Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Θεοί στον κόσμο του Μάρτιν
#1
Από όλους τους θεούς έχω παρατηρήσει πως αυτός είναι που φαίνεται να έχει πιο ενεργή δράση στην ιστορία είναι ο Κόκκινος Θεός,καθώς έχουμε δει συχνά να γίνονται ''θαύματα'',να επιστρέφουν άνθρωποι νεκροί στην ζωή και να μπορεί μέσω μαγίας να ''σκοτώσει'' τους ανθρώπους.Αυτό όμως μου φαίνεται πολύ παράξενο,υποτίθεται η σειρά έχει στόχο να δείξει μία ανθρωποκεντρική κοινωνία και όχι να φέρνει ''από μηχανής θεούς'' που θα δίνουν την λύση.Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου αυτό και δεν ξέρω γιατί ο Μάρτιν ανατρέπει γεγονότα τόσο σημαντικά απλά με την παρέμβαση ενός θεού.Βέβαια έχουμε δει και σε άλλες θρησκείες να υπάρχουν υπερφυσικά χαρακτηριστικά όπως των παλαιών θεών που ο greensinner μπορεί και βλέπει τι γίνεται μέσω από τα weirwoods.Ποιόν θεό ''προτιμάτε'' εσείς;Πείτε τη γνώμη σας.
BURN THEM ALL
Reply
#2
Λες ότι η σειρά έχει στόχο να δείξει μία ανθρωποκεντρική κοινωνία και όχι να φέρνει ''από μηχανής θεούς'' που θα δίνουν την λύση. Δε νομίζω ότι είναι ακριβές αυτό. Θεωρώ πως έχουμε να κάνουμε με μια σειρά φαντασίας που όσο κι αν είναι "ανθρωποκεντρική" σε σχέση με άλλες σειρές φαντασίας, δεν παύει να είναι σειρά φαντασίας, όπου το μεταφυσικό στοιχείο, είτε πρόκειται για θεούς είτε για δαίμονες είτε για μάγους κλπ, παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην ιστορία. Αν αφαιρούσαμε εντελώς το μεταφυσικό στοιχείο από τα βιβλία, τότε θα είχαμε να κάνουμε μ΄ένα εντελώς διαφορετικό είδος λογοτεχνίας, ίσως ιστορικό μυθιστόρημα ή κάτι άλλο, πάντως όχι αυτό που αντιπροσωπεύει το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#3
Aπλά ο Martin δεν χρησιμοποιεί το deus ex machina, όλα είναι χάλια αλλά να σου τσουπ ο Θεός και όλα είναι καλά.

Δικός μου αγαπημένος θεός: 1. Bloodraven 2. the Many Faced God 3.Bran με αυτή την σειρά
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#4
(27-06-2014, 12:20 PM)Jons Spearwife link Wrote:Aπλά ο Martin δεν χρησιμοποιεί το deus ex machina, όλα είναι χάλια αλλά να σου τσουπ ο Θεός και όλα είναι καλά.

Δικός μου αγαπημένος θεός: 1. Bloodraven 2. the Many Faced God 3.Bran με αυτή την σειρά

Ναι αλλά βλέπουμε συγκεκριμένα με τον Κόκκινο Θεό για παράδειγμα πως ο άλλος εκεί πεθαίνει συνέχεια και με μερικά λογάκια ξαναεπιστρέφει στην ζωή.Εμένα ο αγαπημένοι μου θεοί πάντως είναι οι Old Gods.
BURN THEM ALL
Reply
#5
εμενα ο πνιγμενος θεος 8)
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!
Reply
#6
(27-06-2014, 01:09 PM)Aerion Targaryen link Wrote:Ναι αλλά βλέπουμε συγκεκριμένα με τον Κόκκινο Θεό για παράδειγμα πως ο άλλος εκεί πεθαίνει συνέχεια και με μερικά λογάκια ξαναεπιστρέφει στην ζωή.Εμένα ο αγαπημένοι μου θεοί πάντως είναι οι Old Gods.
Καταλαβαίνω πως το εννοείς αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να διαφωνήσω. Δεν ξέρουμε αν είναι ο θεός ή τα μάγια που φέρνουν πίσω κάποιον αλλά και το γεγονός ότι ακόμα και πίσω να έρθει κάποιος δεν σημαίνει ότι έχει αναστηθεί.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#7
(27-06-2014, 01:27 PM)Jons Spearwife link Wrote:Καταλαβαίνω πως το εννοείς αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να διαφωνήσω. Δεν ξέρουμε αν είναι ο θεός ή τα μάγια που φέρνουν πίσω κάποιον αλλά και το γεγονός ότι ακόμα και πίσω να έρθει κάποιος δεν σημαίνει ότι έχει αναστηθεί.

Τα μάγια στην ουσία είναι σαν κάποια μορφή θεϊκής παρέμβασης.Τώρα που το σκέφτομαι δεν θα με πειράξει και πολύ να μην δω την Lady Stoneheart.Ίσως και στην τελική να μην παίζει καν κάποιο σημαντικό ρόλο ώστε να την βάλουν στην σειρά.
BURN THEM ALL
Reply
#8
Τα θαύματα δεν είναι πράξεις του Ρ'λορ κατα την άποψη μου, αλλά προχωρημένα μάγια..
Σχετικά με τις θρησκείες και την άποψή μου:
Κόκκινος θεός: Βασίζεται στην μαγεία και (επιφυλλάσομαι) οι πιστοί του είναι άτομα που δεν θα είχαν τύχη χωρία αυτά τα μάγια.
Επτά: Μούφα 100%
Old Gods: Η δύναμη τους όντως είναι "θεϊκή" με όλη αυτή τη φάση μπαίνω στο σώμα άλλων/ζώων μπλαμπλαμπλα... Ίσως και αυτή η θρησκεία να βασίζεται σε μαγεία, ίσως άλλης φύσης από του Κόκκινου.
Πολυπρόσωπος: Πιο πολύ θα το έλεγα ως μία οργάνωση με δυνατά μυστικά και καλά εκπαιδευμένοι που με την βοήθεια ίσως κάποιας υπερφυσικής δύναμης είναι σίγουρα από τις πιο "θεϊκές" και όχι ψεύτικες θρησκείες
Omnes te moriturum, amant.
Reply
#9
Εγώ έχω την εντύπωση ότι όλα βασίζονται περισσότερο στη μαγεία παρά σε θεϊκές δυνάμεις. Ειδικά όσον αφορά την παλιά θρησκεία.

Ωστόσο, έχουμε ενδείξεις για ύπαρξη δύο δυνάμεων-θεών, Ρ'λορ-Μεγάλος Άλλος, αντίθετων μεταξύ τους που οδηγούνται σε σύγκρουση.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#10
sorry που πετάγομαι αλλά επ΄ ευκαιρίας να θέσω μια απορία που έχω από τα βιβλία.. ο κακός στη θρησκεία της κόκκινης ιέρειας "που δε κάνει να λέμε το όνομα του" έχε καμία σχέση με τους "Άλλους"? Μήπως στα επόμενα βιβλία μάθουμε οτι ο αντίπαλος του κόκκινου θεού είναι κάτι σαν αρχηγός των άλλων?
"When you play the game of thrones, you win or you die. There is no middle ground."

     Cersei Lannister
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)