Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kingsguard 2015 Vol 2
#1
Ψάχνοντας τα παλιά βρήκα το :
" Παιχνίδι: Δημιουργήστε την δική σας Kingsguard " από Jon's Spearwife
κι ο τελευταίος που έγραψε ήταν ο  no one στις 15-05-2013.

Σκέφτηκα ότι 2 χρόνια μετά εμφανίστηκαν νέοι ήρωες  που πολύς κόσμος ίσως δεν τους ήξερε,
οπότε έχουμε σχετικά νέα δεδομένα κι ίσως να πρότειναν διαφορετικούς απ' την πρώτη φορά κι όπως επίσης βα "παίξουν" και νεώτερα μέλη, εγώ απ' ότι είδα δεν είχα γράψει εκεί  μάλλον γιατί ακόμη "ψαχνόμουν"  στο σάιτ.  Έτσι σκέφτηκα το  " Kingsguard 2015 Vol 2 "  .

Ξεκινώ λοιπόν,  δε θα βάλω παρελθοντικούς χαρακτήρες-ήρωες  αλλά  αυτούς που γνωρίσαμε ζώντας τους καθοδόν στο ASOIAF  και στη TV σειρά:

1)  KG Commander : Μπρίντεν Τάλλυ "Μελανιχθύς"
2)  Τζέιμι Λάννιστερ
3)  Σάντορ Κλιγκέιν
4)  ( Άρυς Οουκχαρτ  * )    * ( "έπεσε" στα βιβλία, επιτρέψτε μου μια ανάσταση )
        ______  **            ** (οκ, η θέση του χήρεψε  προσωρινά )
5)  Άρηο Χότα
6)  Τζόρα Μορμοντ
7)  Βικτάριον Γκρέιτζοϊ

το γιατί:
1) Μελανιχθύς:  KG C λόγω ηλικίας, εξυπνάδας, διορατικότητας κλπ,  ικανότητας και  χαρακτήρα.
2) Τζέιμι:  παρότι του λείπει (πλέον) το «καλό» του χέρι, είναι ικανός, έξυπνος, πλέον δεν ξέρει μόνο τι  σημαίνει αριστοκρατία, έχει φτάσει κοντά σε θάνατο, ξέρει να χειριστεί καταστάσεις, σχεδόν έχει ξεφύγει απ’ τα πάθη του κι έχει μάθει απ’ τα λάθη του.
3) Σάντορ :  (ζει μπρε! Για όσους από σας δεν το πιστεύετε,  οκ, τον ανασταίνω  μέχρι να «ξανά»πεθάνει )
Show Content

Τρομερός πολεμιστής, έχει «γνώθι σαυτόν»,  έχει εσωτερικές αρχές, και στο «κακό» του παρελθόν πήρε πρωτοβουλίες χωρίς να νοιαστεί για το κόστος.
Προσοχή: οι αποστολές του μακριά από φωτιές  και οι καλύτερες θα ‘ναι ψηλά στον κρύο Βορρά
4) Όουκχαρτ: για να ‘τανε ήδη στη σωματοφυλακή,  σίγουρα ήταν ικανός,  αλλά εγώ θα τον ξανά τοποθετήσω  λόγω προϋπηρεσίας  και χαρακτήρα  που συνδυάζει  τον ιππότη και τον άνθρωπο. (κρίμα που δεν εμφανίστηκε στη σειρά)
5) Χότα: δεν χρειάζεται και τίποτα να κάνει …!! Μόνο να είναι δίπλα σου φτάνει!! (στη σειρά η μονομαχία του  μου φάνηκε πολύ «ερασιτεχνική» )
6) Τζόρα: δεν χρειάζεται να πω πολλά, τον ξέρουμε όλοι,  αλλά όσο για το παρουσιαστικό του στα βιβλία είναι σαν αρκούδος και με τις τρίχες γύρω του και παντού. Πιστεύω ότι πάντα ήταν μια πονεμένη ιστορία κι η μοίρα του ήταν να «τρέχει» εξαιτίας γυναικών ή έρωτά του αν θέλετε. (άρα στη φρουρά: μακριά από γυναίκες ) Πιστεύω ότι είναι «αληθινός» και άξιος μιας καλύτερης τύχης. Ποιος τον καταδίκασε-εξόρισε; Ο άλλος τίμιος  ο Νεντ; (γιατί ρε, Νεντ! Δες γύρω σου,  αυτό το «αρκουδο»αρνί βρήκες;!! )
7) Βικτάριον:  οι  των  «μη βιβλίων» ετοιμαστείτε!  τρέμετε!! the new «μάτσο μαν» !!!
Όπως ήδη έχω αναφέρει ένας straight χαρακτήρας, οξύθυμος αλλά ευθύς που μπορεί να χειραγωγηθεί αλλά και τίμιος (έχει φάει pizzeti  - αν κάνω στο κοντινό μέλλον τόπικ με θέμα «διαφημίσεις στο Γουέστερος» θα τον έβαζα να διαφημίζει τα pizzeti )

