Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γονείς του Varys-spoilers
#1
Μία σχετικά γνωστή θεωρία είναι ο Varys να είναι ένα Targaryen ή ένας Blackfyre.Μπορεί να την έχουν ξανασυζητήσει αλλά παίζει να είναι αρκετά παλιά και άμα έκανα post να με κράζανε :Smile.Μία θεωρία είναι ο Varys να είναι γιός ή εγγονός του Aerion Targaryen (Brightflame).Ξέρουμε πως ο Aerion είχε φύγει εξόριστος στο Lys και είχε έναν γιο του οποίου η τύχη αγνοείται.Ξέρουμε επίσης ότι και ο Varys καταγόταν από το Lys.Μπορεί αυτό να έγινε λίγο παλιά αλλά γενικά ο Varys φοράει πάρα πολλά ''makeup'',ξυρίζει τα μαλλιά του και κάνει άλλα πράγματα που δεν αποκαλύπτουν και πολύ την ηλικία του.Άμα ήταν γιος του θα μπορούσε να ήταν γύρω στα 65-70 ετών,κάτι που δεν θα το απέκλεια γιατί όπως ξέρουμε ο Varys είναι τουλάχιστον 40 ετών+αυτά που είπα παραπάνω. Έτσι μάλιστα εξηγείται γιατί επέλεξαν τον Varys για την θυσία όπου έχασε και τα ανδρικά του μέλη γιατί άμα είχε σχέση με τον Aerion τότε έχει αίμα βασιλιά.Ξέρουμε ότι αυτός που ''αγόρασε'' τον Varys και στην συνέχεια χρησιμοποίησε το αίμα του στην θυσία πλήρωσε υπερβολικά πολλά λεφτά στον αφέντη του,γιατί να το κάνει αυτό άμα ήταν απλά ένα ορφανό (ο Aerion πέθανε όταν ήταν μωρό ο γιός του πίνοντας υγρό πυρ).Όπως είδαμε και με την Κόκκινη οι Ιερείς του Άρχοντα του Φωτός θέλουν πάρα πολύ να θυσιάζουν αίμα από κάποιον που έχει βασιλική συγγένεια γιατί πολύ πιο ισχυρό.Εξηγείται και το "Dragons young and old, dragons true and false, and dragons BRIGHT and dark'' γιατί θα μπορούσε να ήταν ένας Brightflame ενώ το dark μπορεί να αναφέρεται σε κάποιον Blackfyre.Εγώ είμαι σίγουρος ότι ο ρόλος του Varys του Illyrio και του FAegon δεν είναι απλός,ίσως να ετοιμάζουν κάτι σαν επιστροφή των Blackfyre,βέβαια άμα ισχύει ότι ο Varys έχει συγγένεια με τον Aerion τότε έχει ''δικαίωμα'' στον θρόνο καθώς ο Aerion ήταν αυτός που θα γινόταν βασιλιάς αλλά τον προσπέρασαν.Δεν ξέρω σίγουρα πολλά θα μπορούσαν να ισχύουν εδώ,πείτε και εσείς την γνώμη σας!
BURN THEM ALL
Reply
#2
Συμφωνώ εν μέρη, πιστεύω ότι ο Varys Brightflame ή Blackfyre. Ο FAegon πιστεύω ότι είναι Brightfyre, γιος του Illyrio (Brightflame ή Blackfyre) και της αδελφής του Varys της Serra.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#3
WOAH, πολύ καλή η ανάλυση!

Αν ισχύουν τα παραπάνω τελικά, αν ο Petyr είναι 5 βήματα μπροστά, ο Varys είναι.. 15!
Reply
#4
(23-06-2014, 03:20 PM)Jons Spearwife link Wrote:Συμφωνώ εν μέρη, πιστεύω ότι ο Varys Brightflame ή Blackfyre. Ο FAegon πιστεύω ότι είναι Brightfyre, γιος του Illyrio (Brightflame ή Blackfyre) και της αδελφής του Varys της Serra.

Τί σκοπούς έχουν όμως;Αν ο Varys είναι Brightflame τότε είναι αυτός που παρέβλεψαν από τον θρόνο (όταν έγινε η συνεδρίαση για το ποιός θα γίνει βασιλιάς είχε ήδη αυτοκτονήσει ο Aerion και η πρώτη επιλογή από άντρες ήταν το μωρό παιδί του).Τί είναι ο Illyrio;Άμα ο ένας είναι Blackfyre και ο άλλος Brightflame τότε γιατί συνεργάζονται;Και η κλασσική ερώτηση για τον FAegon είναι γιατί ο Varys να είπε για αυτόν στον ετοιμοθάνατο Kevan Lannister;Τί θα είχε να κερδίσει;
BURN THEM ALL
Reply
#5
(24-06-2014, 07:48 AM)Aerion Targaryen link Wrote:[quote author=Jon's Spearwife link=topic=10398.msg12795#msg12795 date=1403536838]
Συμφωνώ εν μέρη, πιστεύω ότι ο Varys Brightflame ή Blackfyre. Ο FAegon πιστεύω ότι είναι Brightfyre, γιος του Illyrio (Brightflame ή Blackfyre) και της αδελφής του Varys της Serra.

