Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αν Κάνατε Μια Ερώτηση στον Μάρτιν
#1
Αν ο Μάρτιν σας έκανε "δώρο" μία ειλικρινή απάντηση σε μια οποιαδήποτε ερώτησή σας για το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου (από το τι είναι το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου μέχρι και το αν θα επιζήσει η Άρυα μέχρι το τέλος), ποια θα ήταν αυτή η ερώτηση;

(Εξαιρείται το πότε θα εκδοθεί το επόμενο βιβλίο του.  Tongue)

Εγώ θα τον ρωτούσα: Τι συνέβη στον Πύργο της Χαράς

Εσείς;
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
Τι θα γίνει στο winterfell.To ξέρω ότι σε λίγο καιρό θα ξέρουμε αλλά δεν μπορώ να περιμένω.
Reply
#3
Γιατί ο Μπεν Σταρκ έγινε μαύρος αδερφός;

Θέλω να μάθω...
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#4
Οι ερωτήσεις που θα του έκανα θα μπορεί να αφορούσαν θέματα απορίες απ' τα βιβλίο του, αλλά ίσως με τον καιρό απαντηθούν.
Θα του έκανα άλλου είδους ερωτήσεις , όπως:
- Πώς συνέλαβε την ιδέα για το έπος του,  του καρφώθηκε μια σκηνή στο κεφάλι  και προσπάθησε να την επεξεργαστεί,  είδε κατι από πχ tv, περιοδικό, γύρω του, παιδικά παραμύθια, κ.λπ.
- Ποιος ήταν ο κεντρικός χαρακτήρας του  και με βάση  τι τον έστησε ,  αλλά ίσως πριν απ' αυτήν την ερώτηση  θα έπρεπε να τον ρωτήσω  έστησε πρώτα την ιστορία του και μετά βρήκε τους χαρακτήρες-πρωταγωνιστές  ή πρώτα βρήκε κεντρικό ήρωα  και με βάση αυτόν έστησε το σκηνικό;
- Πώς  αισθάνεται όταν  "σκοτώνει"  τους οποιοδήποτε ήρωες του (τους οποίους αφιερώνει πολύ χρόνο για να τους πλάσει, μεγαλώσει  και μετά ... ) . Όταν πλησιάζει η "ώρα" τους τι αισθήματα έχει; πάει το μυαλό του στους αναγνώστες  και χαίρεται ή όχι ή κάτι αλλο  όταν ετοιμάζει την ανατροπή-έκπληξη;
- Αισθάνεται σαν τον "Δημιουργό" ; "Κριτή";
- Πόσο επηρεάζεται  απ' τους φανατικούς πλέον αναγνώστες; Αισθάνεται , έχει απειληθεί  από τρελό-φαν;
- Πότε αποφάσισε (από ποιο βιβλίο) να επεκτείνει-μεγαλώσει την-τις ιστορίες του; ή απ' την αρχή το σχεδίασε έτσι;
- Καμαρώνει βλέποντας την τηλεοπτική σειρά και την απήχησή της ; Ειλικρινά θα ήθελε να ήταν πιστή (όσο ήταν δυνατο) στα βιβλία του ή με διαφορές μικρές  ή μεγάλες; Θα ήθελε να είχε τελειώσει πρώτα τα βιβλία του;
- Παίρνει, δέχεται  καινούριες ιδέες,  πόσο εύκολο είναι να αλλάξει ένα χαρακτήρα ενώ τον είχε ετοιμάσει αλλιώς (εάν) ;
- Πόσο εύκολο του ειναι να βγάζει ονόματα (τόοοσα)  και πόσο "πονοκεφαλιάζει" :

Αυτά με γρήγορες και πρώτες σκέψεις,    κ.α. πολλά  κι έτσι σταματώ
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#5
Αν είχα μόνο μια ερώτηση να του κάνω, αυτή θα ήταν γύρω απ' τον αγαπημένο μου χαρακτήρα, τον Tyrion Lannister.

Ότι αφορά το μέλλον του, την επιβίωσή του και την αυτοκαταστροφή μέσα από τα πάθη του (κεντρικό στοιχείο της ψυχολογίας πολλών χαρακτήρων στο έργο του Martin, όπου η ηδυπάθεια έχει σμασία μεγάλη).
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply
#6
Κύριε Μάρτιν, έχετε οργανώσει σωστά και δίκαια το χρόνο σας, ώστε να προλάβετε να ολοκληρώσετε και το τελευταίο σας βιβλίο, το A Dream Of Spring, πριν σαν προλάβουν, αναπόφευκτα, τα γεράματα; Δε ρωτάω πότε, ρωτάω αν υπάρχει σκελετός, οργάνωση και ένα υποτυπώδες χρονοδιάγραμμα.

Show Content

8-|

Promise me, Ned...
Reply
#7
Να κάνω μερικές συμπληρωματικές ακόμη  που τις δυο πρώτες τις ξέχασα γράφοντας τα προηγούμενα.
- Για Τύριον,  είναι κοντά στην ερώτησή μου  για τον κύριο, αρχικό χαρακτήρα  κι επίσης πώς του ήρθε  η ιδέα  για το συγκεκριμένο άτομο με τις συγκεκριμένες σωματικές του ιδιότητες (προφανώς ισχύει κάτι σαν ζυγαριά , ότι του λείπει σωματικά το έχει πνευματικά)
- Για Τζέιμι, πώς δεν σκέφτηκε ή δεν ήθελε  να βάλει στο POV του μια  αναδρομή που περιγράφει τη σκέψη και συναισθήματά του όταν γκρέμισε τον Μπραν.
- (Ξεκίνησα ξανά το Σιλμαρίλλιον  και πιάνοντάς το στα χέρια μου  το αισθάνθηκα σαν "ευαγγέλιο" του Τόλκιεν με μόνο 440 σελ. ) Θα ήθελε, σκοπεύει να γράψει ένα αντίστοιχο "Σιλμαρίλλιον" για το ASOIAF ;
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#8
Θα μου δώσετε την συνταγή με τα λεμονοπιτακια που αρέσουν στην Σανσα; Για να το συμπεριλάβετε στο βιβλίο σας σημαίνει κάπου τα δοκιμάσατε... Είναι κάποια οικογενειακή συνταγή; Που την δοκιμάσατε;
Reply
#9
(03-08-2015, 11:21 AM)SANDOR CLEGANE link Wrote: - (Ξεκίνησα ξανά το Σιλμαρίλλιον  και πιάνοντάς το στα χέρια μου  το αισθάνθηκα σαν "ευαγγέλιο" του Τόλκιεν με μόνο 440 σελ. ) Θα ήθελε, σκοπεύει να γράψει ένα αντίστοιχο "Σιλμαρίλλιον" για το ASOIAF ;
Σκοπεύει να γράψει το Fire and Blood έναν οδηγό που θα εξηγεί την πλήρη ιστορία του Οίκου των Ταργκάρυεν όταν τελειώσει τη σειρά ASoIaF. Αρχικά οι φαν το αποκαλούσαν "the GRRMarillion" πριν πάρει την τελική ονομασία.

Μια ακόμη ερώτηση "αφού οι Ταργκ παντρεύονται ο ένας τον άλλο, γιατί δεν παντρεύτηκε ο Αίγκον Γ' μια από τις ετεροθαλείς αδερφές του;"
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#10
Αλλη ερωτηση:

Ητανε ο Ραιγκαρ dreamer/greenseer ή καθοδηγούνταν από έναν τετοιο; Και αν ναι, ητανε η γνωση του μελλοντος που του εφερνε μελαγχολία και αισθηση ολεθρου;
Promise me, Ned...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)