Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αυγά δράκων
#1
Καθόμουνα και διάβαζα για τους δράκους όταν παρατήρησα πόσα αυγά υπάρχουν μου ήρθε η εξής απορία:θα μπορούσε κάποιος άλλος να εκκολάψει αυγά δράκων και να γεννηθούν καινούργιοι;Αυτό θα ήταν πολύ ενδιαφέρον καθώς πολλοί όλα αυτά τα χρόνια προσπάθησαν (ή προσπαθούν) να εκκολάψουν αυγά άλλα μόνο η Daenerys τα κατάφερε.

Τα αυγά των δράκων παιρνούσαν από τους γονείς στα παιδιά μέσα στην οικογένεια των Targaryen.Τα τελευταία αυγά που ξέρουμε τα είχαν οι Aegon V,Aerion,Aemon.Από το βιβλίο The Mystery Knight μαθαίνουμε από συζήτηση του Dunk με τον Egg (Aegon V) πως υπήρχαν ακόμα πολλά αυγά και όλα τα παιδιά του Maekar είχαν από ένα δικό τους:
Egg (Aemon) Targaryen: "I'd show you mine, ser, but it's at Summerhall."
Dunk (Ser Duncan the Tall, Hedge Knight): "Yours? Your dragon's egg?" Dunk frowned down at the boy, wondering if it was some jape. "Where did it come from?"
Egg: "From a dragon, ser. They put it in my cradle."
Dunk: "Do you want a clout on the ear? There are no dragons."
Egg: "No, but there are eggs. The last one left a clutch of five, and they have more on Dragonstone, old ones from before the Dance. My brothers all have them too. Aerion's looks like it's made of gold and silver, with veins of fire running through it. Mine is white and green, all swirly."

Ξέρουμε ότι σίγουρα κάποια από αυτά χρησιμοποιήθηκαν στην προσπάθεια να εκκολαφθούν στο Summerhall αλλά μου φαίνεται λίγο ειρωνικό τα αυγά ενός δράκου απλά να καταστράφηκαν από φωτιά.Άμα υπάρχουν άλλα αυγά στο Dragonstone πως και δεν τα έχει βρει μέχρι τώρα ο Stannis;

Άλλο γνωστό αυγό ήταν του Ambrose Butterwell o οποίος ήταν Χέρι του Βασιλιά επί Daeron II (δεν ξέρω πως ήρθε στην κατοχή του αυγό δράκου).Ο Euron Greyjoy επίσης είχε ένα αυγό το οποίο ισχυρίζεται ότι το πέταξε στην θάλασσα μία μέρα που ήταν νευριασμένος (κανείς βέβαια δεν μπορεί να το πιστέψει αυτό) το οποίο μπορεί να το βρήκε ή από το Asshai ή από την Valyria σε ένα από τα ταξίδια του (ή να το έχει κλέψει).Επίσης λέγεται και ότι ο Brynden Rivers (three-eyed crow) είχε αυγό στην κατοχή του το οποίο το είχε κλέψει.

Τα αυγά που είχε η Daenerys της τα έδωσε ο Illyrio λέγοντας πως τα πήρε από το Asshai.Θα μπορούσε να ήταν παλαιότερα αυγά τα οποία τα ''έκλεψε'' ο Illyrio ή ο Varys από παλαιότερους Targaryen.Το αυγό του Rhaegal μοιάζει πολύ με του Aegon V,το αυγό του Drogon με του Butterwell και του Viserion με του Aerion.Μπορεί να υπάρχουν κάποιες μικρές διαφορές στα 2 πρώτα αλλά η φωτιά του Summerhall πιθανόν να τους άλλαξε χρώμα.

