Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς] - Επεισόδιο 9ο - The Dance of Dragons
#1
Συζήτηση για το ένατο επεισόδιο της σειράς "The Dance of Dragons", για όσους έχουν διαβάσει τα βιβλία και θέλουν να το συζητήσουν σε σχέση με αυτά. Προσοχή, σπόιλερς.

[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
Τελικα  δεν παρακουσε τη διαταγη του lord commander ο σερ Αλιστερ και ανοιξε τις πυλες. Η ενταση και η εχθρα ομως ηταν διαχυτη στον αερα στο Castle Black. Ολο και πιο πολυ πιστευω πως θα τον μαχαιρωσει και ο μικρος τον Jon.
Πετυχε το σαμποταζ του Μπολτον!και οδηγουμαστε -αναποφευκτα; - στην αποφαση του Σταννις.
οι σκηνες με τη Σιριν ηταν σπαρακτικες...αν και περιμενα απο αυτη να ειναι κορη του πατερα της και να κανει το καθηκον της. Οπως και απο τον Σταννις περιμενα να ειναι μπροστα στην πυρα και να κοιταζει την κορη του στα ματια.
η Αρυα γινεται καλυτερη με τα ψεμματα και στο επομενο επεισοδιο φαινεται πως αναλαμβανει δραση!!
Μου αρεσει η αλλαγη σε σχεση με τα βιβλια οσον αφορα τη Μυρσελλα και θα μεινει ομορφη -ελπιζω-. Επισης το να πανε και οι δυο στο King's Landing ισως σημαινει πως στην περιπτωση που συμβει κατι στον Τομμεν,δε θα στεφθει η Μυρσελλα βασιλισσα συμφωνα με το νομο του Ντορν!Σε αυτη την περιπτωση θα επρεπε να ειναι διαδοχος ο πρωτος αρσενικος απο τη μερια των Μπαραθεον, δηλαδη επιασε τοπο η θυσια του Σταννις!  :o
Τωρα, οσον αφορα τη Μυριν,ο θανατος του Χίζνταρ ζο Λόρακ μας δειχνει πως δεν ηταν μελος των υιων της Αρπυιας -που ειναι επιτελους αυτη η μανα τους;;;θα εμφανιστει ποτε;;;
Ο Τζορα πιανει το χερι της Ντανερις, λετε να την κολλησει greyscale;
Οσο για την εξοδο της απο την αρενα με τον Ντρογκον, ηταν απλα ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑ!!!
Πως σας φανηκε εσας;;
and now his watch has ended
Reply
#3
Και το επεισόδιο εκ των έσω

https://www.youtube.com/watch?v=NfLScJVXBHQ
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#4
Τελικά, αυτοί οι άνθρωποι, μόνο για να φτιάχνουν επικές σκηνές είναι καλοί!

Την ώρα που ακούγεται ο δράκος χωρίς να τον βλέπουμε, ανατριχίλα. Το πρώτο πέταγμα ενός Ταργκ πάνω σε δράκο μετά από εκατό ολόκληρα χρόνια, με όλη τη σημειολογία του, ήταν έπικ!

Κατά τα άλλα (.......)

ΥΓ. Καλή ήταν επίσης η σκηνή των Αγρίων που έφτασαν μπροστά στο Τείχος και η "αναμέτρηση" ανάμεσα στον Τζον και τον Θορν μέχρι να δώσει ο δεύτερος διαταγή να ανοίξουν οι πύλες.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#5
Ετοιμαζομαι να το δω με αγωνια κι επανερχομαι!  ;D

Το βίντεο αφαιρέθηκε γιατί έχει αναρτηθεί δύο ποστ παραπάνω  Smile - mod
Reply
#6
Συγκλονιστικο τελος!!!!!!!!! Τσιριζα απο τον ενθουσιασμο μου και χειροκροτουσα!!!! Καταπληκτικο!!!!

Πανω που ελεγα "καλα πως εξαφανιστηκαν οι καμικαζι, τελικα ηταν ο γαμπρος το αφεντικο τους" διαψευστηκα και εγινε το ελα να δεις!!! Ευτυχως που πηρε το ματι μου οταν μπηκα εδω τον δρακο και ετσι περιμενα εναγωνιως να φανει. Ηταν καταπληκτικο, φοβερες σκηνες!!!! Πιστευω ομως οτι τωρα ξανα θα εχουμε νεα της Ντανυ στον επομενο κυκλο.


