Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ο λόγος που Αίρυς και Ραίλλα είχανε πρόβλημα τεκνοποίησης
#1
Το ιατρικό μου μυαλό είχε επιφοίτηση και έχω μια πιθανη επιστημονική εξηγηση για τις πολλές αποβολές, νεκρές γεννήσεις και γενικά μη επιβίωση των παιδιών της Ραιλλα και του Αιρυς μετά τον Ραιγκαρ.

Ασυμβατότητα παράγοντα Ρέζους.

https://en.wikipedia.org/wiki/Rh_disease

Με απλά λόγια, όχι ιατρική αργκό: Η Ραιλλα ητανε Ρεζους αρνητικό. Ο Αιρυς θετικό. Ή κάτι αντιστοιχο Βαλυριανό τελωσπαντων. Τα παιδια θα ητανε θετικό ή αρνητικό.

Μια Ρ- μητέρα, εαν η πρωτη της εγκυμοσυνη ειναι παιδιου Ρ+, κατα τη διαρκεια της γεννας που αιμα μητερας και μωρου συμβαινει να ερθουν σε επαφη, αναπτυσσει αντισώματα αντι-Ρ+. Το πρωτο μωρο δεν επηρεαζεται ομως, διοτι τα αντισωματα δεν προλαβαινουν να περασουν στο αιμα του. Ολα ομως τα επομενα Ρ+ μωρα ειναι στην ουσια καταδικασμενα, με το ανοσοποιητικο συστημα της μανας να αντιδρα άμεσα, από τη μήτρα, εναντιων του αίματός τους. Καποια αποβαλλονται, καποια γεννιουνται νεκρα, άλλα δεν εχουνε δυνατό αιμα να ζησουνε πολύ. Μονο τα Ρεζους αρνητικά μωρά δεν έχουνε κανένα πρόβλημα, αλλά η πιθανοτητα για Ρ- ειναι πολύ μικρότερη απο Ρ+, λογω των περιπλοκων γονιδιων Ρεζους.

Ναι ναι, παιζει και αιμομιξια γενικως. Γενικά αστα να πανε γονίδια και αίμα.

Στις μέρες μας, στις Ρεζους αρνητικές μητέρες με πατέρες θετικους χορηγουν απλά μια ειδική ανοσοκατασταλτικη ουσία και όλα καλά και άγια. Στο Γουεστερος όμως...
Promise me, Ned...
Reply
#2
Ναι, πολύ πιθανόν. Και ίσως η Ραίλλα να μην ήταν ιδιαίτερα υγιής (και η Βασίλισσα Ναίρυς είχε παρόμοια προβλήματα).
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#3
Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το νόημα του thread. Κυρίως όταν ξέρουμε από τον πραγματικό κόσμο ότι οι ενδογαμίες είχαν το ίδιο αποτέλεσμα αλλά και ότι στον Μεσαίωνα τα ποσοστά θνησιμότητας των νεογνών ήταν πολύ μεγαλύτερα από τα σημερινά.

Και φτάνουμε στην πρώτη μου ερώτηση: ποιο είναι το νόημα του thread? Από την στιγμή που δεν μπορούμε να αποδείξουμε τίποτα μου φαίνεται τόσο ανούσιο όσο και να συζήταγε κάποιος τι νούμερο παπούτσι φόραγε ο Ned.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#4
Το νόημα του θρεντ κατά τη γνώμη μου είναι να συζητήσουμε αν υπάρχει μια τέτοια πιθανότητα. Στο φόρουμ υπάρχουν και γιατροί, ενδεχομένως, που θα μπορούσαν να μας δώσουν τα φώτα τους. Ή γυναίκες που αντιμετώπισαν ανάλογα προβλήματα.

Θεωρώ ότι αν έπρεπε να συζητάμε εδώ μόνο όσα μπορούν να αποδειχτούν, τότε τουλάχιστον οι μισές συζητήσεις μας (και λίγα λέω) δεν θα έπρεπε να γίνονται. Τα περισσότερα θρεντ θέτουν προβληματισμούς και ερωτήματα που υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μην μας τα απαντήσει ποτέ ο Μάρτιν. Παρ' όλα αυτά αυτό δεν μας σταματάει από το να τα ανοίγουμε.  Smile
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#5
(28-07-2015, 12:17 PM)nirne link Wrote: Το νόημα του θρεντ κατά τη γνώμη μου είναι να συζητήσουμε αν υπάρχει μια τέτοια πιθανότητα. Στο φόρουμ υπάρχουν και γιατροί, ενδεχομένως, που θα μπορούσαν να μας δώσουν τα φώτα τους. Ή γυναίκες που αντιμετώπισαν ανάλογα προβλήματα.

