Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιος δεν είναι αυτός που είναι?
#1
Σκέφτηκα να φτιάξω αυτό το ποστ προκειμένου να αναφέρουμε ποιοι από τα βιβλία δεν φαίνεται να είναι αυτοί που αναφέρουν ότι είναι αλλά και το ποιοι είναι οι επικρατέστεροι candidates για το ποιοι πραγματικά είναι.*

Jon Snow= XY Targaryen
Meera Reed= XX Targaryen
Jaime ή Cersei ή Tyrion=Aerys+Johanna
3eyed raven=Bloodraven= Brynden Rivers
Maynard Plumm(από το Mystery Knight)= Bloodraven= Brynden Rivers
Quaithe=Shiera Seastar
Old Nan= Shiera Seastar
Melisandre=η κόρη Shiera Seastar και του Brynden Rivers
Septa Lemore= η μητέρα της Tyene
Septa Lemore=Mellario of Norvos
Septa Lemore= Wenda the White Fawn
Septa Lemore= Ashara Dayne
Septa Lemore= Malora Hightower
Young Griff=Aegon Targaryen
Young Griff=Aegon BrightFyre
Serra= Serra Blackfyre
Varys=Varys Blackfyre
Illyrio= Illyrio Brightflame
Brienne= απόγονος του Dunk
Hodor= απόγονος του Dunk
Oι γιοι του μυλωνά= Γιοι του Theon
Dusky woman= κατάσκοπος του Eyron Greryjoy
Dusky woman=Eyron Greryjoy
Daario Naharis= Euron Greyjoy
Daario Naharis=Benjen Stark
Sailor's wife=Tysha
Alleras the Sphinx= Sarella Sand
Coldhands = Night's King
Coldhands =Last Hero
Alchemist=Pate=Jaqen H'ghar
Abel=Mance Rayder
Sandor & Gregor Clegane= απόγονος του Dunk
Allyria Dayne=Allyria Snow/Sand
Elder brother=Rhaegar Targaryen
Knight of the Laughing Tree=Lyanna Stark
Knight of the Laughing Tree=Howland Reed
High Sparrow=Howland Reed

Πως σας φαίνονται? Συμφωνείται με κάποιο?

*Τώρα που το ξαναδιαβάζω δεν πολυβγάζει νόημα.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#2
Τι πιστεύω προσωπικά:

Τζον Σνόου = Ταργκάρυεν
Κουρούνα με τα Τρία Μάτια = Ματωμένο Κοράκι, Μπρύντεν Ρίβερς
Μέυναρντ Πλαμ (από τον Μυστηριώδη Ιππότη) = Ματωμένο Κοράκι, Μπρύντεν Ρίβερς
Νεαρός Γκριφ = είτε Αίγκον Ταργκάρυεν είτε Αίγκον Μπλάκφαϊρ είτε Αίγκον Μπράιτφλεϊμ
Μπριέν = απόγονος του Ντανκ (πιθανότατα)
Αλλέρας η Σφίγγα = Σαρέλλα Σαντ
Ιππότης του Γελαστού Δέντρου = Λυάννα Σταρκ
Σέπτα Λεμόρ = Ασάρα Ντέυν (πιθανόν)
Αλχημιστής = Πέιτ = Ζάκεν Χ'γκαρ (πιθανόν)
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#3
Η Μίρα Ριντ γιατί να είναι Ταργκ; :^)
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply
#4
(15-07-2015, 11:36 PM)nirne link Wrote: Ιππότης του Γελαστού Δέντρου = Λυάννα Σταρκ (πιθανόν)
Αυτο μου αρεσε αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν εφικτό. Η Lyanna δεν ειχε ουτε την εκπαίδευση ουτε την δυναμη να τα βαλει με ιππότες. Επίσης πιστεύω οτι δεν ειχε ουτε την φωνη που χρειάζονταν.
(15-07-2015, 11:36 PM)nirne link Wrote: Σέπτα Λεμόρ = Ασάρα Ντέυν (πιθανόν)
Αυτη κατ'εμε ειναι η ποιο fail so called theory of them all. Δεν βγαζει κανενα νοημα, δεν υπαρχει κανενα στοιχείο και δεν οδηγει πουθενα.
(16-07-2015, 12:37 AM)Venier link Wrote: Η Μίρα Ριντ γιατί να είναι Ταργκ; :^)
[font=comic sans ms]Σύμφωνα με αυτη την θεωρεία η Meera ειναι η κορη του Rhaegar και της Lyanna και δίδυμη αδερφή του Jon. Αυτο ειναι αποτέλεσμα του οτι ο ηθοποιός που κανει τον Theon ειπε οτι η γενεαλογία του Jon θυμίζει Star Wars.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#5
(16-07-2015, 06:55 PM)Allyria Stark link Wrote: [quote author=nirne link=topic=10552.msg16597#msg16597 date=1437003373]
Ιππότης του Γελαστού Δέντρου = Λυάννα Σταρκ (πιθανόν)
Αυτο μου αρεσε αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν εφικτό. Η Lyanna δεν ειχε ουτε την εκπαίδευση ουτε την δυναμη να τα βαλει με ιππότες. Επίσης πιστεύω οτι δεν ειχε ουτε την φωνη που χρειάζονταν.[/quote]

