Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] Episode 10: ''The Children'' (Season Finale)
#1
Σήμερα το πρωί...

...ξύπνησα...

...ήπια καφέ...

...και μετά έχασα την επαφή με το πότε και το που...

...για 66 ολόκληρα λεπτά...

...διότι παρακολουθούσα την κορυφαία τηλεοπτική σειρά... ever...

...Tόσο απλά. Τόσο ξεκάθαρα.

(Σχόλια θα ποστάρω αργότερα, ακόμα δεν έχω συνέλθει...)
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#2
Είμαι συγκλονισμένη

και κάπως απογοητευμένη

δεν καταλαβαινω τι κανουν πια οι παραγωγοι

ειλικρινα


θα τους στείλω τα βιβλία
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#3
Συγκλονιστικό επεισόδιο απλά. Ωραίο season finale μπορώ να πω. Καθώς κλείστηκαν εντυπωσιακά όλες οι ιστορίες.

(16-06-2014, 05:34 AM)Σιέρα link Wrote:Είμαι συγκλονισμένη

και κάπως απογοητευμένη

δεν καταλαβαινω τι κανουν πια οι παραγωγοι

ειλικρινα


θα τους στείλω τα βιβλία

Καθώς δεν έχω διαβάσει τα βιβλία (μόνο το 1ο μέχρι τώρα, τα υπόλοιπα το καλοκαίρι καθώς έχω και εξεταστική Sad ), αλλά έχω spoilαριστεί από τα wiki αλλά και posts εδώ. Το μόνο εκτός βιβλίων δεν ήταν η μάχη Brien vs Hound; Είχε και άλλα parts;
Reply
#4
  • O Τζέιμυ αρνείται να κάνει έρωτα με την Σερσέι
  • Η Σερσέι δεν αποκαλύπτει την αιμομιξεία
  • Το ζόμπι εμφανίζεται
  • Ο Τζότζεν δεν πεθαίνει
  • Ο Τζέιμυ αποκαλύπτει στον Τύριον την αλήθεια για την Τύσα. Ο Τύριον αγαπάει και μισεί τον Τζέιμυ
  • Ο Τύριον δεν σκοτώνει την Σέι σε αυτο άμυνα
  • Ο μπαμπάς Λάννιστερ λέει στον Τύριον ότι η Τύσα πήγε εκεί που πάνε οι πόρνες. Ο Τύριον σκοτώνει τον μπαμπά του για την Τύσα και μετά η φράση "οπου πάνε οι πόρνες" γίνεται μοτίβο
  • Ο Τύριον αποκαλύπτει στον Τζέιμυ το κέρατο που έχει, και του λέει ποιούς έχει πάρει η Σερσέι/li]
    • [li]Πού είναι η Βάλ?
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#5
(16-06-2014, 09:28 AM)Σιέρα link Wrote:
  • O Τζέιμυ αρνείται να κάνει έρωτα με την Σερσέι
  • Η Σερσέι δεν αποκαλύπτει την αιμομιξεία
  • Το ζόμπι εμφανίζεται
  • Ο Τζότζεν δεν πεθαίνει
  • Ο Τζέιμυ αποκαλύπτει στον Τύριον την αλήθεια για την Τύσα. Ο Τύριον αγαπάει και μισεί τον Τζέιμυ
  • Ο Τύριον δεν σκοτώνει την Σέι σε αυτο άμυνα
  • Ο μπαμπάς Λάννιστερ λέει στον Τύριον ότι η Τύσα πήγε εκεί που πάνε οι πόρνες. Ο Τύριον σκοτώνει τον μπαμπά του για την Τύσα και μετά η φράση "οπου πάνε οι πόρνες" γίνεται μοτίβο
  • Ο Τύριον αποκαλύπτει στον Τζέιμυ το κέρατο που έχει, και του λέει ποιούς έχει πάρει η Σερσέι/li]
    • [li]Πού είναι η Βάλ?


και τι στο καλό ήταν αυτά τα πυροτεχνικά των παιδιών έξω απ τη σπηλιά??? λες κ εβλεπα star wars :o
Reply
#6
  • (16-06-2014, 10:26 AM)iris link Wrote:και τι στο καλό ήταν αυτά τα πυροτεχνικά των παιδιών έξω απ τη σπηλιά??? λες κ εβλεπα star wars :o

Στα βιβλία μέχρι στιγμής τα παιδιά δεν έχουν χειροβομβίδες...
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#7
(16-06-2014, 10:30 AM)Σιέρα link Wrote:
  • [quote author=iris link=topic=10383.msg12377#msg12377 date=1402914361]

    και τι στο καλό ήταν αυτά τα πυροτεχνικά των παιδιών έξω απ τη σπηλιά??? λες κ εβλεπα star wars :o

Στα βιβλία μέχρι στιγμής τα παιδιά δεν έχουν χειροβομβίδες...
[/quote]

