Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3eye raven & the children [book spoilers]
#1
Kαταρχήν πρίν αρχίσουμε να προειδοποιήσω [Image: River-Song-Spoilers-Dr-Who-gif.gif]



Θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα κομμάτι στο 10ο επεισόδιο που με πείραξε πολύ το 3eye Raven(aka BloodRaven) και  τα Children of the forest, δεν μίλα καν για τον Jojen και τα πυροτεχνήματα.

Στα βιβλία ο Bran συναντά σε μια σπήλια το κοράκι ο όποιος από τα παρελκόμενα καταλαβαίνουμε, κυρίως όσοι έχουν διαβάσει τα Dunk&Egg, oτι είναι ο Brynden Rivers ακα Bloodraven ένα από τα Great Bastards, παιδιά του Aegon IV με διαφορές high born ερωμένες του τα όποια τα νομιμοποίησε λίγο πριν πεθάνει, μητέρα του Bloodraven ήταν η Mylessa Blackwood.
Show Content

Στα βιβλία ο 3yr είναι έτσι http://awoiaf.westeros.org/images/a/a7/T...d-crow.jpg http://awoiaf.westeros.org/images/0/05/C...onetti.jpg όχι έτσι http://img4.wikia.nocookie.net/__cb20140...ee-man.jpg http://img3.wikia.nocookie.net/__cb20140..._Raven.png ο των βιβλίων φαίνεται ότι είναι αρχαίος φαίνεται το δέντρο περνά από μέσα του και γενικά είναι ο ορισμός του majestic στην σειρά φαίνεται απλά γερός με μακριά μαλλιά να κάθεται ανάμεσα στο δέντρο. Επίσης στα βιβλία έχει χάσει το αριστερό μάτι μέσα από το όποιο βγαίνει ένα κλαδί αν θυμάμαι καλά και όχι το δεξί που είναι στην σειρά. Damn δηλαδή ο BloodRaven των βιβλίων είναι κυριολεκτικά ένα θεός στη σειρά είναι τελείως meh.

Kαι ερχόμαστε στα Children of the forest τα όποια είναι μη ανθρωποειδή, είναι αρκετά μικρότερα από τους ανθρώπους, έχουν καφέ δέρμα το όποιο έχει και ποιο ανοιχτό σημεία όπως του ελαφιού και μεγάλα αφτιά, τα μάτια τους είναι χρυσά και μοιάζουν με μάτια γάτας και τα χεριά τους έχουν 4 δάχτυλα με νύχια σαν τα πτηνά. Με λίγα λόγια είναι αυτό http://awoiaf.westeros.org/images/9/9e/Leaf_TheMico.jpg και όχι http://awoiaf.westeros.org/images/a/a8/Leaf.png

Επειδή τα κεφάλαια του Bran περά από το Τοίχος για μένα είναι από τα καλυτέρα αυτές οι ας πούμε αλλαγές με χάλασαν παρά πολύ. Ούτε θα ακουμπήσω το θέμα των πυροτεχνημάτων.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#2
Η αλήθεια είναι ότι στο βιβλίο το δέντρο έβγαινε μέσα από τον Μπλάντρεϊβεν και ήταν λιγάκι ανατριχιαστικό σαν εικόνα. Η σκέψη μάλιστα ότι ίσως έτσι να κατέληγε και ο Μπραν ήταν αποκαρδιωτική.
Στη σειρά ο "γέρος" αν και μοιάζει αρκετά στις φωτό που έβαλες, αν εξαιρέσουμε το μάτι, ήταν ωραία και άνετα καθισμένος ανάμεσα στα κλαδιά του δέντρου και τίποτα δεν προκαλούσε "απώθηση" στους τηλεθεατές σχετικά με τη μοίρα του Μπραν. Άλλωστε, στη σειρά τίποτα ακόμη δεν προοικονομεί ότι ο Μπραν θα πάρει τη θέση του ή κάνω λάθος;
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#3
(22-06-2014, 03:12 PM)nirne link Wrote:Η αλήθεια είναι ότι στο βιβλίο το δέντρο έβγαινε μέσα από τον Μπλάντρεϊβεν και ήταν λιγάκι ανατριχιαστικό σαν εικόνα. Η σκέψη μάλιστα ότι ίσως έτσι να κατέληγε και ο Μπραν ήταν αποκαρδιωτική.
Στη σειρά ο "γέρος" αν και μοιάζει αρκετά στις φωτό που έβαλες, αν εξαιρέσουμε το μάτι, ήταν ωραία και άνετα καθισμένος ανάμεσα στα κλαδιά του δέντρου και τίποτα δεν προκαλούσε "απώθηση" στους τηλεθεατές σχετικά με τη μοίρα του Μπραν. Άλλωστε, στη σειρά τίποτα ακόμη δεν προοικονομεί ότι ο Μπραν θα πάρει τη θέση του ή κάνω λάθος;
Δεν μοιαζει αρκετα, εκεινος καθεται στο δεντρο στο βιβλιο ειναι το δεντρο. Ελπιζω στην επομενη σεζον να πει αυτο που ειπε στον Μπραν η Λιφ
Quote:Most of him has gone into the tree ... He has lived beyond his mortal span, and yet he lingers. For us, for you, for the realms of men. Only a little strength remains in his flesh. He has a thousand eyes and one, but there is much to watch. One day you will know.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#4
(22-06-2014, 03:19 PM)Jons Spearwife link Wrote:εκεινος καθεται στο δεντρο στο βιβλιο ειναι το δεντρο.

