Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γεια σας, το nickname μου είναι ... , γιατί ...
#1
Έχω μερικές ιδέες για "ποστ"  (καλά μη βαράτε)  αλλά είπα να ξεκινήσω απ' αυτή:
" Γεια σας, το nickname μου είναι ... , γιατί ... "

Κάποιοι έχουν βάλει:  " Τζον  ,  Σταρκ .  Βαγγέλης " ( έγραψα τυχαία ονόματα έτσι* ) και σχετικά εύκολα καταλαβαίνουμε το " από πού " .  Παρόλα αυτά θα μπορούσαν να γραφτούν τα " γιατί " .
Υπάρχουν όμως και ονόματα  λίγο παράξενα (ως προς την προέλευση τους )
πχ " Βαλκυρία " ( * το ίδιο ) ,
και πιο πολύ από εκεί μου κινήθηκε το ενδιαφέρον.

Οκ,  μετά από σχετικά αβίαστη σκέψη , έβαλα το "SANDOR CLEGANE"  (ήθελα και " Ίλυν Πέιν "  , αλλά πίστευα ότι θα έτρωγα πιο πολύ "κράξιμο"  απ' το "Sandor "  ).
  Τα κεφαλαία γράμματα δεν αφορούν κι αναλογούν στο μέγεθος του "Σάντορ",  αλλά από
λ ά θ ο ς !  Στην αρχή όταν προσπάθησα να γραφτώ στην κοινότητα δεν τα κατάφερνα και με e-mail έγινε η εγγραφή μου  κι από βιασύνη μου έδωσα τα "γράμματα" κεφαλαία !

Το "Sandor Clegane"  το διάλεξα γιατί :
ο χαρακτήρας αλλά κι παρουσία του ηθοποιού,  παρότι με πρώτη ματιά αποκρουστικός , τερατώδης και βίαιος, με δεύτερη γρήγορη ματιά  μου φάνηκε  κι αυτός  "παρεξηγημένη φιγούρα"  , όχι τόσο κακός όσο δείχνει ή αφήνει να φανεί , κι ότι κρύβεται μέσα του  κάποια καλοσύνη  και τιμιότητα.  Μην ξεχνάμε το παρελθόν του αλλά και το παρόν του χώρου και χρόνου που βρίσκεται ( "only the strong can survive ... " : survivor / Grandmaster Flash & the furious five  )

ΥΓ :  Παρακαλώ την επιείκειά σας  όταν μακρηγορώ ...

[Image: W20B1Ei.png]


Τροπ/ση  λόγω  αντικατάστασης  φωτο από συνημμένο



A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#2
Λοιπόν, το δικό μου νικ δεν είναι από τη σειρά των βιβλίων που αγαπάμε, όπως μπορείτε να καταλάβετε. Είναι ένα νικ που το χρησιμοποιώ σχεδόν σε όλα τα σάιτ στα οποία εγγράφομαι τα τελευταία χρόνια, καθώς και σε παιχνίδια ονλάιν που έπαιζα (πχ. τράβιαν).

Το όνομα Nirne (Νίρνε) ήταν το όνομα μιας ηρωίδας ενός μυθιστορήματος φαντασίας που κάποτε είχα ξεκινήσει να γράφω. Μου άρεσε ακουστικά, θεώρησα μουσικό το παιχνίδι του ν με το ρ και τελικά, παρ' όλο που το βιβλίο δεν προχώρησε γιατί δε μου άρεσε και το παράτησα, βρήκα το όνομα ενδιαφέρον και με δεδομένο ότι ήταν μοναδικό και στα σάιτ θα με διευκόλυνε το γεγονός  ότι δε θα υπήρχε κι άλλος χρήστης μ' αυτό το όνομα, ώστε να αναγκάζομαι να το αλλάζω συνέχεια, άρχισα να το χρησιμοποιώ.  Smile
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#3
Το δικό μου όνομα, είναι αναφορά στην Σιέρα Σήσταρ, την τελευταία κόρη του Αίγκον IV.
Ήταν πολύ όμορφη, τα είχε με τον Μπλαντρεηβεν αλλα αρνήθηκε να τον παντρευτεί, και είχε μια τεράστια βιβλιοθήκη.
Την είχαν κατηγορήσει για μαγεία, αλλά πιο πολύ νομίζω ότι οι κατηγορίες ήταν αφορμή να την κατηγορήσουν επειδή ήταν γυναίκα, μορφωμένη, μπάσταρδη, η μητέρα της ήταν ξένη, και δεν συμβιβάστηκε στα δεδομένα της εποχής.