ΥΓ:  Δε βάζω  Μπάρισταν Σέλμυ  λόγω συνταξιοδότησης,
        Μπρον,  γιατί , θα’ θελα,  δεν είναι να είναι τον εμπιστευτείς (θέλει κι άλλο «συντόνισμα», όπως λέγαμε στο στρατό)
        Ντάριο Ναχάρις, το ίδιο με Μπρον , αν κι έχει δείξει ότι πλέον ξέρει τι θέλει.
        ΤρανοΤζων,  γιατί του κόβεις δάχτυλα κι αυτός γελάει!  Είναι πολύ μονοκόμματος ,
όπως κι Μπριεν σε λιγότερο βαθμό.
Όμπεριν, δεν κάνει για σωματοφύλακας, είναι βασιλικό «αλάνι» ( τι τον αναφέρω αφού είναι faceless στον άλλον κόσμο ! )
Faceless είναι κι ο Τζάκεν  και άντε να τον ψάχνεις  με τα τόσα πρόσωπα που έχει ή αλλιώς ποιο είναι το πραγματικό του πρόσωπο;
  Τζον,  τον ρώτησα αλλά δεν ξέρει αν ζει  (πλάκα κάνω) . Αν ζει τον προορίζω για κάπου αλλού, αν όχι η μνήμη του  θα ’ναι παράδειγμα  κι η εικόνα του στο Hall of Fame !

ΥΓ2: σε όσους έκαναν τον κόπο να τα διαβάσουν όλα, τους ευχαριστώ για τον χρόνο τους
και συγνώμη στη Jon's Spearwife αν "υπέκλεψα"  την ιδέα της


A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#2
(20-06-2015, 10:25 AM)SANDOR CLEGANE link Wrote: Τζον,  τον ρώτησα αλλά δεν ξέρει αν ζει 

(rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)

Σ' ευχαριστώ που μ' έκανες να γελάσω δυνατά, ενώ σερνόμουν από τη βαρεμάρα σήμερα!!!!!
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#3
Εδώ εγώ γελάω μ' αυτά που γράφω !! κι ήθελα να γράψω κάποια στιγμή (άρα το γράφω τώρα) στις εξομολογήσεις ,  ότι κάθε φορά έχω άγχος  πώς θα πάρουν  τα γραφόμενά μου  οι συνμελήτες μου , αν γιουχάρουν, καμιά  ελληνική μούντζα καμιά φορά  και τέτοια ...
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#4
1. Τύριον Λάννιστερ
2. Ρόμπερτ Άρρυν
3. Ντόραν Μαρτέλ
4. Σάμγουελ Τάρλυ
5. Φεγγαρόπαιδο
6. Γουαιμαν Μάντερλυ
7. Βλογιοκομμένος ©

Ο λόγος που επιλέγω τους παραπάνω είναι απλός και περιγράφεται με τρεις λέξεις

Fuck the King
Dracarys
Reply
#5
[member=2941]dervil13[/member]
Quote:Fuck the King
ήταν τα τελευταία λόγια του Σάντορ  φεύγοντας απ' το Kings L.

τώρα για :
Quote:1. Τύριον Λάννιστερ
2. Ρόμπερτ Άρρυν
3. Ντόραν Μαρτέλ
4. Σάμγουελ Τάρλυ
5. Φεγγαρόπαιδο
6. Γουαιμαν Μάντερλυ
7. Βλογιοκομμένος ©
(για τα εικονίδια το ανέφερα στις "εξομολογήσεις"  ότι με ζαλίζουν και δεν ξέρω ποιο να διαλέξω, οπότε δε βάζω)        Βλογιοκομμένος! έχω μια ένσταση !  Βάλε pls στη θέση του το σερ Ντόντος!!

Όταν διάβασα  αρχικά  "Τύριον"  λίγο ζαλίστηκα  και είπα  "ώπα, ο φίλος! στο μυαλο μου ήταν!  Θα τον έβαζα κι εγώ αρκεί να 'ταν δίπλα του ο Μπρον, αλλά ο Τύριον  δεν είναι γι' αυτή τη ζωή, είναι για αλλού ...

Επίσης με  Ντόραν Μαρτέλ, Σάμγουελ Τάρλυ και Γουαιμαν Μάντερλυ  στην Κινκς Γκαρντ,  αν ήμουν γουεστεριανός  θα άνοιγα  ένα γυράδικο απέναντι  τους  και θα 'χα καμια δεκαριά ντελιβεράδες ειδικά γι΄αυτούς!!
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#6
[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]

Σπουδαία λόγια ο δικός σου.Τον σερ Ντόντος δεν τον βάζω όπως και κανέναν νεκρό.Επίσης στο δικό μου το μυαλό ο Πίτας έχει ανοίξει μαγαζάρα στο Kings Landing
Dracarys
Reply
#7
[member=2941]dervil13[/member]  γι' αυτό παίρνεις + ,  γιατί όντως με έβαλες στη "θέση" μου.  Ξεχάστηκα ότι ο σερ Ντόντος δε ζει,  αλλά παρασύρθηκα  με τα ονόματα που έγραψες ! και τον προόριζα για KG Commander!
Θα κλείσω τραπέζι λοιπόν στου Πίτα!!  Έμαθες μήπως θα 'ναι εκεί απόψε ο Μάντερλι; για να φέρω κεφτεδάκια απ' το σπίτι ...
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#8
Σαμ, Μαντερλυ και King Τομμεν σε απόμερο τραπέζι μακριά από τα φώτα. Και ο βασιλιάς τα έχει τα μαγουλάκια του τα τρυφερά. Βλέπω τον Πίτα να ξεπληρώνει την Σιδηρά Τράπεζα για όλο το Westeros
Dracarys
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)