Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Η επανάσταση του Robert και κατά ποσό θα μπορούσε να αποφευχθεί.
#1
[color=gold][size=14pt][font=comic sans ms]
Βλέπουμε στο woiaf ότι τόσο ο Rhaegar όσο και ο Tywin ήταν πρόθυμοι να αντικαταστήσουν τον Aerys με τον πρωτότοκο γιο του. Το 281 ο Lord Whent μετά από την επίσκεψη του αδελφού του και μέρος της KG  Oswent, διακηρύσσει την έναρξη ενός τουρνουά για την γιορτή της κόρης του. Κατά την διάρκεια του τουρνουά ο Rhaegar προσβάλει για άγνωστο λόγο, και με τα δεδομένα της εποχής, 3 από τα Great Houses τους Stark, τους Martell και τους Baratheon όταν έστεψε «Βασίλισσα της ομορφιάς και της χάρης» την Lyanna αντί την σύζυγο του, Elia.
Λογά αυτού όταν ένα χρόνο αργότερα ο Rhaegar και η Lyanna εξαφανίστηκαν μαζί την ιδία περίοδο που ήταν και οι δυο στο Riverlands, ο Brandon πήγε στο KL να ζητήσει από τον Rhaegar να λογοδοτήσει για τις πράξεις του, αλλά ο Rhaegar είχε εξαφανιστεί. Ο Aerys τον συλλαμβάνει και όλα τελειώνουν όπως τα ξέρουμε με τον JonA αντί να θανατώσει τα παιδιά να αρχίζει την επανάσταση.

Τώρα το ότι η επανάσταση είναι δικαιολογημένη είναι αυτονόητο το θέμα είναι πως θα μπορούσε να α[αποφευχθεί. Για μένα θα υπήρχαν 3 τρόποι
1. Ο Rhaegar να μην φύγει με την Lyanna.
2. Αν θέλει να έχει σχέση μαζί της να το κάνει μπροστά σε όλους, κάτι όμως που σημαίνει ότι θα έκανε εχθρούς τους Targaryen, Martell και Baratheon ίσως ακόμα και τους Stark.
3. Να εκθρονίσει τον Aerys και τότε να κάνει ότι ήθελε να κάνει με την Lyanna μπροστά σε όλο το βασίλειο και  θα έκανε εχθρούς τους Targaryen, Martell και Baratheon ίσως ακόμα και τους Stark.


Κατά την γνώμη μου το woiaf έδειξε περίτρανα ποσό ηλίθιες, ανίκανες και επικίνδυνες ήταν η πράξεις και όχι μόνο οι πράξεις αλλά και ο ίδιος ο Rhaegar. Μπορεί να ήταν κάλος στα χαρτιά και στο pr αλλά εκτός από αυτό ήταν μια σκέτη αποτυχία.
Με αυτή του την πράξη προκάλεσε μια σειρά από αλυσιδωτές αντιδράσεις που τέλειωσαν με τον θάνατο των παιδιών του. Ακόμα ποιο πολύ φαίνεται η ανικανότητα του Rhaegar να κάνει μακροχρόνια σχεδία και να σκέφτεται τόσο την δίκια του κίνηση αλλά και την κίνηση του αντίπαλου του. Η απόφαση του να παρατήσει στο έλεος του θεού αλλά και στο έλεος του παράφρονα πατέρα του την γυναίκα και τα παιδιά του, τα όποια σύμφωνα με ότι είχε πει ήταν τα 2 από τα 3 άτομα τα όποια θα έσωζαν το σύμπαν, αλλά και η απόφαση του να κρυφτεί στο Dorne, αντί να πολεμήσει σε έναν πόλεμο τον οποίο βοήθησε να ξεκινήσει είναι κατ' εμέ δείγματα της παραφροσύνης, βλακείας αλλά και δειλίας του.

Thoughts?
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#2
Ειναι λιγο κουραστικα τα κιτρινα γραμματα αν μπορεις καν' τα κανονικα... Smile
Νίκος
Reply
#3
(30-05-2015, 03:16 PM)Fixxxer link Wrote:Ειναι λιγο κουραστικα τα κιτρινα γραμματα αν μπορεις καν' τα κανονικα... Smile
[size=14pt][font=comic sans ms]
Well, δεν είναι κίτρινο είναι χρυσό μόνο και μόνο επειδή το [color=yellow]κίτρινο
[size=14pt][font=comic sans ms]είναι κουραστικό. Προσπάθησα να βρω κάποιο που να μου αρέσει αλλά το standard[size=14pt][font=comic sans ms]είναι πολύ βαρετό και το [color=purple]μωβ [color=gold][size=14pt][font=comic sans ms]απαίσιο...
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#4
(30-05-2015, 03:40 PM)Jons Spearwife link Wrote:[quote author=Fixxxer link=topic=10490.msg14963#msg14963 date=1432998971]
Ειναι λιγο κουραστικα τα κιτρινα γραμματα αν μπορεις καν' τα κανονικα... Smile
[size=14pt][font=comic sans ms]
Well, δεν είναι κίτρινο είναι χρυσό μόνο και μόνο επειδή το [color=yellow]κίτρινο
[size=14pt][font=comic sans ms]είναι κουραστικό. Προσπάθησα να βρω κάποιο που να μου αρέσει αλλά το standard[size=14pt][font=comic sans ms]είναι πολύ βαρετό και το [color=purple]μωβ [size=14pt][font=comic sans ms]απαίσιο...
[/quote]

