Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς]- Επεισόδιο 4ο - The Sons Of The Harpy
#1
(15-04-2015, 09:42 PM)nirne link Wrote:Οι περισσότερες αλλαγές (όπως κι αυτή της ιστορίας της Σάνσα) μου φαίνονται γραμμένες στο πόδι, δυστυχώς. Και εφόσον πλέον οι αλλαγές είναι τόσες πολλές, θα έπρεπε να κάθομαι και να γράφω κατεβατά με γκρίνιες και δεν έχω κανένα σκοπό να κάνω κάτι τέτοιο.  Wink         
...

Πήρα πάτημα απο τον σχολιασμό του 3ου επεισοδίου, αλλα είπα να το γράψω εδώ γιατι με το 4ο επεισόδιο αποκτάμε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη, οπότε κάτσε να σε τσιγκλίσω λίγο μήπως αλλάξεις σκοπο Big Grin

Δηλαδή πως τη φανταζόσουν τη σαιζόν, σύμφωνα με τα βιβλία...; 1,5 σαιζόν τη Σάνσα να μην κάνει ΤΙΠΟΤΑ ή απλα να μη τη δειχναν καν..; Το ίδιο και με τον Τζέιμι...

Και επίσης, τηλεοπτικά πως θα μας έδειχνε τα τεκτενόμενα στο Ντορν χωρις κανενα γνωστό χαρακτήρα σ'εμας...;

Εμένα αυτο που με ενοχλεί ΠΟΛΥ ειναι η ταχύτητα των πάντων. 1 σκηνή μιλάνε για στρατό πιστών, τη 2η ήδη υπάρχει και σφάζει αβέρτα. 1 επεισόδιο η Σάνσα ειναι Ίρι, το επόμενο Mote και στο επόμενο έφτασε Winterfel... Το ίδιο και ο Τζέιμι πάλι!

Λίγο μπορούσαν να τα πάνε όλα ένα κλικ πιο αργά και απλά να βάλλουν περισσότερες πληροφορίες για τα πάντα. Ίσως δε τους έπαιρνε λόγω budget :S.
Reply
#2
atropos, ειλικρινά, αν θα έπρεπε να συζητήσω για τις αλλαγές, θα έπρεπε να μιλήσω σχεδόν για τα πάντα πλέον, και να γράφω ατελείωτα παράπονα και δεν μου αρέσει. Γι' αυτό δεν θέλω να το κάνω. Θεωρώ ότι ο συγγραφέας πια είναι άλλος, η ιστορία είναι άλλη, η σειρά είναι άλλη (τουλάχιστον ως προς την υπόθεση) οπότε βλέπω κάτι διαφορετικό και έτσι το κρίνω. Δυστυχώς, μέχρι τώρα η γραφή δεν με ικανοποίησε καθόλου γιατί είναι στο πόδι, τουλάχιστον ως προς τη δικαιολόγηση των γεγονότων που επιλέγουν να αλλάξουν και ως προς τους διαλόγους που έχουν γράψει για τους ήρωες. Αν έγραφαν καλύτερα (κατ' εμέ πάντα), τότε θα είχα διαφορετικά πράγματα να πω. Και δεν μου φαίνεται περίεργο που δεν γράφουν καλά. Ο Μάρτιν είναι ένας εξαιρετικά ταλαντούχος συγγραφέας, οι D&D είναι παραγωγοί τηλεόρασης (και ναι, έχω ακούσει ότι είναι και συγγραφείς, αλλά απ' αυτό που βλέπω, δεν ξέρω καν αν πρέπει να το πιστέψω, ούτε αν είναι και τόσο ταλαντούχοι τελικά). Φαίνεται όμως ότι θεωρούν πως γράφουν καλύτερα απ' αυτόν, γιατί αλλάζουν χωρίς προφανή λόγο μέχρι και φράσεις που έχουν γίνει σημαία για τους αναγνώστες και όλοι θα περίμεναν να τις κρατήσουν.

Όσο για το να βγάλουν την Σάνσα, δεν ξέρω αν θα χρειαζόταν, αν δεν έτρεχαν τόσο πολύ κάποιες υποθέσεις. Άλλωστε, έχουν βγάλει από τη μέση ήδη τον Μπραν και δεν ενόχλησε και πολύ απ' ό, τι βλέπω. Θα το προτιμούσα να μην την έβλεπα, παρά να τη δω είτε ως θύμα του Ράμσεϊ, είτε ως σούπερ γούμαν που θα καταφέρει (ω του θαύματος!) να κάνει το Ράμσεϊ καλό παιδί. Είτε η μία περίπτωση είτε η άλλη μου φαίνεται εξαιρετικά άσχημη επιλογή.

