Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Οι αγαπημένοι σας ιστορικοί χαρακτήρες.
#1
Ποιοι είναι οι αγαπημένοι σας ιστορικοί χαρακτήρες του ASOIAF στις παρακάτω κατηγορίες τις οποίες έχω χωρίσει με μεγαλύτερες κατηγορίες.

[size=14pt][glow=red,2,300]2 Κανόνες:
1.ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ οι Targ, οι Velaryon και οι Stark.
2.ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ xαρακτήρες που ήταν ζωντανοί κατά την επανάσταση του Robert. Οπότε πρέπει να είχαν πεθάνει πριν την επανάσταση μέχρι το 281.[/glow]


Άντρες:
1.Γεννημένοι ηγέτες.
2.Κάποιος που ενσαρκώνει τον συνδυασμό σοφίας και μαγείας.
3.Λάτρης των ταξιδιών, των εξερευνήσεων και της θάλασσας.
4.Προσωποποίηση την ιπποσύνης.
5.Ο καλύτερος και ποιο γενναίος πολεμιστής.

Γυναίκες:
1.Κάποια που σπάει τους κανόνες περί θηλυκότητας.
2.Κάποια που ενσαρκώνει τους κανόνες της θηλυκότητας.
3.Κάποια σοφή, καλοσυνάτη και αλτρουίστρια.
4.Ομορφιά.
5.Κάποια με πολίτικο μυαλό που θα μπορούσε να παίξει το παιχνίδι.
[/size]

Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#2
θα απαντήσω αργότερα,
σίγουρα με αυτές τις κατηγορίες που έβαλες, έχεις στο μυαλό σου από έναν-μια,  συμφωνώ με τους κανόνες σου  αλλά γιατί όχι Σταρκ; θα μπορούσες να αναθεωρήσεις;
Επίσης η γνώμη μου είναι  να βάζαμε χαρακτήρες που γνωρίσαμε σε χρόνο παρών.
Και μια διευκρίνιση:  "ΤΒ σειρά " , "Βιβλία" ή και τα δυο;

- Επισης με προβληματίζει το "ιστορικοί χαρακτήρες" (τι εννοείς; Απ' την ιστορία των βιβλίων του Μάρτιν; αυτοί που έπαιξαν βασικό ρόλο στην ιστορία του; ή θα παίξουν; ή κάτι άλλο; )
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#3
Επειδή μου φαίνεται πιο πολύ ως κουίζ, θα απαντήσω 2 φορές. Η μία απάντηση θα είναι με βάση τι πιστεύω ότι έχεις στο νου σου  και η δεύτερη αυτή που θεωρώ εγώ.

Τελικά προσπάθησα για το δεύτερο και  "δεν μου έβγαιναν "  γιατί ήθελα, δεν ήθελα ακολουθούσα το μοτίβο σου  κι έτσι άφησα αυτά  που νομίζω ότι εσύ ήθελες-σκεφτόσουν:

                                             
1    Τάιγουιν                                         
2  "Το κοράκι με τα 3 μάτια"                   
3    Έουρον                                           
4    Μπάρισταν                                         
5    Άρθουρ Ντέιν                                     

                                     
1  Μπριέν 
2  Σέρσεϊ
3  Ολένα Ταϊρέλ ;
Λυάννα (δεν είχες στο νου σου; αλλά είναι Σταρκ, εγώ θα 'βαζα Σάνσα, αλλά...)
5  Ολένα Ταϊρέλ

(έγραψα τα αντίθετα αλλά τα έσβησα  για να μην  "το χαλάσω"  )
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#4
(04-08-2015, 08:02 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote: αλλά γιατί όχι Σταρκ; θα μπορούσες να αναθεωρήσεις;
Δεν έχω συγκεκριμένους στο μυαλό μου αλλά δεν λέω Stark γιατί αν πω Stark θα είναι συνεχεία Bran the Buider, Cregan κ Theon.
(04-08-2015, 08:02 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote: Επίσης η γνώμη μου είναι  να βάζαμε χαρακτήρες που γνωρίσαμε σε χρόνο παρών.
Και μια διευκρίνιση:  "ΤΒ σειρά " , "Βιβλία" ή και τα δυο;
[color=lavender][size=12pt][font=comic sans ms]Αν είναι ζωντανοί θα είναι πολύ βαρετό και προβλέψιμο. Όταν λέω ιστορικά εννοώ από την απαρχή του κόσμου μέχρι πριν την Επανάσταση του Robert το 281.

Οπότε αυτό που είχα πει είναι
(04-08-2015, 07:50 PM)Allyria Stark link Wrote: 2.Είχαν πεθάνει πριν την επανάσταση του Robert.
[color=lavender][size=12pt][font=comic sans ms]είναι πολύ πιο ενδιαφέρον.

