Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Χωρίς Σπόιλερς]- Επεισόδιο 9ο - The Dance of Dragons
#1
Συζήτηση για το ένατο επεισόδιο της σειράς " The Dance of Dragons", για όσους δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία και δεν επιθυμούν σπόιλερς.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
Για όσους ενδιαφέρονται, το βίντεο όπου οι συντελεστές μιλάνε για το επεισόδιο

https://www.youtube.com/watch?v=NfLScJVXBHQ
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#3
Θα το κατεβάσω στην δουλειά για να το δω μόλις επιστρέψω το βράδυ.

Έχω Yoga σήμερα και μάλλον θα διαδώσω ότι το μάθημα δεν θα γίνει, για να έρθω νωρίτερα σπίτι Tongue
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply
#4
Το βίντεο αφαιρέθηκε γιατί έχει αναρτηθεί ήδη δύο ποστ παραπάνω.  Smile - mod
Reply
#5
καλησπερα παιδια νεο μελος εδω.Ειμαι ο Νικος και ειμαι 20 χρονων παρακολουθω την σειρα εδω και 1.5 χρονο και ειναι η αγαπημενη μου μαζι με το supernatural (στις καλες εποχες του)
Αρχικα θελω να πω οτι δεν παρακολουθω τα βιβλια,ο 5ος κυκλος αν και ελεγαν οι παραγωγοι οτι θα ειναι καλητερος του 4ου δεν με εχει συναρπασει ιδιαιτερα...ιδικα η ιστορια του τζειμι λαννιστερ και του μπρον ειναι η πιο βαρετη απο ολλες.Ακομα περιμενω για τους σοκαριστικους θανατους που θα βλεπαμε σε αυτο τον κυκλο(ετσι ελεγαν οι παραγωγοι) ελπιζω ωμος ο 6ος κυκλος να ειναι καλητερος.Τωρα στα του επεισοδιου,μπορω να πω οτι σε σχεση με τα αλλα επεισοδια(εξερειτε το 8ο) ηταν πολυ καλητερο.Στην αρχη πιστεψα οτι ο τζορα θα παιθανει με το που ιδα να κοιταζει την καλιση και ο αντιπαλος του να μην εχει παισει ακομα κατω,πιστεψα οτι θα γινει αυτο που εγινε με τον ομπεριν.Μετα βλεπω να παιρνει το ακοντιο και να σημαδευει την καλιση σκαλωσα για λιγο και μετα καταλαβα οτι ηθελε να σκοτωσει τον γιο της αρπιας...και στο τελος του επεισοδιου δεν μπορουσα να πιστεψω πως θα μπορουσε να σωθει η καλιση οταν τους περικικλωσαν και ελεγα απο μεσα μου ''αποκλειετε να τελειωσει ετσι'' εννοωντας οτι ακομα δεν πηγε king's landing και θα την σκοτωνανε με τετοιο τροπο? ηταν σαν να βλεπαμε τζαμπα την ιστορια της τοσο καιρο...αλλα μετα ηρθε ο δρακος και ολλα καλα!!!
μια ερωτηση παιδια...
στα βιβλια θα εχουμε αλλα wtf momments ωπος θανατος ομπερυν δικη τυριον θανατος ρομπ και νεντ?
Reply
#6
[member=3184]nikos13[/member]

Καλώς ήρθες στο φόρουμ Smile

Και εγώ έβλεπα supernatural και μου άρεσαν πιο πολύ οι πρώτοι κύκλοι...

Δεν είσαι ο μόνος που απογοητεύτηκε από τον 5ο κύκλο του GOT, με ελάχιστες εξαιρέσεις μέχρι στιγμής ήταν αρκετά μέτριος.

Ο Τζέιμυ και ο Μπρον στο Ντορν ήταν κάπως βαρετό, στα βιβλία δεν πάνε εκεί.

