Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
The Game, of Game of Thrones
#1
Καλησπέρα!
Έχει τύχει κάποιος να παίξει το παιχνίδι που βγήκε σχετικά με το asoiaf; Αν ναι εντυπώσεις;

Για να κάνω την αρχή λοιπόν, έχω παίξει τα δύο πρώτα επεισόδια. Θα περιγράψω πρώτα το στυλ του παιχνιδιού, και μετά τις εντυπώσεις μου.

Όπως και τα περισσότερα παιχνίδια της Telltale, το παιχνίδι μοιάζει πιο πολύ με ταινία, παρά με παιχνίδι δράσης. Η εξιστόρηση των γεγονότων γίνεται με τον τρόπο των βιβλίων: υπάρχουν διάφοροι Point Of View χαρακτήρες, διαφόρων ηλικιών και φύλων, σε διαφορετικές τοποθεσίες.  Κάθε ένας από τους χαρακτήρες επηρεάζει με το δικό του τρόπο την πλοκή. Ο παίκτης θα πρέπει να παίξει την ιστορία τους και να πάρει αποφάσεις για το πώς θα χειριστούν την κάθε περίσταση.

Ο παίκτης έχει να διαχειριστεί τα του Οίκου Forrester, με λόγια "Iron from Ice". Ο μακρυπρόθεσμος στόχος του παιχνιδιού είναι η επιβίωση του οίκου. Αυτό επιτυγχάνεται μέσω των διάφορων επιλογών που ο παίκτης κάνει κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού μέσω των χαρακτήρων POV.

Τώρα, όσον αφορά τις εντυπώσεις.

Ήταν πολύ ενδιαφέρουσα η μετάβαση από θεατής σε ενεργό μέλος της ιστορίας. Πλέον δεν έχεις μόνο αγωνία για το πώς θα καταλήξουν οι χαρακτήρες, αλλά και την ευθύνη τους. Πρέπει να αποφασίσεις το πώς θα δράσουν, και δεν είναι απλή επιχειρηματολογία για το ποια θα ήταν η καλύτερη τακτική, είναι επιλογή που επηρεάζει, και πρέπει να γίνει άμεσα, χωρίς πολλή σκέψη. Το βρήκα ιδιαίτερα συναρπαστικό αυτό. Σου δίνεται για πρώτη φορά η ευκαιρία να επέμβεις στον κόσμο τον οποίο σχολιάζεις και μελετάς όλον αυτόν τον καιρό.

Παρατηρώ μια ωραία εξέλιξη των χαρακτήρων, κυρίως στο δεύτερο επεισόδιο. Είναι συμπαθείς, ανθρώπινοι και καλοφτιαγμένοι. Φυσικά, είναι αναπόφευκτη και κάποια σύγκριση μεταξύ των χαρακτήρων του παιχνιδιού και των βιβλίων. Πχ, ο πατέρας έχει την νοοτροπία του Νεντ, η μητέρα θυμίζει πολύ Κάτελυν Σταρκ, και ο Gared Tuttle τον Τζον Σνόου. Και φυσικά, η μεγάλη κόρη η Mira που βρίσκεται στο Κινγκς Λάντινγκ και είναι το αντίστοιχο της Σάνσας. Σταδιακά όμως, αρχίζουν και διαφοροποιούνται από αυτούς και ελπίζω να γίνει ακόμα πιο έντονα αυτό στη συνέχεια.

Επίσης, οι επιλογές του παίκτη, δεν επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό την ιστορία, τουλάχιστον μέχρι στιγμής. Φαντάζομαι ότι μακροπρόθεσμα θα έχουν μια επίπτωση βέβαια.

Η πλοκή χτίζεται ομαλά και σταδιακά, έχει και αρκετά σημεία συναισθηματικής φόρτισης και δράσης. Η βία δεν ήταν έντονη, χρησιμοποιήθηκε στα σωστά σημεία και με μέτρο. Σεξ δεν υπήρχε.

Το παιχνίδι είναι μικρό, μόλις μερικές ώρες και δεν είναι απαραίτητο να είναι κανείς gamer για να το παίξει. Είμαι αρκετά ικανοποιημένη θα έλεγα, και το συνιστώ σε όλους όσους αρέσει το asoiaf.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#2
Ενδιαφέρον.

Δηλαδή το παιχνίδι είναι point and click?

Η πλοκή ακολουθεί ακριβώς τα βιβλία?