Τί σκοπούς έχουν όμως;Αν ο Varys είναι Brightflame τότε είναι αυτός που παρέβλεψαν από τον θρόνο (όταν έγινε η συνεδρίαση για το ποιός θα γίνει βασιλιάς είχε ήδη αυτοκτονήσει ο Aerion και η πρώτη επιλογή από άντρες ήταν το μωρό παιδί του).Τί είναι ο Illyrio;Άμα ο ένας είναι Blackfyre και ο άλλος Brightflame τότε γιατί συνεργάζονται;Και η κλασσική ερώτηση για τον FAegon είναι γιατί ο Varys να είπε για αυτόν στον ετοιμοθάνατο Kevan Lannister;Τί θα είχε να κερδίσει;
[/quote]
Συμφωνώ απόλυτα στο ότι ο Βάρυς έχει βασιλικό αίμα, και για αυτό τον ευνούχισαν.

Τώρα σχετικά με τον Αέριον, εμφανίζεται ως ο βασικός ανταγωνιστής στην πρώτη ιστορία του Ντανκ και από ότι φαίνεται κανείς στην οικογένεια του δεν τον θέλει. Έχει αρκετή τρέλα και ο Τζέιμυ παρομοιάζει τον Αίρυς με τον Αέριον.

Επίσης κάποτε ήθελε να ευνουχίσει τον Εγκ, ώστε να γίνει κορίτσι και να τον παντρευτεί-εαν όντως ο Βάρυς είναι απόγονος του τότε πρόκειται για τεράστια ειρωνεία.

Δεν νομίζω ότι ο Μάρτιν τυχαία αποφάσισε να γράψει ιστορίες που εκτυλίσσονται περίπου 70 χρόνια πριν από την σειρά των βιβλίων. Ειδικά όταν αυτές οι ιστορίες αφορούν γεγονότα όπως την επανάσταση των Μπλάκφαϊρ και εμφανίζονται ή αναφέρονται χαρακτήρες που υπάρχουν στην σειρά των βιβλίων, όπως ο Αίμον και ο Μπλαντρειβεν και δίνεται έμφαση στο γεγονός ότι ο Μπάρισταν σκότωσε τον τελευταίο άρρεν απόγονο του Οίκου.

Για τον Αίριον γνωρίζουμε ότι εξορίστηκε για κάποια χρόνια στο Λυς και υπηρέτησε στους Δευτερότοκους.
Πληροφορίες για το τι ακριβώς συνέβη, λεει ο Μόρμοντ στον Τζον

Quote:The next brother was Aerion."

"Aerion the Monstrous?" Jon knew that name. "The Prince Who Thought He Was a Dragon" was one of Old Nan's more gruesome tales. His little brother Bran had loved it.

"The very one, though he named himself Aerion Brightflame. One night, in his cups, he drank a jar of wildfire, after telling his friends it would transform him into a dragon, but the gods were kind and it transformed him into a corpse. Not quite a year after, King Maekar died in battle against an outlaw lord."

Jon was not entirely innocent of the history of the realm; his own maester had seen to that. "That was the year of the Great Council," he said. "The lords passed over Prince Aerion's infant son and Prince Daeron's daughter and gave the crown to Aegon."

"Yes and no. First they offered it, quietly, to Aemon. And quietly he refused. The gods meant for him to serve, not to rule, he told them. He had sworn a vow and would not break it, though the High Septon himself offered to absolve him. Well, no sane man wanted any blood of Aerion's on the throne, and Daeron's girl was a lackwit besides being female, so they had no choice but to turn to Aemon's younger brother—Aegon, the Fifth of His Name. Aegon the Unlikely, they called him, born the fourth son of a fourth son.

Ο Μάρτιν για τον Αίριον έχει πει ότι

Quote:well, Aerion Brightfire did not stay in Lys all his life, only a few years. He may have fathered a few bastards there, which would mean Dany has "relatives" of a sort in Lys... but they would be very distant relatives, from the wrong side of the blanket.

Η φράση που χρησιμοποιήσε, wrong side of the blanket, με κάνει να πιστεύω ότι τα παιδιά του Αίριον ήταν νόθα. Άλλωστε η Ντάνυ θεωρείται και επίσημα ότι είναι η τελευταία Ταργκάρυεν.