Έχεις δίκιο για την εκπαίδευση, μιας και τα κορίτσια εκείνης της εποχής δεν εξασκούνταν στα όπλα, πόσω μάλλον στις κονταρομαχίες. Από την άλλη, γνωρίζουμε ότι οι κονταρομαχίες βασίζονταν κυρίως στην ιππευτική ικανότητα και έχουμε νύξεις μέσα στα βιβλία ότι η Λυάννα ήταν δεινή ιππέας. Υπάρχει μια πιθανότητα να εξασκούνταν μυστικά, χωρίς να το γνωρίζει ο πατέρας της. Θα δούμε.
Όσο για τη φωνή, θεωρώ ότι τον μπάσο ήχο όταν μίλησε, τον δημιούργησε το κράνος που φορούσε και φυσικά η προσπάθειά της να ακουστεί σαν άντρας. Και πάλι θα δούμε.

Εγώ έχω πειστεί ότι ήταν η Λυάννα ο Ιππότης του Γελαστού Δέντρου. Όχι βέβαια ότι δεν μπορεί να κάνω λάθος.

(16-07-2015, 06:55 PM)Allyria Stark link Wrote: [quote author=nirne link=topic=10552.msg16597#msg16597 date=1437003373]
Σέπτα Λεμόρ = Ασάρα Ντέυν (πιθανόν)
[font=comic sans ms]Αυτη κατ'εμε ειναι η ποιο fail so called theory of them all. Δεν βγαζει κανενα νοημα, δεν υπαρχει κανενα στοιχείο και δεν οδηγει πουθενα.[/quote]


Σ' αυτό δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Γι' αυτό μάλιστα έβαλα δίπλα το "πιθανόν", επειδή δεν είναι ότι την πιστεύω ντε και καλά, αλλά μου αρέσει.

