Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Άλλα βιβλία φαντασίας
#1
Καλησπέρα, παιδιά!

Εφόσον μετά από μια αναζήτηση στη γενική συζήτηση δεν βρήκα κάτι σχετικό και εφόσον υπάρχει ήδη παρόμοιο θέμα για άλλες σειρές, σκέφτηκα να ανοίξω το νέο θέμα για βιβλία. Αν υπάρχει ήδη, τότε ας το μεταφέρουν οι moderators Smile

Επειδή δεν θα μας την κάνει την χάρη ο αγαπητός κ. Μάρτιν να βγάλει το επόμενο βιβλίο σχετικά σύντομα, πρέπει να βρούμε και κάτι άλλο για να γεμίσουμε το χρόνο μας.
Για πείτε προτάσεις.

Από τη δικιά μου μεριά, διάβασα πρόσφατα το "The Stormlight archive" από τον Brandon Sanderson και μπορώ να πω ότι εξεπλάγην πολύ ευχάριστα καθώς όλα μου φαίνονταν φτωχά μετά το "A song of ice and fire". Διαφορετική νοοτροπία το "The Stormlight archive" με τη μαγεία να παίζει πολύ πιο σημαντικό ρόλο και όχι τόσο "γκρίζους" ήρωες.

Σκέφτομαι να ξεκινήσω τώρα το "Kingkiller Chronicles" από Patrick Rothfuss ή το Mistborn πάλι από Brandon Sanderson.
Reply
#2
εμενα μου αρεσει η σειρα "Εραγκον".
ειναι για εφηβους αλλα και οι μεγαλοι μπορουν να τη διαβασουν...
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!
Reply
#3
  Είχα γράψει για το συγκεκριμένο θέμα, νομίζω προχτές κάπου, και πρότεινα για το "Έραγκον" όπως ανέφερε κι ο προηγούμενος, στο οποίο έπεσα με τα μούτρα . Είναι 4 βιβλία (με μια μικρή κοιλιά στο 2ο) αλλά είναι και αυτά συναρπαστικά - δεν είναι τόσο για παιδιά όσο μοιάζουν, δηλαδή ένας ενήλικας το "φχαριστιέται" (αρκεί να του αρέσει η φαντασία). 
  Ανέφερα επίσης και τη σειρά "οι μύθοι των Οτόρι" της Λίαν Χερν - 4 βιβλία -  με πρώτο το η "παγίδα των αηδονιών", η οποία σειρά είναι με σαμουράι . Σειρά περιπέτειας (με δόση φαντασίας ως προς "ικανότητες" φυλής ) π ά ρ α  π ο λ ύ  κ αλ ό. 
  Και επειδή είμαι λίγο "παλιός" ήθελα να πάρω το βιβλίο "Σογκούν" το οποίο πρέπει να' χει γύρω στις 3 ή 4 χιλ. σελίδες (αλλά κοστίζει κοντά στα 49 ευρώ - και περιμένω "κάτι" )  την οποία την έχω σε dvd και υπάρχει σε βιντεοκλαμπ ή ... ( Η πρώτη μετάδοση της σειράς ήταν στα μέσα του 1980 )
  Επίσης κάτι άλλο παλιό  είναι η σειρά "ούρσους  το πνεύμα των σπηλαίων" (5 βιβλία - με αρκετές κοιλιές στο 4ο και 5ο ) της Jean M. Auel.
  Φυσικά ακόμη πιο παλιό :  :  :
  " Άρχοντας των δαχτυλιδιών"  [ " άσε μας ρε φίλε, εσένα περίμενα να μας το πεις ;!! " } ,
  "Σιλμαρίλιον" και λοιπά  ( εκτός από "Χόμπιτ"  πιο παιδικό και χαζό δεν γίνεται  και δυστυχώς η μεταφορά στο πανί βαρετή και κουραστική ενώ θα μπορούσαν να αφαιρέσουν τα παιδικά)
  Και το καλύτερο:
  στην δημοτική :  "Πελοπονησιακός Πόλεμος" Θουκιδίδη (και λίγο Ξεν/ντα)  και οτιδήποτε έχει σχέση με "Αλκιβιάδη"  (δεν κάνω καθόλου πλάκα)
  Επίσης αν θέλει κάποιος μπορώ να προτείνω κι άλλα βιβλία - όχι σειρές (α, αν θέλετε σειρές φαντασίας στην ΤΒ - επειδή δεν παρακολουθώ "ιδιαίτερα" τις καινούριες  και λόγω παλαιότητας τη σειρά "Γκαλάκτικα" [το νέο  κι όχι του '80 -  ά, ρε μουσική του '80!! ] )
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#4
(28-06-2014, 08:50 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote:  Επίσης κάτι άλλο παλιό  είναι η σειρά "ούρσους  το πνεύμα των σπηλαίων" (5 βιβλία - με αρκετές κοιλιές στο 4ο και 5ο ) της Jean M. Auel.

