Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Brienne mets Sansa who becomes Lady stoneheart?
#1
Πως θα αντιδράσει η Brienne όταν συνειδητοποιήσει πως τελικά το κερί άναψε, αλλά είναι πολύ αργα για να βοηθήσει;
Στη σειρά βλέπουμε πολλές φορες συμπτήξεις ιστοριών. Στο φινάλε του πέμπτου κύκλου βλέπουμε τη  Sansa να πηδάει από το τείχος του Winterfell μαζί με τον Θίον/Ρικ.
Θα μπορούσε λοιπόν να ενωθεί η ιστορία της με της lady stoneheart, και με καποιο τρόπο να σωθεί, μιας και η Brienne ειναι πολυ κοντα, οπότε να συνεχίσει από εκει η ιστορία;
and now his watch has ended
Reply
#2
Η αλήθεια ειναι ότι η Σάνσα με το Θίον, δεν έχουν ΠΟΥΘΕΝΑ να πάνε ως φυγάδες πλέον... Ο βορράς μπορεί να μη ξεχνά αλλά είναι μεγάλο ρίσκο το να προσπαθίσει να εμπιστευτεί τον οποιοδήποτε βόρειο άρχοντα.

Δεν θα ήταν απίθανο να τη δούμε με την παρέα του Θόρος και των υπολοίπων στη θέση της μητέρας της λοιπόν!
Reply
#3
Πυστεύω πως όχι γιατί δεν μπορεί η sansa να πιάσει αιχμάλωτη την brienne ούτε να την κρεμάσει.
Επίσης δεν έχει κανένα λόγο να θέλει εκδήκιση από τον kingslayer.

"Προσπαθούσα να κερδίσω το θρόνο για να σώσω το βασίλειο, όταν θα έπρεπε να σώσω το βασίλειο για να κερδίσω το θρόνο."
Reply
#4
Ας πω κι εγώ ένα σενάριο, που είναι εντελώς δικό μου - μη δίνετε βάση,  έτσι που τα έκαναν της HBO ,  μόνο τρελά μπορεί να είναι,  εκτος κι αν  αφού έχουν σποϊλαριστεί απ' τον Μάρτιν και καταλήξει όντως η Σάνσα στο Γουίντερφελ  και συμβούν αυτά που λέμε όλοι "μα τι  και γιατι το κάνουν αυτοί οι σεναριογράφοι".
Λοιπόν, αρχικά σκέφτηκα Πάικ, αλλά χωρίς ιδιαιτερο λόγο τ' απέκλεισα,  συναντιούνται τυχαία με Ντέιβος,  τραβάνε κατά Λευκο Λιμάνι, γίνονται ή όχι κατι ιστοριούλες εκεί - στο βιβλίο έχει "καλή" ιστορία -  και τραβάνε για Ρίκον  και "ξυπνάει" ο Βορράς ίσως να
Show Content
,  χρονικά ενδιάμεσα  η Μπριέν ανακαλύπτει ότι ζει ο
Show Content
.
Μ' όλα αυτά έχουμε και τις ιστορίες στο Τείχος  και την επικείμενη εισβολή των Άλλων. Κι όσο και να λέμε πως είναι απόρθητο λόγω μαγείας,  ποτέ μη λες ποτέ.  Στις επιθέσεις-άμυνες  πάντα το πλεονέκτημα  το έχει ο επιτιθέμενος,  βέβαια εδώ στην ΗΒΟ  ανατραπηκαν όλα  και βλέπουμε ότι το πλεονέκτημα  του  Πότε, από Πού και Πώς  το είχαν οι αμυνόμενοι του Bolton ! (όλο ανατροπές είναι αυτό το [θα το γράψω αγγλιστεί -το ανάποδο του greeklish }  Γαμε οφ Τηρονες
[Game of Thrones] )
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#5
Το θρεντ μετακινήθηκε στον πίνακα της 6ης σεζόν γιατί το θέμα του δεν είχε σχέση με τα βιβλία, αλλά με την τηλεοπτική σειρά.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#6
[member=139]atropos[/member] , 
Quote: Δεν θα ήταν απίθανο να τη δούμε με την παρέα του Θόρος και των υπολοίπων στη θέση της μητέρας της λοιπόν!
,  μα πού ειναι αυτό το παλικάρι !!!  (devil)  (έβαλα κόκκινη φατσούλα  γιατί πάντα σουρωμένος ήταν !! )
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#7
Πιστευώ ότι έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα στη σειρά η Σανσα θα πάρει κάποια στοιχεία από τη Lady Stoneheart και τα υπόλοιπα θα τα "τακτοποιήσουν" στην Μπριέν οφ Ταρθ. Το θέμα της εκδίκησης θα μείνει στη σειρά αλλά θα το μοιραστούνε οι εν λόγω κυρίες. Αυτό είναι το δικό μου σενάριο. Αν και του [member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]  είναι πιο ευφάνταστο!
winter is coming
Reply
#8
Λογικό είναι πριν γράψω (αν γράψω) είναι να ξαναδιαβάσω τα πριν. 
Μου έκανε εντύπωση που στη πρώτη μου τοποθέτηση δεν έγραψα (πριν ένα χρόνο περίπου)  καθόλου μα καθόλου για
" Brienne mets Sansa who becomes Lady stoneheart "  που ήταν καθαρά το θέμα κι απλώς έκανα μια υπόθεση για το τι μπορεί να γίνει με τη Σάνσα. 
Αφού κάθισα και σκέφτηκα λιγάκι το  "γιατί "  (εδώ τώρα θα μπορούσα να γράψω  στο νέο θρεντ  " εδώ γκρινιάζουμε ... "  ) βρήκα μάλλον την απάντηση:
Έτσι κι αλλιώς δε "πήγαινα"  την Κάτλυν  αλλά  ξενέρωσα εντελώς  ως κι εκνευρίστηκα όταν διάβασα ότι η Κάτλυν έγινε  Lady stoneheart  (κι αυτό δε μ' αρέσει στον κόσμο του Μάρτιν ,  οι νεκραναστάσεις,  και δεν περιμένω τον Τζον νεκραναστημένο αλλά  ζωντανό λίγο πριν το θάνατο  * ) .
Έτσι στο μυαλό μου έχω διαγράψει (κάτι σαν delete)  τη Σκληρόκαρδη ,  πόσο μάλλον που  κάνει ό,τι κάνει  (γενικά  δε μ' αρέσει η εκδίκηση  και πόσο μάλλον  - ξανά η ίδια έκφραση -  στον καημένο Πόντρικ , Μπριέν  και πιθανόν στον Τζέιμι ) . 

