Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Χωρίς σπόιλερς] - Eπεισόδιο 8o - Hardhome
#1
Συζήτηση για το όγδοο επεισόδιο της σειράς για όσους δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία και δεν επιθυμούν σπόιλερς.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
Επιτέλους μια καλή μάχη. Μαχάρα!
Ο Τζον ανακάλυψε οτι το βαλεριάνο ατσάλι σκοτώνει τους "άλλους";;;
Επίσης για θυμήστε μου αν έχετε την καλοσύνη τις διάφορές των Άλλων από αυτούς που μοιάζουν με ζόμπι. Νομίζω οτι μετά από αυτό δεν θα δούμε άλλο Τζον Σνοου φέτος.
Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει επίσης ποιος είχε δώσει αυτό το σπαθί στον Τζον; Ευχαριστώ.

ΥΓ: Των υπολοίπων οι ιστορίες μοιάζουν λίγες μπροστά στου Τζον.
Hold the door!
Reply
#3
Ναι, ο Τζον ανακάλυψε ότι το βαλυριανό ατσάλι είναι το δρακοατσάλι που είχε διαβάσει ο Σαμ σ' ένα παλιό κείμενο ότι εξολόθρευε τους Άλλους και αναρωτιόντουσαν αν με τον όρο δρακοατσάλι το κείμενο εννοούσε το βαλυριανό ατσάλι.

Οι Άλλοι είναι αυτοί οι ψηλοί λευκοί πολεμιστές (Λευκοί Οδοιπόροι ονομάζονται στη σειρά) που είναι πλάσματα από κρύο και πάγο. Είναι μια φυλή "μαγική" (έχει "υπερφυσικές" δυνάμεις και είναι ανίκητη σε οτιδήποτε πέρα από το δρακόγυαλο=οψιδιανός και το δρακοατσάλι=Βαλυριανό ατσάλι) που είχε να εμφανιστεί 8 000 χρόνια στον κόσμο. Όταν την προηγούμενη φορά εμφανίστηκαν οι Άλλοι, έφεραν έναν δριμύ και πολυετή χειμώνα μαζί τους όπως και σκοτάδι. Και τρόμο. Για τους χαρακτήρες των βιβλίων είναι εχθροί του ανθρώπινου γένους και έχουν έρθει για να καταλάβουν τον κόσμο και να φέρουν τον Αιώνιο Χειμώνα.

Τα Στοιχειά είναι οι υπηρέτες τους. Δημιουργούνται από τους νεκρούς που ανασταίνονται από τους Άλλους και προστίθενται στον Στρατό των Νεκρών. Ο Βασιλιάς της Νύχτας στην τελευταία σκηνή κάνει μια επίδειξη της ανάστασης των νεκρών που θα αποτελέσουν από εκείνη τη στιγμή και μετά τον στρατό του.

Το Γαμψώνυχο το είχε κάνει δώρο ο Τζήορ Μόρμοντ (ο πρώην Άρχοντας Διοικητής της Νυχτερινής Φρουράς) στον Τζον. Το σπαθί ήταν το προγονικό σπαθί του Οίκου Μόρμοντ και είχε πριν δοθεί στον γιο του τον Τζορα (αυτόν που βρίσκεται με την Νταινέρυς). Ο Τζόρα όμως βγήκε εκτός νόμου και εξορίστηκε. Φεύγοντας, άφησε πίσω το Γαμψώνυχο. Ο Τζήορ ως ένδειξη αγάπης και εκτίμησης το χάρισε στον Τζον, θεωρώντας ότι εκείνος έπρεπε να το έχει. μιας και ο γιος του δεν στάθηκε άξιος γι' αυτό.

ΥΓ: Συμφωνώ μαζί σου τόσο στο ότι ήταν μαχάρα, όσο και στο ότι μπροστά σ' αυτό που συμβαίνει στο Βορρά, το Παιχνίδι των Θρόνων είναι... απλή οδοντόκρεμα.  Smile
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#4
Μήπως παρατηρήσατε τη στιγμή που διαλύθηκε ο white walker αν υπήρξε κάποια μείωση της έντασης της επίθεσης των Στοιχειών ή αν κάποια απ' αυτά κατέρευσαν (νομίζω όχι) ;
Και αυτό το λέω για  τυχόν μελλοντική εξόντωση των Στοιχειών.  Πρακτικά θα πρέπει να έχουν σωρεία όπλων από δρακόγυαλο ή βαλυριανών σπαθιών, αιχμών κ.α.  κάτι που νομίζω ότι συγκριτικά και με τον αυξανόμενο αριθμό των Στοιχειών (που αυτά σκοτώνονται και με τη φωτιά) που στη στιγμή της μάχης άντε δες ποιος είναι μπροστά (αλλά και πίσω και δίπλα σου) θα πρέπει να σκεφτούμε μήπως  όταν επιτευχθεί η εξόντωση των Άλλων ή του αρχηγού τους  όλοι οι νεκροζώντανοι καταρεύσουν,  γιατί στρατηγικά το μόνο  που έχουν να κάνουν οι White Walker είναι να στέλνουν ορδες στοιχειών  και να τους ξαναανασταίνουν  , άρα χρειάζεται  κάποια παγίδα με δόλωμα. 
Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι δεν πάνε στο νερό ,  άρα κι εκεί μπορεί να γίνει κάτι.
Όλο αυτό το έγραψα  ως λύση στο γρίφο στο "πώς αντιμετωπίζεται  η πλημμύρα των Στοιχειών κι η εξολόθρευση των Λευκών Οδοιπόρων"  και μιλάω για ολική εξολόθρευση  αλλίως μια απ' τα ίδια.  Βέβαια υπάρχει κι ο θρύλος του Άζορ Αχάι , αλλά  αυτόν στο westeros το γνωρίζουν λίγοι κι εγώ μιλάω τι θα έκανα εγώ αν ήμουν ο Τζον ή κάποιος άλλος.
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#5
Δεν μου φάνηκε ότι έδειξε να αποδυναμώνονται τα στοιχειά μετά το θάνατο του ενός Άλλου, πάντως. Το πρόβλημα βέβαια που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι είναι ότι τα βαλυριανά σπαθιά είναι μετρημένα στα δάχτυλα στο Γουέστερος πλέον. Οψιαδιανός είναι πιο εύκολο να βρεθεί αλλά χρειάζεται να μεταφερθούν ποσότητες προς το Τείχος από τα ορυχεία που ενδεχομένως να εξορύσσουν το μέταλλο (μέταλλο είναι; σόρι, δεν το έχω κοιτάξει αυτό  :-[ ).

