Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιος Είναι Ο Διάδοχος Του Σιδερένιου Θρόνου;!
#1
Θεωρίες, συνομωσίες, γεγονότα, ιστορία και σκάνδαλα, καταλήγουν μονάχα σε ένα καυτό ερώτημα: Ποιός είναι ο διάδοχος του Σιδερένιου Θρόνου τελικά;!

Θα μου επιτρέψετε έναν αστεϊσμό, καθώς δεν έχω αποκτήση πλήρη επίγνωση και επαφή με την συνοχή της ιστορίας του ASOIAF και μαθαίνω πάρα πολλά από το εδώ wiki και από εσάς.

Κατά την γνώμη μου λοιπόν διάδοχοw είναι αυτή:

[Image: game-of-thrones-konstantopoulou-590x373.jpg]
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply
#2
;D
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#3
[color=gold][size=14pt][font=comic sans ms]
H κόρη-διάδοχος του μοναδικού βασιλιά, Shireen. Οι Baratheon κατέκτησαν τον Θρόνο και by the right of conquest αυτοί είναι η βασιλική δυναστικά τώρα. Η πλακά είναι ότι ακόμα και με την νομοθεσία των Targ βασιλιάς είναι Stannis ενώ η Dany δεν είναι καν στην line of succession.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#4
Το θεμα δεν ειναι ποιος ειναι ο διαδοχος αλλα ποιος θα συσπειρωσει τα Βασιλεια οταν οι Αλλοι κανουν καθοδο, κι αν η βιομηχανικη παραγωγη του δρακογυαλου απ τα παιδια του δασους θα φτασει... Tongue
Επισης δεν ξερω αν ο Μαρτιν στο τελος των βιβλιων θα μας εχει απαντησει σε σημαντικα ερωτηματα...
Νίκος
Reply
#5
(30-05-2015, 06:30 PM)Fixxxer link Wrote: Το θεμα δεν ειναι ποιος ειναι ο διαδοχος αλλα ποιος θα συσπειρωσει τα Βασιλεια οταν οι Αλλοι κανουν καθοδο, κι αν η βιομηχανικη παραγωγη του δρακογυαλου απ τα παιδια του δασους θα φτασει... Tongue.
[color=gold][size=14pt][font=comic sans ms]Δεν φτιάχνουν τα CotF τον οψιδιανό, τα ηφαίστεια τον φτιάχνουν.Αν δεν φτάσει η ανθρωπότητα είναι χαμένη.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#6
Κι εγώ έχω την εντύπωση, ότι ο Martin θα αφήσει πολλά πράγματα αναπάντητα.

Όμως έχει ένα δίκιο η Jon's γιατί με το "γράμμα του νόμου" εκεί πάει η διαδοχή, στον Stannis.
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply
#7
Ο αληθινός βασιλιάς είναι ο stannis όχι μόνο δηκεώματικα αλλά είναι ο μόνος που νοιάζεται για βασίλειο.






 
"Προσπαθούσα να κερδίσω το θρόνο για να σώσω το βασίλειο, όταν θα έπρεπε να σώσω το βασίλειο για να κερδίσω το θρόνο."
Reply
#8
(30-05-2015, 07:22 PM)Laiono link Wrote: Όμως έχει ένα δίκιο η Jon's γιατί με το "γράμμα του νόμου" εκεί πάει η διαδοχή, στον Stannis.

Νομίζω ότι αν μιλήσουμε συγκεκριμένα για το γράμμα του νόμου, τότε η διαδοχή πάει εκεί που βρίσκεται τώρα, δηλαδή στον Τόμμεν. Και τι εννοώ: εφόσον δεν υπάρχει τρόπος να αποδειχτεί ότι ο Τόμμεν είναι νόθος - ούτε εξέταση αίματος υπήρχε στο σύμπαν του Μάρτιν ούτε εξέταση DNA - και δεδομένου ότι δεν υπάρχει αποκλήρωση των παιδιών του από την πλευρά του προηγούμενου βασιλιά, δηλαδή του Ρόμπερτ, ο Τόμμεν είναι καθ' όλα νομότυπος, άρα ο δικαιούχος του θρόνου σύμφωνα με το γράμμα του νόμου.

Τώρα αν μιλήσουμε για το ποιος πρέπει να καθίσει στο θρόνο, τότε αλλάζει. Και θεωρώ ότι η άποψη του καθενός επηρεάζεται κατά πολύ κι από το ποια δυναστεία υποστηρίζει ή ποιο άτομο ως προσωπικότητα συμπαθεί περισσότερο.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#9
(30-05-2015, 07:03 PM)Jons Spearwife link Wrote: [quote author=Fixxxer link=topic=10491.msg14976#msg14976 date=1433010629]
Το θεμα δεν ειναι ποιος ειναι ο διαδοχος αλλα ποιος θα συσπειρωσει τα Βασιλεια οταν οι Αλλοι κανουν καθοδο, κι αν η βιομηχανικη παραγωγη του δρακογυαλου απ τα παιδια του δασους θα φτασει... Tongue.
[color=gold][size=14pt][font=comic sans ms]Δεν φτιάχνουν τα CotF τον οψιδιανό, τα ηφαίστεια τον φτιάχνουν.Αν δεν φτάσει η ανθρωπότητα είναι χαμένη.
[/quote]

Εννοουσα τις λεπιδες οχι αυτο καθ αυτο το υλικο... Tongue
Νίκος
Reply
#10
Σωστό ναι... δεν μπορεί να αποδειχθεί με κάποιο τρόπο ότι δεν είναι παιδί του Robert, ο μικρός.

nirne διόρθωσέ με σε παρακαλώ, ο μόνος που θα μπορούσε να το πει / αποδείξει / το είχε καταλάβει, ήταν μόνο ο Ned Stark;!
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)