Για τα σημεία που μου έκαναν εντύπωση, θα γράψω το βράδυ που θα ξαναδώ το επεισόδιο.  Smile
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#3
Το ειδα χθες αργα τελικα (μια ψυχη που ειναι να βγει  Tongue ) και ηθελα να παρατηρησω κι εγω οτι ειναι πολυ καταιγιστικη αυτη η παρουσια του στρατου πιστων. Παροτι εχει ενδιαφερον σεναριακα μου φαινεται πολυ αποτομο ολο αυτο, πως μπουκαρει στην ιστορια της σειρας.

Μου κανει επισης μεγαλη εντυπωση η εντονη αντιθεση αναμεσα στον χαρακτηρα του ηγετη τους (που εμφανιζεται κατι σαν Ιησους, ο καλοκαγαθος μεσιας ολο αγαπη και στοργη) ενω αντιθετα οι πιστοι του ειναι πραγματικα κτηνη ολο μισος. Απορω πως συμβιβαζονται αυτα τα δυο, τι ακριβως τους μαθαινει δλδ στην κατηχηση. Η μηπως απλα κοροιδευει την βασιλισσα?

Επισης γελαω με την Σερσει που για να εκδικηθει την Μαρτζορι πηγε και οπλισε το στρατο και τον αφησε να κανει οτι θελει. Ποιος? Η πιο αμαρτωλη ολων στο βασιλειο, που και οι πετρες ξερουν τα αισχη της και το γεγονος οτι εβαλε μπασταρδα στο θρονο. Αλλα δεν ειναι λιγο χοντρο που εβαλε φυλακη τον αδερφο της? Ετσι γινεται στο βιβλιο? Παντως σκαβει το λακκο στο παιδι της, ειναι τοσο εγωκεντρικη που δεν καταλαβαινει αυτο. Τον εκθετει στους υποτακτικους του ως αδυναμο και του διαλυει την οποια αυτοπεποιθηση δειχνοντας του οτι δεν εχει καμμια δυναμη.


Ανυπομονω να παει ο Τυριον στην Νταναρις να αποκτησει ενδιαφερον και η δικη της ιστορια γιατι βαρεθηκα τον περιγυρο της. Ο Τυριον ειναι σταθερη αξια απο μονος του  ;D

Μου σηκωθηκε η τριχα με την σκηνη σφαγης στο τελος απο τους γιους της Αρπυιας. Ελπιζω να γλυτωσει το Γκρι Σκουληκακι και ο παππους!  :'(

Η ψυχη μου ποναει για την Σανσα  :'(
Reply
#4
Δεν βλεπω να μετατρεπει τον ψυχακια σε καλο παιδι η Σανσα. Αντιθετα μαλλον θα υποφερει κι απο αυτον αλλα κι απο τις γκομενες του που την κοιτουσαν πολυ δυσοιωνα.

Αλλα απο οτι φαινεται η παρουσια της Σανσα ειναι αυτη που θα ενεργοποιησει τον Θηον και ισως προσπαθησει να την σωσει.



Ισως ηταν αναγκαια η αλλαγη αυτης της ιστοριας γιατι νομιζω δεν θα επειθε τον τηλεθεατη να εμφανιστει ξαφνικα μια ασχετη Τζενυ Πουλ που θα παραστησει την Αρυα. Βεβαια φανταζομαι αυτο και μονο μπουρδουκλωνει πολυ την εξελιξη των βιβλιων και ειναι πολυ εκνευριστικο για τους αναγνωστες. Παντως μας ξαφνιασε ολους, δεν φαινοταν τετοια εξελιξη.

Και ειλικρινα απορησα με τον Μικροδαχτυλο, ειναι δυνατον αυτος που τα ξερει ολα να μην γνωριζει το background του μικρου ανωμαλου και πηγε και τους αφησε την Σανσα?

