Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ο Χορός των Δράκων
#1
Μια μικρή εξήγηση: ο χορός των Δράκων ήταν ένας εμφύλιος Ταργκ πόλεμος που ξέσπασε όταν η Ραινύρα Ταργκάρυεν αμφισβήτησε την άνοδο του αδερφού της Αίγκον στο θρόνο. Πέθαναν κι οι δύο, και βασιλιάς έγινε ο Αίγκον, γιος της Ραινύρα.

Να κάτι ενδιαφέρον που έγινε πριν 12 χρόνια:

http://www.westeros.org/Citadel/SSM/Entry/1248

Αν αυτό μας λέει πως θα υπάρξει και δεύτερος χορός των δράκων, πότε νομίζετε ότι θα γίνει; Στους Ανέμους του Χειμώνα ή το Ανοιξιάτικο Όνειρο; Και ποιοι θα είναι οι συμμετέχοντες;

Προσωπικά νομίζω ότι θα είναι σύγκρουση Νταινέρυς-Αίγκον, και επειδή η ιστορία επαναλαμβάνεται, βλέπω τον κακομοίρη τον Αίγκον να γίνεται βραδινό του Ντρόγκον. Δεν φαντάζομαι τον Τζον να πολεμά για το θρόνο, δεν είναι τύπος που θα έπαιζε το παιχνίδι του Στέμματος.

Και παρόλο που ο ΧΛ είναι σίγουρος πως θα έχουν την Νταινέρυς στο πλευρό τους, δεν νομίζω πως θα γίνει έτσι. Αυτό θα χρειαστεί βέβαια να βάλει χέρι ο Αίγκον σε ένα δράκο της Νταινέρυς, αλλά όλα γίνονται.

Σκέψεις;
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#2
Αν και θεωρώ ότι σ' αυτό το σημείο ο Μάρτιν λέγοντας ότι ο Χορός των Δράκων θα είναι το θέμα ενός βιβλίου, εννοεί το βιβλίο Ο Χορός των Δράκων που έχει ήδη εκδοθεί, πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πολεμήσουν δύο ή τρεις δράκοι μαζί. Δύο ή τρεις Ταργκάρυεν εννοώ. Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι πολύ καλή στις προβλέψεις όσον αφορά τα βιβλία. Θεωρώ ότι είναι τόσο σύνθετη και απρόβλεπτη η ιστορία που έχει ο Μάρτιν στο μυαλό του ώστε πάντα μας λείπουν γεγονότα που πρόκειται να συμβούν και που κάνουν απρόβλεπτη την εξέλιξη της πλοκής.

Όπως διαφαίνεται πάντως από όσα έχουν συμβεί μέχρι τώρα, η Ντάνυ θα συγκρουστεί κάποια στιγμή με τον Αίγκον. Θα έχει δράκους μέχρι τότε; Θα έχει πάρει ο Αίγκον κάποιον από τους δράκους της; Δεν μπορώ να φανταστώ προς το παρόν. Από την άλλη, μπορεί να υπάρξει σύγκρουση στην αρχή και συμμαχία μετά. Μπορεί να υπάρξει σύγκρουση και θάνατος του Αίγκον. Μπορεί να υπάρξει σύγκρουση και θάνατος της Ντάνυ (λέμε τώρα...), ή μπορεί να μην υπάρξει καθόλου σύγκρουση. Προσωπική μου προτίμηση θα ήταν να τους δω συμμάχους ως δύο από τα τρία κεφάλια του δράκου.

Πάντως πιστεύω πως ό, τι και να συμβεί μ' αυτήν την ιστορία, θα ξεκινήσει και θα εκτυλιχθεί μέσα στους Ανέμους του Χειμώνα. Το αν θα ολοκληρωθεί σ' αυτό το βιβλίο ή αν θα έχουμε Χορό και σε ένα μέρος από το Όνειρο της Άνοιξης, είναι ανοιχτό.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#3
(20-08-2015, 05:30 PM)nirne link Wrote: Αν και θεωρώ ότι σ' αυτό το σημείο ο Μάρτιν λέγοντας ότι ο Χορός των Δράκων θα είναι το θέμα ενός βιβλίου, εννοεί το βιβλίο Ο Χορός των Δράκων που έχει ήδη εκδοθεί, πιστεύω ότι υπάρχει πιθανότητα να πολεμήσουν δύο ή τρεις δράκοι μαζί. Δύο ή τρεις Ταργκάρυεν εννοώ. Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι πολύ καλή στις προβλέψεις όσον αφορά τα βιβλία. Θεωρώ ότι είναι τόσο σύνθετη και απρόβλεπτη η ιστορία που έχει ο Μάρτιν στο μυαλό του ώστε πάντα μας λείπουν γεγονότα που πρόκειται να συμβούν και που κάνουν απρόβλεπτη την εξέλιξη της πλοκής.

