Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Φήμες/Ειδήσεις/Εικασίες για το 6ο βιβλίο
#1
Αν δεν κάνω λάθος, γιατί τα γερμανικά μου ούτε καν σε εμβρυακή κατάσταση δεν βρίσκονται, ο Μάρτιν πήγε στο Αμβούργο στη Γερμανία και έδωσε κάποια συνέντευξη εκεί (όποιος ξέρει γερμανικά ας μας βοηθήσει, τον θερμοπαρακαλώ!)

Το άρθρο από το Spiegel:

http://www.spiegel.de/kultur/literatur/g...40107.html

Με το google translate από τα γερμανικά στα αγγλικά - γιατί από τα γερμανικά στα ελληνικά βγαίνουν αλαμπουρνέζικα - κατάλαβα αυτό από το άρθρο:


Quote:Παρ' όλο που δεν έχει ακριβές σχέδιο για κάθε έναν από τους περίπου δύο χιλιάδες χαρακτήρες της σειράς των βιβλίων, ο Τζορτζ Ρ.Ρ. Μάρτιν απαντά: Αλλά εν τέλει: "Ξέρω ποιος από τους κύριους χαρακτήρες πεθαίνει και ποιος είναι ζωντανός στο τέλος και ξέρω ποιος ανεβαίνει στον Σιδερένιο Θρόνο.."

!!!
Θα υπάρχει Σιδερένιος Θρόνος επομένως στο τέλος και θα ανέβει κάποιος από τους κύριους χαρακτήρες!!!

Επίσης, ο Μάρτιν λέει αυτό:

Quote:"Μόλις χθες το βράδυ είχα μια αποκάλυψη. Υπάρχει ένας (γυναικείος) χαρακτήρας, που πάντα ήξερα ότι θα πέθαινε, από τη στιγμή που εισήχθη στη σειρά ήταν καταδικασμένη να πεθάνει. Αλλά δεν ήξερα πώς θα πέθαινε. Μέχρι χθες βράδυ, που το έμαθα. Ίσως ήταν λόγω Αμβούργου, δεν έχω ιδέα."

Τα ψωμιά κάποιας από τις κύριες ηρωίδες είναι λίγα, καθώς φαίνεται...  Sad
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
Quote:"Μόλις χθες το βράδυ είχα μια αποκάλυψη. Υπάρχει ένας (γυναικείος) χαρακτήρας, που πάντα ήξερα ότι θα πέθαινε, από τη στιγμή που εισήχθη στη σειρά ήταν καταδικασμένη να πεθάνει. Αλλά δεν ήξερα πώς θα πέθαινε. Μέχρι χθες βράδυ, που το έμαθα. Ίσως ήταν λόγω Αμβούργου, δεν έχω ιδέα."
Αρχικά λόγω του ριψοκίνδυνου χαρακτήρα της, είπα Άρυα. Στη συνέχεια  το
Quote:από τη στιγμή που εισήχθη στη σειρά ήταν καταδικασμένη να πεθάνει
μου δείχνει Σάνσα. Γιατί;
Γιατί κανονικά (στα βιβλία) η Σάνσα είναι στο Έιρι ( εκεί δείχνει την ιδιοφυία του ο Μικροδάχτυλος, αλλά ... )  και στη σειρά  μας τη φυτεύουν στο Γουίντερφελ ως γυναίκα του Ράμσεϊ. Δεν πιστεύω όμως ότι θα σκοτωθεί στην πτώση με το Θύον, άρα κάπου αργότερα  που ίσως το ταιριάξουν με την ιδέα του Μάρτιν(στη σειρά).
Σε πρώτη φάση αυτή είναι η ερμηνεία κι εκτίμησή μου (ακόμα  μείον ένας Σταρκ [ρε μπας και δεν τους χωνεύει;  μήπως τους δίνει τη μορφή των αχώνευτων γειτόνων του  κι έτσι τους "ξεκάνει" ])
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#3
Είναι σίγουρο ότι αναφέρεται σε κεντρικό χαρακτήρα;
[Image: TDkHDHl.gif]
Reply
#4
Βασικά, δεν είναι σίγουρο τίποτα, μιας και δεν ξέρω γερμανικά ώστε να καταλαβαίνω ακριβώς τι λέει το άρθρο χωρίς να χρειάζομαι ξένη μετάφραση. Αλλά ο Μάρτιν εδώ φαίνεται να μιλάει για κάποιον γυναικείο χαρακτήρα του οποίου ο τρόπος θανάτου μοιάζει να τον απασχολεί καιρό. Επίσης, μου φάνηκε ότι ο χαρακτήρας αυτός δεν θα πρέπει να είναι τόσο ασήμαντος όσο για παράδειγμα μια τυχαία πόρνη που  θα συναντούσε κάποιος άλλος χαρακτήρας στο δρόμο του, γιατί αλλιώς δεν θα είχε νόημα ούτε το να σπαζοκεφαλιάζει για τον τρόπο που θα τη σκοτώσει, ούτε το να το δημοσιοποιήσει αυτό. Χωρίς λοιπόν να είμαι απόλυτα σίγουρη για τίποτα, έχω την αίσθηση ότι μιλάει για κάποιον αρκετά σημαντικό γυναικείο χαρακτήρα.