Τώρα για το ερώτημα σου, μέχρι στιγμής, ο 5ος κύκλος έχει καλύψει τα περισσότερα γεγονότα που εκτυλίσσονται στο 4ο και 5ο βιβλίο. Μας μένει ένα ακόμα επεισόδιο για να ολοκληρωθεί ο κύκλος και πολλά μπορεί να συμβούν. Πάντως ο Cunningham στην συνέντευξη τους μας προιδεάζει για ένα συγκλονιστικό φινάλε.Οψόμεθα!
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#7
Δύο βίντεο, το ένα για τον Τζέιμυ και τους Μαρτέλ και το άλλο για την αρένα.


https://www.youtube.com/watch?v=hd01mifyXFA

https://www.youtube.com/watch?v=e7hSsy2fNVA
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#8
(09-06-2015, 11:05 AM)Σιέρα link Wrote:[member=3184]nikos13[/member]

...Ο Τζέιμυ και ο Μπρον στο Ντορν ήταν κάπως βαρετό, στα βιβλία δεν πάνε εκεί...

Έτσι εξηγείται γιατί ήταν τόσο κενή ουσίας η ιστορία αυτή. Σκεφτόμενος τις προηγούμενες περιπέτειες του Τζέιμι, η διαφορά με την ιστορία της 5ης σεζόν είναι τεράστια. Είχα ξαναπεί σε προηγούμενο θρεντ ότι η 5η σεζόν μοιάζει λίγο με σαπουνόπερα και πράγματι φτάνοντας πια ένα επεισόδιο πριν το τέλος της επιβεβαιώνομαι (μόνος μου...). Ότι και να γίνει στο τελευταίο επεισόδιο αυτή η αίσθηση "ρηχότητας" περιεχομένου δεν αλλάζει.
Ακόμα και η απόδραση της Καλήσι πάνω στον Δράκο δεν με εντυπωσίασε. Τελικά ή έχω εκπαιδευτεί καλά στο ανατρεπτικό χαρακτήρα των σεναρίων ή ήταν πραγματικά προβλέψιμα όλα όσα έγιναν σε αυτή τη σεζόν. Δεν θυμάμαι να ξαφνιάστηκα σε καμία στιγμή κανενός επεισοδίου. Στο τελευταίο εξαίρεση αποτέλεσε η μάχη στο 8ο επεισόδιο, όπου για μια στιγμή πίστεψα ότι θα σκοτωθεί ο Τζον.
Με τον Τζόρα τι παίζει; Θέλω να πω... μεταδίδει την αρρώστια σε όποιον ακουμπά;
Επίσης αν είναι εύκολο ας μας κάνει κάποιος/α μία σύνοψη σχετικά με τους "Sons of Arpy" (ή κάπως έτσι). Αυτοί γιατί θέλουν να σκοτώσουν την Ντάνι; Υπερασπίζονται το παλαιό καθεστώς των αφεντάδων και δουλεμπόρων;
Hold the door!
Reply
#9
Οι Γιοι της Άρπυιας αντιστέκονται ενάντια στην απελευθέρωση των δούλων και γενικά επιθυμούν την επαναφορά του προηγούμενου καθεστώτος των αφεντάδων/δουλεμπόρων, όπως ακριβώς το είπες. Η διαφορά είναι ότι στα βιβλία ο γάμος της Νταινέρυς με τον Χίζνταρ ζο Λόρακ, που είναι από οικογένεια πρώην δουλεμπόρων και το άνοιγμα των αρένων συνέβησαν για να σταματήσουν οι φόνοι των Γιων της Άρπυιας και όντως υπήρξε "κατάπαυση του πυρός" αν θυμάμαι καλά. Στην αρένα δεν προκάλεσαν επεισόδια οι Γιοι της Άρπυιας στα βιβλία. Η οσμή του αίματος και ο θόρυβος τράβηξαν τον Ντρόγκον στην αρένα όπου προσγειώθηκε και άρχισε να προκαλεί καταστροφή και τρόμο. Ο κόσμος εκεί φυσικά άρχισε να τον χτυπάει όπως έδειξε και στη σειρά και η Νταινέρυς, προκειμένου να αποτρέψει μεγαλύτερο κακό αλλά και να σώσει το δράκο της, πάνω στον πανικό της τον καβάλησε και υψώθηκαν μαζί. Αυτή είναι εν ολίγοις η ιστορία της τελευταίας σκηνής της σειράς όπως είναι στα βιβλία. Με λίγα λόγια στα βιβλία ο δράκος ήταν καταστροφέας στη συγκεκριμένη σκηνή, ενώ στη σειρά σωτήρας.