το "μέχρι στιγμής" τα λεει όλα
Reply
#8
(16-06-2014, 09:28 AM)Σιέρα link Wrote:
  • O Τζέιμυ αρνείται να κάνει έρωτα με την Σερσέι
  • Η Σερσέι δεν αποκαλύπτει την αιμομιξεία
  • Το ζόμπι εμφανίζεται
  • Ο Τζότζεν δεν πεθαίνει
  • Ο Τζέιμυ αποκαλύπτει στον Τύριον την αλήθεια για την Τύσα. Ο Τύριον αγαπάει και μισεί τον Τζέιμυ
  • Ο Τύριον δεν σκοτώνει την Σέι σε αυτο άμυνα
  • Ο μπαμπάς Λάννιστερ λέει στον Τύριον ότι η Τύσα πήγε εκεί που πάνε οι πόρνες. Ο Τύριον σκοτώνει τον μπαμπά του για την Τύσα και μετά η φράση "οπου πάνε οι πόρνες" γίνεται μοτίβο
  • Ο Τύριον αποκαλύπτει στον Τζέιμυ το κέρατο που έχει, και του λέει ποιούς έχει πάρει η Σερσέι/li]
    • [li]Πού είναι η Βάλ?

Όου είναι πολλά τελικά! Θενκς φορ δι ίνφος.

Τι να πω, δεν ξέρω προς τι οι τόσες αλλαγές αλλά υποθέτω:

- Για τον Τζέιμι να δείξει οτι ναι μεν αγαπάει και θέλει την αδερφή του, αλλά θέλει πιο πολύ τον μικρό του αδερφό. Καθώς αυτό δεν είχε φανεί και τόσο στη σειρά (μόνο στον τελευταίο κύκλο).
- Για τη Σερσέι να δείξει ότι για τα παιδιά της κάνει τα πάντα. (το είχε πει και ο Τύριον σε ένα επεισόδιο νομίζω "ότι η Σερσέι λατρεύει πάρα πολύ τα παιδιά της για να αφήσει κάποιον να τους κάνει κακό").

Βαλ και ζόμπι λογικά στον επόμενο κύκλο (το ζόμπι κιόλας για εισαγωγή για να κάνει το μπαμ και να κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον). Την ιστορία της Τύσα δεν ξέρω γιατί την έκοψαν..

Δέχομαι να γίνονται κάποιες αλλαγές, καθώς δε μπορούν να μεταφερθούν οι σκέψεις των ηρώων στην οθόνη, οπότε πρέπει να βρεθεί άλλος τρόπος να μεταφερθούν αυτά που νιώθουν. Αλλά τα κοψίματα σκηνών, ο θάνατος ηρώων και η αλλαγή βασικών σκηνικών δεν ξέρω που αποσκοπεί και με τη λογική γίνεται..

ΥΓ: Έτσι γίνεται και η εισαγωγή στη σπηλιά στα βιβλία; Μου φάνηκε πολύ ξεκάρφωτο αυτό με τις βόμβες φωτιάς.. ΕDIT: Μόλις είδα τα νέα post ότι δε γίνεται έτσι το σκηνικό στη σπηλιά.. Τι να πω..
Reply
#9
To ότι πεθαίνει χαρακτήρας στη σειρά που δεν πεθαινει στο βιβλίο είναι σπόιλερ και για τους αναγνώστες?  Tongue  Μελλοντικά θα φύγει και στα βιβλία ? ρητορική ερώτηση  :-X
Το κόβω να γίνονται άλλα στη σειρά, να την τελειώσουν μόνοι τους την ιστορία και να μην περιμένουν τα βιβλία...
Να δω πως θα ξεμπλέξουμε...  :Smile
Reply
#10
1ο σχόλιο ειναι αυτό που λέμε ότι ο γέρος ή από πέσιμο ή από χ....
Η αλήθεια είναι ότι σε όλη τη σειρά λέγανε ότι ο Ταιγουιν είναι μεγάλος κτλ.περίμενα ότι θα καθαρίσει η μπουγάδα.!
2ον Τον Στάνις στο τείχος δεν τον περίμενα να πω την αλήθεια και αλλάζει τα δεδομένα από εδώ και πέρα.
3ον Η Ντάνυ δείχνει να έχει χάσει τον έλεγχο με τους δράκους και το τελευταίο καιρό όλα της πάνε στραβά.
4ον Κάτι μου λέει ότι ο Μπραν θα εμφανιστεί με κανένα στρατό και θα μας μουρλάνει όλους.
5ον και τέλος Από την αρχή τη συμπαθούσα σαν χαρακτήρα και επιβεβαιωνομαι για την Αρυα.!!Πολύ ωραίες σκηνές και ένα από τα καλύτερα κλεισίματα κύκλου.!
Υ.Γ. Ηodorrrr
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)