Αν και δεν αποκλείω το ενδεχόμενο η Σέρα να είναι απόγονος του Αίριον, νομίζω ότι ο Βάρυς είναι  Μπλάκφαϊρ .

Όταν σκοτώνει τον Κέβαν, του λέει

Quote:This was not done from malice. It was for the realm. For the children"

Νομίζω ότι αναφερόταν στα παιδιά των Μπλάκφαϊρ  που έχασαν τα πάντα.

Επίσης σύμφωνα με μια θεωρία, ο Νταίρον, δεν ήταν γιός του Αίγκον αλλά του Αίμον, ίδια περίπτωση δηλαδή με τον Τζόφρυ....Εαν όντως αυτό ισχύει, τότε όντως τα παιδιά των Μπλάκφαϊρ  αδικήθηκαν.


(Έβαλα την προειδοποίηση για spoilers στον τίτλο ώστε να αποφευχθούν προβλήματα.)
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#6
(24-06-2014, 07:48 AM)Aerion Targaryen link Wrote:Τί σκοπούς έχουν όμως;Αν ο Varys είναι Brightflame τότε είναι αυτός που παρέβλεψαν από τον θρόνο (όταν έγινε η συνεδρίαση για το ποιός θα γίνει βασιλιάς είχε ήδη αυτοκτονήσει ο Aerion και η πρώτη επιλογή από άντρες ήταν το μωρό παιδί του).Τί είναι ο Illyrio;Άμα ο ένας είναι Blackfyre και ο άλλος Brightflame τότε γιατί συνεργάζονται;Και η κλασσική ερώτηση για τον FAegon είναι γιατί ο Varys να είπε για αυτόν στον ετοιμοθάνατο Kevan Lannister;Τί θα είχε να κερδίσει;
Καταρχήν να πω ότι συμφωνώ με την silver lady παραπάνω.

O Varys αποκλείεται να είναι ο γιος του Aerion, απόγονος του ίσως. Αλλά δεν θυμάμαι που είχε αναφερθεί ότι η πρώτη επιλογή για τον θρόνο ήταν ο γιος του Aerion. Anyway, αυτό που θέλει ένας BlackFyre και ένας BrightFlame είναι το ίδιο πράγμα εκδίκηση. Εκδίκηση από τους Targ: οι Targ κατέστρεψαν την οικογένεια μου? Θα καταστρέψω και εγώ αυτούς. Με ποιον τρόπο? Διαλύω την δυναστεία τους και καθιστώ την δική μου οικογένεια ως την βασιλική δυναστεία.

Common misconception ο Varys δεν είπε ο Aegon Targaryen ο γιος του Rhaegar είπε απλά ο Aegon ο Kevan σκέφτηκε ό,τι νά 'ναι

Αν εγώ πω: ο Rhaegar είχε τρία παιδιά, 2 γιους και μια κόρη και είναι νεκρός τι θα καταλάβεις?
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#7
(25-06-2014, 03:30 PM)Jons Spearwife link Wrote:[quote author=Aerion Targaryen link=topic=10398.msg12848#msg12848 date=1403596113]
O Varys αποκλείεται να είναι ο γιος του Aerion, απόγονος του ίσως. Αλλά δεν θυμάμαι που είχε αναφερθεί ότι η πρώτη επιλογή για τον θρόνο ήταν ο γιος του Aerion. Anyway, αυτό που θέλει ένας BlackFyre και ένας BrightFlame είναι το ίδιο πράγμα εκδίκηση. Εκδίκηση από τους Targ: οι Targ κατέστρεψαν την οικογένεια μου? Θα καταστρέψω και εγώ αυτούς. Με ποιον τρόπο? Διαλύω την δυναστεία τους και καθιστώ την δική μου οικογένεια ως την βασιλική δυναστεία.

Ψάξε για το Great Council,πρώτη επιλογή ήταν η κόρη του Daeron the Drunker (η οποία ήταν γυναίκα και διανοητικά καθυστερημένη),η δεύτερη ο Aerion ο οποίος ήταν εξόριστος (και τρελός),η 3η ο Aemon και τέλος ο Aegon V.

(25-06-2014, 03:30 PM)Jons Spearwife link Wrote:Common misconception ο Varys δεν είπε ο Aegon Targaryen ο γιος του Rhaegar είπε απλά ο Aegon ο Kevan σκέφτηκε ό,τι νά 'ναι

Αν εγώ πω: ο Rhaegar είχε τρία παιδιά, 2 γιους και μια κόρη και είναι νεκρός τι θα καταλάβεις?