Όσον αφορά τον Τζόρα, γνωρίζουμε ότι η ασθένεια μεταδίδεται με την αφή. Δεν μπορώ να θυμηθώ περισσότερες λεπτομέρειες, δυστυχώς. Όμως, και ίσως αυτό να έχει σημασία, στα βιβλία δεν είναι ο Τζόρα αυτός που μολύνεται από οστρακιά αλλά ένας άλλος αρκετά σημαντικός χαρακτήρας ο οποίος όμως δεν έχει σχέση με την Νταινέρυς μέχρι στιγμής και βρίσκεται πλέον στο Γουέστερος. Αυτός ο χαρακτήρας δεν συμπεριλήφθηκε στη σειρά και έδωσαν την αρρώστιά του στον Τζόρα για κάποιο λόγο.

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις γι' αυτήν την σεζόν, ενημερωτικά αναφέρω ότι οι παραγωγοί προσπάθησαν να συμπτύξουν δύο βιβλία σε μία σεζόν και ακόμη και οι ιστορίες που δεν ξέφυγαν εντελώς από τα βιβλία, άλλαξαν αρκετά ή περικόπηκαν πολύ ή συγχωνεύτηκαν με άλλες προκειμένου να χωρέσουν στις δέκα ώρες. Στην ουσία δηλαδή, έχουμε έναν αυτοσχεδιασμό των παραγωγών, η αλληλουχία των γεγονότων αναγκαστικά άλλαξε και η γραφή δεν είναι του Μάρτιν στο μεγαλύτερο ποσοστό. Επίσης, η ιστορία της Σάνσα δεν είναι αυτή που βλέπουμε εδώ, η Σάνσα δεν βρίσκεται στο Γουίντερφελ, αλλά στο Έυρι ακόμη μαζί με τον Μικροδάχτυλο και δεν παντρεύτηκε ποτέ τον Ράμσεϋ. Ο Τζέιμι κανονικά βρίσκεται στις Παραποτάμιες Περιοχές όπου οι βασιλικές δυνάμεις πολιορκούσαν για καιρό το Ρίβερραν. Κατάφερε να λύσει την πολιορκία του Ρίβερραν με νίκη του στέμματος. Μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία κατά τη γνώμη μου που έδειχνε το ποιος είναι ο Τζέιμι τώρα που αποφάσισε να φύγει από την επιρροή της Σέρσεϊ (ναι, στα βιβλία ο Τζέιμι το έχει κάνει κι αυτό εδώ και καιρό).

[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#10
Quote:Ο Τζέιμι κανονικά βρίσκεται στις Παραποτάμιες Περιοχές όπου οι βασιλικές δυνάμεις πολιορκούσαν για καιρό το Ρίβερραν. Κατάφερε να λύσει την πολιορκία του Ρίβερραν με νίκη του στέμματος. Μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία κατά τη γνώμη μου που έδειχνε το ποιος είναι ο Τζέιμι τώρα που αποφάσισε να φύγει από την επιρροή της Σέρσεϊ (ναι, στα βιβλία ο Τζέιμι το έχει κάνει κι αυτό εδώ και καιρό).
  Ένα +  Nirne,  γιατί σπ' ότι κατάλαβα "συμπάσχεις" μαζί μου για την περίπτωση Τζέιμι.
Δεν περίμενα ποτέ  τέτοια μεταστροφή από μέρους  σε οτιδήποτε και αυτό έγινε στην περίπτωση του Τζέιμι (άρα  γίνεται αυτό μάθημα ζωής:  ποτέ να μην είμαστε απόλυτοι ακόμη και συναισθηματικά). Έναν τύπο που με την μία τον αντιπαθείς (το λιγότερο που μπορεί να πεις κι αισθανθείς) (και συνήθως , μάλλον σε όλους μας συμβαίνει αυτό,  η πρώτη εντύπωση  είναι κι η αληθινή), καταλήγεις  , στη συγκεκριμένη περίπτωση,  να γίνεται ένας απ' τους αγαπημένους χαρακτήρες σου * .

* Μπράβο στο Μάρτιν  που καταφέρνει τέτοιο πράγμα
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)