Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Φήμες/Νέα/ Εικασίες για την 6η σεζόν
#1
Στο παρόν θρεντ μπορούμε να αναρτούμε ό, τι φήμη, πληροφορία ή είδηση υπάρχει για τον έκτο κύκλο της σειράς, όπως και κάθε εικασία που μπορούμε να κάνουμε γι' αυτόν.

Όποιος δεν επιθυμεί να γνωρίζει τι ενδεχομένως να συμβεί στην επόμενη σεζόν, παρακαλείται να μην διαβάσει το θρεντ, δεδομένου ότι θα υπάρχουν συνεντεύξεις, βίντεο κλπ που ίσως αποκαλύπτουν πτυχές της ιστορίας.



Ξεκινάω εγώ λοιπόν με ένα βίντεο από συνέντευξη της Carice van Houten, της ηθοποιού που υποδύεται τη Μελισάντρα και περιέχει ένα μεγάλο σπόιλερ για την έκτη σεζόν. Υπ' όψιν η ηθοποιός μπερδεύεται στο τέλος κι αντί να πει πέμπτη σεζόν, λέει τέταρτη.

https://www.youtube.com/watch?v=gmHwITLjHJ0


Είναι φανερό λοιπόν από τα λόγια της ότι η Κάρις γύρισε μία ακόμη σκηνή φέτος με τον Κιτ Χάρινγκτον, την οποία οι παραγωγοί μάλλον αποφάσισαν να παραλείψουν για να κλείσουν τη σεζόν με cliffhanger τόσο για τους τηλεθεατές όσο και για τους αναγνώστες!!!

Από την άλλη, μπορεί να μιλάει και για την σκηνή με τη Σιρήν, γι' αυτό ας κρατήσουμε... μικρό καλάθι!
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
Τείνω να συμφωνήσω μαζί σου, [member=194]nirne[/member] . Οφείλω να ομολογήσω ότι η συγκεκριμένη συνέντευξη με προβλημάτισε έντονα. Αν όμως οι παραγωγοί αποφάσισαν να χρησιμοποιήσουν τη σκηνή για την οποία κάνει λόγο η Carice στον έκτο κύκλο της σειράς αντι για τον πέμπτο, μήπως τότε και η ανακοίνωση που ήθελε μια νεαρή ηθοποιό να υποδύεται ένα μέλος του υπηρετικού προσωπικού στο Winterfell

Show Content

Επίσης, αυτό που έχω να συνεισφέρω εγώ στη συζήτηση είναι οι παρακάτω τοποθεσίες που θα χρησιμοποιηθούν για τις ανάγκες του έκτου κύκλου και βρίσκονται στην Ισπανία:

[Image: girona1-1024x683.jpg]

Πρόκειται για τη Girona και την Peñíscola. http://watchersonthewall.com/game-of-thrones-confirmed-to-return-to-spain-for-season-6/#more-34564

[Image: 800px-Castillo_de_Pe%C3%B1%C3%ADscola_desde_el_mar.jpg]

[Image: castellon%20turismo%20aerea%20peniscola.jpg]
"Most have been forgotten. Most deserve to be forgotten. The heroes will always be remembered. The best. The best and the worst. And a few who were a bit of both. Like him."
Reply
#3
Αλήθεια, [member=3139]karmarmi[/member]
εκείνη η ηθοποιός που έμοιαζε την Άρυα και υποτίθεται ότι θα ήταν μέλος του προσωπικού στο Γουίντερφελ δεν εμφανίστηκε. Υποθέτω ότι είτε οι σκηνές της γυρίστηκαν και "κόπηκαν", είτε πάνε στον επόμενο κύκλο όπως είπες μαζί με τα τρία αγόρια. Για να δούμε. Το φλάσμπακ που κατ' εξαίρεσιν, καθώς είπαν ότι δεν θα κάνουν φλάσμπακ, επέλεξαν να χρησιμοποιήσουν στον πέμπτο κύκλο ήταν σχεδόν αχρείαστο τελικά. Ελπίζω να κάνουν κανένα πιο χρήσιμο και πιο ενδιαφέρον στον έκτο.