Πιστευω οτι η Μπριεν θα ειναι αυτη που θα προσπαθησει να την φυγαδευσει αντι των γυναικων του Μανς οπως στο βιβλιο. Οπως εξελισσεται η σειρα δεν θα ηταν λογικο να πανε στα ξεκουδουνα αγριες να την βοηθησουν. Οποτε αλλαζει εδω και η ιστορια της Μπριεν.


Για τον Τζειμι τωρα δεν εχω καταλαβει πως πιστευει οτι θα μπορεσει να φυγαδευσει την πριγκιπισσα χωρις να προκαλεσει πολεμο, στην καλυτερη των περιπτωσεων.
Reply
#5
Quote:Αλλα δεν ειναι λιγο χοντρο που εβαλε φυλακη τον αδερφο της? Ετσι γινεται στο βιβλιο?

Αν εννοείς τον Τύριον, ναι, έτσι γίνεται στο βιβλίο. Όσο για το αν είναι χοντρό, η Σέρσεϊ έχει κάνει πολλά χοντρά, δεν είναι το μόνο. Και τον Τύριον πάντα τον είχε στο μάτι. Πίστευε ακράδαντα ότι σκότωσε το γιο της, τι πιο φυσικό να θέλει να τον τιμωρήσει γι' αυτό και να κάνει ό, τι μπορεί για να τα καταφέρει;

Υ.Γ. Στα βιβλία η Σέρσεϊ είναι (σχεδόνWink τρελή. Παρανοϊκή στην κυριολεξία. Έχει δικά της κεφάλαια στο Βορά Ορνίων οπότε διαβάζουμε τις σκέψεις της και ξέρουμε ότι δεν πάει καθόλου καλά. Η σειρά την παρουσιάζει πιο "σύνθετη" για κάποιο λόγο.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#6
(16-04-2015, 09:51 AM)Nica link Wrote:...Πιστευω οτι η Μπριεν θα ειναι αυτη που θα προσπαθησει να την φυγαδευσει αντι των γυναικων του Μανς οπως στο βιβλιο. Οπως εξελισσεται η σειρα δεν θα ηταν λογικο να πανε στα ξεκουδουνα αγριες να την βοηθησουν. Οποτε αλλαζει εδω και η ιστορια της Μπριεν....
Αυτό πιστεύω και εγώ. Δε νομίζω πάντως ούτε να τον μαλακώσει η Σάνσα τον άθλιο, ούτε να προλάβει να την πειράξει.

Βασικά αναμένω ότι ο Τζον μόλις πάρει το αυτί του για το γάμο θα ζοριστεί πολύ να κρατήσει τον όρκο του και θα πάρει την απόφαση να κατηφορίσει..
Show Content

