Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ανταρσία στο μαύρο κάστρο
#1
Στο 4ο βιβλίο η cersei μαθαίνει ότι ο jon βοηθάει στον stannis.

Στο συμβούλιο ψάχνουν τρόπους ώστε να πεθάνει ο jon.Μήπως η cersei είναι υπεύθηνη για ότι συνέβει στον jon.
"Προσπαθούσα να κερδίσω το θρόνο για να σώσω το βασίλειο, όταν θα έπρεπε να σώσω το βασίλειο για να κερδίσω το θρόνο."
Reply
#2
Ακόμη δεν συνέβη* ,  έχω την εντύπωση  πως αυτό ήταν και μια αποστολή του Σλυντ.

* εννοώ στη σειρά  αλλά και στα βιβλιά; ...


Τροποίηση:  όταν έγραψα το σχόλιο, ακόμη δεν είχε δείξει το 10ο επεισόδιο
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#3
Μετά και το επεισόδιο 10, το Castle Black...πάει από το κακό στο χειρότερο...

Όχι, δεν νομίζω πως ήταν η Cersei, αγαπητέ δυστυχώς ήταν το τείχος. Ναι το τείχος, που έχει πέσει μπροστά στους περισσότερους και ένα τέτοιο τείχος, τόσο κρύο και απρόσωπο, θέλει γκρέμισμα εν των έσω...γιατί στην ουσία αυτή τη στιγμή δεν εξυπηρετεί κανέναν.

Οκ...το ξέραμε πως ήταν οι περισσότεροι φονιάδες, κλέφτες, προδότες, εξόριστοι, που δεν τους ήθελε η οικογένεια τους, απόκληροι...αλλά λες θα δούμε και κάποιο φως.

Είχε και διαμαντάκια εκεί μέσα όπως ο Aemon, ο Τζον, ο Σαμ, ο διοικητής Μόρμοντ, ο θείος Benjen, κα. που ίσως κατά καιρούς προσπάθησαν να αλλάξουν την ιστορία αυτού του τείχους,  με τον έναν τρόπο ή με τον άλλο.

So where is the light? Ας πούμε πως ο Τζον έφυγε και η ιστορία του τελειώνει εδώ. Μετά τι;

Αυτή η φρουρά θα επανέλθει να δολοφονήσει και τους υπόλοιπους wildings γιατί τους είναι βάρος για το βαρύ χειμώνα, θα ταμπουριατεί μέσα και θα κλείσει όλες τις πόρτες για να προστατευτούν από τους άλλους; και θα πουν πως προστατεύουν το Westeros? Με όλα τα αυτιά κλειστά, τα μάτια κλειστά και κάθε συνείδηση χαμένη;

Θα υπάρχει κανείς ή θα μείνει κανείς που θα μπορεί να χαράξει έναν νεότερο τρόπο για όλους αυτούς, ένα πιο δίκαιο treatment για τους φύλακες και τους wildings?

Δηλαδή τι;
Reply
#4
Δεν νομίζω.
Η Σέρσεϊ από ένα σημείο και έπειτα φυλακίζεται και δεν μπορεί να είναι σε επικοινωνία με το Μαύρο Κάστρο.
Νομίζω ότι τα πράγματα είναι όπως φαίνονται, ο Τζον έκανε λάθη και πλήρωσε το τίμημα...
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#5
Μιλάμε όλοι για την τύχη και προδοσία σε ό,τι αφορά τον Τζον (και πολύ καλά κάνουμε), αλλά γενικότερα κι αντικειμενικότερα  τι να πει κι ο γερο-Μόρμοντ  απ' εκεί ψηλά που μας βλέπει; Ακόμη δεν κατάλαβε  γιατί σκοτώθηκε  κι αν άξιζε αυτήν την τύχη.
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#6
(16-06-2015, 11:35 AM)SANDOR CLEGANE link Wrote: Μιλάμε όλοι για την τύχη και προδοσία σε ό,τι αφορά τον Τζον (και πολύ καλά κάνουμε), αλλά γενικότερα κι αντικειμενικότερα  τι να πει κι ο γερο-Μόρμοντ  απ' εκεί ψηλά που μας βλέπει; Ακόμη δεν κατάλαβε  γιατί σκοτώθηκε  κι αν άξιζε αυτήν την τύχη.

Θα συμφωνήσω αλλά στο case του Μόρμοντ, δεν υπήρχαν όλα αυτά τα clues για περαιτέρω development, δεν υπήρχε όλο αυτό το συγγραφικό investment, που βλέπουμε στην περίπτωση του John.

Για να επανέλθω στο τείχος, με την απουσία του John, μία μεταξύ τους διαμάχη και μία διαμάχη με τους wildings, δεν είναι πολύ πιθανό σενάριο;

Ποιος θα παίξει τώρα τον ισορροπιστή; κανένας; Η Μελισάντρε;

Δεν θα είναι τραγικό gap αν σκοτώσουν ναι μεν τον John, και μετά όλα εξελιχθούν ομαλά;
Reply
#7
Μπορεί στην πραγματικότητα η ιστορία να μην πηγαίνει προς την ομαλότητα αλλά προς την ανωμαλία. Εννοώ, ότι μπορεί το σχέδιο να είναι πραγματικά να γίνει χαμός στο Τείχος, να χάσουν τον μπούσουλα οι άνθρωποι ή ακόμη και να πέσει το Τείχος, πριν εισβάλουν οι Άλλοι. Δεν γνωρίζουμε καθόλου τι έχει σκοπό για μετά. Ο Μάρτιν έχει δηλώσει ότι ίσως να του χρειάζονταν άλλα τρία βιβλία για να ολοκληρώσει την ιστορία που έχει στο μυαλό του. Από αυτή τη δήλωση μπορώ να εξάγω ότι ακόμη δεν έχει κανέναν σκοπό να παρουσιάσει "στρωμένα" τα πράγματα για να έρθουν οι Άλλοι.