[color=white]Οχι Γιαννης, Γιαννακης  Tongue
Νίκος
Reply
#5
(30-05-2015, 03:47 PM)Fixxxer link Wrote:Οχι Γιαννης, Γιαννακης  Tongue
[color=gold][size=14pt][font=comic sans ms]
Προσπάθησα να βρω κανένα καλό αλλά τα περισσότερα μωβ δεν υπήρχαν και αυτό που υπήρχε ήταν άσπρο, τα κόκκινα του δεν ήταν καλά και το teal ήταν αίσχος ενώ το emerald δεν υπήρχε καθόλου.
Είναι τόσο χάλια το χρυσό?
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#6
Ενα πιο σκουρο χρωμα θα ηταν καλυτερο...
Αλλα οκ ας μην το κουραζω αλλο να μεινουμε στο θεμα του νηματος...
Νίκος
Reply
#7
(30-05-2015, 04:14 PM)Fixxxer link Wrote:Ενα πιο σκουρο χρωμα θα ηταν καλυτερο...
Αλλα οκ ας μην το κουραζω αλλο να μεινουμε στο θεμα του νηματος...
better?
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#8
(31-05-2015, 06:52 PM)Jons Spearwife link Wrote:[quote author=Fixxxer link=topic=10490.msg14968#msg14968 date=1433002475]
Ενα πιο σκουρο χρωμα θα ηταν καλυτερο...
Αλλα οκ ας μην το κουραζω αλλο να μεινουμε στο θεμα του νηματος...
better?
[/quote]

Απλα ειχα το ασπρο χρωμα στο προφιλ του site, το αλλαξα σε μαυρο και ειναι κομπλε...
Νίκος
Reply
#9
Είχα κάνει κι εγώ ένα θέμα με το "αν " αλλά δεν έπιασε ...  (βέβαια τότε ήθελα τα κρίσιμα σημεία που κατευθύνουν την ιστορία σε άλλες μοίρες [ γεωμετρικές ] ), 
όπως και να' χει  ήταν μια αρχή  για να γίνει  η  "ιστορία" μας  (όπως  και ο Σάουρον με τα δαχτυλίδια ή Μόργκοθ και Φέανορ  με τα σιλλμαρίλ* )
* η δημιουργία του κόσμου (στο Σιλμαρίλιον)  τι ωραία ιστορια!!!

Τώρα πιο πολύ έγραψα,  για το θέμα που προέκυψε!! με τα γράμματα ...
Είχα διαβάσει ένα άλλο θέμα , που έγραφες Jon's Spearwife - ας κάνω λίγο πλάκα χωρίς παρεξήγηση,  το αντίθετο είναι Ingrit's SpoonHusband; - ,  κι ήθελα να γράψω εκεί  για το ίδιο θέμα  αλλά απ' την ανάποδη!  Δηλ. με άλλα λόγια  "μπράβο ,  που γράφεις με μεγάλα γράμματα, άλλο γραφικό τύπο και χρώμα,  γιατί  αυτό που γράφω τώρα εγώ, πρέπει να πλησιαζω πιο κοντά αλλά και πιο μακριά,  για να "κεντράρω"  και με κουράζουν  - και να πω την αλήθεια, σε ένα μεγάλο κείμενο (πολλές φορές) τα μάτια μου πηδάνε σειρές ... 
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#10
(31-05-2015, 08:59 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote:όπως και να' χει  ήταν μια αρχή  για να γίνει  η  "ιστορία" μας  (όπως  και ο Σάουρον με τα δαχτυλίδια ή Μόργκοθ και Φέανορ  με τα σιλλμαρίλ* )
* η δημιουργία του κόσμου (στο Σιλμαρίλιον)  τι ωραία ιστορια!!!
Καλα ο Τολκιν είναι ένα επίπεδο μόνος του. Methinks ότι οι καλύτεροι ever είναι Tolkien-Lovecraft. Ο Μάρτιν το προσπαθεί αλλά δεν μπορεί να φτάσει σε αυτό το επίπεδο.
(31-05-2015, 08:59 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote:Τώρα πιο πολύ έγραψα,  για το θέμα που προέκυψε!! με τα γράμματα ...
,  κι ήθελα να γράψω εκεί  για το ίδιο θέμα  αλλά απ' την ανάποδη!  Δηλ. με άλλα λόγια  "μπράβο ,  που γράφεις με μεγάλα γράμματα, άλλο γραφικό τύπο και χρώμα,  γιατί  αυτό που γράφω τώρα εγώ, πρέπει να πλησιαζω πιο κοντά αλλά και πιο μακριά,  για να "κεντράρω"  και με κουράζουν  - και να πω την αλήθεια, σε ένα μεγάλο κείμενο (πολλές φορές) τα μάτια μου πηδάνε σειρές ...
[font=comic sans ms][color=white][size=14pt] δεν είμαι σίγουρη ότι εννοείς αυτό που νομίζω ότι εννοείς μήπως μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς?
(31-05-2015, 08:59 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote:Είχα διαβάσει ένα άλλο θέμα , που έγραφες Jon's Spearwife - ας κάνω λίγο πλάκα χωρίς παρεξήγηση,  το αντίθετο είναι Ingrit's SpoonHusband;
[font=comic sans ms][color=white][size=14pt]“Ygritte’s" Tongue αλλά το χεις, δεν παρεξηγώ κάλε έτσι απλά!
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)