Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ωραία και γελοία ονόματα
#1
Σας έχει τύχει, ενώ διαβάζετε κάποιο βιβλίο, να "πέφτετε" πάνω σε ένα όνομα το οποίο θεωρείτε πολύ ωραίο, ή απίστευτα γελοίο; Κάτι που σας κάνει να σκέφτεστε ακούγεται τόσο ωραία ή τι σόι όνομα είναι αυτό;


Ποια θεωρείτε τα καλύτερα και χειρότερα ονόματα στα βιβλία;


Εγώ:


Καλύτερα

Μπέρικ Ντοντάρριον: λατρεία
Αριάν
Βισένυα
Τζαινάρα Μπελαίρυς
Ίρρι
Μπράντον Σταρκ
Ρήα Ρόυς
Αίγκον, Ραίνυς, Νταίρον, Νταινόρα, Αίλινορ, Αίρηα, Μπαίλορ. Λατρεύω αυτά τα ae.
Νυμέρια
Βικτάριον
Άρυα


Χειρότερα
Όλα στον Κόλπο Δουλεμπόρων. Είναι λες και κάποιος πάταγε τυχαία γράμματα στο πληκτρολόγιο.
Ραίγκαρ. Συγγνώμη, αλλά μου θυμίζει ρέγκα!
Πήταϊρ Μπαίλις: δεν θα σχολιάσω πόσο αστείο ακούγεται. Παραλλαγή του Πίτερ Μπέιλις ίσως;
Οσνυ Κέτλμπλακ. Ήθελα να 'ξερα τι σκεφτόταν ο πατέρας του.
Αίνυς... ναι καλά. Anus Frey.
Σέφτον. Ατυχές όνομα όπως είπε ο ίδιος.
Αίμμα. Για προφανής λόγους.
Μπέιλον Γκρέιτζοϋ. Όνομα και επίθετο χάλια.
Στάννις. Ο Στάννις μπορεί να είναι ο Μάννις, αλλά με το στανιό αυτό δε γίνεται όνομα.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#2
(26-08-2015, 11:18 AM)Alysanne Targaryen link Wrote: Χειρότερα
...Μπέιλον Γκρέιτζοϋ. Όνομα και επίθετο χάλια...

:x :x

Seriously;! άντε το Μπέιλον (που μου αρέσει ψιλο) αλλα και το  Γκρέιτζοϋ χάλια;;; OH LORD!

Το Eddard Stark για μένα ειναι πιθανώς το καλύτερο combo που διάβασα, αν και το προφανέστερο.

Χειρότερο όλων προφανώς ο Πίτας....
Reply
#3


Μου αρεσουν:
Λυάννα
Μελισάντρα
'Ομπερυν
Έλια
Brynden, Μπρύντεν
Rhaegar... έχει ιδιάζουσα προφορα, Ρέιγκαρ, με το ι και τα ρ πολύ ελαφρά. Καμιά σχέση με.. ρέγκα.



Δεν μου αρεσουν:
Jaehaerys ... μου θυμιζει βρισιά.  (giggle)
Βισέρυς
Θήον
Σέρσεϊ
Παησέλ
Τόμμεν
Στάννις... η στάνη, της στάνης, ώ στάνη
Γκέντρυ, Τζέντρυ, αυτός που ακόμα κανει κουπι τελωσπαντων.
Μπάρισταν
Τύριον... Εμ... Ναι. Σόρρυ. Μου θυμίζει... κασέριον, φετάριον, γραβιέριον, χαλουμιον... με πιάνετε.  (giggle)


Smile



Promise me, Ned...
Reply
#4
[move]ΞΕΧΑΣΑ![/move]

Αγαπημένο nickname και μονο στα Ελληνικά, το
Μελανιχθύς!

Reply
#5
- Το πιο αστείο,  για μένα,  αλλά και παρατσούκλι συνάμα :  "Πάπιας"
- Πιο ωραίο τώρα δε μου έρχεται,  αλλά για Μπέρικ Νταντάριον  συμφωνώ.
- Χειρότερο *  κι εδώ θα συμφωνήσω,  όλα απ' τον κόλπο των δουλεμπόρων,  που ποτέ μα ποτέ  δεν μπόρεσα να τα πω στο μυαλό μου.

Για Μπέιλον Γκρέιτζόι,    πάντα μου άρεσε ως όνομα,  χωρίς να ξέρω από συνειρμούς ή υποσυνείδητα  μου θύμιζε πάντα κάτι το αρχοντικό.

