Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Απ: SPOILERS - Εικασίες για τον 5ο κύκλο
#1
Είμαστε σχεδόν στα μέσα του κύκλου ...αν παίξει κ το 5ο την άλλη εβδομάδα, άρα να το περιμένουμε οπου να ναι. Δε θα ήθελα να δω π.χ βιασμό Σάνσας  Sad  οχι οτι τρέφω κ ιδιαίτερη συμπάθεια αλλά ας πουμε οτι θα προτιμούσα την εκδοχή με την Μυράντα που ανέφερε η Nirne τελοσπαντων

πλησιάζει κ το μαχαίρωμα του τζον κ δε θέλω ουτε να το σκέφτομαι  >Sad Sad για κάποιο λογο ήλπιζα οτι θα διάβαζα τη συνέχεια στα βιβλία πριν δω τη σκηνή στη σειρά αλλα αυτο αποδείχτηκε όνειρο απατηλό
Reply
#2
Αν βγει το "Οι Άνεμοι του Χειμώνα" πριν την προβολή της σειράς το 2016, όπως ελπίζει ο Μάρτιν, τότε θα μάθουμε τι έγινε με τον Τζον του χρόνου Έτσι κι αλλιώς φέτος η σειρά θα μας αφήσει με την αγωνία για το αν πέθανε ή όχι.

Εγώ ειλικρινά το εύχομαι. Και ελπίζω πραγματικά η σειρά να μην αποκαλύψει στην πέμπτη σεζόν την πατρότητα του Τζον, ώστε να υπάρχει μια ελπίδα να μάθουμε γι' αυτήν με κάθε γαργαλιστική λεπτομέρεια κατευθείαν από το βιβλίο.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#3
(05-05-2015, 03:10 PM)nirne link Wrote: Αν βγει το "Οι Άνεμοι του Χειμώνα" πριν την προβολή της σειράς το 2016, όπως ελπίζει ο Μάρτιν, τότε θα μάθουμε τι έγινε με τον Τζον του χρόνου Έτσι κι αλλιώς φέτος η σειρά θα μας αφήσει με την αγωνία για το αν πέθανε ή όχι.

Εγώ ειλικρινά το εύχομαι. Και ελπίζω πραγματικά η σειρά να μην αποκαλύψει στην πέμπτη σεζόν την πατρότητα του Τζον, ώστε να υπάρχει μια ελπίδα να μάθουμε γι' αυτήν με κάθε γαργαλιστική λεπτομέρεια κατευθείαν από το βιβλίο.
Συμφωνώ!!! Εφόσον έχουν κόψει-ράψει τόσες ιστορίες, ας παρατείνουν λίγο το θέμα με τον Τζον για να τα διαβάσουμε πρώτα! Λογικά το μαχαίρωμά του θα γίνει στο 9ο επεισόδιο Tongue
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply
#4
(05-05-2015, 03:10 PM)nirne link Wrote: Αν βγει το "Οι Άνεμοι του Χειμώνα" πριν την προβολή της σειράς το 2016, όπως ελπίζει ο Μάρτιν, τότε θα μάθουμε τι έγινε με τον Τζον του χρόνου Έτσι κι αλλιώς φέτος η σειρά θα μας αφήσει με την αγωνία για το αν πέθανε ή όχι.

Εγώ ειλικρινά το εύχομαι. Και ελπίζω πραγματικά η σειρά να μην αποκαλύψει στην πέμπτη σεζόν την πατρότητα του Τζον, ώστε να υπάρχει μια ελπίδα να μάθουμε γι' αυτήν με κάθε γαργαλιστική λεπτομέρεια κατευθείαν από το βιβλίο.

Συνήθως η σειρά δεν αφήνει σε αγωνία στο τέλος. Όλα τα cliffhangers στα βιβλία του Μάρτιν μέχρι στιγμής, έχουν λυθεί στο τελευταίο επεισόδιο της σεζόν. Πχ, στο πρώτο βιβλίο το κεφάλαιο της Άρυας κλείνει με τον Γιόρεν να κρατάει ένα μαχαίρι (απειλητικά όπως νομίζει εκείνη) προς το μέρος της. Στη σειρά δείξανε ότι ο Γιόρεν τη βοηθά πριν την δεύτερη σεζόν. Επίσης στο δεύτερο βιβλίο δεν ξέρουμε τι έκανε η Κάτλυν στον Τζέιμι, μένουμε στο "Μπριέν βγάλε το σπαθί σου", και μαθαίνουμε στο επόμενο ότι τον ελευθέρωσε, ενώ στη σειρά γίνονται όλα στην ίδια σεζόν.

Γενικώς το στυλ της σειράς είναι να δείχνει στο τελευταίο επεισόδιο την αρχή του επόμενου βιβλίου. Και εφόσον θα δούμε ότι ο Τύριον συναντάει την Νταινέρυς, δεν αποκλείεται να δούμε τι απογίνεται ο Τζον Σνόου (παρότι ελπίζω κι εγώ να μην μας σποιλεριάσει τα βιβλία η σειρά).