Υ.Γ. Εφιστώ απλά την προσοχή ότι εδώ είναι το νήμα για τη συζήτηση χωρίς σπόιλερ. Το λέω για την περίπτωση γλωσσικού... ολισθήματος.  Smile
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#6
(02-06-2015, 12:52 PM)chrmarl link Wrote: Επιτέλους μια καλή μάχη. Μαχάρα!
Νομίζω οτι μετά από αυτό δεν θα δούμε άλλο Τζον Σνοου φέτος...
Τελικά από οτι είδα στο τρέιλερ θα τον ξαναδούμε τον Τζονι...
Όσο για το πως θα αντιμετωπιστούν τα Στοιχεία και οι Άλλοι, νομίζω οτι θα χρειαστεί κάτι παραπάνω από καλές στρατηγικές. Ίσως παίξει ρόλο ο Μπραν (ή ο Ρικον) και οι δράκοι. Όσοι γνωρίζουν μην σποϊλαρουν.
Το αμέσως επόμενο θέμα κατα τη γνώμη μου ειναι το πώς θα καταφέρει ο Τζον την συνύπαρξη Αγρίων και Κορακιών (και γενικότερα γουεστεριανων).
Βαλυριανο ατσάλι δεν μπορεί να παραχθεί πια;·
Hold the door!
Reply
#7
Το βαλυριανό ατσάλι φτιαχνόταν από δρακοφωτιά και μαγεία. Οι βαλυριανοί όμως με τον Όλεθρο και τον αφανισμό τους πήραν μαζί τους το μυστικό και κανείς δεν γνωρίζει πια τη "συνταγή". Επομένως, τουλάχιστον μέχρι το πέμπτο βιβλίο, αυτό που γνωρίζουμε είναι ότι τα βαλυριανά σπαθιά που υπάρχουν στο Γουέστερος και το Έσσος και κάποια μαχαίρια, αν θυμάμαι καλά, είναι τα τελευταία που έχουν απομείνει στον κόσμο.

Στη σειρά βέβαια αυτό ίσως και να το αλλάξουν. Θα δούμε.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#8
(02-06-2015, 01:37 PM)nirne link Wrote: Οι Άλλοι είναι αυτοί οι ψηλοί λευκοί πολεμιστές (Λευκοί Οδοιπόροι ονομάζονται στη σειρά) που είναι πλάσματα από κρύο και πάγο. Είναι μια φυλή "μαγική" (έχει "υπερφυσικές" δυνάμεις και είναι ανίκητη σε οτιδήποτε πέρα από το δρακόγυαλο=οψιδιανός και το δρακοατσάλι=Βαλυριανό ατσάλι) που είχε να εμφανιστεί 8 000 χρόνια στον κόσμο. Όταν την προηγούμενη φορά εμφανίστηκαν οι Άλλοι, έφεραν έναν δριμύ και πολυετή χειμώνα μαζί τους όπως και σκοτάδι. Και τρόμο. Για τους χαρακτήρες των βιβλίων είναι εχθροί του ανθρώπινου γένους και έχουν έρθει για να καταλάβουν τον κόσμο και να φέρουν τον Αιώνιο Χειμώνα.

Πριν 8000 χρόνια πώς εξαφανίστηκαν;
Hold the door!
Reply
#9
Τους πολέμησε ένας θρυλικός ήρωας που λεγόταν Άζορ Αχάι και είχε καταφέρει να σφυρηλατήσει με πολύ κόπο ένα φλεγόμενο ξίφος, τον Φωτοδότη. Σύμφωνα με τους Βόρειους ο ήρωας αυτός λεγόταν Τελευταίος Ήρωας. Όλα αυτά βέβαια αναφέρονται σε θρύλους και προφητείες, αλλά δεν έχουμε ιστορική καταγραφή πριν από 8 000 χρόνια οπότε βασιζόμαστε στους θρύλους.

Μετά την εξολόθρευση των Άλλων, οι άνθρωποι έχτισαν το Τείχος και το "όπλισαν" με μαγικά ώστε να μην μπορεί να περάσει απ' αυτό Άλλος ή Στοιχειό και επίσης δημιούργησαν την Νυχτερινή Φρουρά για να φυλάει το Τείχος από αυτούς. Φυσικά, με τους αιώνες ο ρόλος της Νυχτερινής Φρουράς άλλαξε εντελώς και το όνομά της ξέπεσε.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#10
(02-06-2015, 08:14 PM)nirne link Wrote: Μετά την εξολόθρευση των Άλλων, οι άνθρωποι έχτισαν το Τείχος και το "όπλισαν" με μαγικά ώστε να μην μπορεί να περάσει απ' αυτό Άλλος ή Στοιχειό...

Τα μαγικά αυτά ισχύουν ακόμα; (Θεωρητικά..)
Hold the door!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)