Από τις φωτογραφίες που παρέθεσες, υποθέτω ότι θα ξαναδούμε Ντορν. Ας βάλει λοιπόν ο Θεός το χέρι Του....
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#4
[member=194]nirne[/member]

Δεν είμαι σίγουρη, αλλά έχω γενικά την άισθηση ότι ο πέμπτος κύκλος πρέπει να ακολούθησε μια διαφορετική τεχνική/εκτελεστική λογική σε σχέση με τις προηγούμενες σεζόν. Νομίζω πραγματικά ότι υπήρξαν σκηνές που τελικά δεν συμπεριλήφθησαν στον πέμπτο κύκλο αν και η αρχική στόχευση των παραγωγών ήταν διαφορετική ως προς το σημείο αυτό. Το γεγονός ότι οι ιστορίες των περισσότερων χαρακτήρων στο φινάλε είχαν μια αβέβαιη/επισφαλή κατάληξη επιτείνει την αίσθηση αυτή, ωστόσο και στον πρώτο κύκλο γνωρίζουμε ότι είχαν προσλάβει ηθοποιούς και τεχνικό προσωπικό για να συμπεριλάβουν σκηνές με τον Aerys και το Rickard Stark στο KL, και οι σκηνές αυτές αφαιρέθηκαν από το τελικό τηλεοπτικό προιόν.

Επίσης, αυτή η συνέντευξη του Martin αναφέρεται σε περισσότερα flashbacks για τον πέμπτο κύκλο, αλλά μπορεί να άλλαξαν την τελευταία στιγμή τα σχέδια των παραγωγών:

http://blogs.wsj.com/speakeasy/2014/10/2...ones-book/

Όσον αφορά και τις φωτογραφίες από τις τοποθεσίες στην Ισπανία, δεν αποκλείω πάντως να πρόκειται για την Oldtown, αλλά αυτό θα αργήσουμε να το διαπιστώσουμε μάλλον.
"Most have been forgotten. Most deserve to be forgotten. The heroes will always be remembered. The best. The best and the worst. And a few who were a bit of both. Like him."
Reply
#5
Ναι, οι φωτογραφίες ταιριάζουν καλύτερα στην εικόνα του Όλνταουν που έχω από τα βιβλία παρά στην εικόνα του Σάνσπηαρ, έχεις δίκιο.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#6
Και ναι, έχουμε νέους ρόλους! Σύμφωνα με το φρέσκο άρθρο της [member=157]Σιέρα[/member] :

http://westeros.gr/news/item/1170-kai-al...n-6o-kyklo

μερικοί ρόλοι είναι πολύ ενδιαφέροντες και ακόμη πιο ενδιαφέρουσες είναι οι εικασίες για το ποιοι χαρακτήρες των βιβλίων είναι αυτοί.

Για παράδειγμα:

Θρυλικός Μαχητής- Άντρας 30-40 ετών. Σπουδαίος ξιφομάχος και πραγματικός ιππότης. Έχει ένα φημισμένο ξίφος. Αναζητούν ένα δεινό ξιφομάχο, τον καλύτερο στην Ευρώπη για γυρίσματα διάρκειας δύο εβδομάδων. (Αρθουρ Ντέυν ίσως; Θα εμφανιστεί ο  Άρθουρ Ντέυν στον 6ο κύκλο;;;; OMG OMG OMG!)

