Σνοου ειναι φανταστικος, πραγματικος ηγετης! Το καλυτερο επεισοδιο της χρονιας για μενα, το βρηκα πολυ συναρπαστικο ;D
Reply
#5
Ήταν η πρώτη φορά που ήμουν τόσο σίγουρος πως πρόκειται για το πιο συναρπαστικό επεισόδιο της σειράς που έμεινα ξύπνιος μέχρι τις 4 τα ξημερώματα για να το παρακολουθήσω σε live streaming. Δεν θα ήθελα να πω πως απογοητεύτηκα τελείως, αλλά σίγουρα δεν ήταν αυτό που περίμενα να δω. Φοβερές σκηνές, υπέροχος χειρισμός της κάμερας, συναισθηματική φόρτιση στις σκηνές που ο Σαμ γίνεται αλάνι και ο Τζον αποχαιρετά στην αγκαλιά του τη νεκρή Ίγκριτ. Πολύ καλές οι συγκρούσεις σώμα με σώμα, δεν είχα παράπονο από τη μάχη. Το μόνο που με προβληματίζει τώρα είναι, που στο καλό θα χωρέσουν όλα όσα περίμενα να δω στο 10ο επεισόδιο; Γιατί αν, αν λέω, αφήσει κάποια για την επόμενη σεζόν, τότε θα είμαι σίγουρα απογοητευμένος. Ενοποθέτω την ελπίδα μου λοιπόν στην ερχόμενη Κυριακή.
If I look back I am lost.
Reply
#6
Μακαρι να χωρεσουν τα υπολοιπα στο 10ο επεισοδιο, το οποιο θα ειναι 1 ωρα και 6 λεπτα...
Νίκος
Reply
#7
Πολύ ωραίο επεισόδιο, όπως αναμενόταν. Θεαματικό, υποβλητικό, αλλά πολύ σύντομο. Τουλάχιστον έτσι φάνηκε σ' εμένα. Θεωρώ πως λόγω του ότι έβαλαν τις δύο επιθέσεις μαζί, δεν μπόρεσαν να δείξουν αρκετά πράγματα. Για παράδειγμα συρρίκνωσαν την πιο συγκινητική στιγμή της μάχης, τη φάση με την Ύγκριτ στην αγκαλιά του Τζον. Ο διάλογός τους κανονικά σπάει καρδιές στο βιβλίο, εδώ ήταν όλες κι όλες δύο φράσεις. Επίσης, δεν εστίασαν καθόλου στις δυσκολίες λόγω ελλείψεων πυρομαχικών κλπ. Αναμενόμενα όλα αυτά βέβαια, δεδομένου ότι δεν είχαν χρόνο έτσι όπως το έκαναν. Το ότι ο Άλισερ Θορν έγινε badass το αφήνω απλά ασχολίαστο.

Κατά τα άλλα, τα εφέ ήταν καταπληκτικά, η σκηνοθεσία εξαιρετική, οι γίγαντες και τα μαμούθ επικά, και η σκηνή όπου οι άντρες της ΝΦ λένε τον όρκο τους, αντιμετωπίζοντας το γίγαντα που τους επιτίθονταν, έφερε δάκρυα στα μάτια μου.

ΥΓ. Υπήρχε το δρεπάνι στα βιβλία; Ας μου θυμίσει κάποιος. Αν όχι, ήταν πολύ καλό και θεαματικό εύρημα.

ΥΓ2. Ξέρω πως θα πετροβοληθώ γι' αυτό που θα πω, αλλά αυτό το επεισόδιο μου άρεσε χίλιες φορές περισσότερο από εκείνο με τη μάχη του Μαυροποτάμου, που προσωπικά δε μ' εντυπωσίασε όσο τους περισσότερους.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#8
Μολις το ειδα κι εγω. Απολαυστικο πραγματικα, δεν εχω διαβασει τα βιβλια οποτε δεν εχω λογο να γκρινιαξω  Tongue πραγματικα ειχε τοσες ιστοριες μεσα η μαχη που δεν θα μπορουσαν να δειξουν οποιαδηποτε αλλη ασχετη σκηνη. Πιστευω οτι δεν ειναι τοσα πολλα και θα καταφερουν να τα δειξουν (υποθετωντας οτι δεν θα δειξουν τιποτε αλλο απο Μαυρο καστρο, θα παει για επομενη σεζον). Να ρωτησω, στα βιβλια ο Τζον πραγματικα βγιανει εξω να βρει τον Μανς?



Επικα, πολυ συναισθηματικα, ουρλιαζα απο ενθουσιασμο οταν καρφωσε την κεφαλα ο Τζον του Θενν  ;D. Αναρρωτιεμαι κι εγω αν πεθανε ο Αλιστερ δεν φανηκε κατι τετοιο. Τελικα ο πιτσιρικας εκδινηθηκε για το θανατο των γονιων του  8)
Reply
#9
(09-06-2014, 02:09 PM)Nica link Wrote: Μολις το ειδα κι εγω. Απολαυστικο πραγματικα, δεν εχω διαβασει τα βιβλια οποτε δεν εχω λογο να γκρινιαξω  Tongue πραγματικα ειχε τοσες ιστοριες μεσα η μαχη που δεν θα μπορουσαν να δειξουν οποιαδηποτε αλλη ασχετη σκηνη. Πιστευω οτι δεν ειναι τοσα πολλα και θα καταφερουν να τα δειξουν (υποθετωντας οτι δεν θα δειξουν τιποτε αλλο απο Μαυρο καστρο, θα παει για επομενη σεζον). Να ρωτησω, στα βιβλια ο Τζον πραγματικα βγιανει εξω να βρει τον Μανς?



Επικα, πολυ συναισθηματικα, ουρλιαζα απο ενθουσιασμο οταν καρφωσε την κεφαλα ο Τζον του Θενν  ;D. Αναρρωτιεμαι κι εγω αν πεθανε ο Αλιστερ δεν φανηκε κατι τετοιο. Τελικα ο πιτσιρικας εκδινηθηκε για το θανατο των γονιων του  8)

Ναι, ο Τζον βγαίνει από το Τείχος και πάει και βρίσκει το Μανς.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#10
ενα λινκ;
εκει που τα βλεπω εγω δεν το εβγαλε ακομα
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)