Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ο Τελευταίος Δράκος;
#1
Εδώ και πολύ πολύ καιρό, από τότε που διάβασα τα βιβλία, μου γεννήθηκε μια απορία την οποία ποτέ μέχρι τώρα δεν έτυχε να συζητήσω με άλλους. Ένα ποστ στο φέισμπουκ πριν από λίγο μου τη θύμισε και αποφάσισα να τη θέσω και στο φόρουμ προς συζήτηση.

Γιατί ο Ραίγκαρ χαρακτηρίζεται ο Τελευταίος Δράκος από κάποιους χαρακτήρες; Δεν ήταν ο τελευταίος Ταργκάρυεν, εφόσον υπήρχε ο Βισέρυς κι εφόσον αργότερα υπήρχε και η Νταινέρυς. Τι ακριβώς άραγε σημαίνει Τελευταίος Δράκος; Στα βιβλία δεν δίνεται εξήγηση μέχρι τώρα.

Εσείς τι γνώμη έχετε;
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
Ο Αιρυς ητανε τρελος, ο Βισερυς παιδακι, η Νταινερυς αγεννητη. Κανενας τους παρων σε καμια μαχη.

Ο Ραιγκαρ ητανε ο τελευταιος, για τα ματια του κσμου, σοβαρος Ταργκαρυεν, πριγκηπας, ιπποτης και επικεφαλης στρατου, γενναιος και εμπιστος. 40.000 στρατιωτες πολεμησαν γι'αυτον στην Τριαινα.

Ητανε ο τελευταιος Δρακος. Μετα οι Ταργκαρυεν ξεκληριστηκαν, εκθρονιστηκαν.  Και ολοι θα το νομιζουν αυτο, μεχρι να γνωρισουν την Νταινερυς και πολυ περισσοτερο... τον Τζον.

Smile
Promise me, Ned...
Reply
#3
Ναι, είίναι προφανές ότι οι χαρακτήρες που του αποδίδουν αυτόν τον τίτλο του τον αποδίδουν ως κομπλιμέντο. Άρα, τα θετικά χαρακτηριστικά του Ραίγκαρ τον καθιστούν γι' αυτούς Τελευταίο Δράκο. Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι ο Τζόρα (νομίζω αυτός ήταν) επισημαίνει ότι ο Βισέρυς δεν ήταν ο Τελευταίος Δράκος. Άρα εννοούν κάτι σαν ο Τελευταίος Άξιος Ταργκάρυεν;

Επιπλέον, Δράκος ονομαζόταν ο πρώτος Ταργκ βασιλιάς του Γουέστερος. Αίγκον ο Δράκος. Και ο τελευταίος Ταργκ πρίγκιπας αποκαλείται Ραίγκαρ ο Τελευταίος Δράκος. Μήπως λοιπόν σημαίνει και Τελευταίος Άξιος Απόγονος του Αίγκον;

Λέω εγώ τώρα...
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#4
Ναι, τελευταιος αξιος απογονος... Τελευταιος Δρακος...

... μεχρι να ερθει ο Δρακος-Λυκος.

(cool)
Promise me, Ned...
Reply
#5
(05-08-2015, 04:19 PM)arwyn link Wrote: ... μεχρι να ερθει ο Δρακος-Λυκος.
(cool)

Καλό!!!
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#6
Quote:Επιπλέον, Δράκος ονομαζόταν ο πρώτος Ταργκ βασιλιάς του Γουέστερος. Αίγκον ο Δράκος. Και ο τελευταίος Ταργκ πρίγκιπας αποκαλείται Ραίγκαρ ο Τελευταίος Δράκος. Μήπως λοιπόν σημαίνει και Τελευταίος Άξιος Απόγονος του Αίγκον;

Λέω εγώ τώρα...

Και εγώ το ίδιο λέω τώρα...

Και όταν το διάβασα, που ο Τζόρα το επισημαίνει στην Ντάνυ, αυτό κατάλαβα πως είναι ένας τιμητικός τίτλος που αποδίδουν οι Ταργκς στα μέλη της οικογένειας που θεωρούν άξια να ηγηθούν και να επικρατήσουν...

Ένας σπουδαίος μαχητής με ηγετικές ικανότητες και ήθος...

Προφανώς με αυτή τη φράση "Rheagar was the last dragon" ο Τζόρα θέλει να επισημάνει στην Ντάνυ να μην περιμένει θαύματα από τον Viserys.

Προφανώς γιατί δεν είναι μόνο τίτλος αλλά θέλει και τα ανάλογα προσόντα...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)