Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] Benjen's and Howland's POV
#1
Λοιπόν κατά τη γνώμη μου στο 6ο βιβλίο της σειράς που αναμενεται ακομα να εκδοθει, πιθανον να υπαρχουν κεφαλαια POV του Benjen Stark και του Howland Reed. Smile

Γιατι να εχουμε κεφαλαιο του Benjen Stark?
Γιατι ο ιδιος ο Martin εχει δηλωσει οτι στο 6ο βιβλιο θα μαθουμε περισσοτερα για τους Others και οτι θα ''ταξιδεψουμε πιο βορεια απο τα αλλα βιβλια''.Αυτο με κανει να πιστευω οτι θα δουμε κατι απο τα Lands of the Always Winter.Προσωπικα πιστευω οτι οι πιθανοτητες για τετοιο POV μοιραζονται αναμεσα στον Jon ( μεσω του Ghost δηλαδη σε μορφη γουαργκ.), τον Μπραν(που ομως δεν το βρισκω ιδιαιτερα πιθανο...) και του ... Benjen.
Από όλες τις θεωρίες που έχουν ειπωθεί για τον χαμένο θειο του Τζον ,αυτη που μου φαινεται πιο καλη ειναι αυτη που υποστηριζει οτι ο Benjen βρήκε στοιχεία που αποδείκνυαν την υπαρξη των Αλλων και συνεπως ξεκινησε για να μαθει περισσοτερα για τον αληθινο εχθρο, δηλαδη ταξιδεψε προς τις Χωρες του Παντοτινού Χειμωνα. Για αυτο και ενα POV του Μπεντζεν θα μας εξυπηρετουσε για να μαθουμε και εμεις περισοτερα για τους White Walkers.


Γιατί να υπάρχει POV του Howland Reed?

Η αποψη οτι στο 6ο βιβλιο θα αποκαλυφθει η πατροτητα του Τζον(πιθανοτατα R+L=J) ειναι αδιαμφισβήτητα κυριαρχη σε ολα τα φορουμ.Παρ' ολα αυτα δεν ειναι σιγουρο πως θα φτασουμε στην αποκαλυψη...
Μια επιλογη σαφως ειναι ο Μπραν αλλα εμενα μου φαινεται πιο πιθανο να το μαθουμε μεσα απο κεφαλαιο του Howland Reed.Ο Howland ηταν στον Πυργο της Χαράς(ToW) και σιγουρα γνωριζει τη συνεβη εκει.Επισης αν δεν κανω λαθος ο Μαρτιν ειχε πει οτι καποια στιγμη θα τον συναντησουμε.Ε λοιπον τωρα ειναι η στιγμη.Μεσα απο τα κεφαλαια του θα δουμε τι επειδιωκει σε σχεση με την κυριαρχια στο Βορρα και αν εχει τη διαθηκη του Robb(εκεινο το εγγραφο που νομιμοποιει τον Τζον).Τελος, θα δουμε την αποκαλυψη R+L=J που ολοι περιμενουμε.  8) 8) 8)

Thoughts?
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!
Reply
#2
Για τον Benjen ωραία θα ήταν αλλά δεν έχει περάσει καιρός από τότε που έφυγε; δεν μου φένεται πιθανό απλά να ψάχνει στοιχεία τόσο καιρό εκεί έξω μόνος του. Πιο πιθανό είναι να τον δούμε είτε ως στοιχειό είτε ως άλλο ή ακόμα ως night king
"Προσπαθούσα να κερδίσω το θρόνο για να σώσω το βασίλειο, όταν θα έπρεπε να σώσω το βασίλειο για να κερδίσω το θρόνο."
Reply
#3
Αν ειχε γινει wight, δεν θα τον ειχαμε ηδη δει;Εδω εχω ενσταση.
Επισης ξερουμε οτι ο Nights King ηταν ο 13th Lord Commander of the Night Watch.Τι εγινε με αυτον, αλλαξε;
Για αυτο τεινω να πιστευω οτι ο Benjen Stark θα ειναι ενα κεντρικο ή μη POV sto tWoW και επειδη προσωπικα συμφωνω με τη θεωρια που λεει οτι οι Others δεν ειναι απολυτα κακοι(οπως τιποτα στον κοσμο του Martin) αλλα εχουν κινητρα, λογικη και πιθανον ειχαν αδικηθει στο παρελθον απο τα Children of The Forest.
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!
Reply
#4
@ robb stark of the north

Έχω μια μικρή ελπίδα για την ενδεχόμενη επιστροφή του Benjen, κυρίως γιατί μου φαίνεται πολύ παράξενο το γεγονός ότι στο πρώτο βιβλίο, ενώ ο Jon και τα λοιπά μέλη του Night's Watch ανακάλυψαν την τύχη των μελών της ομάδας του Benjen, για τον ίδιο δεν μάθαμε ποτέ τι απέγινε.

