Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς] - Πόλεμος με το Dorne ?
#1
Λέτε να βγει κάτι καλό από την πατάτα συγνώμη το story με το Dorne και τώρα που η Myrcella πέθανε να έχουμε πόλεμο Lannister vs Martell  ? 
There is only one god, and his name is Death. And there is only one thing we say to Death: ‘Not today’.
Reply
#2
Για να φτάσουμε ως εκεί θα πρέπει πρώτα 1. να καταλάβουν ότι η Μυρσέλα δηλητηριάστηκε κ δεν αρρώστησε πχ κ 2. να δούμε τι θα κάνουν με τον Τρίσταν.

Διάβασα εδώ ότι μικρή κόρη του Όμπερυν που ψιθύριζε στον Μπρον, ουσιαστικά τον δηλητηρίασε (έτσι κατάλαβα δλδ Tongue ) άρα ο Τζέιμι είναι ολομόναχος, χωρίς συμμάχους, σε εχθρικό καράβι. Ο Τάιγουιν δεν υπάρχει πια, ο Τύριον είναι στο Έσσος, ποιος θα οργανώσει στόλο κ στρατό να στείλει για τη διάσωση του Τζέιμι; Ή η Σέρσεϊ θα στείλει το νέο της φρουρό-τέρας; Αυτά σε περίπτωση που τον κρατήσουν όμηρο.

ΑΛΛΑ: τα δηλητήρια ήταν έμπνευση της Ελλάρια και φαίνεται ότι ο βασιλιάς του Ντορν (μου διαφεύγει το όνομά του) δεν έχει ανάμειξη. Γιατί να θέλει να κρατήσει τον Τζέιμι όμηρο υπό αυτές τις συνθήκες; Νομίζω είναι περισσότερο στο χαρακτήρα του να τον ξαναστείλει στο Κινγκς Λάντινγκς ή να βρει έναν τρόπο να αποφύγει τον πόλεμο, ακριβώς επειδή δε δημιούργησε εκείνος τις συνθήκες αυτές.
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply
#3
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο ότι ο Ντοραν δεν θέλει να πάει σε πόλεμο  αλλά νομίζω πως εύκολα θα καταλάβουν ποιος δηλητηρίασε την Μυρσέλα . Όλα φυσικά εξαρτώνται από το αν θα αλλάξει ο χαρακτήρας της Σέρσεϊ την νέα σεζόν και σε τι κατάσταση θα είναι Τζειμι μετά από όλο αυτό ( θα αντιδράσει απερίσκεπτα ή θα είναι ράκος ? ).

Σίγουρα πάντως το Dorne δεν θα πάει σε πόλεμο δεν έχει ούτε καράβια ούτε μεγάλο στρατό για να περάσει μέσα από τους Tyrell και να φτάσει μέχρι το King's Landing . Εγώ πιστεύω πως αν γίνει κάτι θα γίνει από την μεριά τον Lannister που ίσως αυτό να είναι και το τέλος τους .
There is only one god, and his name is Death. And there is only one thing we say to Death: ‘Not today’.
Reply
#4
(17-06-2015, 07:20 PM)nofear link Wrote: Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο ότι ο Ντοραν δεν θέλει να πάει σε πόλεμο  αλλά νομίζω πως εύκολα θα καταλάβουν ποιος δηλητηρίασε την Μυρσέλα . Όλα φυσικά εξαρτώνται από το αν θα αλλάξει ο χαρακτήρας της Σέρσεϊ την νέα σεζόν και σε τι κατάσταση θα είναι Τζειμι μετά από όλο αυτό ( θα αντιδράσει απερίσκεπτα ή θα είναι ράκος ? ).

Σίγουρα πάντως το Dorne δεν θα πάει σε πόλεμο δεν έχει ούτε καράβια ούτε μεγάλο στρατό για να περάσει μέσα από τους Tyrell και να φτάσει μέχρι το King's Landing . Εγώ πιστεύω πως αν γίνει κάτι θα γίνει από την μεριά τον Lannister που ίσως αυτό να είναι και το τέλος τους .
α! φλασιά! λες να βοηθήσει η Ντάνυ το Ντορν;! Ως εκδίκηση για τους Λάννιστερ;!;! Αν ως τότε έχει ξεμπερδέψει με Ντοθράκι κλπ.
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply
#5
Η Νταινερυς θα αργησει πολυ να φτασει στο Γουεστερος. Εχουν πολλα να δειξουν ακομα στο Εσσος, με τον ερχομο του Βικταριον και του Κουεντυν(?). Παντως οπως φαινεται τον Εγκον δεν θα τον δειξει και την θεση του θα παρει η Νταινερυς που θα συμμαχησει με τους Μαρτελ. Αλλωστε ο Ντοραν αυτο περιμενει και δεν κανει πολεμο... Διαψευστε με αν κανω λαθος, εγω ετσι τα χω σκεφτει...
Reply
#6
Αυτη την στιγμη δεν μπορει να γινει τιποτε. Υπαρχουν παρα πολλα ανοιχτα μετωπα και δεν υπαρχει καθολου χρονος αλλα και στρατος.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#7
Δεν αποκλείεται.
Αλλά όντως, τεράστια πατάτα το Ντορν Tongue
Ο Τρύσταν δεν θα αντικαταστήσει τον Ντόραν στο συμβούλιο?
Οι παραγωγοί το χαρακτήρισαν πράξη πολέμου άρα πιθανό να στείλουν τον Τρύσταν πίσω και να ξεκινήσει μια διαμάχη.
Άλλωστε
Show Content
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#8
Να υπενθυμίσω ότι μπορεί το Dorn να μην είναι λ.χ. Αρχαία Σπάρτη από πλευράς πολεμικής προπαρασκευής, αλλά οι δράκοι των Targaryen δεν κατάφεραν να το κατακτήσουν. Θεωρώ αρκετά παλαβή την Cersei να επιτεθεί στο Dorn, είμαι απολύτως βέβαιος για την κατάληξη...
Reply
#9
(18-06-2015, 04:21 PM)Dragonlord link Wrote: Θεωρώ αρκετά παλαβή την Cersei να επιτεθεί στο Dorn, είμαι απολύτως βέβαιος για την κατάληξη...
Δεν το βλεπω και τοσο πιθανο. Η Cersei εχει χασει την παλαια της δυναμη και μεχρι να βγει η αποφαση για το αν ειναι αθωα ή οχι δεν νομιζω οτι μπορει να κανει πολλα πραγματα.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)