τροπ/ση 
*  αν και στο βιβλίο στο οποίο μας "αποχαιρέτησε"  στον πρόλογο μιλούσε για "γουαργκ" ,  οπότε νομίζω  ότι
    κάτι τέτοιο θα παιχτεί  - ελπίζω ότι αν γίνει έτσι  (γουαργκ)  θα είναι κάτι σαν "κώμα"  κι όχι νεκρός
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#9
Οσον αφορά τη Lady Stoneheart η οποία για μένα δεν έιναι πια η Κάτλυν(κι εμένα με εκνεύριζε πολυ ο χαρακτήρας της) μου αρέσει πολύ. Εντάσσοντάς τη στο γενικό κλίμα, μετά τον κόκκινο γάμο αλλά και τις συνέπειες της μάχης Σταρκ-Λάνιστερ μου κάθεται ωραία το πως δρα αυτή και η ομάδα της. Αλλά αυτά είναι υποκειμένικά. Για το Τζόν στα βιβλία σίγουρα θα το δούμε το warging και την επαναφορά κατα τη γνώμη μου στη σειρά όμως όχι.
winter is coming
Reply
#10
(25-04-2016, 06:40 AM)Athina Stark link Wrote: Οσον αφορά τη Lady Stoneheart η οποία για μένα δεν έιναι πια η Κάτλυν(κι εμένα με εκνεύριζε πολυ ο χαρακτήρας της) μου αρέσει πολύ. Εντάσσοντάς τη στο γενικό κλίμα, μετά τον κόκκινο γάμο αλλά και τις συνέπειες της μάχης Σταρκ-Λάνιστερ μου κάθεται ωραία το πως δρα αυτή και η ομάδα της. Αλλά αυτά είναι υποκειμένικά. Για το Τζόν στα βιβλία σίγουρα θα το δούμε το warging και την επαναφορά κατα τη γνώμη μου στη σειρά όμως όχι.

Συμφωνώ κι επαυξάνω.

Το warging του Τζον σε κάποια αποσπάσματα είναι τόσο "ζωντανό" που είναι σαν να έχει συμβεί ήδη (σε κάποιο βαθμό έστω).
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)