Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ανακοίνωση & Οδηγίες
#1
Αγαπητοί Γουεστεριανοί,
Μιας και η ομάδα μας είναι ιδιαίτερα αισιόδοξη πως σύντομα το 6ο βιβλίο θα είναι κοντά μας, αποφασίσαμε να κάνουμε ένα re-reading (Επανανάγνωση) των προηγούμενων βιβλίων, ώστε να τα φρεσκάρουμε στην μνήμη μας, άλλα και να συζητήσουμε αναλυτικά και εξονυχιστικά το κάθε κεφάλαιο, να θυμηθούμε πράγματα που έχουμε ξεχάσει, να αντιληφθούμε πράγματα που δεν είχαμε καταλάβει με την 1η ανάγνωση, να βρούμε πιθανά foreshadow, κλπ κλπ.

Κάπου εδώ να ξεκαθαρίσω ότι η συμμετοχή σε αυτό το εγχείρημα δεν προτείνεται σε άτομα που θα διαβάσουν τα βιβλία για πρώτη φορά, μιας και στις συζητήσεις θα υπάρχουν αναφορές από τα επόμενα κεφάλαια & βιβλία (spoilers), για το πως μια πράξη οδήγησε σε μια μεταγενέστερη κατάσταση, κλπ.

Πως θα γίνει;
Θα ξεκινήσουμε από το 1ο κεφάλαιο του 1ου βιβλίου, και θα διαβάζουμε 7 κεφάλαια την βδομάδα (αναλογικά, 1 κεφάλαιο την ημέρα). Η συζήτηση και των 7 κεφαλαίων θα γίνεται σε 1 topic, το οποίο θα δημιουργείτε από τα μέλη της Διαχειριστικής Ομάδας. Μετά την πάροδο της εβδομάδας, και την αρχή της επόμενης, θα δημιουργείτε καινούργιο topic, με θέμα συζήτησης τα επόμενα 7 κεφάλαια.

Πότε θα γίνει;
Η συζήτηση για τα πρώτα 7 κεφάλαια, θα ξεκινήσει την Δευτέρα 24/08 και θα διαρκέσει μέχρι την Κυριακή 30/08.
Αντίστοιχα, την Δευτέρα 31/08 θα ανοίξει καινούργιο topic για τα επόμενα 7 κεφάλαια, κλπ κλπ.




[size=1.45em]LINKS[/size]
01) Κεφάλαια 01 - 07 [24/08/15 - 30/08/15]
Owner & Administrator
Reply
#2
Για τα σχόλια που έγραψες [member=110]Tywin Lannister[/member] , 
συμφωνώ μαζί σου ,  τα ίδια σκέφτηκα κι εγώ  όταν  ξαναδιάβασα τα βιβλία  φέτος το καλοκαίρι. 
Επίσης  καθώς τα ξαναδιάβαζα,  σκεφτόμουν (ίσως κάπου να το έγραψα)  ότι θα έπρεπε να είχε και  ένα νέο μενού στο Φορουμ
γι' αυτούς που ήδη έχουν διαβάσει τα βιβλία ,  γνωρίζουν το τι γίνεται παρακάτω,  και θέλουν να κάνουν ένα διαφορετικό σχολιασμό από αυτούς που δεν έχουν διαβάσει παρακάτω.  Οπότε  μου άρεσε  αυτό το "καινούριο"  που μπήκε και πιστεύω ότι θα εξυπηρετήσει. Τώρα στην πράξη το πόσο είναι εφικτό  να διαβαζουμε όλοι μαζί ταυτόχρονα  σε τακτό ρυθμό (κάτι σαν "virtual safe car"  αν δανειστώ αυτόν τον νέο όρο απ' τη  F1 )  δεν είμαι σίγουρος πόσο μακριά θα πάει.
Πάντως γι' αυτούς που δεν τα έχουν ξαναδιαβάσει - και τους αρέσει το διάβασμα ή το λιγότερο είναι "κολλημένοι" στο ASOIAF,  το συνιστώ
, όπως και σε οποιοδήποτε άλλο βιβλίο,  γιατί θα "δουν"  πράγματα  τα οποία  για πολλούς λογους δεν τα είχαν δει  την πρώτη ή ακόμη και τη δεύτερη (όπως εγώ).
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#3
(24-08-2015, 12:16 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote: ...Πάντως γι' αυτούς που δεν τα έχουν ξαναδιαβάσει - και τους αρέσει το διάβασμα ή το λιγότερο είναι "κολλημένοι" στο ASOIAF,  το συνιστώ , όπως και σε οποιοδήποτε άλλο βιβλίο,  γιατί θα "δουν"  πράγματα  τα οποία  για πολλούς λογους δεν τα είχαν δει  την πρώτη ή ακόμη και τη δεύτερη (όπως εγώ).

Σωστά. Την 1η φορά μάλιστα που τα διάβασα, επειδή ειναι ΤΟΣΟ συναρπαστική η ιστορία και προχωράει με μεγάλο ενδιαφέρον, επειδή τα κατάπινα τα κεφάλαια αμάσιτα, έχω χάσει πάρα πολλά.