Θεωρώ ότι αν έπρεπε να συζητάμε εδώ μόνο όσα μπορούν να αποδειχτούν, τότε τουλάχιστον οι μισές συζητήσεις μας (και λίγα λέω) δεν θα έπρεπε να γίνονται. Τα περισσότερα θρεντ θέτουν προβληματισμούς και ερωτήματα που υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μην μας τα απαντήσει ποτέ ο Μάρτιν. Παρ' όλα αυτά αυτό δεν μας σταματάει από το να τα ανοίγουμε.  Smile
Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι από την στιγμή που δεν μπορούμε να επιβιβάσουμε ή να ακυρώσουμε κάτι γιατί? Και ειδικά για περιπτώσεις που αν δούμε το χρονικό πλαίσιο και τα δεδομένα συνέβαινε κατά κόρον σε οικογένειες οι οποίες στηρίζονταν στην ενδογαμία. Δηλαδή άμα κάποιος πει πχ, o Τywin είχε AIDS, η Joanna πέθανε από σηψαιμία, η Brienne έχει 0- κτλ θα μπορούμε να αρχίζουμε να μιλάμε για κάτι που με κανένα τρόπο δεν μπορούμε να μάθουμε την αλήθεια?

Εγώ μπορεί να κάνω λάθος. Οκ. Πως μπορούμε να βεβαιωθούμε για την αλήθεια?
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#6
Δεν μπορούμε να βεβαιωθούμε για την αλήθεια. Μπορούμε όμως να μιλήσουμε για τις πιθανότητες. Δεν είναι κακό να μιλάμε για τις πιθανότητες να συμβαίνει κάτι που δεν το είχαμε σκεφτεί μέχρι τώρα. Μέσα από τη συζήτηση πάντα μπορεί να βγει ή να μη βγει κάτι καλό. Αλλά να κόβουμε εξαρχής την κουβέντα γι' αυτό, νομίζω ότι δεν θα ήταν εποικοδομητικό.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#7
(28-07-2015, 12:35 PM)nirne link Wrote: Δεν μπορούμε να βεβαιωθούμε για την αλήθεια. Μπορούμε όμως να μιλήσουμε για τις πιθανότητες. Δεν είναι κακό να μιλάμε για τις πιθανότητες να συμβαίνει κάτι που δεν το είχαμε σκεφτεί μέχρι τώρα. Μέσα από τη συζήτηση πάντα μπορεί να βγει ή να μη βγει κάτι καλό. Αλλά να κόβουμε εξαρχής την κουβέντα γι' αυτό, νομίζω ότι δεν θα ήταν εποικοδομητικό.
Αυτό που προσπαθώ να πω είναι από την στιγμή που δεν μπορούμε να ξέρουμε είναι ανούσιο. Και πάλι έχουμε παραδείγματα που συμβαίνει το ίδιο σκηνικό στον πραγματικό κόσμο (χωρίς δράκους και αδελφικούς γάμους) και ξέρουμε από που προέρχεται, από την ενδογαμία.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#8
Σ' αυτό κάνεις λάθος. Οι περισσότερες γυναίκες που έχουν αποβολές και θνησιγένειες, δεν είναι επειδή πήγαν με τα αδέρφια τους. Υπάρχουν ένα σωρό ιατρικοί λόγοι στον πραγματικό κόσμο για τους οποίους συμβαίνει αυτό.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#9
(28-07-2015, 12:47 PM)nirne link Wrote: Σ' αυτό κάνεις λάθος. Οι περισσότερες γυναίκες που έχουν αποβολές και θνησιγένειες, δεν είναι επειδή πήγαν με τα αδέρφια τους. Υπάρχουν ένα σωρό ιατρικοί λόγοι στον πραγματικό κόσμο για τους οποίους συμβαίνει αυτό.
Moνο που η Rhaella δεν είχε ούτε πολλές αποβολές ούτε πολλές stillbirths, μόνο δυο stillborn, αυτό που είχε είναι οτι τα μωρά της δεν ζούσαν πολύ. H Lysa από την άλλη μεριά ειχε και πολλές αποβολές και πολλές stillbirths.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#10
(28-07-2015, 12:12 PM)Allyria Stark link Wrote: Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το νόημα του thread. Κυρίως όταν ξέρουμε από τον πραγματικό κόσμο ότι οι ενδογαμίες είχαν το ίδιο αποτέλεσμα αλλά και ότι στον Μεσαίωνα τα ποσοστά θνησιμότητας των νεογνών ήταν πολύ μεγαλύτερα από τα σημερινά.

Και φτάνουμε στην πρώτη μου ερώτηση: ποιο είναι το νόημα του thread? Από την στιγμή που δεν μπορούμε να αποδείξουμε τίποτα μου φαίνεται τόσο ανούσιο όσο και να συζήταγε κάποιος τι νούμερο παπούτσι φόραγε ο Ned.

2 στα 2 που συμφωνούμε σήμερα [member=153]Allyria Stark[/member] !  (clap)

Sorry παιδιά κ εγώ δε βλέπω κανένα νόημα στο thread αλλα αν εσείς βρίσκετε, πάσο.  (hi)
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)