Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς] - Επεισόδιο 5ο - Kill the Boy
#1
Συζήτηση για το πέμπτο επεισόδιο της πέμπτης σεζόν - Kill the Boy. Για όσους έχουν διαβάσει τα βιβλία και θέλουν να το συζητήσουν σε σχέση με αυτά χωρίς να φοβούνται τα spoilers.

[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
Τόσο πολύ που δείχνουν τον Οlly φαίνεται ότι αυτός θα είναι από τους πρώτους που θα μαχαιρώσουν τον Jon, επίσης η αλλαγή στην ιστορία σε Mormont και Tyrion ώστε να πάνε στη Valyria εμένα με άρεσε πολύ, ειδικά και τα σκηνικά που στήσανε και η πλάκα που έπαθε ο Tyrion με τον δράκο (που δεν είχε δει ποτέ του και στα βιβλία τουλάχιστον βλέπουμε ότι έχει μια μεγάλη αγάπη για αυτούς).

Μιας και είδαμε φουλ Βορρά σε αυτό το επεισόδιο στο επόμενο λογικά θα έχουμε φουλ νότο (Dorne and Sand Snakes επιτέλους Tongue ).
Reply
#3
@chric23
Και εγώ το θεωρώ πιθανό να δούμε τον Όλλυ να μαχαιρώνει Τζον.

Το επεισόδιο το έγραψε ο Μπραιαν Κογκμαν, που είχε γράψει και το επεισόδιο της δίκης του Τύριον και το επόμενο, Unbowed, Unbent, Unbroken .


Δεν περίμενα πάντως τον Τζόρα να πάθει αυτό που έπαθε ο ΤζονΚον στα βιβλία...
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#4
Σαν γενική εικόνα, αυτό το επεισόδιο μου άρεσε λίγο περισσότερο από τα προηγούμενα της πέμπτης σεζόν από την άποψη ότι σε πολλά σημεία ένιωθα ότι έβλεπα GoT ενώ με τα τέσσερα προηγούμενα είχα την αίσθηση ότι έβλεπα κάτι άλλο. Ίσως να έχει να κάνει με το ότι είχαμε πολλές σκηνές που εκτυλίσσονταν στο Τείχος. Ίσως πάλι να έχει να κάνει με τη σκηνοθεσία. Δεν έχω ιδέα.

Οι σκηνές που μου άρεσαν:

- Σαμ-Μέιστερ Αίμον (τον λατρεύω αυτόν τον άνθρωπο):
Quote: "Ένας Ταργκάρυεν μόνος στον κόσμο είναι φρικτό πράγμα" λέει ο Αίμον

και στο καπάκι μπαίνει ο Τζον. χεχε

- Τζον-Μέιστερ Αίμον:
Σκηνή από τα βιβλία. Υπέροχη φυσικά. Και με δυνατά λόγια.

Quote:"Σκότωσε το αγόρι, Τζον Σνόου. Ο χειμώνας έχει σχεδόν φτάσει. Σκότωσε το αγόρι. Και άφησε τον άντρα να γεννηθεί."

Στα βιβλία είναι βέβαια κάπως περισσότερα αυτά που λέει ο Αίμον πριν καταλήξει σ' αυτό και μας μιλάει για τον αδερφό του τον Εγκ (Αίγκον V), στον οποίο είχε κάποτε δώσει την ίδια συμβουλή. Εξαιρετική σκηνή. Και μου άρεσε που κράτησαν το ότι ψηλάφισε το πρόσωπο Τζον. Το παράπονό μου είναι ότι κάνουν τις σκηνές που αξίζουν εξαιρετικά σύντομες. Μόλις πας να νιώσεις το βάρος τους, σε πάνε αλλού. Πού να προλάβουν άλλωστε; Έχουν να δείξουν τις ερωτικές περιπέτειες της Μισσάντεϊ και του Γκριζοσκώληκα, τις ζήλιες της Μυράντα στον Ράμσεϊ, όπως και τον Όλλι που κλαίγεται για τη μαμά και τον μπαμπά του.  :Smile

-Σαμ-Γκίλλυ. Αναφορά στο Όλνταουν, την Ακρόπολη, τη βιβλιοθήκη της και το γεγονός ότι ήθελε να γίνει κάποτε μέιστερ ο Σαμ. Θα στείλουν άραγε τον Σαμ στο Όλνταουν; Θα την κρατήσουν αυτήν την ιστορία; Μ' έκαναν να ελπίζω.

-Έξοδος στρατού του Στάννις από το Τείχος για να προελάσει προς το Γουίντερφελ. Επική εικόνα.

-Τζόρα-Τύριον. Εκπληκτικά τα ερείπια της Βαλύρια (μολονότι οι χαρακτήρες δεν θα έπρεπε να βρίσκονται εκεί). Γύρισα την εικόνα και είδα τη σκηνή δυο τρεις φορές για να τα απολαύσω.

Επίσης, ο δράκος όπως εμφανίστηκε από πάνω. Να, για κάτι τέτοιες σκηνές συνεχίζω να βλέπω την σειρά. Οπτικοποίηση κάποιων, έστω και ελάχιστων, σκηνών από τα βιβλία. Η έκφραση του Τύριον αντικρίζοντας τον δράκο, όλα τα λεφτά. Το έπαιξε πολύ ωραία εδώ.