Για την Σιριν δεν το περιμενα πραγματικα.... :'(..οταν εδιωξε ο Στανις τον πως τον λενε καταλαβα τι της ξημερωνε! Η καημενη παγιδευτηκε απο τον μπαμπα και ειπε θελει να βοηθησει χωρις να περιμενει οτι θα την καψουν ζωντανη. Μεχρι τελευταια στιγμη πιστευα οτι το καθαρμα ο Σταννις θα μετανοιωνε κι αντ αυτου ηταν η σκυλα μανα της που συγκινηθηκε. Εκλαψα!  :'( Πιστευω οτι ο Πως τον λενε δεν θα τον συγχωρησει ποτε γι αυτο.

Και τι θα συμβει τωρα βρε παιδια? Θα βγει κανα σκιωδες ομοιωμα να φαει τους Μπολτον? Τι θα κανει ο περιβοητος Θεος? Και γιατι δεν το εκανε αυτο εξαρχης αντι να παθαινουν κρυοπαγηματα αυτη η αχρηστη μαγισσα? Ουτε καν να δει στη φωτια τον εμπρησμο, το ειδε αφου συνεβει. Φχαριστω βρε!  >Sad

Ωραια η σκηνη στο Μαυρο Καστρο με την αγωνια του Τζον.
Ωραιος ο Τυριον
Υποφερτες μεχρι και οι σκηνες στο Ντορν αν και αναρρωτιεμαι που θα παει η ιστορια σερνοντας τους στο Kings Landing.

Οταν ειδα την Αρυα να παρακολουθει τη σκηνη στο μπουρδελο περιμενα οτι θα εμφανιστει αυτη ως οδαλισκη για να τον σκοτωσει. Λετε να το κανει στο επομενο επεισοδιο? Λογικα δεν θα την θυμαται ο αλλος?
Ειμαι σιγουρη παντως οτι ο Ζακεν καταλαβε τι εκανε οταν τους ειπε ψεμματα.

Γενικως οι περισσοτερες σκηνες πρεπει να ταν εκτος βιβλιων ετσι?
Reply
#7
Σορι για τα βιντεο, δεν ειδα τα προηγουμενα ποστ για να μη σποιλεριαστω  :-[
Reply
#8
Μεγάλη πατάτα με Σιρήν... Κάθε σκηνή της με έκανε να κλάψω... Όταν επιστρέψει ο κρεμυδεμπορας και το μάθει, δε ξέρω τι θα γίνει. Παίζει να παει να σκοτωσει την κοκκινομαλα.

Κάτι άλλο. Που πήγαν τα ακόντια που είχε ο δράκος; Όταν ανέβηκε η Ντάνυ στο δράκο, αυτά εξαφανίστηκαν.
[Image: TDkHDHl.gif]
Reply
#9
Είχε πολύ πλάκα όταν έτρεχε ο Τυριον με τα μικρά του ποδαράκια! Tongue
Μου άρεσε πολύ ο Τζον. Φαίνεται ποιος θα τον μαχαιρώσει.

Μπορώ σε αυτό το θέμα να σχολιάσω το τρέιλερ;
[Image: TDkHDHl.gif]
Reply
#10
(08-06-2015, 10:35 AM)marialulu link Wrote:Μεγάλη πατάτα με Σιρήν... Κάθε σκηνή της με έκανε να κλάψω... Όταν επιστρέψει ο κρεμυδεμπορας και το μάθει, δε ξέρω τι θα γίνει. Παίζει να παει να σκοτωσει την κοκκινομαλα.

Κάτι άλλο. Που πήγαν τα ακόντια που είχε ο δράκος; Όταν ανέβηκε η Ντάνυ στο δράκο, αυτά εξαφανίστηκαν.

Καποια αφαιρεσε η Ντανυ αλλα μπορει να επεσαν μονα με την κινηση. Ηταν επιφανειακα αλλωστε.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)