Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Λάβαρα Οίκων του Γουέστερος
#1
Ως προς τον τίτλο ήθελα να βάλω "προτιμήσεις" , αλλά θα μπορούσε να γίνει και ένας γενικότερος σχολιασμός.

(βάζω σε σπόιλ  τον πρόλογό μου  [για πολλούς λόγους] )
Show Content

Έτσι χωρίς να βάλω προτεραιότητα,  ξεχωρίζω :

α)  [Image: House_Blackfyre_crest.png] 

    Οίκος Μπλάκφαϊρ (βάζω το όνομα τελευταίο  για να μην "επηρεαστούμε" )

β)  [Image: House_Connington.png]

  Οίκος Κόννιγκτον

γ)  με την πρώτη ξεχώρισα:

[Image: House_Mormont.PNG]

  Οίκος Μόρμοντ της Νήσου της Άρκτου


όπως κι ήθελα να βάλω :

[Image: House_Reyne.PNG]
[Image: Greyjoy_sigil.png]
[Image: House_Targaryen.PNG]
[Image: 250px-House_Westerling.PNG]
[Image: House_Baratheon.PNG]
[Image: Selmy.png]
[Image: House_Clegane.png]
(αυτή των Κλεγκέιν  πάντα μου άρεσε  αλλά λόγω των κακών "σκυλιών" ...  ώσπου διάβασα ή καλύτερα ξαναδιάβασα (πιο προσεκτικά αυτή τη φορά)  την ιστορία και συμβολισμό  και τελικά διαπίστωσα ότι "αδίκησα"  το λάβαρό τους )

# Επίσης  μου φαίνονται πολύ  αποκρουστικά (; )  τα :
[Image: Bolton_crest_with_motto.png]  και
[Image: House_Sunderly.png]

και γελοία :
[Image: House_Merryweather.PNG]
ως προς τον πολεμιστή που θα κρατάει αυτό το λάβαρο , το ίδιο και :
[Image: 250px-House_Piper.png]  ,

[Image: Joffrey_sigil_coat.png]
(ταιριαστό μεν  αλλά απ' την άλλη  σαν ένα ελάφι να ετοιμάζεται να χορέψει μ' ένα λιοντάρι ... )
και τέλος : [Image: Tarly.png]
(μου θυμίζει τον κοντορεβυθούλη στα παραμύθια  να τρέχει ... )

ΥΓ: 1)  Δεν ξέρω πώς θα φανεί όλη αυτή η παρουσίαση με τις πολλές εικόνες , πόσο μεγάλη είναι , πόσο κουραστική  κ.α.  , θα φανεί όμως όταν πατήσω το  "κλικ" για αποστολή ...

2) θα ήθελα και αντίστοιχο με λογότυπα-σλόγκαν κάθε μεγάλου Οίκου (μικροί νομίζω δεν έχουν)
και 3) θα είχε ενδιαφέρον αν ξεφεύγαμε κάποια στιγμή απ' το "εικαστικό"  ή ίσως σε άλλο τόπικ


και 4) μέχρι να το γράψω όλο  το σύστημα με πέταξε έξω  και σβήστηκαν όλα ,  ευτυχώς είναι παλαιότερο μάθημα  και τώρα λειτούργησε αντιγραφή από word.

* 5)  ευχαριστώ-ούμε σε όλους όσους κόπιασαν  στο Wiki (και λίγα λέω )
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#2
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]Τα αγαπημένα μου
House Allyrion [Image: AllyrionCoA.png]
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]House Banefort [Image: Banefort.png]
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]House Baratheon [Image: House_Baratheon.PNG]
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]House Blackwood [Image: House_Blackwood.png]
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]House Brax [Image: House_Brax.PNG]
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]House Dayne [Image: Dayne_coat_sigil.png]
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]House Lannister [Image: House_Lannister.png]
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]House Manwoody [Image: House_Manwoody.PNG]
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]House Martell [Image: House_Martell.PNG]
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]House Paege [Image: House_Paege.png]
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]House Reed [Image: House_Reed.PNG]
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]House Rogers [Image: House_Rogers.png]
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]House Seaworth [Image: House_Seaworth.PNG]
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]House Stark [Image: House_Stark.PNG]
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]House Velaryon [Image: House_Velaryon.PNG]
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]House Webber [Image: House_Webber.PNG]
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]House Willum [Image: Willum.png]

[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]Bloodraven [Image: Bloodraven.png]
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]Golden Company [Image: Golden_Company_pike.png]
[color=lavender][size=14pt][font=comic sans ms]Jon Snow's sigil, αν και θα προτιμούσα να είχε κόκκινα μάτια [Image: Jon_Snow_personal_arms.png]
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#3
Jon Snow's sigil ?
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#4
(19-07-2015, 11:59 AM)SANDOR CLEGANE link Wrote: Jon Snow's sigil ?
Ναι συμφωνα με το awoiaf οταν η εταιρια που εφταχνε το Longclaw ρωτησε τον GRRM για το sigil του Jon εκεινος ειπε οτι απολα να αντιστρεψουν τα χρωματα στο sigil των Stark κατι το οποιο γινεται για τους μπασταρδους.