Μπορεί να εννοείς για έναν παλιό Rhaegar αλλά τι σημασία θα είχε να μιλήσει για κάποιον Aegon έτσι απλά ο Varys;

BURN THEM ALL
Reply
#8
(25-06-2014, 06:23 PM)Aerion Targaryen link Wrote:Ψάξε για το Great Council,πρώτη επιλογή ήταν η κόρη του Daeron the Drunker (η οποία ήταν γυναίκα και διανοητικά καθυστερημένη),η δεύτερη ο Aerion ο οποίος ήταν εξόριστος (και τρελός),η 3η ο Aemon και τέλος ο Aegon V.
Ποιο από όλα? Περίεργο να είναι ένας νεκρός claimant Aerion πέθανε το 232 και ο Maekar το 233 ανεξάρτητα από αυτό κανείς λάθος ο γιος του Aerion και η κόρη του Daeron, η όποια έτσι και αλλιώς δεν μπορούσε να πάρει το θρόνο, παραγκωνίστηκαν δεν ήταν επιλογές αλλά είχαν καλύτερο claim από τον Egg και ερχόμαστε πάλι σε αυτό που είπα πριν ότι η νομιμότητα είναι τρίχες o ποιο δυνατός παίρνει τον θρόνο.
(25-06-2014, 06:23 PM)Aerion Targaryen link Wrote:Μπορεί να εννοείς για έναν παλιό Rhaegar αλλά τι σημασία θα είχε να μιλήσει για κάποιον Aegon έτσι απλά ο Varys;
Μιλάω για τον Rhaegar Frey. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το ότι είπε Aegon δεν σημαίνει Aegon Targaryen ο γιος του Prince of Dagonstone Rhaegar Targaryen.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#9
(26-06-2014, 11:21 AM)Jons Spearwife link Wrote:Ποιο από όλα? Περίεργο να είναι ένας νεκρός claimant Aerion πέθανε το 232 και ο Maekar το 233 ανεξάρτητα από αυτό κανείς λάθος ο γιος του Aerion και η κόρη του Daeron, η όποια έτσι και αλλιώς δεν μπορούσε να πάρει το θρόνο, παραγκωνίστηκαν δεν ήταν επιλογές αλλά είχαν καλύτερο claim από τον Egg και ερχόμαστε πάλι σε αυτό που είπα πριν ότι η νομιμότητα είναι τρίχες o ποιο δυνατός παίρνει τον θρόνο.
Μιλάω για τον Rhaegar Frey. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το ότι είπε Aegon δεν σημαίνει Aegon Targaryen ο γιος του Prince of Dagonstone Rhaegar Targaryen.

Του 233 φυσικά,που θα κολλούσαν τα άλλα.Μήπως εννοείς ότι έγινε κάτι σαν συνωμοσία;Αλλά η κόρη του Daeron δεν θα μπορούσε πουθενά να γινόταν βασίλισσα έτσι και αλλιώς καθώς ήταν καθυστερημένη και ο Aerion ήταν εξόριστος.Εκεί δεν έχει σχέση δύναμης (βέβαια αναλόγως για τι δύναμη μιλάμε).
BURN THEM ALL
Reply
#10
(26-06-2014, 01:57 PM)Aerion Targaryen link Wrote:Του 233 φυσικά,που θα κολλούσαν τα άλλα.Μήπως εννοείς ότι έγινε κάτι σαν συνωμοσία;Αλλά η κόρη του Daeron δεν θα μπορούσε πουθενά να γινόταν βασίλισσα έτσι και αλλιώς καθώς ήταν καθυστερημένη και ο Aerion ήταν εξόριστος.Εκεί δεν έχει σχέση δύναμης (βέβαια αναλόγως για τι δύναμη μιλάμε).
Η κόρη του Daeron δεν μπορούσε να γίνει queen regnant γιατί ήταν γυναίκα όχι γιατί είχε νοητική υστέρηση. Ακόμα και με νοητική υστέρηση μπορούσε να γίνει queen regnant και να παντρεύονταν κάποιον που θα διοικούσε στο όνομα της. Ο Aerion ήταν νεκρός και τυπικά δεν ήταν εξόριστος αλλά έκανε «ταξίδι» στο Essos.  Anyway what’s your point? Αυτό που λέω εγώ είναι ότι ακριβώς ο γιος του Aerion παραγκωνίστηκε και δεν πήρε τον θρόνο που ήταν  και καλά δικαιωματικά δικός του αλλά ο Egg έγινε βασιλιάς. Γι'αυτόν τον λόγο οι απόγονοι του Aerion και των Blackfyre συμμάχησαν ώστε να καθαιρέσουν τους Targaryen και να κάνουν κάποιον δικό τους βασιλιά.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)