Αναφορικά με την Μήρα να είναι Ταργκ... Δεν μπορεί να είναι όλοι Ταργκ σ΄αυτό το σύμπαν, ρε παιδιά! Έλεος δηλαδή!  Big Grin
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#6
(16-07-2015, 06:55 PM)Allyria Stark link Wrote: Σύμφωνα με αυτη την θεωρεία η Meera ειναι η κορη του Rhaegar και της Lyanna και δίδυμη αδερφή του Jon. Αυτο ειναι αποτέλεσμα του οτι ο ηθοποιός που κανει τον Theon ειπε οτι η γενεαλογία του Jon θυμίζει Star Wars.
Μμμ μάλιστα. Δεν ξέρω, υπερβολή μου φαίνεται. Σε λίγο θα πάψει να είναι ASOIAF και θα γίνει The Bold and The Beautiful (giggle)
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply
#7
(16-07-2015, 08:22 PM)nirne link Wrote: Έχεις δίκιο για την εκπαίδευση, μιας και τα κορίτσια εκείνης της εποχής δεν εξασκούνταν στα όπλα, πόσω μάλλον στις κονταρομαχίες. Από την άλλη, γνωρίζουμε ότι οι κονταρομαχίες βασίζονταν κυρίως στην ιππευτική ικανότητα και έχουμε νύξεις μέσα στα βιβλία ότι η Λυάννα ήταν δεινή ιππέας. Υπάρχει μια πιθανότητα να εξασκούνταν μυστικά, χωρίς να το γνωρίζει ο πατέρας της. Θα δούμε.
Καλή ιππέας ήταν αλλά πρέπει να ήταν και καλή στο κοντάρι, δυνατή και εύστοχη κάτι που δεν ξέρουμε αν ισχύει
(16-07-2015, 08:22 PM)nirne link Wrote: Όσο για τη φωνή, θεωρώ ότι τον μπάσο ήχο όταν μίλησε, τον δημιούργησε το κράνος που φορούσε και φυσικά η προσπάθειά της να ακουστεί σαν άντρας. Και πάλι θα δούμε.
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]στην αρχή αυτό πίστεψα. Αλλά το γεγονός ότι ο Howland ήξερε τους Green Men και προσευχήθηκε σε αυτούς με κάνει να πιστεύω ότι κάτι άλλο συμβαίνει.
(15-07-2015, 11:36 PM)nirne link Wrote: Σ' αυτό δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Γι' αυτό μάλιστα έβαλα δίπλα το "πιθανόν", επειδή δεν είναι ότι την πιστεύω ντε και καλά, αλλά μου αρέσει.
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]αυτή είναι μια από τις ελάχιστες θεωρίες που πραγματικά με θυμώνουν. Κυρίως γιατί οι υποστηρικτές της λένε πάντα βλακείες προσπαθώντας να λύσουν το μυστήριο της μη ύπαρξης, δεν ξέρω αν αυτή είναι η σωστή λέξη, των υπέροχων ματιών της Ashara. Υπάρχουν άνθρωποι που υποστηρίζουν ότι τα μάτια της ξεθώριασαν και γιατί δεν είναι αξία αναφοράς.
(16-07-2015, 08:22 PM)nirne link Wrote: Αναφορικά με την Μήρα να είναι Ταργκ... Δεν μπορεί να είναι όλοι Ταργκ σ΄αυτό το σύμπαν, ρε παιδιά! Έλεος δηλαδή!  Big Grin
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]
(17-07-2015, 03:00 PM)Venier link Wrote: Μμμ μάλιστα. Δεν ξέρω, υπερβολή μου φαίνεται. Σε λίγο θα πάψει να είναι ASOIAF και θα γίνει The Bold and The Beautiful (giggle)
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]QFT. Και όλα αυτά έπεισα ο ηθοποιός είπε ότι είναι τύπου Star Wars. Τώρα το ότι ο πατέρας του ηρώα και στις δυο περιπτώσεις είναι ο κακός και καλά της υπόθεσης, κάτι που imnsho ταιριάζει γάντι με την περίπτωση του Rhaegar καθώς και οι δυο έπεσαν στην dark side έχοντας ως σκοπό να σώσουν αυτούς που αγαπούν και ενώ πίστευαν όλοι ότι ο πατέρας είναι ο Εκλεκτός φαίνεται ότι αυτός είναι ο γιος, δεν τους παίρνει καθόλου από το μυαλό.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#8
Για να κάταλάβω το παραπάνω πόστ μάλλον πρέπει να βγάλω σχολή Μέιστερ στην Ακρόπολη 4+2 χρόνια ΜΑΞ, αγροτικό σε Death Star και μεταπτυχιακό ως παράγοντας Εδεσσαικού.

I give up  (wait)
Reply
#9
Quaithe=Shiera Seastar (μ' αρέσει σαν θεωρία αλλά δε βρίσκω το πως και τον λόγο)
Young Griff=Aegon Targaryen ( αν δεν ισχύει αυτό πιθανότατα να είναι εντελώς τυχαίος και να μην έχει σχέση ούτε με Blackfyre ούτε με τίποτα)
Hodor=απόγονος Dunk
Alleras=Sarella
Coldhands=Last Hero
Abel=Mance Rayder
Allyria Dayne=πολύ πιθανό να είναι κόρη της Ashara αλλά για τον πατέρα δεν έχω ιδέα
Elder Brother=Rhaegar Targaryen (κάποτε το πίστευα, τώρα το ελπίζω, αλλά πολύ δυσκολάκι)
Knight of the Laughing Tree=Howland Reed (πιστεύω κατά 99,9% σωστό)

και μιας και διάβασα και μερικά τραβηγμένα θα πω κι εγώ 2 δικά μου έτσι για να υπάρχουν (αποδεικτικά στοιχεία... Tongue )

Howland Reed=πατέρας του Τζον Σνόου
Daenerys Targaryen=κόρη του Ραίγκαρ+Έλια
I will hear you say it! She was Elia of Dorne.
Reply
#10
Αίγκον = Μπλάκφαϊρ
Σαρέλλα = Αλλέρας
Λεμόρ = Κάποια σημαντική, αλλά όχι η Ασάρα.
Κουρούνα = Μπρύντεν Ρίβερς
"Πέιτ" = Τζάκεν Χ'γκαρ/Αλχημιστής
Ιππότης Γελαστού Δέντρου = Λυάννα Σταρκ
Μπριέν ή/και Χόντορ = Απόγονος Ντανκ

Για τον Μέυναρντ Πλαμ δεν ξέρω τι να πιστέψω.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)