Τα ξανάρχισα τώρα μετά απο την (εξαιρετική) ιδέα γι'αυτο το thread - είχα πει θα το έκανα νωρίτερα το καλοκαίρι, αλλα τώρα μου δώσατε και το σκουντηγμα και το ξεκίνησα επιτέλους  (devil) - και προχωράω.

Δεν ειναι τίποτα τα 7 κεφάλαια τη βδομάδα, μη πω ειναι και λίγα  Big Grin
Reply
#4
(24-08-2015, 05:06 PM)nirne link Wrote: Προσωπικά θεωρώ σίγουρο ότι οι Άγριοι σκοτώθηκαν από τους Άλλους. Το ερώτημα είναι με ποιον τρόπο.

Η αλήθεια είναι ότι κρύβει ένα μυστήριο ο θάνατος τους... Σκέφτηκα μια θεωρία για το τι συνέβη με τους άγριους, αλλά δεν ξέρω εάν πρέπει να το πω εδώ ή να περιμένω να ανοίξει το θέμα με της όλες της ερωτήσεις μαζεμένες...
[Image: TDkHDHl.gif]
Reply
#5
[member=3148]Lady Stark[/member]
Καλησπέρα. Σκοπός του εγχειρήματος είναι να διαβάσουμε αναλυτικότερα τα βιβλία, να βρούμε λεπτομέρειες που μας είχαν ξεφύγει, να αναλύσουμε όλα τα γεγονότα, να εντοπίσουμε πιθανά foreshadow, και τέλος να δουμε πως κάποια γεγονότα επηρεάζουν/δημιουργούν μελλοντικές καταστάσεις.
Μετά από όλη αυτή την ανάγνωση, το μόνο σίγουρο είναι πως θα προκύψουν πάρα πολλές θεωρίες. Αν λοιπόν μπούμε σε αυτήν την διαδικασία, πιστεύω πως θα επικρατήσει μια αναρχία, και θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο για τον καθέναν να μας παρακολουθήσει. Οπότε βλέπω 2 λύσεις μπροστά μου.
Η πρώτη είναι να περιμένεις όταν θα ανοίξει το θέμα "Αναπάντητα Ερωτήματα" και να βάλεις την θεωρία σου εκεί, και η δεύτερη λύση, είναι να ανοίξεις ένα θέμα, έξω από την κατηγορία του re-reading (στο ASOIAF - Γενική Συζήτηση [Spoilers] ή στο Still Reading (Διαβάζω ακόμα)) και να γράψεις κανονικά την θεωρία σου, για να μπορεί να συζητηθεί από όλα τα μέλη, ακόμα και από αυτά που δεν πέρνουν μέρος στο re-reading. Το αφήνω λοιπόν απάνω σου Smile
Owner & Administrator
Reply
#6
Λάθος έκφραση... Εννοούσα ερμηνεία... [emoji13]

Θα προτιμήσω να περιμένω όταν ανοίξει το θέμα!
[Image: TDkHDHl.gif]
Reply
#7
Δυστυχώς δεν έχω τα βιβλία στα ελληνικά. Θα ήτανε μη αποδεκτό να βάζω παραθέσεις στα αγγλικά για τα λίγα σημεία που θέλω να επισημάνω;

Επισης, λόγω δουλειάς ίσως δεν προλάβω να είμαι μέσα στις διορίες. Πειράζει να σχολιάζω και μετά τις καταλυτικές ημερομηνίες;
Promise me, Ned...
Reply
#8

[member=396]arwyn[/member]

Σχετικά με τις ημερομηνίες, δεν υπάρχει κάποιο περιθώριο. Τα παλιά topic θα μένουν ανοιχτά ακόμα και όταν προχωράμε στα επόμενα κεφάλαια. Όπως καταλαβαίνεις όμως, δεν θα υπάρχει και μεγάλη συμμετοχή στα κεφάλαια 1 έως 7, όταν εμείς θα βρισκόμαστε στα κεφάλαια 15 εως 22.


Όσο για τα quote, το προτιμότερο είναι να τα βάζουμε κατευθείαν στα ελληνικά. Τώρα αν κάποιοι το βάζουν στα αγγλικά, εγώ μαζί με τους Moderators θα το κάνουμε edit, και θα βάζουμε το αντίστοιχο ελληνικό quote. Το καλύτερο όμως θα ήταν να προσπαθούμε να τα αποφεύγουμε εξ αρχής, γιατί πάρα πολλά άτομα δεν γνωρίζουν αγγλικά
Owner & Administrator
Reply
#9
Δεν θα ήθελα να βγω off topic, αλλά να σας ρωτήσω: μπορώ να κάνω τις παρατηρήσεις που έχω εδώ όποιες κι αν είναι αυτές;!

πχ. διακειμενικά στοιχεία και διαπιστώσεις
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply
#10
[member=2126]Laiono[/member]


Καταρχήν μετέφερα το ποστ σου σε αυτό το θέμα, όπου γίνεται γενικότερη συζήτηση, ερωτήσεις και απορίες επί του project κλπ.


Από εκεί και πέρα, η αλήθεια είναι ότι αδυνατώ να καταλάβω την ερώτηση σου. Αυτό ακριβώς δεν κάνουμε; Ανάλυση των κειμένων κλπ; Τι ακριβώς εννοείς;
Owner & Administrator
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)