Πρέπει να λύσεις γρίφους ή έχει σκηνές δράσεις?
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#3
Δεν είναι ακριβώς point and click. Σε κάθε "chapter" του παιχνιδιού είσαι και ένας διαφορετικός χαρακτήρας που σχετίζεται με τον Οίκο Forrester. Και εσύ επιλέγεις το τι θα πει και πως θα αντιδράσει σε κάθε τι που βλέπει και ακούει. Πχ, σου λέει κάποιος στρατιώτης "Βάλε μου κρασί" και συ είτε βάζεις, είτε του λες να βάλει μόνος του κτλ.

Η χρονική περίοδος που ξεκινάει το παιχνίδι είναι κάπου στα μισά του 3ου βιβλίου. Απλά εσύ δεν ακολουθείς τους χαρακτήρες POV του βιβλίου. Βλέπεις την ιστορία των Forresters από τη δική τους σκοπιά. Η πλοκή πάντως δεν αντιφάσκει με τα βιβλία.

Δεν έχει γρίφους, έχει κάποιες σκηνές δράσης, μα το κυριότερο είναι το τι θα πεις στο κάθε άτομο.

Μπορείς να δεις και περίπου πως είναι από το walkthrough.

https://www.youtube.com/watch?v=5Er7K_QH0eE.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#4
Σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση και τον σύνδεσμο.

Δεν έχω ιδέα από παιχνίδια, κυρίως παίζω τα παιχνίδια της Adventure Games, που βασίζονται πιο πολύ στο να λύνεις γρίφους αλλά και να συζητάς με τους χαρακτήρες για να περάσεις στην επόμενη πίστα.

Από ότι φαίνεται τα γραφικά είναι αρκετά προσεγμένα!
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#5
Ναι είναι αξιοπρεπή τα γραφικά του. Ούτε γω παίζω ιδιαίτερα πολλά παιχνίδια, αλλά αυτό είναι πιο πολύ σαν ταινία. Μπορείς δηλαδή να δεις απλά το walkthrough και να το ευχαριστηθείς το ίδιο. Αν και το όλο point του παιχνιδιού είναι να γίνεις εσύ ενεργό μέλος της ιστορίας.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#6
Ακόμα δεν έχω καταφέρει να το παίξω, όμως κατά τύχη έπαιξα το The Walking Dead:Season 2 και ήταν καταπληκτικό. Ελπίζω και το GOT να έχει μείνει τόσο πιστό στην σειρά.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#7
(10-02-2015, 04:41 PM)Σιέρα link Wrote:Σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση και τον σύνδεσμο.

Δεν έχω ιδέα από παιχνίδια, κυρίως παίζω τα παιχνίδια της Adventure Games, που βασίζονται πιο πολύ στο να λύνεις γρίφους αλλά και να συζητάς με τους χαρακτήρες για να περάσεις στην επόμενη πίστα.

Από ότι φαίνεται τα γραφικά είναι αρκετά προσεγμένα!
Αν θες πάντως τα επεισόδια υπάρχουν ολόκληρα στο yt. 

Αυτό ήταν πολύ καλό https://www.youtube.com/watch?v=i0HKigQ4CJs
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#8
Όντως ήταν πολύ ωραίο το τραγούδι της Τάλια.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#9
Έχουν κάνει αρκετά καλή δουλειά, έχω παίξει και τα 3 επεισόδια.

Αν παίζεις σε κινητό δυσκολεύει αρκετά. Στο διπύρινο tablet της Samsung που έχω, χωρίς να είναι φορτωμένο, η "ανταπόκριση" του κέρσορα είναι αργή με αποτέλεσμα στα σημεία της δράσεις να έχω δυσκολευτεί.

Στον υπολογιστή ή στο οκταπύρινο Κινέζικο τηλέφωνο που έχω (THL 6ιντσο) ούτε γάτα, ούτε ζημιά!!!
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply
#10
Πριν λίγες μέρες πήρα το season  pass για ps4 με τα 6 επεισόδια. Είναι ένα παιχνίδι με καλογραμμένο σενάριο που δεν σε αφήνει αδιάφορο σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και τα γραφικά είναι πολύ καλά. Το ωραίο είναι ότι εσύ είσαι ο πρωταγωνιστή.  Θα συμφωνήσω με αυτά που υποθήκαν προηγούμενος. Μέχρι στιγμής έχω παίξει τα 2 πρώτα επεισόδια και έχω κατά ενθουσιαστεί! Για εμενα αξίζει να το αγοράσετε!
[Image: TDkHDHl.gif]
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)