Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ο Ηρωας που θα κοψει εισιτηρια
#1
Ας ξεκαθαρισω απο την αρχη οτι το θεμα που ανοιγω ειναι αρκετα υποθετικο και μιλα μονο για την τηλεοπτικη σειρα.

Μετα το τελος του 5ου κυκλου διαπιστωσαμε ολοι οτι πεθαναν πολλοι ηρωες και αυτη τη σεζον...Αν προσθεσουμε και αυτους που εχουν φυγει απο κοντα μας τα προηγουμενα χρονια εχουμε ενα μεγαλο αριθμο νεκρων. Πολλοι απο αυτους βεβαια καλα επαθαν και λιγο μας ενοιαξε...αλλα οι αλλοι ομως..;μαλλον τρεξαν λιγα εως πολλα δακρυα για αυτους..

Ας το παρουμε ομως απο την αρχη..
Νεντ Σταρκ. Σιγουρα ο ηρωας που ολοι θα ηθελαν να τον εχουν ακομα και φιλο τους...πολλοι ταυτισαν ισως την ολη σειρα με το Νεντ στο πρωτο κυκλο και εβλεπαν τη σειρα για αυτον...

Ρομπ Σταρκ. Τι να πω για το παιδι αυτο...καποιες φορες τον θεωρουσα βαρετο. Ομως ο τυπος ξεκινησε πολεμο.Ηταν ο καλος της υποθεσης. Ειχε το δικιο με το μερος του. Επρεπε να σκοτωσει τους κακους Λαννιστερ που δολοφονουν τον καλο και τιμιο πατερα του και κρατουν τις αδερφες του. Δεν ειχε αξιωσεις να γινει βασιλιας και να κατσει στο θρονο...παρα μονο να εκδικηθει και να τον αφησουν ησυχο μετα να ειναι ο φυλακας του βορρα. Σιγουρα ειχε πολλους Φαν ο τυπας και εκοβε εισιτηρια.

Καιτλυν Σταρκ. Η δωση της μανας μεσα στο χαος που ειχε δημιουργηθει τοτε στο κοσμο αυτο μαλλον ηταν οτι καλυτερο..η γυναικα που φροντιζει και λατρευει τα παιδια της, που θα κανει και λαθη στην προσπαθειας της να τα προστατεψει ηταν πολυ συμπαθης. Την αγαπησε κοσμος...μπορει να μην ειχε αυτο που λεμε κοινο αλλα ειχε κατι που σε τραβαγε..παει και αυτη..

Ταιγουιν Λαννιστερ. Χαρηκα που πεθανε, ομως αναγνωριζω για ποιο λογο ειχε φανς αυτος ο χαρακτηρας..Σταθερος,προβλεπε πολλα,στρατηγικη που ομοια της δεν εχουμε δει..και παντα εν βημα μπροστα απο τους αντιπαλους...σιγουρα ταυτιζεσαι με καποιον σαν αυτον..τουλαχιστον ταυτιζεσαι με τα παραπανω...παει ομως...

Ομπεριν Μαρτελ. Εμφανιστηκε αποτομα και το ιδιο αποτομα μας εφυγε...ομως σε αυτη  γρηγορη διαδρομη η εντονη προσωπικοτητα του κερδισε ενα καρο οπαδους..σκοτωνει με ολους τους τροπους..θελει να σκοτωσει ολους τους κακους που εβλαψαν μελη της οικογενειας του και εχει τροπο να τα καταφερει...μια απροσεξια(χαζομαρα του) τον εριξε.. Παει και αυτος

Και εδω καπου φτανουμε στον Τζον...δεν θα πω πολλα αλλα θα κλαψω...