Άρχοντας σε Κάστρο του Βορρά-Αναζητούν ηθοποιό που να είναι 30-40 ετών, να ερμηνεύσει τον ρόλο ενός αδίστακτου και ραδιούργου άρχοντα. Ο τρομακτικός άρχοντας εξουσιάζει έναν Ορκισμένο Οίκο και έχει κάστρο. Θα εμφανιστεί σε 3 επεισόδια και τα γυρίσματα θα διαρκέσουν 20 μέρες, το καλοκαίρι και το φθινόπωρο. (Ποιος να' ναι αυτόςWink

Άρχοντας σε Ευγενή Οίκο του Βορρά- Αναζητούν ηθοποιό ηλικίας 25-50 ετών. Άγριος πολεμιστής και αρχηγός ενός φημισμένου Οίκου στον μακρινό Βορρά. Ο ρόλος θα έχει μεγάλο αντίκτυπο. Περιγράφεται πελώριος σαν αρκούδα, με μούσι και ευέξαπτος, μισεί εύκολα και είναι βίαιος. Ο ηθοποιός πρέπει να είναι ψηλότερος από τους υπόλοιπους, να έχει προφορά Βορείου Αγγλίας και να είναι τουλάχιστον 1.80 cml.Θα εμφανιστεί σε δύο επεισόδια. (Θα έχει μεγάλο αντίκτυπο λέει...!!!)

Υπηρέτρια-Μια παραμάνα με μητρικό ένστικτο(αλλά είναι σκληρή) σε ένα μεγάλο οίκο. Αναζητούν ηθοποιούς ηλικίας 45-65 με προφορά Βορείου Αγγλίας. Θα εμφανιστεί σε 2 επεισόδια. (Γουίλλα;;;;;;;;; Or not?)

Πατέρας-Σκληρός και μεγάλος, ένας πραγματικός πατριάρχης. Ο ηθοποιός πρέπει να έχει προφορά Βορείου Αγγλίας. Εμφανίζεται σε 2 επεισόδια και δεν μιλάει πολύ. (Να τολμήσω να εικάσω ότι μπορεί να είναι κάποιος πατέρας κάποιων... γνωστών μαςWink

Το άρθρο έχει κι άλλους χαρακτήρες, μπόλικους (συστήνω να το διαβάσετε!), και το παράξενο είναι ότι αυτήν την φορά δεν μπορούμε να συμπεράνουμε με κάποια ασφάλεια για ποιους πρόκειται, μιας και δεν γνωρίζουμε καθόλου την πλοκή του επόμενου βιβλίου.

Οι ιστορίες των χαρακτήρων θα τοποθετούνται όλες στο "σήμερα" ή θα έχουμε και φλασμπακ; Και πόσα και πόσο μεγάλα μπορεί να είναι τα φλάσμπακ;

Εσείς τι λέτε; Εγώ πάντως "ξεσηκώθηκα" μ' αυτά που διάβασα!!!!
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#7
(clap) πω πω φρέσκοι ρόλοι φουρνιστοί στιβω το μυαλό μου ..
σκεφτηκα μηπως εκεινος ο βορειος ο βιαιος ειναι στο Σκάγκος.. ]Smile
Reply
#8
Ω ναι, μπορεί! Δεν πήγε καθόλου το μυαλό μου στο Σκάγκος, αλλά είναι ο Ρίκον εκεί!
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#9
Ο δεύτερος πιο αγαπημένος "νεκρός" για μένα μετά τον Ραιγκαρ. Αν ζει ο σερ Άρθουρ Ντευν πλυθειτε όλοι εκεί στο Γουεστερος. Γατάκια... Εεε γατάκια  (devil)
Dracarys
Reply
#10
(19-06-2015, 05:09 PM)nirne link Wrote: Πατέρας-Σκληρός και μεγάλος, ένας πραγματικός πατριάρχης. Ο ηθοποιός πρέπει να έχει προφορά Βορείου Αγγλίας. Εμφανίζεται σε 2 επεισόδια και δεν μιλάει πολύ. (Να τολμήσω να εικάσω ότι μπορεί να είναι κάποιος πατέρας κάποιων... γνωστών μαςWink

Ποιον εννοείς;
[Image: TDkHDHl.gif]
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)