[Image: 275px-Denkata5698_ShieraSeastar_IV.jpg]
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#4
Το δικό μου nickname ,odykal, βγαίνει ύστερα από ένα απλό συλλογισμό: από τα 3 πρώτα γράμματα του μικρού μου ονόματος (Οδυσσέας-ody), και τα υπόλοιπα 3 τελευταία είναι από τα 3 πρώτα γράμματα του επιθέτου μου. Είναι αρκετά εύχρηστο nickname, και το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές σε άλλα site του διαδικτύου, με μικρές παραλλαγές βέβαια κάποιες φορές.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#5
- Nirne, (ειλικρινά, απ' τα πιο ωραία ονόματα ή nickname) (το πχ "Βαλκυρία" από σένα το "εμπνεύστηκα" )
γιατί απογοητεύτηκες απ' το βιβλίο που έγαφες;!  Σε κάποιον άλλον μπορεί να άρεσε!
Θα μπορούσες-μπορείς να ξανακάνεις μια αρχή.  Όταν κολλάς κάπου , το καλύτερο είναι να τα παίρνεις απ' την αρχή ή να ξαναπιάνεις την αρχική σου ιδέα.  Επίσης για μένα, η "απλότητα" είναι η μεγαλύτερη ομορφιά.
- Σιέρα,  ομολογώ ότι διαβάζεις-ερευνείς σε βάθος (σε αντίθεση από μένα που αν το κάνω, το πιο πιθανόν είναι να "ξεχάσω" , εκτός κάτι συνταρακτικού ) και θαυμάζω τη διαύγεια σου ώστε να έχεις τέτοιες λεπτομέρειες!
  α) Απ' την ιστορία που προανέφερες, μου θύμισε κάτι λίγο απ' την " Υπάτεια ", μεγάλη επιστήμων και φιλόσοφος , ανάμεσα στην κυριαρχία των αντρών  και τέλος (αντε δε το βάζω σε spoiler) σκοτώθηκε απ' τους Χριστιανούς της Αλεξάνδρειας.
  β) είσαι φαν της Βουγιουκλάκη;!!
- Odykal, είσαι ένας απ' τους λόγους (ως όνομα), μαζί με daffynash κ.α. ,  που έκανα αυτό το ποστ!
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#6
(04-07-2014, 11:39 AM)SANDOR CLEGANE link Wrote:- Odykal, είσαι ένας απ' τους λόγους (ως όνομα), μαζί με daffynash κ.α. ,  που έκανα αυτό το ποστ!

;D ;D ;D
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#7
(04-07-2014, 11:39 AM)SANDOR CLEGANE link Wrote:γιατί απογοητεύτηκες απ' το βιβλίο που έγαφες;!  Σε κάποιον άλλον μπορεί να άρεσε!
Θα μπορούσες-μπορείς να ξανακάνεις μια αρχή.  Όταν κολλάς κάπου , το καλύτερο είναι να τα παίρνεις απ' την αρχή ή να ξαναπιάνεις την αρχική σου ιδέα.  Επίσης για μένα, η "απλότητα" είναι η μεγαλύτερη ομορφιά.

Δεν είναι ακριβώς ότι απογοητεύτηκα, είναι μάλλον ότι αντιλήφθηκα πως δεν "το έχω" με το μυθιστόρημα φαντασίας. Όπως λέει και το είδος, προϋποθέτει πολύ ζωηρή φαντασία που εγώ τελικά δεν είχα πάνω σ' αυτά τα θέματα. Επίσης, χρειάζεται να έχεις προσλαμβάνουσες, να γνωρίζεις τους κώδικες του είδους, τους κανόνες του κλπ, κι εγώ δεν είχα διαβάσει πολλά τέτοια βιβλία. Τελικά, να σου πω την αλήθεια το βιβλίο κατέληξε περισσότερο αισθηματικό παρά φανταστικό ( ;D ) και ο λόγος ήταν ότι μέχρι εκείνη τη στιγμή αλλά και μέχρι σήμερα ασχολούμαι με το αισθηματικό μυθιστόρημα (αν και όχι τόσο ρομαντικό όσο μπορεί να φαντάζεται κανείς!)  Smile

[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#8
Ωραίο thread!!! Well done!!!

(To δικό μου nick δεν χρειάζεται και πολύ ανάλυση, σωστά;;; Smile Smile Smile )
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#9
ε εγω διαλεξα το robb stark of the north γιατι εχω μια μεγαλη συμπαθεια για το νεαρο λυκο και τις στρατηγικες του
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!
Reply
#10
(04-07-2014, 11:39 AM)SANDOR CLEGANE link Wrote:- Odykal, είσαι ένας απ' τους λόγους (ως όνομα), μαζί με daffynash κ.α. ,  που έκανα αυτό το ποστ!

Να μη σου χαλάσω το χατίρι λοιπόν...

Το daffynash όπως μπορεί να καταλάβει κανείς δεν έχει καμία σχέση με το Asoiaf/GoT... Χρονολογείτε κοντά στα 15 χρόνια πίσω, όπου σαν χρήστης του IRC και αρκετών φόρουμ που  ήθελα να εγγραφώ έπρεπε να καταλήξω σε ένα nickname που δεν θα έπρεπε να το αλλάζω συνεχώς λόγω της συχνότητας χρήσης του από τους άλλους.. Οπότε η αρχική μου επιλογή ήταν daffyduck, το οποίο δεν νομίζω στα πρώτα μου ιντερνετικά βήματα να το βρήκα πουθενά διαθέσιμο (όπως και το daffy)... Μια μέρα λοιπόν που ήθελα να κάνω εγγραφή σε ένα ενδιαφέρον -για μένα- φόρουμ έσπαγα το κεφάλι μου... Τώρα θα γελάσετε.. Ψάχνω γύρω μου να βρω κάτι που να μου αρέσει, και βλέπω ... μια στοίβα με κάτι CD και το πάνω πάνω ήταν μάρκας "Nashua" και το Nash μου κίνησε το ενδιαφέρον... Το έβαλα δίπλα στο daffy και μου άρεσε και έτσι γεννήθηκε αυτό το βαρετό νικνέιμ... δεν θέλω να ακούσω γέλια, ΝΑΙ το nickname μου κατα το ήμισυ βασίζετε σε ένα τυχαίο CD-R που είχα δίπλα μου και μάλιστα δευτεροτρίτης κλάσης μάρκα Tongue

To daffy το χρησιμοποίησα γιατί όταν ήμουν πιτσιρίκος κάτι φίλοι μου τραγουδούσαν ένα τραγούδι από τους τίτλους ενός καρτούν με μια παραλαγή του νταφι ντακ (δεν θυμάμαι το καρτούν) για να με πειράξουν και επίσης μου άρεζε ο daffy γενικά σαν χαρακτήρας Tongue
Το έχω χρησιμοποιήσει και ως DaFFy_NaSH (στο irc κυρίως)... αυτά!
Omnes te moriturum, amant.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)