Από την άλλη, μπορεί να κάνω και λάθος.

Όσον αφορά το ποια μπορεί να είναι, εμένα το μυαλό μου πήγε στην Μπριέν πρώτα πρώτα για κάποιον ανεξήγητο λόγο.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#5
[member=194]nirne[/member]

Σε ευχαριστώ για το άρθρο!
Όσο για το τι σημαίνει, όποιος Γερμανομαθής, ας βοηθήσει.
Εμένα τα Γερμανικά μου δεν είναι και τόσο καλά.
Πάνω κάτω λέει ότι ένας χαρακτήρας που πάντα ο Μάρτιν ήξερε ότι θα πεθάνει από την στιγμή που εμφανίστηκε στην ιστορία, θα πεθάνει και ο Μάρτιν επιτέλους βρήκε τον τρόπο.
Μετά λέει για τα παιδικά του χρονια, για τα κομικς. τις συλλεκτικές φιγούρες.
Τελειώνει και λέει οτι αν και δεν ξέρει ακριβώς τι θα συμβεί σε όλους τους χαρακτήρες της σειράς, ξέρει τι θα απογίνουν οι βασικοί και ποιός θα κάτσει στον Σιδερένιο Θρόνο στο τέλος.
Μια ερώτηση.
Η λέξη που χρησιμοποιεί ο Μάρτιν στα Γερμανικά είναι Figur, αν δεν κάνω λάθος στα ελληνικά μεταφράζεται ως χαρακτήρας(λογοτεχνικός). Νομίζω όμως ότι ως ουσιαστικό είναι θυληκό, όπως στα ελληνικά η λέξη χαρακτήρας είναι αρσενικό. Μήπως δλδ δεν αναφέρεται απαραίτητα σε γυναίκα?
Από την άλλη, η Άρυα ήδη από την αρχή είχε τον θάνατο γραμμένο πάνω της(θα την βρουν παγωμένη με την Βελόνα...)


Υ.Γ.  ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΡΙΕΝ! (punch)
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#6
Με βάση τον πρώτο συλλογισμό μου ενδέχεται να' ναι κι η Μπριέν, κάπου κοντά στα χέρια του Τζέιμι (θα 'ταν ιδανικό, αν και απέχουν μια απόσταση στο περίπου Όσλο-Γιβραλταάρ). Χθες αφού έγραψα για Σάνσα, σκέφτηκα ότι ίσως να ήταν κι η Σηρήν (στα βιβλία είναι ακόμη στα πόδια της) , αλλά ο θάνατός της δεν θέλει κι ιδιαίτερη σκέψη και πονοκεφάλιασμα για τον Μάρτιν, είναι ο πιο εύκολος θάνατος για κάποιο πρόσωπο που θα μπορούσε να σκεφτεί.
Σήμερα που διαβάζω για Μπριέν,  μου έρχεται πιο κοντά στην πορεία που ακολούθησε (η Μπριεν -μέσω του συγγραφέα) να πάρει.
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#7
(23-06-2015, 06:14 AM)Σιέρα link Wrote: Η λέξη που χρησιμοποιεί ο Μάρτιν στα Γερμανικά είναι Figur, αν δεν κάνω λάθος στα ελληνικά μεταφράζεται ως χαρακτήρας(λογοτεχνικός). Νομίζω όμως ότι ως ουσιαστικό είναι θυληκό, όπως στα ελληνικά η λέξη χαρακτήρας είναι αρσενικό. Μήπως δλδ δεν αναφέρεται απαραίτητα σε γυναίκα?

Αυτό πραγματικά τα αλλάζει όλα, αν είναι έτσι. Κατάρα να μην ξέρεις τη γλώσσα, τελικά!

