Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
αρχική περίληψη -όσα ο Μάρτιν ήθελε να κάνει αλλά άλλαξε γνώμη
#1
Για όσους δεν το ήξεραν, έχει διαρρεύσει η αρχική περίληψη των βιβλίων και είναι αρκετά διαφορετική από την τελική...


Σας φαίνεται καλύτερο με ή χωρίς τις αλλαγές?

http://westeros.gr/index.php/component/k...5-14-47-35
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#2
Με τις αλλαγές φυσικά!

Το αρχικό σχέδιο κατ' εμέ αποδεικνύει ότι ο τρόπος που δουλεύει τα βιβλία του ο Μάρτιν είναι εξαιρετικά επιτυχημένος και δημιουργικός. Εννοώ ότι έχει δηλώσει ότι γνωρίζει εξαρχής  τις κύριες κατευθυντήριες γραμμές της υπόθεσης και το τέλος της ιστορίας, όταν ξεκινάει να γράφει ένα βιβλίο, αλλά στην πορεία οι ίδιοι οι χαρακτήρες και οι ιστορίες τους τον καθοδηγούν σε διάφορα μονοπάτια. Και πραγματικά, κοιτάξτε από πού την ξεκίνησε αυτήν την ιστορία και πόσο πιο πλούσια, αλλά και πιο ώριμη την έφτιαξε στο τέλος.

Λατρεύω Μάρτιν!  :-*

Υ.Γ. Προσωπικά, δεν θα ήθελα με τίποτα να δω ρομάντζο ανάμεσα σε Άρυα και Τζον. Και μόνο η ιδέα μου προκαλεί ανατριχίλες (όχι από τις καλές!). Ωστόσο, ξέρω ότι αν το γράψει ο Μάρτιν, θα το έχει στήσει, θα το έχει στρώσει, θα το έχει δικαιολογήσει τόσο καλά που ακόμη και εγώ, είμαι σίγουρη,  θα το αποδεχόμουν.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#3
Όπως είπα κ σε άλλο τόπικ, μου άρεσε πολύ η ιστορία του Τζόφρυ! Θεωρώ ότι θα ήταν καθ'όλα επική μια σκηνή μονομαχίας ανάμεσα σε Ρομπ και Τζόφρυ!
Επίσης πιστεύω πως ο Μάρτιν θα κρατήσει ζωντανούς αυτούς που αναφέρονται και στο λινκ.

Γενικά δεν έχει κάνει τόοοσο μεγάλες αλλαγές αλλά μάλλον είναι καλύτερα που η ιστορία εξελίσσεται έτσι κ δεν έχουμε πχ έρωτα μεταξύ Άρυα-Τζον κ ερωτική απογοήτευση του Τύριον (ειδικά αυτό θα ήταν too much).
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply
#4
Κάτι που αξίζει επίσης να σημειωθεί είναι ότι από το αρχικό σχέδιο ακόμη, ο Νεντ δεν ήταν ο πραγματικός πατέρας του Τζον, του οποίου η πατρότητά θα αποτελούσε κεντρικό μυστήριο της ιστορίας. Η αποκάλυψη της πατρότητας του Τζον στο αρχικό σχέδιο σκόπευε στην λύση των δυσχερειών που αντιμετώπιζε η σχέση του με την Άρυα.

Στα βιβλία που έγραψε τελικά σε τι σκοπεύει άραγε;
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#5
@Venier τέλεια φωτό προφίλ!


Συμφωνώ ότι το τελικό αποτέλεσμα είναι καλύτερο και όντως ήδη από τότε φάνηκε ότι ο Νεντ δεν πρέπει να είναι πατέρας του Τζον.