Αυτή τη σειρά τη διάβασα πριν χρόνια και μου άρεσε πάρα πολύ. Αναβιώνει μια εποχή που είναι παντελώς άγνωστη για τους περισσότερους ανθρώπους.

Αυτά που διάβασα εγώ από τη λογοτεχνία του φανταστικού και μου άρεσαν πολύ, εκτός από το "Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου", ήταν οι τριλογίες από τα Forgotten Realms: "Icewind Dale" και "Dark Elf" του R.A.Salvatore και την...εξαλογία "War of the Spider Queen".

Τον Άρχοντα των Δακτυλιδιών τον ξεκίνησα, αλλά τον άφησα στη μέση για να διαβάσω το ASOIAF όταν πορώθηκα με την τηλεοπτική σειρά  Tongue. Έχω σκοπό όμως κάποια στιγμή να τον ξαναπιάσω.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#5
Το Kingkiller Chronicles που  αναφερετε το εχω διαβασει κ ειναι πολυ καλο σε οποιον του αρεσουν τα φαντασιας του το συστηνω. Οπως επισης και τη σειρα: Ο Πρώτος Νόμος του Abercrombie Joe. Το  Wheel Of Time series το εχει διαβασει κανεις? Αξιζει ή ειναι καπως "εφηβικο"? Ειναι νομιζω 14 βιβλια οποτε μεχρι να βγει το winds of winter να εχω κατι να διαβαζω.. Tongue
"When you play the game of thrones, you win or you die. There is no middle ground."

     Cersei Lannister
Reply
#6
Μολις τελειωσα τα Lord of the Rings, παρα πολυ διασκεδαστικα, καταλαβαινεις ποσο πιο ποιητικος ειναι ο J.R.R. Tolkien στο γραψιμο του. (Εννοειται η αγγλικη version...)Στη συνεχεια εχω ακουσει τα καλυτερα για το Kingkiller's chronicles του P. Rothfuss και θα το ξεκινησω συντομα.
\'\'The Iron Throne is mine, by right!\'\'
Reply
#7
(28-06-2014, 08:50 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote: 
  Ανέφερα επίσης και τη σειρά "οι μύθοι των Οτόρι" της Λίαν Χερν - 4 βιβλία -  με πρώτο το η "παγίδα των αηδονιών", η οποία σειρά είναι με σαμουράι . Σειρά περιπέτειας (με δόση φαντασίας ως προς "ικανότητες" φυλής ) π ά ρ α  π ο λ ύ  κ αλ ό.

Το πρώτο βιβλίο αυτής της σειράς με κάποιο περίεργο τρόπο βρέθηκε στη βιβλιοθήκη μου, και πάντα αναρωτιόμουν αν άξιζε να το διαβάζω. Εφόσον το προτείνεις, θα αξίζει τον κόπο να αρχίσω τη σειρά, οπότε όταν βρω χρόνο θα το κάνω.