Όπως διαφαίνεται πάντως από όσα έχουν συμβεί μέχρι τώρα, η Ντάνυ θα συγκρουστεί κάποια στιγμή με τον Αίγκον. Θα έχει δράκους μέχρι τότε; Θα έχει πάρει ο Αίγκον κάποιον από τους δράκους της; Δεν μπορώ να φανταστώ προς το παρόν. Από την άλλη, μπορεί να υπάρξει σύγκρουση στην αρχή και συμμαχία μετά. Μπορεί να υπάρξει σύγκρουση και θάνατος του Αίγκον. Μπορεί να υπάρξει σύγκρουση και θάνατος της Ντάνυ (λέμε τώρα...), ή μπορεί να μην υπάρξει καθόλου σύγκρουση.

Πάντως πιστεύω ότι ό, τι και να συμβεί μ' αυτήν την ιστορία, θα ξεκινήσει και θα εκτυλιχθεί μέσα στους Ανέμους του Χειμώνα. Το αν θα ολοκληρωθεί σ' αυτό το βιβλίο ή αν θα έχουμε Χορό και σε ένα μέρος από το Όνειρο της Άνοιξης, είναι ανοιχτό.

Ναι, υπάρχει και η περίπτωση να εννοούσε Ντάνυ vs Slaver's Bay, Αλλά οι Τύποι που τα Ονόματά τους Είναι λες και Πέταξε Κανείς Τυχαία Γράμματα από το Σακούλι του Σκραμπλ δεν είναι δράκοι. Αλλά ίσως εννοούσε απλώς αυτό.

Εγώ πάντως θα λάτρευα να δω τους δράκους εν δράσει!
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#4
Εγώ πάλι θεωρώ ότι με τον τίτλο Χορό των Δράκων του βιβλίου του εννοεί τους δύο δράκους που παρουσιάζονται σ' αυτό το βιβλίο. Νταινέρυς και Αίγκον, ο οποίος εμφανίζεται ως διεκδικητής του θρόνου που διεκδικεί και η Ντάνυ και όχι το Ντάνυ εναντίον δουλεμπόρων. Και ίσως και ενός τρίτου δράκου, που δεν αποκαλύπτεται ωστόσο (Τζον).
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#5
Αλλά δεν έχουν συναντηθεί ακόμα.
Αναρωτιέμαι τι θα γίνει όταν (αναπόφευκτα) οι δρόμοι τους συναντηθούν.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#6
Ναι, κι εγώ αναρωτιέμαι τι θα γίνει όταν οι δρόμοι τους συναντηθούν. Βασικά, γενικά ανυπομονώ να δω τη συνάντηση του Αίγκον και του Τζον Κον με διάφορους χαρακτήρες που γνωρίζουμε ήδη.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#7
(20-08-2015, 05:38 PM)nirne link Wrote: Ναι, κι εγώ αναρωτιέμαι τι θα γίνει όταν οι δρόμοι τους συναντηθούν. Βασικά, γενικά ανυπομονώ να δω τη συνάντηση του Αίγκον και του Τζον Κον με διάφορους χαρακτήρες που γνωρίζουμε ήδη.
Ποιους χαρακτήρες;
Εγώ αναρωτιέμαι τι θα κάνει η Σέρσεϊ υπό την απειλή δύο δράκων.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#8
Για αρχή έχουμε την Αριάν να τον πλησιάζει. Θέλω πολύ να δω πώς θα εξελιχθεί αυτή η συνάντηση. Έπειτα, πέρα από την Ντάνυ, μπορεί να είναι η Σέρσεϊ, ο Τζέιμι ή και κάποιοι πιο παλιοί που γνώριζαν επίσης τον "πατέρα" του, όπως ο Μπάρρισταν. Δεν εννοώ ότι όλοι αυτοί είναι πιθανό να τον συναντήσουν, παραδείγματα φέρνω, αλλά μιας και δεν ξέρουμε ποιοι θα τον συναντήσουν, μου φαίνεται ενδιαφέρον το όλο θέμα.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#9
Πολύ θα ήθελα την Ντάνυ να μαθαίνει ότι δεν είναι "η πραγματική βασίλισσα". Βέβαια ακόμα και τότε θα συνεχίσει για τον Σιδερένιο Θρόνο, και θα είναι πραγματικά μια σφετερίστρια.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#10
Δεν ξέρω τι θα κάνει η Ντάνυ αν μάθει ότι ο Αίγκον είναι ο ανιψιός της, αλλά προς το παρόν θεωρώ ότι το πιο πιθανό είναι ο Αίγκον να μην είναι Ταργκ.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)