@nirne
Έχεις δίκιο για τις αλλαγές, κ εμενα με εκνευρίζουν πολλές φορές και τσατίζομαι όταν κόβουν σκηνές που αγαπούσα. Ίσως τόχω αποδεχθεί περισσότερο απο σένα και δε με ενοχλεί τόσο; δε ξέρω. Εφόσον πάντως για μένα κρατήσουν την ίδια γενική πορεία, ειμαι ικανοποιημένος και απλά τα αντιμετωπίζω σαν 2 διαφορετικά πράγματα, βιβλια και τηλεόραση. Έχεις δίκιο και για το γράψιμο και φαίνεται περισσότερο τώρα που οι διάλογοι έχουν ξεφύγει τόσο απο τα βιβλία, που δε μπορούν να τους ψιλοαντιγράψουν απο τον Μάρτιν όπως σε προηγούμενες σαιζον. Φαίνεται η διαφορά τους.
Reply
#7
Η Μπριέν κάτι είπε για τον Στάννις στο προηγούμενο επεισόδιο... Διαβλέπω αποστολή δολοφονίας του Στάννις στο άμεσο ή έμμεσο μέλλον...Λέτε the one true king (για καποιους) να πάει από το χέρι της;;;; (αν και αυτό το θέμα θα ταίριαζε καλύτερα στο θρεντ του προηγούμενου επεισοδίου, μιας και την αναφέραμε, είπα να το "ρίξω").  Wink
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#8
(16-04-2015, 10:34 AM)nirne link Wrote:Η Μπριέν κάτι είπε για τον Στάννις στο προηγούμενο επεισόδιο... Διαβλέπω αποστολή δολοφονίας του Στάννις στο άμεσο ή έμμεσο μέλλον...Λέτε the only true king (για καποιους) να πάει από το χέρι της;;;; (αν και αυτό το θέμα θα ταίριαζε καλύτερα στο θρεντ του προηγούμενου επεισοδίου, μιας και την αναφέραμε, είπα να το "ρίξω").  Wink
Λες?Μακάρι! Πάντα φανταζόμουνα την Μπριεν να σκοτώνει Σταννις για τον Ρένλυ. Άσε που έτσι θα έχει περισσότερα κοινά με τον Τζέιμυ καθώς και οι δύο θα είναι βασιλοκτόνοι.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#9
Έχοντας διαβάσει τα βιβλία (ίσως να' ναι το λάθος μου σε ότι έχει να κάνει μ' αυτήν την ιστορία)
έχω γίνει κακός κριτικός. Η 5η σεζόν μέχρι τώρα δεν με ενθουσίασε-τράβηξε το ενδιαφέρον μου.
Το 4ο βιβλίο που λέμε όλοι βαρετό όπως κι εγώ αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι, γιατί όλοι θέλαμε να δούμε-διαβάσουμε τους κύριους χαρακτήρες, σ' αυτό είχε μόνο Σέρσεϊ και Τζέιμι,
παρά μόνο το ατελείωτο οδηπορικό της Μπριέν, είχε πολλούς νέους χαρακτήρες που "τραβούσαν".
Σ' αυτά τα 4 επισόδια ,δεν ξέρω για σας αλλά εμένα δεν ...
Επίσης στα γνωστά πρόσωπα  δεν δείχνει "το κάτι " απλά λες πάμε στο τέρμα...
Οι αλλαγές ,  δεν με ικανοποίησαν  αλλά με "επιφύλαξη"  βλέπουμε για πού  (είναι σα να βλεπω κάτι σαν κακιά απομίμιση )
Και τέλος βλέπω να τρέχει ...  όπως κι ο Μάρτιν θα πρέπει να τρέξει γιατί ...    οκ , καλό είναι κάποτε να τελειώσει τα βιβλία, αλλά να τα τελειώσει όπως τα εμπνεύστηκε κι όχι υπό πίεση (φανταστείτε αν είχε ξεκινήσει η tv-σειρά και θα έπρεπε στο επόμενο βιβλίο του να έγραφε για το "ματωμένο γάμο" ; !! )
Τι θέλω να πω με όλα ;  Αν έβλεπα για πρώτη φορά το Game of Thrones ξεκινώντας από αυτά τα επισόδια δε θα καθόμουνα να τα δω όλα από αρχή  και φυσικά δε θα αγόραζα ποτέ τα βιβλία.

ΥΓ: ανυπομονώ για τα βιβλία 
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#10
(16-04-2015, 10:47 AM)Σιέρα link Wrote:[quote author=nirne link=topic=10450.msg13835#msg13835 date=1429180468]
Η Μπριέν κάτι είπε για τον Στάννις στο προηγούμενο επεισόδιο... Διαβλέπω αποστολή δολοφονίας του Στάννις στο άμεσο ή έμμεσο μέλλον...Λέτε the only true king (για καποιους) να πάει από το χέρι της;;;; (αν και αυτό το θέμα θα ταίριαζε καλύτερα στο θρεντ του προηγούμενου επεισοδίου, μιας και την αναφέραμε, είπα να το "ρίξω").  Wink
Λες?Μακάρι! Πάντα φανταζόμουνα την Μπριεν να σκοτώνει Σταννις για τον Ρένλυ. Άσε που έτσι θα έχει περισσότερα κοινά με τον Τζέιμυ καθώς και οι δύο θα είναι βασιλοκτόνοι.
[/quote]

Δηλαδή ο Στάνις καλός ήταν όταν πήγε να λεφτερώσει το Kings Landing, όταν μας έσωζε απο τους Άγριους, καλός είναι και που τον θέλουμε να λευτερώσει το Winterfel. Μετά απ'όλα αυτά δηλαδή να τον πετάξουμε σα στυμένη λεμονόκουπα απο το χέρι της Μπριεν;!

ΑΚΑΡΔΗ!  :'(

Σ'αυτή τη μάχη εγώ θα ειμαι με τον ένα και μοναδικό Βασιλιά, θα με βρεις απέναντι σου!
(και λογικα θα χάσω πανηγυρικά :<)
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)