Νομίζω ότι δεν είπαμε κάτι διαφορετικό. Αντίθετα, συμφώνησα μαζί σου. Απλά, θεωρώ ότι μοιάζουν σαν εικόνα οι δύο γέροι, όχι όμως στις λεπτομέρειες.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#5
(22-06-2014, 03:22 PM)nirne link Wrote:Νομίζω ότι δεν είπαμε κάτι διαφορετικό. Αντίθετα, συμφώνησα μαζί σου. Απλά, θεωρώ ότι μοιάζουν σαν εικόνα οι δύο γέροι, όχι όμως στις λεπτομέρειες.
Άλλο κατάλαβα εγώ mea culpa. Άπλως δεν είχα καταλάβει για ποίους μίλαγες...
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#6
Το γενικό lore σχετικά με τις "περιπέτειες" του Βραν πέρα απτο τείχος, έχει τεράστιο backstory και φυσικά ενδιαφέρον. Πιθανώς θεωρήθηκε ότι δε χωρούσε στην τηλεοπτική μεταφορά ή δεν έχει ουσία να εμβαθύνουν τόσο σ'αυτό; Δε μπορώ να ξέρω.

Πάντως σχετικά με τη μετάφορά του Bloodraven και των παιδιών στην οθόνη από τα βιβλία, πιστεύω ότι η Nirne έχει δίκιο στο σκεπτικό ότι "ωραιοποίησαν" εσκεμένα κάποιες εικόνες. Είτε του γέρου, για να μη καταπλακωθεί ο τηλεθεατής όταν μάθει ότι είναι preview του μέλλοντος του καημένου Μπράν (αν και 1η φορά θα ήταν που θα μας διέλυαν την ψυχολογία, ή τελευταία; Big Grin ). Είτε του παιδιού, για το οποίο εγώ είμαι σύμφωνος με το ότι, η σειρά δε χρειάζεται και άλλα "φανταστικά" στοιχεία, οπότε στα σημεία που μπορεί να τα μετριάζει, καλώς το κάνει (κατ εμέ).

Τέλος για τα πυροτεχνήματα (  ;D ), εφόσον δεν βάλαν τον Κρυοχέρη, χρειαζόταν κάτι να πάρει τη θέση του... Θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν το παιδί να κάνει κάτι και σε Jedi mind tricks, αλλά μιας και η φωτιά είναι ο εχθρός των στοιχειών, τα fireballs ήταν λογικό σαν εργαλείο μάχης... Το ότι δεν άρεσαν καθόλου στην Jon's Spearwife, είναι δεκτό Tongue
Reply
#7
Mια ακόμη απεικόνιση του Μπλάντρεϊβεν:

[Image: xmqrYEn.png]
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#8
Ξέρει κανείς άμα ο Bran γενικά θα παίξει κάποιο ρόλο στο ''Παιχνίδι του Θρόνου'';Μου φαίνεται λίγο άσχημο απλά να καθίσει εκεί για πάντα ενώ είναι τόσο νέο παιδί.Όλοι οι κεντρικοί χαρακτήρες νομίζω θα παίξουν κάποιο ρόλο στο τέλος αλλά με τον Bran είναι πιο παράξενη η κατάσταση.
BURN THEM ALL
Reply
#9
Το ότι θα παίξει ρόλο, το έχω δεδομένο. Όχι άμεσα, αλλά βοηθώντας τους υπόλοιπους κεντρικούς χαρακτήρες (όπως ο Τζον βασικά) με τον τρόπο του και τα νέα "κόλπα" που θα μάθει. Νέος ο παλήκαρος, αλλά δε το κόβω να βγαίνει (ο ίδιος) απο αυτή τη σπηλιά ποτέ ξανά...  Sad
Reply
#10
(25-06-2014, 10:41 PM)Aerion Targaryen link Wrote:Ξέρει κανείς άμα ο Bran γενικά θα παίξει κάποιο ρόλο στο ''Παιχνίδι του Θρόνου'';Μου φαίνεται λίγο άσχημο απλά να καθίσει εκεί για πάντα ενώ είναι τόσο νέο παιδί.Όλοι οι κεντρικοί χαρακτήρες νομίζω θα παίξουν κάποιο ρόλο στο τέλος αλλά με τον Bran είναι πιο παράξενη η κατάσταση.
Γιατι το παιχνιδι ειναι καλυτερο ή σημαντικοτερο απο το να εισαι κυριολεκτικα ενας θεος.
(26-06-2014, 09:17 AM)atropos link Wrote:Το ότι θα παίξει ρόλο, το έχω δεδομένο. Όχι άμεσα, αλλά βοηθώντας τους υπόλοιπους κεντρικούς χαρακτήρες (όπως ο Τζον βασικά) με τον τρόπο του και τα νέα "κόλπα" που θα μάθει. Νέος ο παλήκαρος, αλλά δε το κόβω να βγαίνει (ο ίδιος) απο αυτή τη σπηλιά ποτέ ξανά...  Sad
Συμφωνω θα βοηθησει τον Jon αλλα δεν θα φυγει απο εκει.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)