Νομίζεται ότι θα μπορούσαμε να δούμε δράκους στο σημείο που έχουμε φτάσει (μένουμε μόνο 2 βιβλία) ή να υπάρχουν άλλα αυγά δράκων που να μπορούν να εκκολαφθούν (ή να έχουν και να μην το ξέρουμε);Εγώ νομίζω πως οι δράκοι θα παίξουν καταλυτικό ρόλο στην σειρά και πιθανόν να δούμε και άλλους δράκους (ή άλλου τύπου πχ δράκος του πάγου).
BURN THEM ALL
Reply
#2
Αααα φαντάζεσαι να υπήρχε δράκος του πάγου;!;! Τι όμορφο!!!!!!!!!!
Αλλά δε νομίζω. Οι δράκοι είναι χαρακτηριστικό των Targ, απόλυτα συνυφασμένοι με αυτούς, γι'αυτό κ παρά τις προσπάθειες άλλων μόνο η Dany τα κατάφερε. Ίσως κ γιατί εκείνη δεν το είχε υπολογίσει, δεν το έκανε σκόπιμα. Ίσως οι δράκοι έχουν δική τους μαγεία κ μπορούν να αντιλαμβάνονται τον "αφέντη" τους ή τις προθέσεις όσων τους πλησιάζουν.
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply
#3
(21-07-2014, 11:37 AM)Aerion Targaryen link Wrote: Άλλο γνωστό αυγό ήταν του Ambrose Butterwell o οποίος ήταν Χέρι του Βασιλιά επί Daeron II (δεν ξέρω πως ήρθε στην κατοχή του αυγό δράκου).
o Aegon IV "κοιμηθηκε" με τις τρείς κόρες του  Butterwell  και "By morning, all three had royal bastards in their little bellies"

@ΟP: πιστεύω στην heretic θεωρεία οτί υπάρχει ένας δρακος κάτω/μέσα/πανω(Wink) στο τοιχος αλλα και οτι υπαρχει και κατι σαν δρακος στο WF.

Δεν πιστευω οτι οι δρακοι θα παιξουν μεγαλο ρολο την ιστορια κυριως γιατι πιστευω οτι ειναι red herring. Επισης δεν βλεπω που ειναι το περιεργο με τα αυγα, υπηρχαν παρα πολοι δρακοι και φυσικο ειναι να αφησαν πολλα αυγα.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#4
(24-07-2014, 11:11 PM)Jons Spearwife link Wrote: ...
@ΟP: πιστεύω στην heretic θεωρεία οτί υπάρχει ένας δρακος κάτω/μέσα/πανω(Wink) στο τοιχος αλλα και οτι υπαρχει και κατι σαν δρακος στο WF.
...

Έχουν οποιεσδήποτε βάσεις ή έστω ενδείξεις αυτές οι θεωρείες ή είναι περισσότερο κάτι σαν ευσεβείς πόθοι;  :Smile
Reply
#5
Εγώ πάλι πιστεύω ότι κάποια στιγμή έστω για λίγο θα δούμε και δράκους του πάγου! Στο κάτω-κάτω τα περισσότερα που έχει πει η Γριά Παραμάνα περί μύθων, έχουν βγει αληθινά... Και αν έχει και o Τhree-Εyed Crow ένα αυγό, ίσως κάποια στιγμή το δώσει στην εγγονή του να έχει ένα καβάτζα! Tongue
"When you play the game of thrones, you win or you die. There is no middle ground."

     Cersei Lannister
Reply
#6
(29-07-2014, 05:55 AM)atropos link Wrote: Έχουν οποιεσδήποτε βάσεις ή έστω ενδείξεις αυτές οι θεωρείες ή είναι περισσότερο κάτι σαν ευσεβείς πόθοι;  :Smile
Ποιο από όλα? Το ότι υπάρχει ένας δράκος στο τοίχος είναι γεγονός  ;D το ότι υπάρχει κάτι δρακοειδές στο WF
Quote:"The smoke and ash clouded his eyes, and in the sky he saw a great winged snaked whose roar was a river of flame. He bared his teeth, but then the snake was gone. Behind the cliffs tall fires were eating up the stars."
Πολλοί λένε ότι είναι ο λόγος για τις θερμές πηγές του WF εγώ πιστεύω ότι είναι ο ίδιος δράκος με του Τοίχους.