Πάντως, ο Martin φαίνεται να έχει αποκλείσει την πιθανότητα να είναι ο Coldhands, σύμφωνα με την παρακάτω πηγή: http://winteriscoming.net/2015/01/09/geo...an-theory/

Γενικά υπάρχουν πολλές θεωρίες για τη σύνδεση των Stark με τους Others. Η γριά παραμάνα "ρίχνει" την ιδέα περί της πραγματικής καταγωγής του Night's King, την οποία αποδίδει σε συγγένεια με τους Stark, αλλά και τα οράματα του Bran στο πέμπτο βιβλίο μέσα από το δίκτυο των weirwoods φέρνουν στο φως μια διαφορετική πλευρά των Stark, ίσως πιο σκοτεινή. Δεν είμαι ειδική στο θεμα των Stark, αλλά αν ενδιαφέρεσαι για πιο extreme θεωρίες, σε παραπέμπω: http://asoiaf.westeros.org/index.php/top...-heresy-6/

Από την άλλη, εγώ νομίζω ότι κάποια σχέση έχει ο Benjen με το κέρας του Joramun που βρήκε ο Jon στο Fist of the First Men. Ελπίζω ότι ο Sam θα ανακαλύψει τη χρησιμότητά του στη Citadel.

Μια ενδιαφέρουσα θεωρία που έχω ακούσει έχει να κάνει με την ιστορία του Last Hero, που τον βοήθησαν τα Παιδιά του Δάσους στη διάρκεια της Μεγάλης Νύχτας, και ο οποίος ξεκίνησε για βοήθεια με άλλους 12 συντρόφους του. Λένε λοιπόν ότι στο τέλος του επεισοδίου Oathkeeper, όταν βγαίνει μπροστά ο φερόμενος ως Night's King για να παραλάβει το παιδί, πίσω του διακρίνονται ξεκάθαρα άλλοι 12, και όλοι είναι ντυμένοι στα μαύρα. Οπότε τελικά δημιουργείται σύνδεση των Others με το Last Hero και τους συντρόφους του, και ταυτόχρονα με την ιστορία του Night's Watch.

Όσον αφορά το Howland, ναι, θα εμφανιστεί κάποια στιγμή. Όμως δυστυχώς ο Martin έχει δηλώσει ότι δε θα υπάρξουν νέοι χαρακτήρες με POV κεφάλαια στην ιστορία, αντίθετα αυτοί πλέον συρρικνώνονται: http://www.westeros.org/Citadel/SSM/Category/C92/P60

Ειλικρινά, είναι τόσο ενοχλητικό το γεγονός ότι από τα ΜΟΝΑ δυο άτομα που ενδεχομένως να γνωρίζουν την πραγματική καταγωγή του Jon, o Howland και ο Benjen, ο ένας ζει απομονωμένος, ενώ η τύχη του άλλου αγνοείται.  ???
"Most have been forgotten. Most deserve to be forgotten. The heroes will always be remembered. The best. The best and the worst. And a few who were a bit of both. Like him."
Reply
#5
Ναι συμφωνώ, θα με ενδιεφερε περισσοτερο ειδικα ο Howland.
Τωρα οσο για τον Nights King και τους 12 συντροφους του, το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο οταν ειδα τον αριθμο 12 ειναι οτι προκειται για τους 10 προηγουμενους LC ths Night Watch.

Για τους Others και της σχεσης τους με τους Stark και τους Kings of Winter εχω διαβασει μια πραγματικα ενδιαφερουσα θεωρια για τον Winter τον Ice Dragon των Stark και το αληθινο σπαθι των Stark που ειναι φτιαγμενο σαν τα σπαθια των Others.Γενικοτερα παντως θεωρω πιθανο να εχουν οι White Walkers το αιμα των Σταρκ(γενικοτερα των First Men).

Επίσης εχω διαβασει μια αλλη θεωρια που λεει οτι oi Others δεν ειναι και τοσο κακοι απλά εισβάλλουν στο Westeros για να αντισταθμισουν την ανισσοροπια στις εποχες που προερχονται απο τη μαγεια των Children of the Forest.