(23-06-2015, 06:14 AM)Σιέρα link Wrote: Υ.Γ.  ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΡΙΕΝ! (punch)

(giggle)
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#8

Quote:" από τη στιγμή που εισήχθη στη σειρά ήταν καταδικασμένη να πεθάνει. Αλλά δεν ήξερα πώς θα πέθαινε. "
κι αν είναι η "shame"? θα το πληρώσει! αργα και βασανιστικά, έστω κι αν μετά αφήσει την τελευταία της πνοή η Σέρσεϊ.
and now his watch has ended
Reply
#9
Μπορεί να είναι κ η Σέρσεϊ ο χαρακτήρας... έχει έναν χρησμό που την κυνηγάει, θα ταίριαζε να δούμε τον θάνατό της. Αυτό φυσικά χωρίς να υπολογίζω τη φιλολογική παρατήρηση της Σιέρα.


ΔεθέλωναπεθάνειηΆρια, δεθέλωναπεθάνειηΆρια,δεθέλωναπεθάνειηΆρια.........................
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply
#10
Ευχαριστούμε, [member=194]nirne[/member], για το χρόνο που διέθεσες ώστε να μεταφέρεις τη συγκεκριμένη είδηση στο forum!

Η αλήθεια είναι ότι δεν προσδοκούσα να ανακύψουν συναφείς πληροφορίες δια στόματος Martin για την εξέλιξη της πλοκής και την ιστορία των χαρακτήρων στο έκτο βιβλίο, τουλάχιστον με βάση πρόσφατο άρθρο που δημοσιεύθηκε στο περιοδικό Entertainment Weekly τον Απρίλιο, σύμφωνα με το οποίο ενδέχεται να γίνουμε μάρτυρες της υλοποίησης μιας ιδέας υπεύθυνης για την ανατροπή των δεδομένων που διαμορφώνουν μέχρι τώρα τα βιβλία για κάποιον από τους κεντρικούς ήρωες, χάρη σε μια στιγμή καλλιτεχνικής έμπνευσης του συγγραφέα: http://www.ew.com/article/2015/04/03/george-rr-martin-winds-date

Quote:“This is going to drive your readers crazy,” he teases, “but I love it. I’m still weighing whether to go that direction or not. It’s a great twist. It’s easy to do things that are shocking or unexpected, but they have to grow out of characters. They have to grow out of situations. Otherwise, it’s just being shocking for being shocking. But this is something that seems very organic and natural, and I could see how it would happen. And with the various three, four characters involved… it all makes sense. But it’s nothing I’ve ever thought of before. And it’s nothing they can do in the show, because the show has already—on this particular character—made a couple decisions that will preclude it, where in my case I have not made those decisions."

Τείνω λοιπόν να συμφωνήσω με την άποψή πολλών από εσάς ότι οι σκέψεις που αναπτύσσει ο Martin στο γερμανικό δημοσίευμα ίσως να μην αφορούν σε βασικό χαρακτήρα, κυρίως λόγω της απουσίας τέτοιου χαρακτηρισμού, σε αντιδιαστολή βέβαια με τη συνέντευξη του Απριλίου, στην οποία ρητά κάνει λόγο ο Martin για κάποιο βασικό ήρωα. Δυστυχώς, πρέπει να είναι λανθασμένος ο συλλογισμός μου, αλλά μάλλον βρίσκομαι σε μια κατάσταση άρνησης όσον αφορά τους χαρακτήρες που διαθέτουν καφάλαια στα βιβλία.  :S

Παράλληλα όμως έχουμε και το αρχικό σχέδιο του Martin, σύμφωνα με γράμμα που απέστειλε στον εκδότη του το '90, κι εκεί φαίνεται να γνωρίζει ο ίδιος την κατάληξη της ιστορίας του Bran, του Jon, της Arya, της Dany και του Tyrion. Μήπως τότε πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ για τη Sansa;  Sad

http://www.telegraph.co.uk/culture/tvandradio/game-of-thrones/11392985/Game-of-Thrones-George-RR-Martins-original-plans.html

(23-06-2015, 06:14 AM)Σιέρα link Wrote: Υ.Γ.  ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΡΙΕΝ! (punch)

Κι εγώ τρέφω μεγάλη συμπάθεια για τη Brienne, και δε θα ήθελα με τίποτα να αρχίσω να φοβάμαι για εκείνη. Αν μπορώ πάντως να κατευνάσω τις ανησυχίες σου, ο Martin έχει δηλώσει πρόσφατα σχετικά ότι "η Brienne έχει πολύ δρόμο ακόμη μπροστά της ως χαρακτήρας": http://brienneoftarth.tumblr.com/post/80...of-thrones
"Most have been forgotten. Most deserve to be forgotten. The heroes will always be remembered. The best. The best and the worst. And a few who were a bit of both. Like him."
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)