Σιγουρα εχω αφησει καποιους εξω και θα μπορουσατε να γραψετε για αυτους.
Ομως θα ηθελα να μου πειτε ποιοι απο αυτους που εμειναν στη σειρα θα μπορουσαν να αναλαβουν το χρεος να τραβηξουν κοσμο πανω τους που σιγουρα εχει χασει το μεγαλο του ηρωα τα προηγουμενα χρονια εως μερες...;

Κατα τη γνωμη μου εκτος του Τυριον φυσικα που ειναι το must have και της Ντανυ που εχει θεσει βασεις λογω δρακων και λοιπων, οι δυο ηρωες που μπορουν να τραβηξουν πανω τους την αγωνια ειναι ο Σαμ και ο Τορμουντ... Ο πρωτος για λογους που δεν χρειαζεται να εξηγησω νομιζω...το οτι ειναι ο πρωτος μετα απο 8000 χρονια που σκοτωνει καποιο Αλλο αρκει... Για τον δευτερο παντως δεν εχω λογο να πω.. Απλα τον συμπαθω πολυ για καποιο λογο...
Reply
#2
Πολυ μεγαλο θεμα θιγεις, φιλε...

Δεν ειχα διαβασει τα βιβλια, ημουν απλα φαν της φαντασιας, αναγνωριζα την εξαιρετικη παραγωγη του HBO, αλλά με τους τόσους χαρακτηρες, τα θανατικά και τη μιζερια, η σειρα μου ητανε παντα συμπαθης και μεχρι εκει. Ο μονος χαρακτηρας που ξεχωριςα πραγματικα στα 5 χρονια ητανε ο μυστηριωδης Jaqen H'Ghar της 2ης σαιζον, που ηρθανε να μου τον γειωσουνε στην 5η. Ελεος.

Ποιοι μεινανε;

Μπα. Κανενας φανατικα. Ο,τι γινει, ας γινει.

Η μονη απολυτη περιεργεια που μου εχει μεινει και θα εκοβα εισητηρια για χαρη της ειναι τα γεγονοτα πριν. Το τουρνουα στο Χαρρενχαλ και η Επανασταση του Ρομπερτ. Τι στα κομματια παιχτηκε εκει; Και το απολυτο μυστηριο για μενα: ο Rhaegar Targaryen. Τι εκανε και τι δεν εκανε; Προσωπο κλειδι τραγικο ή βλαμμενος ερωτοχτυπημενος; Ερμαιος προφητειων και εγκλωβισμενος απο τον παρανοϊκο πατερα του, ή σαν τον χαζοβιολη Παρη της Τροιας "γυναικα θελω, αυτην θέλω και στο διαολο οι συνεπειες"; Θέλω το δικο του POV, του ανθρωπου που εριξε το πρωτο τουβλακι του ντομινο...

Smile
Promise me, Ned...
Reply
#3
Ένας πολυαναμμενόμενος χαρακτήρας είναι ο Έουρον και Βικτάριον , που πιθανόν στη σειρά θα είναι ένας.
Προσωπικά πάω τον Βικτάριον.
Πολύ θα' θελα (πρώτα στα βιβλία) να επανεμφανιστεί ο Σάντορ Κλ.  και με Μανς (στα βιβλία) στη σειρά  μπορεί να μας το κάνουν έκλπληξη.
Επίσης πιστεύω ότι  θα έχουμε περισσότερο Θύον Γκρέιτζοϊ  (και ξεκινάει ο 6ο κύκλος  με Θύον & Σάνσα dead! ),  όχι ότι θα τραβήξει εισιτήρια ...

Όπως και να 'χει,  στη σειρά έκαναν πολλά για χάρη της θέασης  και σίγουρα κάτι θα βρουν.
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#4
Ο Μπέντζεν Σταρκ και ο μικρός Ρίκον μπορούν να μας καθηλώσουν και να τρώμε τα νύχια μας από αγωνία μέχρι το επόμενο επεισόδιο.Επίσης ο Χάουλαντ Ρηντ θα έχει πολλά να πει.Περιμένω ότι η έκτη σεζόν θα είναι πολύ δυνατή...
Αλλά δε μπορώ να κάνω ΥΠΟΜΟΝΗ  :[member=2123][/member]
Dracarys
Reply
#5
χμμ ο Ρίκον ε? καιρός να παει να τον ψάξει κάποιος..μεγάλο παιδί θα είναι πια! Ναι, αυτο ειναι κατι που θα ήθελα να δω Smile
Reply
#6
Παιδιά τον Χάουλαντ Ρηντ δεν τον έχουμε πολυακούσει στη σειρά κ δεν ξέρω κατά πόσο οι τηλεθεατές θα έκαναν τη σύνδεση με Μήρα κ Τζότζεν, γι'αυτό κ δε θεωρώ πιθανό να το δούμε. Όσο για τα γεγονότα στον Πύργο της Χαράς, μόνο μια φορά έχουμε ακούσει γι'αυτά, στον 1ο κύκλο απ΄τον Νεντ.