Τέλος, μια απορία μου. Οι παραγωγοί, οι σκηνοθέτες, η Εμίλια Κλαρκ, όλοι τους, είχαν σκοπό να μας παρουσιάσουν την Νταινέρυς ως νέο Αίρυς II στην αρχή του επεισοδίου ή τους ξέφυγε και πάλι όπως η "ερωτική" σκηνή ανάμεσα στον Τζέιμι και την Σέρσεϊ στο σεπτ με τον νεκρό Τζέφρυ , που άλλα σκόπευαν και άλλα τους βγήκαν τελικά;
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#5
Το πιο δυνατό επεισοδιο της 5ης σεζον -ως τώρα! 8)
Reply
#6
Αίμον Ταργκ...αυτο...
Reply
#7
Oκ, τώρα αρχίζω να πείθομαι ότι στην παρέα των δολοφόνων του Τζον, δίπλα στον Όλλι θα είναι κι ο Εντ. (Ο Εντ!!!!!!)  >Sad

Η σκηνή:
Ο Εντ τον πλησιάζει μετά τον Όλλι και ο Τζον εκπλήσσεται ακόμη πιο πολύ όταν αντικρίζει τον ίδιο του το φίλο με το μαχαίρι στο χέρι. Ο Εντ ανταποδίδει το βλέμμα δακρυσμένος, αλλά δεν διστάζει να χώσει το μαχαίρι στο ψαχνό. Η σκηνή κλείνει με τα τελευταία λόγια του Άρχοντα Διοικητή της Νυχτερινής Φρουράς: "Κι εσύ τέκνον, Εντ;"  :o  Tongue
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#8
(11-05-2015, 12:49 PM)nirne link Wrote:...Το παράπονό μου είναι ότι κάνουν τις σκηνές που αξίζουν εξαιρετικά σύντομες. Μόλις πας να νιώσεις το βάρος τους, σε πάνε αλλού. Πού να προλάβουν άλλωστε; Έχουν να δείξουν τις ερωτικές περιπέτειες της Μισσάντεϊ και του Γκριζοσκώληκα, τις ζήλιες της Μυράντα στον Ράμσεϊ, όπως και τον Όλλι που κλαίγεται για τη μαμά και τον μπαμπά του.  :Smile...

Τις ζήλειες της Μυράντα στον Ράμσει λογικά τις τονίζει για να μας προετοιμάσει το έδαφος για αυτά που (άρχισε ήδη να) κάνει η Μυράντα στη Σάνσα και για το τι έχει να της κάνει ο Ράμσει όταν την πάρει πρέφα..

Τον Όλλι όπως είπες κ εκεί τον βλέπω με αίμα Τζον στα χέρια του...  :-\

Το love story Μισσάντεϊ και Γκριζοσκώληκα με προβληματίζει σχεδόν όσο οι ερωτικές περιπέτειες του Ποντ στο μαγαζί του μικροδάκτυλου back in the day... ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ;!
Reply
#9
(12-05-2015, 07:43 AM)atropos link Wrote:[quote author=nirne link=topic=10464.msg14292#msg14292 date=1431348546]
Έχουν να δείξουν τις ερωτικές περιπέτειες της Μισσάντεϊ και του Γκριζοσκώληκα, τις ζήλιες της Μυράντα στον Ράμσεϊ, όπως και τον Όλλι που κλαίγεται για τη μαμά και τον μπαμπά του.  :Smile...
Το love story Μισσάντεϊ και Γκριζοσκώληκα με προβληματίζει σχεδόν όσο οι ερωτικές περιπέτειες του Ποντ στο μαγαζί του μικροδάκτυλου back in the day... ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ;!
[/quote]

Μέγας παράγων στην εξέλιξη των αμερικάνικων τηλεοπτικών παραγωγών είναι οι απαιτήσεις μιας μεγάλης μερίδας τηλεθεατριών. Για όσους παρακολουθούσαν το House MD, εξ αρχής είχε τεθεί το ζήτημα της αισθηματικής σχέσης μεταξύ House και Cuddy, το διαβόητο Huddy. Μετά από αφόρητη πίεση στα social media, η πολυπόθητη σχέση μεταξυ των δύο έγινε γεγονός στον 7ο κύκλο. Το αποτέλεσμα υστερούσε των προσδοκιών, διότι συν τοις άλλοις τελικώς δεν υπήρξε happy end (και πως θα μπορούσε βέβαια...), η τηλεθέαση άρχισε να πέφτει με κατάληξη ο 8ος κύκλος να είναι και ο τελευταίος...

Μ' όλα αυτά υπόψιν, θεωρώ ότι όλα αυτά τα love stories υπαγορεύονται από λόγους τηλεθέασης ή για να είμαι πιο ακριβής με στόχο την επέκταση της τηλεθέασης σε ένα κοινό που κατά τα άλλα δεν ενδιαφέρεται για το παιχνίδι των θρόνων αυτό καθ' αυτό.
Reply
#10
Πότε στο καλό θα δείξουν τον Brandon Stark;;; Μας έχουν πρήξει με την αναμονή...
Εσείς σε ποιο επεισόδιο πιστεύετε ότι θα εμφανιστεί;
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)