* ίσως θεωρώ το Σταρκ  ή Καρστακ  το χειρότερο (μόλις τώρα το διαπίστωσα αφού "έψαξα"  λίγο )
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#6
[size=1em]Γενικά σαν ονόματα, μου άρεσαν πάντα τα "combo"  Big Grin  και τα εξωτικά ονόματα.

Ακόμα και όταν συνοδεύονται από τίτλους.

Ζάρο Ζόαν Ντάξος
Χίζνταρ Ζο Λόρακ
Ζάκεν Χ'γκαρ

Όμπερυν Νύμερος Μαρτέλ (ειδικά όταν έχει το Νύμερος)
Μπέρικ Ντοντάρριον

και από πιο απλά,

Τάιγουιν Λάννιστερ
Μπαράθηον, με οποιοδήποτε μικρό από πίσω, το επώνυμο είναι απλά κορυφαίο.



Επίσης, λίγο εκτός θέματος, αλλά θα αναφέρω και 2 κορυφαία ονόματα που έχω συναντήσει από μια άλλη σειρά βιβλίων.


Durzo Blint (Ντούρζο Βλιντ) και Acaleus Thorne (Ακάλιους Θορν), πρόκειται για τον ίδιο άνθρωπο, από την σειρά βιβλίων 'The Night Angel".
Συγκεκριμένα το Ντούρζο απλά το ερωτεύτηκα, και το χρησιμοποιώ έκτοτε σε όλα τα games που παίζω.
Και τέλος, έτσι απλά για να γελάσουμε, ένα ακόμα όνομα (του ίδιου ανθρώπου) :

Dehvirahaman ko Bruhmaeziwakazari (Ντεβιράχαμαν κο Μπρουχμαεζιγουακαζάρι) το οποίο και ξέρω απέξω [/size]
(rofl)  (rofl)  (rofl) 
Owner & Administrator
Reply
#7
(26-08-2015, 12:41 PM)arwyn link Wrote: [size=1em] [/size][size=1em]Τύριον... Εμ... Ναι. Σόρρυ. Μου θυμίζει... κασέριον, φετάριον, γραβιέριον, χαλουμιον... με πιάνετε.  (giggle) [/size]
Κι εγώ αυτό ακριβώς σκέφτηκα όταν ένας ξάδερφός μου μου πρότεινε τα βιβλία. Τυρί-ον.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#8
Θα μπορούσα να γράψω περισσότερα, αλλά επειδή κάποια ονόματα έχουν γραφτεί ήδη θα κάνω μερικές παρατηρήσεις:

- Τα ονόματα των Ταργκάρυεν, πέραν του ίδιου του "επιθέτου" τους, είναι μια κακή φωνολογική σειρά φωνηέντων και τίποτα περισσότερο.
- Τα ονόματα τα εξωτικά που ανέφερε κι ο Admin μας, είναι χωρίς αμφιβολία από τα πιο ενδιαφέροντα.
- Το δικό μου αγαπημένο όνομα, επειδή μ' αρέσει όπως ακούγεται και όχι λόγο του χαρακτήρα, είναι το Thoros of Myr. Αν δεν υπήρχε το Elu Thingol που μου αρέσει πιο πολύ, αυτό θα ήταν η επιλογή μου σε όλα τα fora που συμμετέχω.
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply
#9
Εμένα μου αρέσουν ολα τα Βαλυριανα ονοματα με αγαπημενα τα:
-Aegon
-Rhaegar
-Visenya
-Daemon
-Daenerys


Επίσης μου αρεσουν τα:
-Victarion
-Brandon
-Oberyn


Σαν παρατσούκλια:
-Bloodraven
-Bittersteel

Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!
Reply
#10
Όντως τα Βαλυριανά ονόματα είναι ωραία.
Το Ραίγκαρ πάντως δεν μου άρεσε καθόλου και συμφωνώ απόλυτα για το Τύριον...Επίτηδες τον ονόμασε έτσι ο Τάηγουην.


Πιο εύηχα μου ακούγονται τα
  • Σάνσα Σταρκ
  • Άρυα Σταρκ
  • Σιέρα Σήσταρ
  • Τύχο Νέστορις
  • Όμπερυν-όντως το Νύμερος είναι τέλειο όνομα, όπως και το Νυμέρια
  • Αριάν
  • Αλλύρια
  • Μελισάντρα
  • Σιρήν
  • Μπέρικ Ντοντάριον
  • Μελανίχθυς
  • Μπάρισταν
  • Αλυσσάνη
  • Λυάννα
  • Νταρλέσσα
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)