Ο Ρίκον θα πρέπει να επιστρέψει με μια πραγματικά δυνατή ιστορία, επειδή τον αφήσαμε παιδάκι κ δεν είχε δείξει κάποιες δυνάμεις ή ιδιαίτερες ικανότητες για να μας κάνει να ανυπομονούμε για την επιστροφή του. Μέχρι στιγμής, το μόνο του ατού (κατά τη γνώμη μου) είναι ότι ουσιαστικά εκείνος απομένει ως νόμιμος διάδοχος του Βορρά.

Νομίζω ότι απ΄τη νέα σεζόν, ο Θήον θα έχει μεγάλο ρόλο κ θα αποκτήσει (ακόμα μεγαλύτερο) κοινό. Κ εννοείται περιμένω επιστροφή Μπραν!
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply
#7
Μπορεί τελικά  να είναι ο Ρίκον ο κεντρικός χαρακτήρας
με την έννοια  ότι αυτός θα μείνει στο τέλος  και μας διηγείται την ιστορία
είτε από δικα του βιώματα  είτε από ότι άκουσε κι έμαθε από άλλους.
Έτσι η ιστοριία του GoT είναι αφηγηματική (σε παροντικό χρόνο , για ζωντάνια)
σε μας τους νεώτερους .  (ίσως ! )
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#8
Δεν έχει ο Ρικον δυνατή ιστορία;;;
Πρώτα απ'όλα είναι ο διάδοχος του Βορά. Μπορεί να ενώσει χιλιάδες σκληροτραχηλους Βόρειους και να παίξει καθοριστικό ρόλο στην ιστορία μας. Ο Ρικον είναι ιδιαίτερο παιδί. Στην πρώτη σεζόν του λέει ο Μπραν να μην κλαίει που τους άφησαν οι υπόλοιποι της οικογένειας διότι θα επιστρέψουν σύντομα. Η απάντηση του Ρικον ήταν ότι δεν πρόκειται να γυρίσουν. Πριν φτάσει το κοράκι με την είδηση ότι ο Νεντ αποκεφαλιστηκε ο Ρικον έψαχνε τον πατέρα του στις κρυπτες του Γουιντερφελ εκεί όπου αναπαυονται όλοι οι νεκροί Σταρκ. Ο Ρικον έχει εναν πανέμορφο ανταρολυκο.Ο Ρικον είναι πιθανότατα κι αυτός Γουαργκ. Ο Ρικον  είναι γιος του Νεντ και της Κατλυν, αδερφός του Ρομπ της Σανσα και της Αρυα. Ο Ρικον είναι η ελπίδα μας να εκδικηθεί ο Βοράς. Για όλα τα παραπάνω ανυπομονούμε να τον δούμε. Ο Βορας θυμάται.
Dracarys
Reply
#9
(17-06-2015, 08:26 PM)dervil13 link Wrote: Δεν έχει ο Ρικον δυνατή ιστορία;;;
Οχι, η ιστορία του ειναι ενα κλασσικό παράδειγμα του shaggy dog  anectode.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#10
Δράκοι και Dothraki και ξερό ψωμί...όχι, θέλω και Tyrion και Dany και φωτιές και Οthers ...υπερπαραγωγή

Τι δε θα τρέχανε όλοι να δούνε τη Cersei την ώρα που θα έτρεχε αλαφιασμένη στους διαδρόμους του παλατιού με έναν δράκο και ένα Night King, ξοπίσω της; Και να φωνάζει "JAIME!!!!" 

(devil) (devil) (devil) Εδώ πληρώνονται όλα!

Seriously, για μένα είναι το υπερφυσικό που πιστεύω μπορεί να σηκώσει τη σειρά στον αέρα...και τις τηλεθεάσεις...και οι χαρακτήρες που το κατέχουν ή το οδηγούν θα είναι αυτοί που θα κόψουν τα τρελά εισιτήρια όπως γίνεται σε κάθε fantasy world.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)