Επίσης υπάρχει η θεωρεία ότι η Alysanne άφησε ένα αυγό δράκου στο Τοιχος.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#7
Για την γέννηση των δράκων εγώ πιστεύω οτι απλώς απαιτητε το μοτο των ταργκαριεν. Αίμα κ φωτιά. Κάποιο ζωντανο θήραμα κ δυνατή φωτιά. Οι δράκοι στα βιβλία δεν παρουσιάζονται ως προϊόν μαγείας, κ ο μαρτιν δεν συνηθίζει στοχαστές αυθαιρεσίες, εννοώ οτι οι βαλυριανοι πρώτα βρήκα τους δράκος, μετα τους οικόσιτοποιησαν κ μετα έγιναν αυτοκρατορία.
Τώρα εαν υπάρχει δράκος στο τοίχος δεν νομίζω. Περισσότερο νομίζω οτι υπάρχουν κάποιου είδος γίγαντες (όχι απαραίτητα σαν τον γουν γουν) οι οποίοι στο παρελθόν είχαν χρεισιμοποιηθει και σαν όπλα απο τα παιδια του δάσους, και γι αυτο ο μανς ψάχνει με τέτοιο ζήλο το κέρας του τζοραμοντ... Βέβαια εαν δεν τελειώσουν τα βιβλία άκρη δεν θα βγάλουμε...
Reply
#8
Εδω να πω οτι έφαγα μια φλασια. Πως κάποιος αποδεικνύει την καταγωγή του? φτάνει να το πει? ήδη έχουμε θεμα με τον τύπο που εχει εισβάλει στο βασίλειο, ειναι δεν ειναι γνήσιος ταργκ. Ομως εαν αυτός ο γλυκός κυριουλης (ο μαρτιν) έκανε μια μικρή κουτσουκελα κ τα αυγά να χρεισιμοποιηθουν κ σαν ταυτότητες? πχ εαν εμφανιζόταν ο βαρυς κρατώντας ενα ασιμοχρυσο αυγό?

Εδω θα ήθελα να ρωτησω τα αυγά της ντανι, απο περιγραφές ποιοι μπορει να ήταν οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες? ασε που δεν ξέρουμε και τι σόι δράκοι ειναι (εαν δηλαδη μπορούν να κάνουν αυγά)

Εχω βρει βέβαια αυτο αλλά...

Known Dragon Eggs

Viserys II Targaryen's egg - possessed an egg during the civil war, so far undescribed– whereabouts unknown [7]
Rhaena Targaryen - possessed an egg at the start of the civil war, so far undescribed– whereabouts unknown. She took three eggs to the Vale with her during the war. [8]
Aegon V's egg - white and green swirls [1] – whereabouts unknown
Aemon Targaryen's egg - known to exist,[1] but so far undescribed – whereabouts unknown
Aerion Targaryen's egg - gold and silver, with veins of fiery colors [1] – whereabouts unknown
Ambrose Butterwell's egg - red, with golden flecks and black whorls – whereabouts unknown [9]
Daeron Targaryen's egg - known to exist,[1] but so far undescribed – whereabouts unknown
Elaena Targaryen's egg - silver and gold in unknown arrangement[10] – whereabouts unknown
Euron Greyjoy's egg - Euron claimed he threw it into the sea. [11]
{hatched} Drogon’s egg - black as the midnight sea, alive with scarlet ripples and swirls
{hatched} Rhaegal’s egg - deep green, with burnished bronze flecks
{hatched} Viserion's egg - colored pale cream, streaked with gold
Depending on how one reads a statement in The Mystery Knight, it may be understood that Rhae Targaryen and Daella Targaryen had been gifted with Dragon Eggs as well.
Reply
#9
Μια ερωτηση.

Ολες αυτες τις πληροφοριες περι αυγων απο που τις αντλειτε; Απο το βιβλιο που ανεφερε και ενα παιδι παραπανω; Στα βιβλια δεν θυμαμαι τετοιες αναφορες. Βεβαια τωρα που τα ξαναδιαβαζω ισως να μου ερθουν.

Reply
#10
(13-09-2014, 07:37 PM)gregacm link Wrote: Μια ερωτηση.

Ολες αυτες τις πληροφοριες περι αυγων απο που τις αντλειτε; Απο το βιβλιο που ανεφερε και ενα παιδι παραπανω; Στα βιβλια δεν θυμαμαι τετοιες αναφορες. Βεβαια τωρα που τα ξαναδιαβαζω ισως να μου ερθουν.

Επειδή τώρα διαβάζω το The Princess and the Queen, μια νουβέλα του Μάρτιν όπου περιγράφεται ο Χορός των Δράκων, ένας εμφύλιος που ξέσπασε περίπου 170 χρόνια πριν τα γεγονότα στο Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου, διαπιστώνω ότι σ' αυτήν υπάρχουν πληροφορίες για αυγά και για τους ιδιοκτήτες τους, τουλάχιστον για την εποχή στην οποία αναφέρεται.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)