Όσον αφορά την πατρότητα του Τζον, και γω ελπίζω να το μάθουμε από τα βιβλία. Η σειρά δε θα το κάνει με ενδιαφέρον τρόπο νομίζω. Οι DD δε γράφουν αρκετά καλούς διαλόγους για να  υποστηρίξουν την πλοκή, ούτε χτίζουν τα γεγονότα σωστά.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#5
Τώρα που το λες, έχεις δίκιο. Όντως η σειρά δεν σε αφήνει σε αγωνία. Από την άλλη όμως, ο θάνατος του Τζον θα παρουσιαστεί σαν οριστικό γεγονός (όπως και στο βιβλίο, αν το καλοσκεφτούμε), κανείς δεν θα ξέρει  ότι είναι cliffhanger, έτσι δεν είναι; Τουλάχιστον κανείς από τους τηλεθεατές. Έτσι θα ξεσηκώσουν επανάσταση και θα έχουμε και πάλι τις αντιδράσεις του Κόκκινου Γάμου... επί χίλια. Θεωρώ ότι σ' αυτό στοχεύουν οι παραγωγοί. Λέτε στο αμέσως επόμενο επεισόδιο να δείξουν ότι ο Τζον δεν πέθανε; Για κάποιο λόγο πιστεύω ότι δεν θα το κάνουν, κι ότι ίσως το μαχαίρωμα (το οποίο πολύ φοβάμαι ότι θα γίνει από τον Όλλυ και θα ξενερώσω άγρια! >Sad) να το δείξουν στο δέκατο επεισόδιο, όπως ακριβώς έκαναν στον προηγούμενο κύκλο που έδειξαν την δολοφονία του Τάιγουιν στο τελευταίο.
Ή ίσως να είναι απλά ένας ευσεβής πόθος μου!
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#6
βλέπω την Ντάνυ να καβαλαει τον Ντρόγκον στο 10 8) Wink
Reply
#7
Έχετε δίκιο. Ως τώρα η σειρά δεν αφήνει cliff hangers αλλα ως τώρα δεν ειχε και λόγο... Δηλαδή αφού ήμασταν πριν τα βιβλία, ότι και να άφηναν, θα άντεχε 1 βδομάδα ΜΑΞ προτού το ήξεραν ΟΛΟΙ.. Θα ήταν άτοπο και άκυρο δηλαδή να άφηναν cliffhangers ανάμεσα στις σαιζον, μιας και θα έχαναν την αγωνία τους.

ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ.... Αν τελευταία σκηνή δείξουν τζον να φτύνει αίμα (ποντάρω όσο κάρμα θέλετε ότι έτσι θα κλείσει  Tongue), δε θα ξέρει ΚΑΝΕΝΑΣ τη συνέχεια! Για να μη σας πω ότι όταν βγει το βιβλίο (που λογικά θα βγει πριν την 6η σαιζον) θα το αγοράσουν και οι πέτρες..  :Smile

Αν και περίμενα παλαιότερα να δω να κλείνει σαιζόν και με Lady Stoneheart και έπεσα ΑΠΕΙΡΩΣ έξω, so maeby I also know nothing...
Reply
#8
Tα βλέπω atropos.... και ποντάρω 4 karma points ότι η τελευταία σκηνή θα δείχνει τον Ser Alliser να περπατάει προς την μεριά του Jon με ένα μαχαίρι στα χέρια... 8)

[Image: resized_winter-is-coming-meme-generator-...126934.jpg]
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#9
Δεν παίζω χαρτιά και δεν συμπαθώ τα στοιχήματα, αλλά θα το κάνω! Ποντάρω κι εγώ λοιπόν 5 κάρμα ότι ο Όλλυ (το σκασμένο ασυμπάθιστο που σκότωσε την Ύγκριτ και η κάμερα δεν ξεκολλάει από πάνω του σ' αυτή τη σεζόν) θα είναι αυτό που θα μαχαιρώσει τον Τζον ή θα είναι κι αυτό ένας από αυτούς που θα μαχαιρώσουν τον Τζον.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#10
Διέρρευσε μια μικρή σκηνή απ το 5ο επεισόδιο! Ο Ραμσευ θα αποκτήσει αδερφάκι κ τα βλεπω σκούρα τα πράγματα..αφού τον νομιμοποίησαν κ δεν είναι πια σνόου παραμένει διάδοχος του Μπόλτον αν γεννηθει νόμιμο τέκνο? Δε ξέρω αλλά μόλις το είδα καμπανάκια χτύπησαν, υπάρχουν κ όλες αυτές οι συνεντεύξεις για την βίαιη σκήνη..
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)