(28-06-2014, 08:50 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote:  " Άρχοντας των δαχτυλιδιών"  [ " άσε μας ρε φίλε, εσένα περίμενα να μας το πεις ;!! " } ,
  "Σιλμαρίλιον" και λοιπά  ( εκτός από "Χόμπιτ"  πιο παιδικό και χαζό δεν γίνεται  και δυστυχώς η μεταφορά στο πανί βαρετή και κουραστική ενώ θα μπορούσαν να αφαιρέσουν τα παιδικά)
Σχετικά με τον κόσμο του Τόλκιν, τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών παραδέχομαι ότι δεν τον έχω διαβάσει (έχω δει μόνο τις ταινίες κάμποσες φορές), αλλά έχω διαβάσει το Σιλμαρίλιον (το οποίο προσωπικά θεωρώ ότι είναι το κορυφαίο και σημαντικότερο έργο που έγραψε ο Τόλκιν), και το Χόμπιτ. Όπως αναφέρεις και εσύ, το Χόμπιτ είναι πολύ "παιδικό", αλλά νομίζω ότι στην πραγματικότητα το Χόμπιτ γράφτηκε ως ιστορία για παιδιά (άσχετα αν αργότερα λειτούργησε ως προοίμιο του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών), οπότε αυτό είναι πολύ λογικό.
Άλλα βιβλία φαντασίας που έχω διαβάσει είναι η σειρά Νάρνια του Κ.Σ Λιούις, η οποία βέβαια δεν έχει σε καμία περίπτωση το απίστευτο background του κόσμου του Τόλκιν, και φυσικά το ίδιο επίπεδο, αλλά είναι ένας πιο "απελευθερωμένος" φανταστικός κόσμος, όπου πολύ σημαντικό ρόλο παίζει η μαγεία (όχι δεν είναι σαν το Χάρυ Πότερ! Tongue) . Βέβαια η αλήθεια είναι ότι η σειρά αυτή μάλλον προορίζονται για παιδιά και εφήβους, οπότε δεν νομίζω ενδιαφέρει ιδιαίτερα και πολλούς ενήλικες.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#8
φίλε Odykal, ξεκίνα το! Θα φύγει μονορούφι (το πρώτο) . Το δεύτερο έχει κάποια κοιλιά και ο κύκλος ολοκληρώνεται στο τρίτο. Το τέταρτο βιβλίο είναι μετά από πολλά χρόνια , ως συνέχεια,
κι εκεί
Show Content
για το "Χόμπιτ" το έχω προωθήσει στην παιδική βιβλιοθήκη, απλώς περίμενα ο Τζάκσον να το κάνει πιο ελκυστικό, κάνοντας το απλό  αλλά  έγινε το αντίθετο.  Θα μπορούσε να πάρει πάρα πολλές ιστορίες απ' το Σιλμαρίλιον και εκεί θα μπορούσε να βάλει τις δικές του "σάλτσες" .
Κι επειδή είμαστε στο καλοκαίρι (ήδη) , εύχομαι σε όλους  καλό καλοκαίρι, υγεία  και μακριά απ' τον ήλιο  - στις κοπέλες ιδιαίτερα  που κυνηγάνε το μαύρισμα !
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#9
(29-06-2014, 07:53 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote:φίλε Odykal, ξεκίνα το! Θα φύγει μονορούφι (το πρώτο) . Το δεύτερο έχει κάποια κοιλιά και ο κύκλος ολοκληρώνεται στο τρίτο. Το τέταρτο βιβλίο είναι μετά από πολλά χρόνια , ως συνέχεια,
κι εκεί
Show Content
για το "Χόμπιτ" το έχω προωθήσει στην παιδική βιβλιοθήκη, απλώς περίμενα ο Τζάκσον να το κάνει πιο ελκυστικό, κάνοντας το απλό  αλλά  έγινε το αντίθετο.  Θα μπορούσε να πάρει πάρα πολλές ιστορίες απ' το Σιλμαρίλιον και εκεί θα μπορούσε να βάλει τις δικές του "σάλτσες" .
Κι επειδή είμαστε στο καλοκαίρι (ήδη) , εύχομαι σε όλους  καλό καλοκαίρι, υγεία  και μακριά απ' τον ήλιο  - στις κοπέλες ιδιαίτερα  που κυνηγάνε το μαύρισμα !

Συμφωνώ απόλυτα. Και εγώ περίμενα να πάρει ιστορίες από το Σιλμαρίλιον και άλλα γεγονότα που διαδραματίζονται ταυτόχρονα με το Χόμπιτ (όντως έβαλε κάποια από αυτά, πχ. τον Γκάνταλφ να πηγαίνει στο Dul Guldur), αλλά τελικά τα περισσότερα πράγματα που πρόσθεσε ήταν δικά του (όπως όλη η φάση με την Tauriel) για να κάνει την ταινία πιο εμπορική, και πρέπει να παραδεχτώ ότι ενώ περίμενα πολύ καιρό την ταινία (πραγματικά πάρα πολύ καιρό!) με απογοήτευσε πάρα πολύ. Sad
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου σχετικά με το βιβλίο, να είσαι σίγουρος ότι θα το αρχίσω. Wink
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#10
Υπάρχει ένα ελληνικό fantasy που σκοπεύω να το διαβάσω καιρό, αλλά τελικώς δεν το έχω ξεκινήσει. Ο συγγραφέας, Ελευθέριος Κεραμίδας, σκοπεύει να το αναπτύξει σε τετραλογία με όνομα "Οι Γιοι της Στάχτης". Το πρώτο βιβλίο ονομάζεται "Κοράκι σε άλικο φόντο".

Γενικά έχει καλές κριτικές και μια περίληψη μπορεί να βρεθεί εδώ.

Το αναφέρω κυρίως γιατί είναι ελληνικό, και αν είναι όντως όσο καλό λένε, τότε γιατί να μη το μάθει περισσότερος κόσμος;

Δεν έχω διαβάσει ιδιαίτερα πολλά fantasy που να μου έχουν αρέσει, οπότε δε θα προτείνω κάτι άλλο για την ώρα. Έχω ξεκινήσει τον Έλρικ του Μελνιμπονέ (από Μάικλ Μούρκοκ) όμως και φαίνεται αρκετά υποσχόμενος.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)