Οι εντυπώσεις μου
  • Όσοι πίατευαν στο Αρυα/Τζον δικαιώθηκαν, αφού αυτή ήταν η αρχική πρόθεση του Μάρτιν και ακόμα υπάρχουν υπόννοιες στα βιβλία
  • Το τρίγωνο Τζον/Άρυα/Τύριον είναι ... δεν έχω λόγια
  • Ο Τζέιμυ αρχικά ήταν ένα μείγμα ΜΔ, Τάηγουην, Βάρυς και πουθενά δεν αναφέρεται η αδερφούλα του....
  • Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα η Κατ σε αυτή την εκδοχή μου φαίνεται συμπαθητική
  • Μπραν εναντίον Τζον είναι κάτι που θα ήθελα να δω και ελπίζω να το δω
  • Είμαι βέβαιη πως στην πρώτη εκδοχή ο τζόφρυ έχανε το χέρι του και τελικά το έχασε ο Τζέιμυ
  • Ο Ντρόγκο κακός και η Ντάνυ βρίσκει τα αυγά τυχαία?
  • 'Οταν στο 1ο βιβλίο ο Τζον περιγράφει τον Τζέιμυ ως βασιλιά, είμαι 100% σίγουρη ότι αυτό απέμεινε από την παλιά εκδοχή
  • Καθόλου Κόκκινος Γάμος.....
  • Ο Τύριον αντικαταστάθηκε από τον Θήον ο οποίος τελικά έκαψε το Γουιντερφελ
  • Ο Τύριον σκοτώνει Τζόφρυ-προτιμώ που τελικά δεν τον σκότωσε


Και τέλος


είμαι βέβαιη ότι

Show Content
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#6
(27-04-2015, 04:03 PM)Σιέρα link Wrote:Όσοι πίατευαν στο Αρυα/Τζον δικαιώθηκαν, αφού αυτή ήταν η αρχική πρόθεση του Μάρτιν και ακόμα υπάρχουν υπόννοιες στα βιβλία

:o  :o  :o

Εγώ πώς δεν τα πρόσεξα αυτά τα στοιχεία μέσα στα βιβλία; Μπορείς να μας δώσεις κάνα δυο παραδείγματα αν τα έχεις πρόσφορα;
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#7
(27-04-2015, 04:03 PM)Σιέρα link Wrote:@Venier τέλεια φωτό προφίλ!
  • Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα η Κατ σε αυτή την εκδοχή μου φαίνεται συμπαθητική
  • Μπραν εναντίον Τζον είναι κάτι που θα ήθελα να δω και ελπίζω να το δω
Σ'ευχαριστώ! :-*

Την Κατ τη συμπαθώ ούτως ή άλλως, είναι ένας χαρακτήρας απόλυτα ρεαλιστικός, θα πέθαινε για τα παιδιά της, για τον άντρα της, για τον πατέρα και τον αδερφό της. Βλέπει τι γίνεται, έχει και πολιτική και στρατιωτική κρίση - δεν το εκφράζει δημόσια γιατί ξέρει ότι ως γυναίκα που είναι δε θα την ακούσουν, προσπαθεί όμως να δίνει πάντα τις κατάλληλες κατευθυντήριες υπό το κατάλληλο πρίσμα. Μια γυναίκα που έχει μεγαλώσει με σύνθημα το "Οικογένεια. Καθήκον. Τιμή", δε θα μπορούσε παρά να απεχθάνεται το νόθο του άντρα της- αν θεωρήσω δλδ ότι αυτό είναι το ελάττωμά της.

Μπραν εναντίον Τζον γιατί; Με ποια αιτιολογία να μαλώσουν;
Show Content
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply
#8
@Venier, σέβομαι την συμπάθεια που έχεις στην Κάτλυν, αλλά εγώ στο "Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα η Κατ σε αυτή την εκδοχή μου φαίνεται συμπαθητική" που είπε η Σιέρα, θα απαντούσα ότι κάθε εκδοχή της Κατ θα ήταν πιο συμπαθητική από αυτή των βιβλίων.  Tongue
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#9
Δεν ξέρω βρε παιδιά, στο 2ο που είμαι τώρα εξακολουθεί να μου φαίνεται μια χαρά η γυναίκα Tongue
Τι την κάνει τόσο αντιπαθή κατά τη γνώμη σας; (να ψάξω σχετικό τόπικ; υπάρχει; )
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply
#10
Κ εγώ συμπαθώ Κατ!

Μαζεύει κανενας υπογραφές για να την εμφανίσουν σε κανα επόμενο κύκλο..;  :Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)