Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ο Ντανκ, η Ιπποσύνη και ο Σερ Μέιναρντ Πλαμ
#1
Προσοχή: Το θέμα αυτό είναι για όσους έχουν διαβάσει Ντανκ και Εγκ. Όσους δεν έχουν διαβάσει, και προτίθενται να διαβάσουν, οφείλω να τους προειδοποιήσω ότι θα υπάρξουν σπόιλερ από τα βιβλία αυτά.

Έχω δύο ερωτηματικά αναφορικά με τα βιβλία του Ντανκ και Εγκ και θα ήθελα να τα συζητήσω με όσους ενδιαφέρονται.

1)Καθώς διάβαζα τον Περιπλανώμενο Ιππότη, έφτασα στο σημείο όπου ο Ρέυμουν Φόσσογουέϊ παρακαλεί τον Ντανκ να τον χρίσει ιππότη κι εκείνος διστάζει. Διστάζει τόσο πολύ που με κάνει να αναρωτηθώ αν είναι πραγματικά ιππότης. Άλλο ένα παρόμοιο περιστατικό συμβαίνει νωρίτερα όταν ο Ντανκ πηγαίνει να δηλώσει συμμετοχή στις κονταρομαχίες του Άσφορντ και όταν ο τελετάρχης τον ρωτάει αν είναι ιππότης κλπ, εκείνου κοκκινίζουν και καίνε τα αυτιά του. Από εκείνη την ώρα και μετά αυτό δε φεύγει από το μυαλό μου. Επίσης, κάποια στιγμή λέει στον Εγκ ότι ξέρει τι σημαίνει να λέει κάποιος ένα τερατώδες ψέμα για να κερδίσει κάτι που θέλει πάρα πολύ. Εσείς τι λέτε; Ο Σερ Άρλαν του Πέννυτρη τον είχε χρίσει ιππότη τελικά ή όχι;

2)Τι γνώμη έχετε για τον Σερ Μέιναρντ Πλαμ στον Μυστηριώδη Ιππότη, που προειδοποίησε σε ανύποπτη στιγμή τον Ντανκ να φύγει από το Γουάιτγουολς και του είπε ότι τα αυγά (Εγκ) είναι καλύτερο να μένουν έξω από τα τηγάνια; Η πρώτη μου σκέψη, όταν ο Σερ Μέιναρντ βοήθησε τον Ντανκ μετά την απόπειρα δολοφονίας του, ήταν ότι ίσως ήταν πράκτορας του Ματωμένου Κορακιού. Αλλά κάποια στιγμή, στην τελευταία φράση που του λέει, τον αποκαλεί Ντανκ. Και εκεί μου έκανε το κλικ, γιατί κανείς δεν τον αποκαλεί Ντανκ εκτός από τον Εγκ και όσους γνωρίζει ο Εγκ (συγγενείς του κλπ). Υπάρχει πιστεύετε περίπτωση να είναι το ίδιο το Ματωμένο Κοράκι που είχε πάρει τη μορφή άλλου;
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
1) Νομίζω ότι πάνω κάτω υπονοείται ότι ο Άρλαν δεν τον είχε χρίσει ιππότη. Εκτός από τα περιστατικά που αναφέρεις, υπάρχει και ένα ακόμη που νομίζω ξεκαθαρίζει αρκετά την κατάσταση. Είναι στην αρχή του Περιπλανώμενου Ιππότη.

Quote:I could find another Hedge Knight in need of a squire to tend his animals and clean his mail, or I could go to some city -- to Lannisport or King's Landing -- and join the City Watch. Or ...

Και αμέσως μετά αρχίζει να σκέφτεται για να συμμετάσχει στο τουρνουά του Asford. Για ποιο λόγο να θέλει να γίνει squire αν είναι ο ίδιος ιππότης?



2)Για να πω την αλήθεια όταν διάβασα το βιβλίο για πρώτη φορά δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό ότι το Ματωμένο Κοράκι είχε πάρει τη μορφή του Πλαμ. Αλλά πριν από κάποιο καιρό έπεσα κατά τύχη πάνω σε ένα thread του αγγλικού φόρουμ όπου συζητούσαν ακριβώς αυτό το θέμα. Περιττό να πω ότι πείστηκα αμέσως ότι πρόκειται για το ίδιο άτομο.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#3
Για το πρώτο ερώτημα κι εγώ διάβασα  κάποια στιγμή στο αγγλικό κι έτσι κατάλαβα ότι δεν ήμουν η μόνη που το σκέφτηκα, αλλά για τον Πλαμ δεν είχα διαβάσει κάτι σχετικό μέχρι τώρα. Χαίρομαι που δεν "βλέπω φαντάσματα" μόνο εγώ τελικά  ;D

Έχεις δίκιο για το σημείο που ανέφερες όπου έλεγε για το ότι μπορούσε να γίνει ακόλουθος πάλι! Δεν το είχα συνδυάσει. Poor Dunk. Είναι ο πιο αληθινός ιππότης των Επτά Βασιλείων χωρίς (κατά πάσα πιθανότητα) να είναι ιππότης.

Πιστεύεις ότι αργότερα θα αποκαλύψει στον Εγκ το μυστικό του και θα τον χρίσει κάποιος άλλος ιππότη; Γιατί δεν πιστεύω ότι θα δεχτεί να μπει στην Βασιλική Φρουρά χωρίς να είναι ιππότης. Τα τερατώδη ψέματα του Ντανκ έχουν και όρια, νομίζω. Εξάλλου, αν δεν κάνω λάθος, χρίζει ιππότες κι άλλους ο ίδιος αργότερα, οπότε πιστεύω ότι στην πορεία πρέπει να γίνεται ιππότης.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#4


Quote:Είναι ο πιο αληθινός ιππότης των Επτά Βασιλείων χωρίς (κατά πάσα πιθανότητα) να είναι ιππότης.

Αυτό ακριβώς. Τρομερή ειρωνεία... ;D


Quote:Πιστεύεις ότι αργότερα θα αποκαλύψει στον Εγκ το μυστικό του και θα τον χρίσει κάποιος άλλος ιππότη; Γιατί δεν πιστεύω ότι θα δεχτεί να μπει στην Βασιλική Φρουρά χωρίς να είναι ιππότης. Τα τερατώδη ψέματα του Ντανκ έχουν και όρια, νομίζω.

Ίσως ναι, ίσως πάλι όχι... Tongue Tongue Tongue
Θα το αποκάλυπτε στον Εγκ; Μπορεί...


Quote:Εξάλλου, αν δεν κάνω λάθος, χρίζει ιππότες κι άλλους ο ίδιος αργότερα, οπότε πιστεύω ότι στην πορεία πρέπει να γίνεται ιππότης.

Αν αυτό όντως συμβαίνει, τότε λογικά θα παίρνει τον τίτλο του ιππότη κάποια στιγμή αργότερα στη ζωή του. Αλλά επειδή δεν το θυμάμαι, κρατάω μια πισινή. Θα πρέπει να το ψάξω.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#5
Διάβασα ότι ο Ντανκ χρίζει ιππότη και τον ίδιο τον Εγκ αλλά επειδή το διάβασα στο αγγλικό φόρουμ κι όχι από επίσημα χείλη, δεν παίρνω όρκο. Υποθέτω όμως ότι αν δεν ίσχυε, οι υπόλοιποι που έπαιρναν μέρος στη συζήτηση, θα το διέψευδαν.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)