(05-08-2015, 08:29 AM)SANDOR CLEGANE link Wrote:                                        
4    Μπάρισταν                                         
[...] 
2  Σέρσεϊ
3  Ολένα Ταϊρέλ ;
[color=lavender][size=12pt][font=comic sans ms] Είχα πει να μην το σχολιάσω καθόλου και απλώς να πω ότι δεν ακόλουθη τους κανόνες αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ. Ο Barristan είναι η  προσωποποίηση την ιπποσύνης? Μιλάμε για τον ίδιο άνθρωπο που στέκονταν απαθέστατος καθώς αθώοι βασανίζονταν, σκοτώνονταν και βιάζονταν? Η Cersei  είναι kάποια που ενσαρκώνει τους κανόνες της θηλυκότητας? H Olenna, που ήθελε να χρησιμοποιήσει  την Sansa και που εσκεμμένα την έκανε συνένοχη του Tyrion όταν σκότωσε τον Joff είναι σοφή, καλοσυνάτη και αλτρουίστρια?
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#5
-  Με μπέρδεψε το ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ και έτσι έγραψα  το αντίθετο απ' αυτό που ήθελες, έβαλες στους κανονισμούς.
-  Έγραψα με βάση  τι νόμισα ότι πιστεύεις εσύ,  κάτι ως κουίζ.
-  Τον Μπάρισταν θα τον ξαναέβαζα  γιατί είναι απ' τους λίγους ιππότες με τιμή εκτός από δεξιοσύνη  και ικανότητες.  Αυτός που ψάχνεις δεν υπάρχει  κι αν υπήρχε , σίγουρα είχε τάσεις αυτοκτονίας.  Μπορεί να έχεις έναν στο μυαλό σου είτε από το "Word... "  είτε από αλλού , αλλά  ή όπως είπα η ζωή του θα ήταν τόσο μικρή,  δε θα προλάβαινε να 'βγαζε μεροκάματο που λένε, που δε θα προλάβαινε να γράψει ιστορία  ή είναι μια ουτοπία.  Δεν υπάρχει καλός βασιλιάς, άρχοντας, δικαστής, ιππότης.  Όλοι και όλα είναι σχετικά.

Τροποίηση:  ήθελα να γράψω  για τον Μπάρισταν δε θα τον εξαιρούσα  και αυτά για τους ιππότες  ήταν κατά κύριο λόγο ιππότες-βασιλική φρουρά , λόγω της "επίθεσής" σου στον Μπάρισταν.

-Με βάση τους κανονισμους σου επειδή πρόκειτα για  πριν επανάσταση του Ρόμπερτ,  όσο καλή διάθεση κι αν έχω  δε θα μπορέσω (γιατί ό,τι ξέρω είναι από σας) ... 
Θεώρησε "άκυρη"  την  προηγούμενη ανάρτησή μου.
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#6
(05-08-2015, 12:49 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote: -  Με μπέρδεψε το ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ και έτσι έγραψα  το αντίθετο απ' αυτό που ήθελες, έβαλες στους κανονισμούς.
-  Έγραψα με βάση  τι νόμισα ότι πιστεύεις εσύ,  κάτι ως κουίζ.
Το κατάλαβα το λάθος μου και το διόρθωσα.

(05-08-2015, 12:49 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote: -  Τον Μπάρισταν θα τον ξαναέβαζα  γιατί είναι απ' τους λίγους ιππότες με τιμή εκτός από δεξιοσύνη  και ικανότητες.  Αυτός που ψάχνεις δεν υπάρχει  κι αν υπήρχε , σίγουρα είχε τάσεις αυτοκτονίας.  Μπορεί να έχεις έναν στο μυαλό σου είτε από το "Word... "  είτε από αλλού , αλλά  ή όπως είπα η ζωή του θα ήταν τόσο μικρή,  δε θα πορλάβαινε να 'βγαζε μεροκάματο που λένε, που δε θα προλάβαινε να γράψει ιστορία  ή είναι μια ουτοπία.  Δεν υπάρχει καλός βασιλιάς, άρχοντας, δικαστής, ιππότης.  Όλοι και όλα είναι σχετικά.
[color=LAVENDER][size=12pt][font=comic sans ms]Αυτό δεν ισχύει αλλά καταλαβαίνω το ότι μπορεί να μην το έχεις δει αφού δεν έχεις διαβάσει το WoIaF.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#7
Γιατί όχι Ταργκ και Βελάρυον; Συμπαθώ πολύ Ραίνυς.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#8
(19-08-2015, 08:40 PM)Alysanne Targaryen link Wrote: Γιατί όχι Ταργκ και Βελάρυον; Συμπαθώ πολύ Ραίνυς.
Γιατι θα πηξουμε στους Targ και τους Velaryon.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#9
(19-08-2015, 08:47 PM)Elias vengeance. link Wrote: [quote author=Alysanne Targaryen link=topic=10575.msg17647#msg17647 date=1440016803]
Γιατί όχι Ταργκ και Βελάρυον; Συμπαθώ πολύ Ραίνυς.
Γιατι θα πηξουμε στους Targ και τους Velaryon.
[/quote]
Εγώ πάντως αντιπαθούσα πολύ τους Ταργκ και δεν ήξερα καν τι σημαίνει "Βελάρυον" μέχρι που διάβασα το WoIaF. Από τότε έχω ένα κάποιο σεβασμό σε αυτούς τους οίκους.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#10
(19-08-2015, 08:48 PM)Alysanne Targaryen link Wrote: Εγώ πάντως αντιπαθούσα πολύ τους Ταργκ και δεν ήξερα καν τι σημαίνει "Βελάρυον" μέχρι που διάβασα το WoIaF. Από τότε έχω ένα κάποιο σεβασμό σε αυτούς τους οίκους.
Εγώ τους σιχαίνομαι και τίποτα από όσα έχω διαβάσει ή πρόκειται να διαβάσω δεν αλλάζει την γνώμη μου.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)