Από την άλλη, είμαι η τελευταία που θα ήθελε να πεθάνει ο Τζον έτσι κι αλλιώς. Και τα στοιχεία που έχει φυτέψει από το πρώτο κιόλας βιβλίο για την πατρότητά του, φαίνεται να οδηγούν στο κενό, αν πεθάνει ο χαρακτήρας. Δηλαδή, σκεφτείτε να μας αποκαλύψει την πατρότητα (που μοιάζει να είναι ένα από τα κεντρικά μυστήρια του βιβλίου) ενός νεκρού. Οκ. Σιγά τα ωά με λίγα λόγια. On the other hand, δεν ξέρουμε καν πού την πάει την ιστορία και τι επιπτώσεις θα έχει αυτή η αποκάλυψη στις ιστορίες των άλλων χαρακτήρων. Κι ούτε μπορώ να φανταστώ αυτή τη στιγμή για να είμαι ειλικρινής. Με το δείγμα γραφής που έχουμε μέχρι στιγμής από τον Μάρτιν, μπορώ να συμπεράνω ότι τίποτα δεν γίνεται στην τύχη. Μόνο αυτό. Αλλά για επιμέρους λεπτομέρειες, δεν ξέρω. Είμαι λιγάκι "χαμένη" από χθες.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#8
Επαναλαμβάνω με άλλα λόγια , ότι είτε στα βιβλία είτε στη σειρά ( εκεί ειδικά ) είναι μια μεγάλη ανοησία αυτό που έκαναν *  -

* για τα βιβλία,  καλά κάνει και γράφει ο Μάρτιν όπως θέλει , σε τελική ανάλυση θέλει να δείξει ότι πολλές φορές η μοίρα του κόσμου είναι στα χέρια των ανόητων  και ... και ...

* για σειρά, έχω ήδη γράψει τις "τρύπες"  για χάρη του θεαματος

- τι θα κάνουν μετά;  υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που ενεργούν έτσι,  δυστυχώς.
κι όπως (ξανάπα) έγραψα σε άλλο  πώς θα το δικαιολογήσουν, στους άλλους μαύρους αδελφούς, στους "αγρίους" ,  στους βορείους εκεί γύρω ( εκείνοι μπορεί να τους ευλογήσουν κιόλας)  και γενικότερα στο Βασίλειο,  γιατί είναι στασιασμός  με Δολοφονία Διοικητή, άσχετα αν έχουν δίκιο ή όχι.  Αυτό ήταν το πρώτο.
Το δεύτερο. Ας πούμε δεν τους νοιάζει, τα μπαλώνουν  με κάποιο τρόπο  ή πάνω στην αναμπουμπούλα,  είτε καλοπιάνουν τους Μπόλτον ...  αλλά ΠΩΣ θα αντιμετωπίσουν την κατάσταση που είναι τώρα παρούσα  και μπροστά τους;;; Ποιος θα αναγνωριστεί  (τώρα με βάση τον φόβο, άρα δικτατορικά,  άρα καθόλου αποδοχή , άρα  όπως και με Στάνις θα λιποτακτήσουν ** ) και το κυριότερο πώς  θα διοικηθούν κι αυτοί και οι "άγριοι" που είναι τριγύρω,  και μια όχι απίθανη αλλά βεβαιη εισβολή των Άλλων.  Κοινώς κονφούζιο. Η συνέχεια θα ήταν άκρως ενδιαφέρουσα,  άσχετα με τον Τζον (Ζει,  ζει. Πεθαίνει, πέθανε)

*** οι λιποτάκτες μαύροι αδελφοί  αποκεφαλίζονται,  αλλά και οι λιποτάκτες στρατιώτες (του Στάνις) κι ειδικά στα μέρη των Μπόλτον ...  Οπότε στο μπάχαλο που επικρατεί  (και σε όλο το βασίλειο λίγο πολύ)  η λιποταξία  θα έχει περάσει στο μυαλό πάρα πολλών.
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#9
Νομίζω ότι ο Άλιστερ θα πάρει τη θέση του (εάν πεθάνει πάντα), δε θυμάμαι όμως αν αυτός γενικά έχει αντιμετωπίσει τους Άλλους κ ξέρει τι έρχεται. Γνώμη μου είναι πως όποιος κ αν ηγηθεί πάντως, το πιο πιθανό είναι να οδηγηθεί η φρουρά σε διάλυση - κ προφανώς να εισέλθουν οι Άλλοι στα 7 Βασίλεια κλπ.

Η Σέρσεϊ καμία δουλειά δεν είχε βρε, σιγά μην καθόταν να ασχοληθεί με το Μαύρο Κάστρο - κ εννοείται ότι δεν ήταν σε θέση να επικοινωνήσει με κανέναν, ό,τι έγινε ήταν... εσωτερική υπόθεση.
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply
#10
(13-06-2015, 11:06 AM)SANDOR CLEGANE link Wrote: Ακόμη δεν συνέβη* ,  έχω την εντύπωση  πως αυτό ήταν και μια αποστολή του Σλυντ.

* εννοώ στη σειρά  αλλά και στα βιβλιά; ...
Ο Janos πηγε στο τοιχος πολυ πριν γινει ο Jon LC οποτε το βλεπω αδυνατο. Τωρα αν ηταν η αποστολη ενος Kettleblack αυτο ειναι αλλο.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)