θα βρω τα λινκ και για τις δυο θεωριες και θα τα ποσταρω, ειναι και οι δυο πολυ ενδιαφερουσες
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!
Reply
#6
http://asoiaf.westeros.org/index.php/top...is-coming/

H θεωρια για το Ice.Αξιζει λιγο χρονο πραγματικα Wink
τωρα βεβαια δεν ξερω τι σημαινει EndGame of Thrones???
μηπως οτι δεν ειναι αληθινες σιγουρα;ελπιζω οχι 8)
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!
Reply
#7
Ευχαριστώ πολύ για τα links! Είναι πραγματικά ενδιαφέρουσα η ανάπτυξη της θεωρίας αυτής, και στο κάτω μέρος του post έχει και link που αναφέρουν κι άλλες εξίσου ενδιαφέρουσες θεωρίες, οπότε αν βρω χρόνο θα τις διαβάσω κι αυτές.

Α, επίσης το "endgame series", χρησιμοποιείται με την έννοια της θεωρίας που αφορά την τελική κατάληξη της υπόθεσης που πραγματεύεται.

Η θεωρία ότι οι θερμοπηγές στο Winterfell έχουν κάποια σχέση με τη λίμνη στο όραμα του Bran στο πέμπτο βιβλίο, της οποίας το νερό είναι πιο κρυο, μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα. Λένε επίσης ότι η έγκυος γυναίκα που βλέπουμε να βγαίνει από το νερό είναι πιθανότατα η κόρη του άρχοντα Stark, την οποία και απήγαγε ο Bael από το τραγούδι του Mance.

Νομίζω γενικά ότι το Winterfell έχει συμβολική χροιά, γιατί πραγματικά εκεί ήταν που νικήθηκε η επέλαση του χειμώνα την τελευταία φορά.

Κάπου διάβασα εγώ ότι το σπαθί του Arthur Dayne, το Dawn, είναι στην πραγματικότητα λεπίδα των Others, κι επειδή η οικογένεια Dayne είναι μια από τις αρχαιότερες στη Westeros, κάποιος πρόγονος το κράτησε σαν ενθύμιο της νίκης των ανθρώπων κατά των Others, γι αυτό και κανένα άλλο σπαθί δεν είναι τόσο κοφτερό.

Νομίζω ακόμη ότι οι Others έχουν κι ένα συμβολικό ρόλο στην ιστορία, και ότι στην ουσία δείχνουν ότι μεγαλύτερος εχθρός των ανθρώπων είναι οι ίδιοι οι άνθρωποι, και ότι όσο μένουν προσκολλημένοι σε πολιτικά και άλλα συμφέροντα και φτιάχνουν τείχη για να χωρίζονται μεταξύ τους τόσο αυτά θα πέφτουν, και οι άνθρωποι θα αποτυγχάνουν.

Η δική μου θεωρία πάντως είναι ότι οι Others ήταν άνθρωποι αρχικά, απλά στο τέλος καταχράστηκαν τη μαγεία των παιδιών του δάσους και διεφθάρησαν.
"Most have been forgotten. Most deserve to be forgotten. The heroes will always be remembered. The best. The best and the worst. And a few who were a bit of both. Like him."
Reply
#8
(28-05-2015, 09:04 PM)robb stark of the north link Wrote:Λοιπόν κατά τη γνώμη μου στο 6ο βιβλίο της σειράς που αναμενεται ακομα να εκδοθει, πιθανον να υπαρχουν κεφαλαια POV του Benjen Stark και του Howland Reed. Smile
Well, o GRRM είχε πεί ότι δεν θα έχουμε καινούρια PoV εάν δεν με προδίδει η μνήμη μου.
(29-05-2015, 10:15 PM)robb stark of the north link Wrote:http://asoiaf.westeros.org/index.php/top...is-coming/

H θεωρια για το Ice.Αξιζει λιγο χρονο πραγματικα Wink
τωρα βεβαια δεν ξερω τι σημαινει EndGame of Thrones???
μηπως οτι δεν ειναι αληθινες σιγουρα;ελπιζω οχι 8)
[color=gold][size=14pt][font=comic sans ms]Oh not this eff again... Methinks ότι είναι τοσο heretic που αγγίζει τα όρια του fanfiction... είναι πολύ καλοδουλεμένο σίγουρα αλλά πιστεύω ότι έχει πάρα πολλά κενά. In any case kudos  που χρησιμοποίησες το link.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#9
Λοιπον πραγματικα θα ηθελα POV Howland στο 6ο βιβλιο, αλλα τωρα που το λετε οτι το ειπε ο Μαρτιν βγαζει μια λογικη.(Τα βιβλια τελειωνουν και δεν γινεται να συνεχισουν να υπαρχουν τοσοι POV, η δραση θα αρχισει να συγκεντροποιειται)
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!
Reply
#10
Παρ' ολα αυτα, πως πιστευετε οτι θα γινει ηαποκαλυψη R+L=J;
μεσω του Bran?
ή καποιος αλλος θα συναντα τον Howland?
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)