Quote:There is no description of a personal coat of arms in the books, but George R. R. Martin told the company Valyrian Steel, who made replicas of Jon's sword, to use the reversed Stark colors on the plaque that goes with the sword. http://awoiaf.westeros.org/index.php/Jon_Snow
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#5
Πολύ ωραίο θέμα!!!

Και πολλά από αυτά προσφέρονται και για tattoo!!!
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply
#6
Από "Βορά ορνίων" :

- Η αρχόντισσα Τζέννα στον Τζέιμι:
" Ο Χάρυς Σουίφτ; Αν κάποιος άξιζε ποτέ το θυρεό του, αυτός είναι ο Σερ Χάρυς. "

[Image: thrones19.jpg]

- Πιο πριν ο Ντέιβεν Λάννιστερ στον Τζέιμι για κάποιον ακόλουθο του:

" ... Είσαι ένας Πάιπερ, αγόρι;  ...
Τσάκισα τον αδελφό σου κάποτε . Αυτός ο κατσιασμένος βλάκας προσβλήθηκε όταν τον ρώτησα  αν αυτή που χόρευε γυμνή στην ασπίδα του ήταν η αδελφή του.
... Ο θυρεός σας έχει ωραία βυζιά. Όμως τι άντρας είναι αυτός που κρύβεται πίσω από μια
γυμνή γυναίκα;
Κάθε φορά που χτυπούσα την ασπίδα του αδελφού σου, ένιωθα σαν κάθαρμα. "

[Image: 250px-House_Piper.png]
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#7
Απο "Βορά ορνίων" :
Η Αριάν Μαρτέλ θυμάται:
" Ο Γκράντισον αποκαλούνταν Γκριζογένης ...  Στο συμπόσιο που είχαν παραθέσει προς τιμήν του,
είχε αποκοιμηθεί  ανάμεσα στο ψάρι και το κρέας. Ο Ντρέυ το είχε χαρακτηρίσει ταιριαστό, καθώς ο θυρεός του οίκου του  απεικόνιζε ένα κοιμώμενο λιοντάρι . "

[Image: 250px-House_Grandison.PNG]
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#8
Νομίζω το πιο δήθεν λάβαρο είναι των Τάρλυ, οκ το καταλάβαμε είναι στρατιώτες πρέπει να το φωνάζουν κιόλας?


Των Μόρμοντ είναι όντως καλό, λιτό και στέλνει το μύνημα του.


Των Γκρέυτζου ειναι ιδανικό για τατουάζ.


Από τα πιο περίεργα λάβαρα θα ξεχώριζα


το λάβαρο του Οίκου Τόυν, μαύρη φτερωτή καρδιά σε χρυσό φόντο


Show Content




Του οίκου Σουάν-αν και ο Τζέιμυ αστειεύτηκε λέγοντας ότι με τόσους βασιλιάδες που έχουν αλλάξει θα έπρεπε να βάλουν ως έμβλημα ένα ανεμοδείκτη


Show Content



Του Οίκου Τάρθ




Show Content


Ο οίκος του Τζον Κον μάλλον έχει προφητικό λάβαρο και θυμίζει πολύ τους Σουάν




Show Content

[/size]
[/size]
[/size]
[/size]
[/size]Το πιο αλησμόνητο είναι το λάβαρο του Οίκου Λονμάουθ, και το μόττο-Η επιλογή δική σου....[size=78%]


[/size]
Show Content
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#9
Συμφωνώ, [member=157]Σιέρα[/member] ,
ότι το πιο αινιγματικό είναι αυτό των Τόυν, με τη μαύρη φτερουγιστή καρδιά , *
βέβαια γράφει "πέτα ψηλά, πέτα μακιρά",  αλλά με  >>        >>            >>  ,  τι θέλει να πει ο "ποιητής" ;

Και όντως το πιο αντιφατικό είναι αυτό  του Οίκου Λονμάουθ ,  γυναικέια χείλια, με κραγιόν προφανώς,  παρέα με νεκροκεφαλές!!!  *

*  Εννοείται ότι δε γνωρίζω,  αλλά είμαι "σίγουρος"  ότι όλα αυτά τα περίεργα εμβλήματα  από τους υποδεέστερους Οίκους  - που είναι πάμπολλοι -
δεν τα επινόησε ο ίδιος,  αλλά με έμμεσο τρόπο  κι αυτό όχι ότι δεν έχει (είχε) φαντασία,  αλλά ρε παιδιά ,  αυτό το είχα  γράψει και παλιότερα σχετικά με τα ονόματα  κι εξέφρασα το θαυμασμό μου,  τόσοι πολλοί ...  τόσες πολλές ...  τόσα πολλά ...  , πώς ;; !!!
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)